Μαρόκο Η επιβίωση

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πρόσεχε γιατί θα σου κάνω το τέστ των 10 ερωτήσεων και αν δεν απαντήσεις σωστά θα προωθηθείς σε εντατικά θερινά μαθήματα. Πάνε οι καλοκαιρινές διακοπές!!:(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγώ είχα μια απουσία, θα φέρω δικαιολογητικό, μπορώ να παρακολουθήσω τη συνέχεια παρακαλώ;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Συγγνώμη για την καθυστέρηση.Γράφω τώρα την συνέχεια και σε λίγο είς τας οθόνας σας.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Την Ζοέλ την θυμάστε? Ηταν αυτή η συμπαθεστάτη κυρία 60 χρονών περίπου που ηδονίζεται να βλέπει τους πελάτες της να βολοδέρνουν νυχτιάτικα μέσα στα σοκάκια. Δεν την θυμάστε? Αυτή η γαλλίδα απο την Λυών, η πρώην χίπισα που γύρναγε ημίγυμνη μέσα στο ριάντ καπνίζοντας? Πάλι δεν την θυμάστε? Αυτή που είχε πετυχημένη καριέρα σε δισκογραφική εταιρεία και τα βρόντηξε κάτω όλα και ήρθε για μπίζνα στο Μαρακές? Πάλι δεν θυμάστε, αυτή που μπαστακωνόταν κάθε μα κάθε πρωί, θέλαμε δεν θέλαμε στο τραπέζι μας το πρωί ενώ θα μπορούσε να πάει στους γάλλους στα διπλανά τραπεζάκια? Ε! Τι να σας κάνω? αυτή τέλος πάντων, είχε αναλάβει το δύσκολο έργο της αφύπνησης, το οποίο όμως έλαβε σε πέρας -με επιτυχία που θα ζήλευε και το καλύτερο ελβετικό ξυπνητήρι- ο Ιμάμης του διπλανού τζαμιού (από τις 4) όπως κάθε πρωί άλλωστε (πάλι από τις 4).
Φορτώνουμε λοιπόν την οικογένεια και πάμε στο σταθμό. Χαος. Οργανωμένο χάος όμως. Μέσα σε 10 λεπτά, και κατόπιν ενός καφέ για να ανοίξει το μάτι και να συνέλθουμε από το ξαφνικό και κομμάτι βίαιο ξύπνημα του Ιμάμη τον οποίο δεν αποκαλείς και Μαρία Κάλλας, βρεθήκαμε καθήμενοι εις τις θέσεις μας, με το παιδί μας φορτωμένο με τις άλλες αποσκευές, τον οδηγό με κουστούμι και γραβάτα, όλα καλά, όλα πρίμα. Εκτος ίσως από ένα μικροοοό προβληματάκι με το κάθισμά μου. Οχι τίποτα σπουδαίο, να μωρέ το κάθισμα του μπροστινού μου ήταν χαλασμένο στην θέση προς τα πίσω, δηλαδή να το πω λαικά είναι αυτό που λέμε τον έτρωγα στην μάπα, αλλά και το δικό μου ήταν χαλασμένο στην θέση τέρμα μπροστά. Δεν πειράζει 5 ώρες είναι θα περάσουν. Τι κι αν ένοιωθα σαν τυρί ανάμεσα σε δυο ψωμάκια? Σπουδαίο πράγμα! Α! και το παράθυρό μου ήταν χαλασμένο, δεν άνοιγε. Α! και τα καθίσματα ήταν μέγεθος για επιβατικό κοινό όλο το στρουμφοχωριό. Μαζί με την στρουμφίτα. Α! αμ το άλλο που το πας? Στα όμορα καθίσματα ήταν μια Μαροκινή που είχε μια τρελή αδυναμία στον οίκο σανελ και είχε λουστέι με όλα τα αποθέματα Νο 5 που βρήκε σε όλα τα εμπορικά καταστήματα του Μαρόκου αλλά και γενικότερα στην αφρικανική επικράτεια. Μέρες μύριζαν τα ρούχα μου. Δεν πειράζει όμως ωραία ήταν. Ειδαμε βερβέρικα χωριά, γυναίκες στα ποτάμια να πλένουν, απόκοσμα σεληνιακά τοπία, φοίνικες, τον Χάρο με τα μάτια μας. Ναι τον είδαμε και αυτόν. Λόγω στροφών και στενότητας του δρόμου. Χωρίς μπάρες, με κλειστές στροφές και τον οδηγό να μοιράζει σε ένα συγκεκριμένο σημείο του ταξιδιού σακούλες για τον εμετό. Δεν χρειάστηκα. Εγω. Γιατί άλλοι...... Αχχ αξέχαστο ταξίδι!!
Και φθάνουμε! Η ώρα περίπου 12-1 κάπου εκεί.
Η ζέστη? Κανένα σχόλιο. Η πόλη? πεντακάθαρη, με άπλα, ανοιχτή, στοιχειωμένη. Γιατί στοιχειωμένη θα με ρωτήσετε τώρα. Είχα ψάξει πληροφορίες για την Ουαρζαζάτ πριν το ταξίδι και είχα διαβάσει ότι είναι έρημη λόγω της ζέστης. Αλλά ενώ πιστεύω ένα σωρό αναλήθειες αυτό δεν το πίστεψα. Και ήταν αλήθεια. Αδεια. Αδεια. Πουλί πετούμενο. Ουτε μυρμύγκια, ουτε αυτοκίνητα, τα μαγαζιά σχεδόν όλα κλειστά, άνθρωποι πουθενά, και το περίεργο ήταν ότι όταν σταμάτησε το λεωφορείο στον σταθμό όλοι οι συνεπιβάτες μας εξαφανίστηκαν. Υπόθεση Χ files σας μιλάω. Αλλο να σας το λέω και άλλο να το βλέπετε. Μωρε λέμε τι ήρθαμε να κάνουμε εδώ οι παλαβοί? Εχουμε μυαλό? γιατί να μην πάμε στην Εσαουίρα? θα ήμασταν τώρα στην δροσιά, με ροκ μουσικούλα, μπυρίτσες, κόσμο. Τι θα κάνουμε εδώ? Τον επιζήσαντα?
Προχωράμε σε μια πλατεία τεράστια. Γιατί ενώ έχουν πρόβλημα με την ζέστη δεν φυτεύουν δένδρα για σκιά δεν το καταλαβαίνω. Πιάτο η πλατεία, ταψί στο φούρνο. Τεράστια. Βλέπουμε απέναντι ένα καφέ ανοιχτό. Πάμε λέμε να κάτσουν λίγο τα κουφάρια μας να δούμε τι θα κάνουμε. Εννοείται ότι στο καφέ ήταν μόνο ένας σερβιτόρος. Γιατί δεν έχετε καλέ κόσμο? τον ρωτάμε που πήγαν όλοι? κρύφθηκαν γιατί μάθαν ότι θα έρθουμε (παίζει και αυτό δεν το αρνούμαι). Και μας δίνει ώραια την μόνη λογική απάντηση. Κάνει ζέστη!!
Δεν είπαμε τίποτα άλλο με τον κο Καντερέ, γιατί η συζήτηση δεν θα έβγαζε πουθενά. Προς αναζήτηση ξενοδοχείου τώρα. Αρχίζουν τα ωραία. Πριν κάνουμε το ταξίδι, είχα κάνει μια έρευνα για το που θα μείνουμε αν τελικά έρθουμε. Ειχα βρεί -νόμιζα- το τέλειο ξενοδοχείο. Από το διαδικτυο. Φοβερό!! με πισίνα, με σουίτες, φιλικό προσωπικό, εστιατόριο, τα είχε όλα!! Αφού σκεφθείται ήθελα να προτείνω στον ιδιοκτήτη του -άμα πηγαίναμε- να το ονομάσει σε Εδέμ. Ελεγα λοιπόν του δικού μου. Αγάπη μου θα πάμε σε αυτό. Είναι το τέλειο, είναι φοβερό, είναι έτσι είναι αλλοιώς, διθυραμβικά σχόλια από μέρους μου. Τρομάρα μου. Δεν έσπαγα το χέρι μου καλύτερα, για να μην πατήσω το ποδάρι μου στην Κόλαση του Δάντη? (συνεχίζεται):(:(
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συγνώμη και γω για την απουσία μου, αλλά είχα μια γλυκιά ανηψιά να περιποιηθώ.
Τώρα όμως είμαι έτοιμος, με λευκές κόλλες και μια σειρά μολύβια (σαν τον Mr Bin) έτοιμος για το μεγάλο διαγώνισμα.
Έχω ορισμένες έτοιμες ερωτήσεις, που έχω ήδη ετοιμαστεί σκληρά για να τις απαντήσω :

  • γιατί δεν έγινε δυνατή η προμήθεια μπύρα στο αεροδρόμιο;
  • τι ρόλο έπαιξαν οι τρεις γυναίκες στη Μεδίνα
  • Τι μάρκα ήταν η μπύρα που σερβιρίστηκε στ ξενοδοχείο;
  • Τι εθνικότητας ήταν η ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείους;
Περιμένω ανυπόμονα.

Υ.Γ. Η πρώτη και η τρίτη ερωτήσεις, όπως θα είδατε είναι παραπλανητικές, στην πρώτη σκόπιμα δεν αναφέρεται το αεροδρόμιο, στην τρίτη αναφέρεται σε επιθυμία και όχι σε γεγονός...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωχ, προστέθηκε και νέα ύλη στις εξετάσεις και δεν έχω προλάβει να ετοιμαστώ...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
1.Η πώληση μπύρας και γενικά του αλκοόλ απαγορεύεται απο κρατικά μαγαζιά μετά τις 9 το βράδυ.
2.Οι γυναίκες μεσολάβησαν για να πούν την επόμενη ημέρα στις φίλες τους και τους συγγενείς τους "ω ρε πλάκες χτες το βράδυ, ήταν κάτι ζωντόβολα χαμένα έξω απο του Μουσταφά αλί το σπίτι, πολύ γέλιο. Ξέρεις σαν μεσημεριανή εκπομπή. Το τσίρκο Μεντράνο τώρα και στην πόλη σας. Να διασκεδάζει ο λαός.
3.Πρασινη-αηδία. Αλλά την ήπιαμε
Την 4η ερώτηση δεν την απαντώ. Είναι εύκολη.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μα νομίζω τις ερωτήσεις μάλλον πρέπει να τι βάζεις εσύ.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μπα!!! αντιμιλάμε? τιμωρία στην γωνία και την Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
καλα δεν παιζεσαι!εχει κολλησει το στομα μου με το διαβασμα και δεν μ'αφηνεις να σηκωθω να πιω λιγο νερακι...!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μπύρα να πίεις, μπύρα. Κάνει και καλό στην ουρία και ίσως και στην χολιστερίνη (αυτό το τελευταίο δεν έχει επιβεβαιωθεί, τον ερευνούν ακόμα).
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
αν πιω μπυρα μετα θα τα κανω πανω μου..!γιατι δεν θα θελω να σηκωθω διαβαζοντας την ιστορια!χαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.509
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom