Ηράκλειο-Λασίθι, πολυήμερες διακοπές

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
τρεις εκκλησιές έχει άσφαλτο;

MIAT
αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση: έχουν στρώσει με άσφαλτο τον δρόμο προς Τρεις εκκλησιές ή είναι ακόμα (όπως προ 10ετίας) χαλίκι;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
MIAT
αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση: έχουν στρώσει με άσφαλτο τον δρόμο προς Τρεις εκκλησιές ή είναι ακόμα (όπως προ 10ετίας) χαλίκι;
ασφαλτο δεν εχουμε ακομα,αλλα αν λες προ 10ετιας μαλλον θα εννοεις τον δρομο που παει απο Μουρνια και κατεβαινει προς το κατω .. τα τελευταια 5 χρονια αν θυμαμαι καλα,εχει ανοιξει καινουριος δρομος που περναει απο τον Χαρακα και μετα απο Παρανυμφους και αυτος χωματοδρομος,αλλα πολυ πιο μεγαλος και πιο στρωμενος .. τωρα γιατι δεν τον εχουν κανει ασφαλτο,αφου μπηκανε στον κοπο και να τον ανοιξουνε αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο ..
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
από Παράνυμφους θυμάμαι

μπα, θυμάμαι τον δρόμο από Παρανύμφους, φαρδύς ήταν σχετικά αλλά με χαλίκι και κάτι στροφές... μπρρρρ... ίσως όμως αξίζει τον κόπο να ξαναπάω...Ευχαριστώ για την πληροφορία
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
o δρόμος από Παρανύμφους όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι χώμα ακόμη αλλά φαρδύς και πατημένος.Με ιχ κατεβαίνεις δηλαδή χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία.όσο γα άσφαλτο καλύτερα που δεν έχει, στον Τσούτσουρο από τοτε που έγινε ο δρόμος άσφαλτος και ήρθε ο "πολιτισμός" (λιμάνι κλπ) χάλασε η μισή παραλία..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
o δρόμος από Παρανύμφους όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι χώμα ακόμη αλλά φαρδύς και πατημένος.Με ιχ κατεβαίνεις δηλαδή χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία.όσο γα άσφαλτο καλύτερα που δεν έχει, στον Τσούτσουρο από τοτε που έγινε ο δρόμος άσφαλτος και ήρθε ο "πολιτισμός" (λιμάνι κλπ) χάλασε η μισή παραλία..
Οντως δεν ειναι ασχημος,κατεβαινουν κ μικρα αμαξια κατω .. εχω κατεβει με ATOS 1000 κυβικων και εχω δει κ μεχρι χαμηλα αμαξια τυπου AUDI TT .. Αξιζει να ερθεις κ ΜΙΑΤ συμφωνω για αυτοπου λες,ισως ειναι καλυτερα ετσι με χωματοδρομο .. λιγοι κ καλοι :D:D
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
Έχετε δίκιο, η άσφαλτο φέρνει και τον τουρισμό! Απλά με είχε φοβίσει λίγο ο δρόμος τότε! Θα το επιχειρήσω φέτος το καλοκαίρι, ευχαριστώ!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
κι εγώ προγραμματίζω για κάποιο διήμερο.
παιδιά έχει εκεί κανένα δενδράκι ή θα ψηθούμε στο ήλιο;
γιατί οι ομπρέλες δεν κάνουν τίποτα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κι΄ όμως, η έκπληξη που μας περίμενε ήταν οδυνηρή. Πλήρης απογοήτευση. Η ασυδοσία, η γαϊδουριά του ανθρώπου δεν έχει όρια. Η όλη παραλία έχει γίνει τόπος εξόρμησης των ερασιτεχνών ψαράδων που με τα μηχανοκίνητα πλεούμενα τους, και λόγω της ήρεμης θάλασσας που επικρατεί, έρχονται και δολώνουν τα παραγάδια σε αυτή την παραλία. Υπήρχαν δύο παλιές σκηνές και μια ξύλινη παράγκα, που όπως φαινόταν χρησιμοποιούνταν όλο το χρόνο. Πεταμένα σάπια δολώματα εδώ και κει, κοφίνια από παραγάδια, μια σακούλα με σάπια σαρδέλα γύρω στα είκοσι κιλά, μια λεκάνη με νερό που επέπλεαν σάπια υπολείμματα από γαρίδες που προορίζονταν για δόλωμα, και η βρώμα και η δυσωδία αβάσταχτη. Όλα αυτά συμπλήρωναν και τα σμήνη από σφίγγες και μύγες που έκαναν τσιμπούσι σ’ αυτή τη σαπίλα. Σε κάποιο σημείο της παραλίας είχαν δήθεν κάψει τα σκουπίδια, αλλά τα τενεκεδάκια και ότι άλλο δεν καιγόταν, μαζί με τα νέα πλαστικά μπουκάλι και σκουπίδια, βρίσκονταν εκεί σαν να περίμεναν τον οδοκαθαριστή του δήμου!!!!
Ήταν κάτι απίστευτο και θλιβερό. Μια ενημέρωση που έκανα στην επιστροφή στον ηγούμενο του μοναστηριού στο οποίο ανήκει η περιοχή, δυο μηνύματα σε ισάριθμες περιβαλλοντολογικές οργανώσεις της περιοχής, δεν γνωρίζω αν έφεραν αποτέλεσμα.

Τα παραπάνω που αναφέρονται στο άρθρο για το Μάρτσαλο, σας ενημερώνω μετά χαράς πως δεν υπάρχουν φέτος. Ούτε σκουπίδια ούτε ιπτάμενα και δυσωδία.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
κι εγώ προγραμματίζω για κάποιο διήμερο.
παιδιά έχει εκεί κανένα δενδράκι ή θα ψηθούμε στο ήλιο;
γιατί οι ομπρέλες δεν κάνουν τίποτα
Για τρεις Εκκλησιες εννοεις;δεντρα δ θα βρεις,ειδικα το μεσημερι δ εχει πουθενα σκια στην παραλια,αλλα απο τις 4-5 το απογευμα και μετα το μπανιο ειναι απολαυστικο .. Ο λεγομενος και ως "κωλοβρεχτης" προσφερει απιστευτη σκια μετα το μεσημερι,γιατι γυριζει ο ηλιος ;)
μηπως η τραβελστορικη συναντηση πρεπει να γινει εκει;:haha::haha::haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σουδιανε παροτι ειμαι αρκετα πιεσμενος αυτο τον καιρο,ελπιζω να βρω τον χρονο να κανω μια καλη περιγραφη των Τρειων Εκκλησιων .. παρτε και μια γευση απο Τρεις Εκκλησιες ..
]Θέα Τρειων Εκκλησιων απο τον καταρρακτη Αμπα - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories
[/url]

Ορέστη αύριο πάω για τριήμερο. άλλος κανείς;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom