Νέα Ζηλανδία Η Μέση Γη και το χρονικό του ύπνου, της φαγούρας και…των πτωμάτων

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
ενδιαφερουσα η συνεχεια, μαγεια οι φωτογραφιες...
οταν η φυση εχει κεφια...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Εκείνα τα κεμπάμπ έπρεπε να τα φάτε όλα??? βρε δεν κρατούσατε κανένα για τη διαδρομή rob roy, που μέσα στη φύση είχε ανοίξει και η όρεξη.. :haha:

Τέλειες και οι φωτό σου Hydronetta!:clap::clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αχ malysa πόσα κεμπαμπ, κινέζικα και λοιπά εξωτικά φάγαμε δε λέγεται...
Κρίμα που δεν μπόρεσα να βάλω φωτό και στα προηγούμενα κεφάλαια. Ελπίζω ένας μοντεράτορ να μου δείξει τον τρόπο...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Δυο πολύ όμορφες μέρες, if I may add...Περιμένω με αγωνία τα πτώματα, αλλά πουθενά...Δε φαντάζομαι να πρόκειται για διαφημιστικό κόλπο....ε?;)

(Πάντως αυτός ο Tasman μου θύμισε έναν άλλο, ελαφρώς γκαγκανιασμένο παγετώνα, τον Ventisquero Negro, στο Cerro Tronador του Bariloche, στην Αργεντινή. Αν και οι υπόλοιποι εφτά παγετώνες του ίδιου βουνού είναι κατάλευκοι, αυτός παίρνει το χρώμα του από τα ιζήματα που συμπαρασύρει ως τη ζώνη συσσώρευσης. Περίεργο θέαμα και τα μαυριδερά κομμάτια που αποσπώνται και πλέουν στη λίμνη, και ελαφρά απογοητευτικό, αν είναι ο πρώτος σου...Ευτυχώς, τη φήμη των απαστράπτοντων παγετώνων αποκατέστησαν αργότερα ο Perito Moreno και οι συν αυτώ, στην Παταγονία....)

υ.γ. όνειρο οι φωτογραφίες.........................................
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αχ malysa πόσα κεμπαμπ, κινέζικα και λοιπά εξωτικά φάγαμε δε λέγεται...
Κρίμα που δεν μπόρεσα να βάλω φωτό και στα προηγούμενα κεφάλαια. Ελπίζω ένας μοντεράτορ να μου δείξει τον τρόπο...
Γιατί αν πατήσεις "Επεξεργασία" στο κείμενο που θες να βάλεις τις φώτο, και μετά να πας στο σημείο που θες να μπουν (όπως έκανες ήδη στο νέο σου κείμενο)??
Δεν γίνεται έτσι?....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γιατί αν πατήσεις "Επεξεργασία" στο κείμενο που θες να βάλεις τις φώτο, και μετά να πας στο σημείο που θες να μπουν (όπως έκανες ήδη στο νέο σου κείμενο)??
Δεν γίνεται έτσι?....
Τσου, δεν έχω πρόσβαση για επεξεργασία σε παλιότερα κείμενα. Αυτό το έκανα μόνο στο καινούργιο. Περιμένω ΠΜ από μοντερατόρ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δυο πολύ όμορφες μέρες, if I may add...Περιμένω με αγωνία τα πτώματα, αλλά πουθενά...Δε φαντάζομαι να πρόκειται για διαφημιστικό κόλπο....ε?;)
Χα χα στον επίλογο, για να διατηρήσω το ενδιαφέρον του αναγνωστικού κοινού. Τώρα αν θα με πλακώσετε στις σφαλιάρες στο τέλος δε ξέρω....:hitme:
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Eνα εχω μονο να πω. ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!Θελω και εγω ΝΖ!!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ την ζήλεια υγιή αντίδραση. Πολύ όμορφο κείμενο διανθισμένο με εξαιρετικές φωτογραφίες. Πρωτόγνωρες εμπειρίες, ιδιαίτερα η ηλιοθεραπεία δίπλα στον παγετώνα. Και μετά; και μετά; έχουμε και κάτι πτώματα.
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Απλα εχεις μπει στο καλυτερο για μενα κομματι της ΝΖ! Την αντιδραση του φιλου σου, ειχα εγω οταν κοιμηθηκα λογω χιονια στο Wanaka, και ανοιγω το παραθυρο και βλεπω ολα τα βουνα χιονισμενα, ενα καταπληκτικο τοπιο! Οσο για το Queenstown το εχω ερωτευθει! Η φωτο σου απο εκει ειναι σουπερ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
HMEΡΑ 14 & 15: Τα παιδία παίζει στο Queenstown!

Πρώτη μας μέριμνα να ξεχυθούμε και να ανακαλύψουμε τις ομορφιές που υπάρχουν γύρω από το Queenstown. Αρχικά κάναμε τη παραλίμνια διαδρομή προς το Glenorchy (θυμόμουν ότι η συμφορουμίτισα getxowoman την είχε χαρακτηρίσει εκπληκτική). Και όντως οδηγώντας μετά το κέρας της λίμνης Wakatipu απλώνεται στο βάθος μέσα από τα γαλαζοπράσινα νερά της λίμνης το μαγευτικό ορεινό τοπίο του πάρκου Mount Aspiring χιονισμένο στη καρδιά του καλοκαιριού. Κυριολεκτικά σου κόβει την ανάσα η άγρια ομορφιά. Αν μάλιστα οι κορφές που περιβάλλουν τη λίμνη ήταν χιονισμένες θα ήταν εικόνα βγαλμένη από καρτ-ποστάλ.
Στο δρόμο για το Glenorchy
Στο οικισμό του Paradise πήραμε πληροφορίες για το ποιές διαδρομές μπορεί κανείς να κάνει στη περιοχή και οι επιλογές ήταν τι άλλο;… αρκετές. Αφού διασχίσαμε πάλι ποταμάκια με γάργαρο κρυστάλλινο νεράκι, κατάφυτες πλαγιές και περήφανες κορυφές φτάσαμε στην αρχή της διαδρομής προς τη μικρή λίμνη Sylvan, απομεινάρι παγετώνων.
Πάρκο Mount Aspiring
Η λίμνη δεν ήταν κάτι εξαιρετικό, η διαδρομή όμως μέσα από το πυκνό δάσος ήταν ακόμα μια απόλαυση-απόδραση, με το έδαφος να είναι αφράτο σαν φελλοτάπητας από τα βρύα και τα σάπια φύλλα. Κάτι σαν το «περπατάω και πετάω»!!
To δάσος προς τη λίμνη Sylvan
Προχωρήσαμε οδικώς βαθύτερα προς το πάρκο Mount Aspiring στο σημείο εκκίνησης του Routeburn track μιας ολιγοήμερης διαδρομής που διασχίζει τα βουνά για να καταλήξει στην δυτική ακτή και τα περήφανα φιόρδ. Κατά τα φαινόμενα διάσημη διαδρομή αν κρίνω από τον αριθμό των περιπατητών που σελωμένοι στις πλάτες τους τα σακίδια ξεκινούσαν το επίπονο ταξίδι. Εννοείται βέβαια πως εμείς οι ψιλοαραχτοί μεσόγειοι, μακράν απείχαμε από τέτοιους στόχους, κι έτσι έχοντας μπουχτίσει λίγο από την υπερδοσολογία πράσινου, πήραμε το δρόμο της επιστροφής.
Δυστυχώς ο καιρός πάλι έκανε τα δικά του, αυτή τη φορά με δυνατό άνεμο που σήκωνε όλη τη σκόνη και δυσχέραινε την ορατότητα. Αναζητήσαμε καταφύγιο στον απάνεμο κόλπο του Bob’s cove όπου κολυμπήσαμε, ενώ το υπόλοιπο της μέρας κύλισε στο Queenstown με περπάτημα, ψώνια για μικροδωράκια, μπύρα και μεζεδάκι.

Η επόμενη ήταν η μέρα της παιδικής χαράς. Αρχικά κάναμε jetboating στη λίμνη και τον ποταμό Kawarau. Το συγκεκριμένο ταχύπλοο έχει την δυνατότητα να τρέχει με υψηλή ταχύτητα ακόμα κι αν το βάθος του νερού είναι μόλις μερικά εκατοστά. Και βέβαια το διασκεδαστικότερο δεν είναι η περιήγηση στους πλωτούς δρόμους του ποταμού, αλλά ότι ο οδηγός του γκαζώνει και κάνει επί τόπου απότομη στροφή έτσι ώστε όλα τα απόνερα να περιλούσουν τους εκστασιασμένους επιβάτες. Τσιρίδα και κακό και να στάζουμε από τη κορφή ως τα νύχια.
Jetboating στο ποταμό Shotover
Το απόγευμα περιηγηθήκαμε οδικώς αρχικά προς το φαράγγι του ποταμού Shotover όπου παίρνει και δίνει το jetboating και το rafting. Ακολουθήσαμε πορεία προς το Coronet Peak Skifield (χιονοδρομικό κέντρο με πίστες) για πανοραμική θέα προς τη κοιλάδα του Queenstown κι από κει στην ιστορική πόλη του Arrowtown.
Το ταχυδρομείο στο Arrowtown
Ο ποταμός Arrow έγινε γνωστός σαν πηγή πλούσιων κοιτασμάτων χρυσού με αποτέλεσμα να συρρεύσουν όλοι επίδοξοι κυνηγοί του πολύτιμου μεταλλεύματος στα μέσα του 19ου αιώνα. Το μικρό ιστορικό κέντρο της πόλης διατηρεί όλη τη γοητεία των κτηρίων της εποχής και μοιάζει σαν σκηνικό ταινιών Far West. Πολύ ενδιαφέρουσα είναι η επίσκεψη στον κινέζικο καταυλισμό όπου μέσω των διασωζόμενων κτισμάτων και τις ενημερωτικές πινακίδες σχηματίζει κανείς εικόνα για τον τρόπο ζωής των πρώτων κινέζων μεταναστών: πώς έγιναν δεκτοί μ’ ενθουσιασμό αλλά πώς η προκοπή κι η ευημερία τους ξύπνησε το φθόνο και το μίσος για την «κίτρινη αρρώστια» που κατατρώει τα σωθικά της ΝΖ. Τι ειρωνεία το σενάριο να επαναλαμβάνεται διαχρονικά και παγκόσμια….
Πώς είδαν οι... "αυτόχθονες" ΝΖ τους κινέζους μετανάστες

Γυρίσαμε στο Queenstown όπου αποφασίσαμε να αποχαιρετίσουμε τη πόλη σφραγίζοντας στη μνήμη μας όμορφες εικόνες από το λόφο Skyline Gondola όπου φθάνεις με τελεφερίκ. Εκεί μπορείς να απολαύσεις το δείπνο σου με υπέροχη πανοραμική θέα προς τη πόλη, τη λίμνη και τα βουνά. Αν κι εμείς δεν μπήκαμε στο κόπο να δειπνήσουμε, απολαύσαμε τη θέα, τραβήξαμε άπειρες φωτογραφίες μέχρι τη δύση του ηλίου και χαζεύαμε τους τολμηρούς που αποτολμούσαν bungee jumping! Η βραδιά ολοκληρώθηκε με μια μικρή παράσταση Μαορί (μια από τα ίδια… «Κία Όρα», χοροί, κιθάρες, όλα στο βωμό της τέρψης των αλλοδαπών τουριστών).
Πανόραμα του Queenstown από το Skyline Gondola

Το βράδυ εκείνο συνειδητοποίησα ότι είχε αρχίσει αντίστροφη μέτρηση για το τέλος του ταξιδιού. Δεν μας έμενε πια παρά η επίσκεψη στο Εθνικό Πάρκο των Φιορδ στο Milford Sound και ο πικρός δρόμος προς το αεροδρόμιο του Queenstown για τη πτήση της επιστροφής…. :cry:

Άντε, κουράγιο αγαπημένοι μου αναγνώστες, μένει ακόμα ένα κεφάλαιο εξιστόρησης… και αυτά τα αινιγματικά πτώματα!!!!!:harakiri:
 
Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αχ εσάς δεν ξέρω αν σας ενόχλησε ο δυνατός άνεμος με τη σκόνη, στη διαδρομή πάρκο Mount Aspiring - Bob’s cave, αλλά εμένα αυτή η νοερή εικόνα, μου βγαλε κάτι το μεταφυσικό….:clap:
" Άντε, κουράγιο αγαπημένοι μου αναγνώστες, μένει ακόμα ένα κεφάλαιο εξιστόρησης… και αυτά τα αινιγματικά πτώματα!!!!!"

Kαθόλου δεν μας κούρασες, αγαπητέ hydronetta… ίσα-ίσα…. Γρήγορες, καθόλου κουραστικές περιγραφές, απάνθισμα χιούμορ ……:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom