Η κατάντια της εκκλησίας

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πιστεύω σε κάποιουςε εκπαιδευτικούς-όχι σε όλους, αλλά σε καμία περίπτωση στο εκπαιδευτικό σύστημα
Πιστεύω στον γιατρό- όχι σε όλους, αλλά σε καμία περίπτωση στο ιατρικό κατεστημένο.
Πιστεύω σε κάποιους κληρικούς-όχι σε όλους, αλλά όχι στην οργανωμένη εκκλησία.
Πιστεύω σε ορισμένα άτομα, αλλά σε κανένα σύστημα ή οργανισμό.
Εγινα κατανοητή πιστεύω.
Και στο κάτω κάτω τις γραφής από τον ασφαλιστικό μου φορέα περίμενα ιατρική περίθαλψη και σύνταξη και υποχρεώθηκα να πληρώσω για αυτές τις παροχές που δεν πρόκειται να λάβω. Εδώ θέλω να τσιρίξω!
Στην εκκλησία τα όποια χρήματα έδωσα για το σέρβις των γάμων και βαφτισίων έπιασαν τόπο: το κτίριο ήταν καθαρό, φωταγωγημένο, ζεστό και ολα στη θέση τους. Μακάρι να μπορούσα να το πω αυτό και για άλλους οργανισμούς με τους οποίους συναλλάχθηκα, πλήρωσα παράβολλα, χαρτόσημα, μεγαρόσημα και στην τελική μηδέν!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα κάνω λίγο αντίλογο (καλό είναι να ακούγεται)
1. Με ενοχλούν οι γενικεύσεις (όλοι οι παπάδες κακοί, όλοι οι γιατροί εκμεταλλευτές κλπ κλπ). Έχω γνωρίσει παααρα πολλούς ιερείς όπως αυτούς που προαναφέρατε. Μαύρο χρήμα που δεν το βάζει το μυαλό σαςς. Το γνωρίζω εκ των έσω και πιστέψτε με υπάρχει πολλή περισσότερη σαπίλα από τον "απλό" χρηματισμό που αναφέρθηκε . Αν όμως ήταν να σταθώ στη ζωή μου στα άτομα, θα είχα γίνει όχι μόνο άθεος, αλλά και πολέμιος. Αλλά κρατώ στη ψυχή μου τους λίγους και εκλεκτούς που τιμούν το σχήμα τους. Αυτούς πρέπει να αναδεικνύουμε. Σαν παράδειγμα: μεσολάβησα για το γάμο ενός φιλικού ζευγαριού στην Ύδρα με μοναδική προϋπόθεση ο παπας να είναι δική μου επιλογή. Αρκεί να πω ότι σε πιο όμορφο γάμο δεν έχω ξαναβρεθεί. Μίλησε στο ζευγάρι τόσο γλυκά κι όμορφα που όλοι συγκινηθήκαμε (αυτό περί συμπεριφοράς προς το ζευγάρι). Παράπονο δεν άκουσα περί χρημάτων αν και ήμουν σίγουρος (* αναλαμβάνω γάμους στο νησί :haha::haha::haha:)
2. Μην συγχέουμε τη πίστη με το ιερατείο. Εγώ δεν εκκλησιάζομαι για τον ιερέα... Αν το ιερατείο ξεστράτισε και μετέτρεψε τη πίστη σε μηχανισμό εξουσίας σ'αυτό φέρουμε κι εμείς σημαντικό μερίδιο ευθύνης που το επιτρέψαμε.
3. Όποιος ζητά λεφτά, να ζητάτε κι εσείς απόδειξη. Είναι υποχρεωμένοι να δώσουν
4. Για την ετυμολογική ορθότητα: Wikipedia: Στη Χριστιανική Πίστη Εκκλησία ..... σημαίνει Κοινωνία ανθρώπων, οι οποίοι με την πίστη τους στον Ιησού αποτελούν μέλη της. Άρα"Εκκλησία" είμαστε εν δυνάμει όλοι μας. Oι ιερείς είναι το ιερατείο και το τόπος λατρείας ο Ναός.
5. Σε ότι αφορά το γάμο. Έχουμε μπερδευτεί λιγάκι νομίζω. Ο θρησκευτικός γάμος είναι "μυστήριο" κι όχι κοινωνικό δρώμενο που συχνά επιβάλει στο ζευγάρι το περιβάλλον. Αν κάποιος διαφωνεί με τη θρησκευτική διάσταση μπορεί ελεύθερα να επιλέξει "γάμο" στο Δημαρχείο. Αλλά... ποιός ακούει πεθερικά και γονείς;; Να μη κατέβει η νύφη τα σκαλιά... λευκοντυμένη;;
Άρα πώς αντιμετωπίζουμε ένα γάμο ή και μια βαπτιση;; Σαν θρησκευτικό ή κοσμικό γεγονός;; Μάλλον το δεύτερο αν κρίνω από το εντυπωσιακό και πολυέξοδο του θεάματος.
Και κάνοντας και τη δική μου κριτική, έχουμε μπει ποτέ στο κόπο να ακούσουμε τι λόγια περιλαμβάνει το "μυστήριο του γάμου";; ή σχολιάζουμε το μπούστο της ξαδέλφης της νύφης ή χαχανίζουμε αν η νύφη πάτησε το πόδι του γαμπρού και είμαστε όλη τη διάρκεια στο ψου ψου;; Αν δεν σεβόμαστε κάτι τότε ποιός ο λόγος να μπαίνουμε στη διαδικασία;; (*)
Τέλος τέλος, αναλογιστείτε: πόσοι γίνονται ιερείς από αγάπη προς το Θείο κι όχι από βιοπορισμό; πόσοι ιερείς (και μαζί γιατροί, εκπαιδευτικοί, ) θεωρούν ότι επιτελούν λειτούργημα;; μήπως είναι κι αυτοί κομμάτι της γενικευμένης μας κατάντιας;; μήπως τελικά μας διοικεί, μας θεραπεύει, μας εκπαιδεύει ή μεσιτεύει για μας στον Ύψιστο ότι μας αξίζει;;

(*) ΥΓ Ο γάμος στην Ύδρα ήταν μεταξύ έλληνα και αγγλίδας και το 90% των καλεσμένων ήταν ξένοι. Αρκεί να πώ ότι στη διάρκειά του μυστηρίου δεν ακουγόταν κιχ κι ας μην καταλάβαιναν κουβέντα. Όλοι προσπαθούσαν να αποκρυπτογραφήσουν τα δρώμενα και στο τέλος με ρωτούσαν τι έλεγε ο ιερέας. Τι να πω;;; Ότι το μόνο που ξέρουμε είναι το "Ησαϊα χόρευε" και το "Η δε γυνή ινα φοβείται τον άνδρα";;; Καταντράπηκα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
H εκκλησία δεν 'ανοίγει΄για πάρτη μας ούτε είναι κάποιο κατάστημα που παρατείνει το ωράριο λειτουργίας του... η εκκλησία έχει υποχρέωση να τελέσει τα μυστήρια στους πιστούς της και μάλιστα ΤΕΛΕΙΩΣ αφιλοκερδώς όπως ορίζει σχετική διάταξη, όσο για τους παπάδες είναι δημόσιοι υπάλληλοι και ως δημόσιοι υπάλληλοι δε θα πρέπει να χαρτζιλικώνονται... τώρα αν η κοπέλα μου θέλει να χαλάσει 500 ευρώ για να χτενιστεί, δε νομίζω ότι θα πρέπει να αποτελεί κριτήριο στο πόσα θα δώσω (αν έχω ευχαρίστηση) στην εκκλησία:cool:
Δεν είναι υποχρεωμένος να τελέσει το μυστήριο την ώρα που εσένα σε βολευει. Είναι υποχρεωμένος να το τελέσει δωρεάν μέσα στα πλαίσια λειτουργίας της εκκλησίας, δηλαδή μετά τη λήξη της λειτουργίας που συμβαίνει γύρω στις 10.00 το πρωί. Παλαιοτερα μάλιστα οι γάμοι γινόντουσαν Κυριακή πρωί, αν βλέπετε παλιες ελληνικές ταινίες Κυριακή πρωί εχουμε το happy end και ετσι γίνονται και στο εξωτερικο οι γαμοι Κυριακή μετά την λειτουργια-απλώς εκεί αρχίζει η λειτουργία αργότερα.
Αν εσυ τώρα θέλεις εννέα η ωρα το βράδυ να ανοίξει το ναό για χαρη σου, να φωνάξει την καθαρίστρια για να στον έχει καθαρό, να φωνάξει ψάλτη κλπ κλπ δεν το βρίσκω καθόλου παράλογο να ζητήσει ενα ποσό. Αν πάλι κάποιος ψυχοραγεί και θέλει τον παππα δίπλα του θα κουβαληθεί και μεσα στο μαύρο βραδι και θα καθήσει και ολονυχτια, αλλά ο γάμος δεν εχει αυτη την επείγουσα διασταση,ετσι;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
δεν έχει άμμεση σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ αλλά θα το αναφέρω γιατί μου έκανε εντύπωση.
Πριν αρκετό καιρο είχα παρακολουθησει στην εκπομπη "στα άκρα"τη συνέντευξη ενος κληρικου που δεν είχα ακουσει το όνομά του ως εκεινη τη στιγμη...του Φιλοθεου Φάρου.Με εντυπωσιασε απιστευτα αυτός ο άνθρωπος...εγώ δεν έχω σχεση με την εκκλησια αλλά από ότι καταλαβα ουτε και αυτος ο άνθρωπος έχει καμμιά σχεση με αυτά που ξέρουμε για τους παπάδες και την εκκλησια και την εικονα της που κατά κανονα δεν είναι και πολύ κολακευτική οπως φαινεται ...
Πήγα λοιπόν και αγορασα ενα βιβλιο που έχει γράψει με τιτλο"συγκυριες και επιλογες"Ειναι ένα καταπληκτικό βιβλιο και το συστηνω σε όλους
Μεσα σε παρα πολλά που αφηγηται είναι και το ότι κάποια στιγμη ο ιδιος έκανε μια προσπάθεια να συστησει μια ομάδα κληρικών που θα "ειδικευονταν"στο να βοηθουν ουσιαστικά τους ανθρώπους της ενοριας τους,μια και ο ιδιο ο Φαρος είχε εξειδικευτει στην Αμερική στην ποιμαντική ψυχολογια(μεταξυ άλλων γιατι έχει κάνει αξιολογοτατες σπουδες)Ο στόχος είναι να προσεγγιζουν οι κληρικοι, μέλη της ενοριας τους που αντιμετωπιζουν προβληματα(αλκοολισμο,ενδοοικογενειακή βια ,κ.τ.λ )και να βοηθουν ουσιαστικά ....Η κατάληξη ήταν ότι μετά από λιγο καιρο η ομάδα διαλυθηκε...ξέρετε γιατί? οι μαθητευομενοι είχαν ως υποχρέωση να κάνουν κάποιες εβδομαδιαιες επισκέψεις σε πάσχοντες σε νοσοκομεια και να συζητουν μετά με την ομάδα τους και τον Φφιλοθεο Φάρο τα περιστατικά που αντιμετώπιζαν....αυτοι όμως όπως αποκαλυφθηκε δεν πήγαιναν στα νοσοκομεια...αρνουνταν να μπουν στον κόπο...
Στο βιβλιο αυτο αναφέρονται και πολλά άλλα που δειχνουν πολλα αλλά και διδάσκουν πολλά....Ο άνθρωπος αυτος ,κατά τη γνωμη μου θα έπρεπε να έχει εξεχουσα θέση οχι μονο στην εκκλησια αλλά και σε άλλους τομεις ώστε να επωφεληθει ο κόσμος από τις γνωσεις αλλά και από το ανοιχτο πνευμα του,την όρεξη του για προσφορά ,τις ιδεες του ....αλλά αντι για αυτο ,μάλλον τον έχει φάει η μαρμάγκα....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έρχεσαι στα λόγια μου Δάφνη! Βέβαια ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη στη συνείδηση του κόσμου
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
5. Σε ότι αφορά το γάμο. Έχουμε μπερδευτεί λιγάκι νομίζω. Ο θρησκευτικός γάμος είναι "μυστήριο" κι όχι κοινωνικό δρώμενο που συχνά επιβάλει στο ζευγάρι το περιβάλλον. Αν κάποιος διαφωνεί με τη θρησκευτική διάσταση μπορεί ελεύθερα να επιλέξει "γάμο" στο Δημαρχείο. Αλλά... ποιός ακούει πεθερικά και γονείς;; Να μη κατέβει η νύφη τα σκαλιά... λευκοντυμένη;;
Άρα πώς αντιμετωπίζουμε ένα γάμο ή και μια βαπτιση;; Σαν θρησκευτικό ή κοινωνικό γεγονός;; Μάλλον το δεύτερο αν κρίνω από το εντυπωσιακό και πολυέξοδο του θεάματος
Αυτό ακριβώς θέλω να πω και το διατύπωσες πολύ πολύ καλύτερα από εμένα.
Εδώ προφανώς μιλάμε για την περίπτωση γάμου- κοινωνικό γεγονός, γιατί όσοι αντιμετωπίζουν το γάμο ως θρησκευτικό γεγονός, αντιμετωπίζουν και όλη τους τη ζωή με τον ίδιο τρόπο, οπότε είναι ήδη σε επαφή με τους πνευματικούς τους οπότε και ο γάμος τους δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει προβλήματα σαν αυτά που αναφέρθηκαν. Ως γάμος κοινωνικό γεγονός -υπερπαραγωγή ομως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί οι μελλόνυφοι απαιτούν από αυτούς τους λειτουργούς που θα τελέσουν τον γάμο μια πνευματική στάση που οι ίδιοι δεν φέρουν.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω ειμαι καπου στη μεση.
Συμφωνω hydronetta μεοσα λες για ολη αυτη την ¨φαντασμαγορικη ιστορια" του γαμου..
αλλα απο την αλλη Ερση μου στο σχολιο "Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί οι μελλόνυφοι απαιτούν από αυτούς τους λειτουργούς που θα τελέσουν τον γάμο μια πνευματική στάση που οι ίδιοι δεν φέρουν " υποτιθεται οτι ο παπας,ο ιερεας ειναι αυτος που με την σταση του θα δειξει το σωστο και τον δρομο που πρεπει να ακολουθησουν. Στην εκλησσια καποια στιγμη ,πανε και αθεοι και ασεβεις και αμρτωλοι...εκει ειναι το στοιχημα του σωστου ιερεα,να τραβηξει και να κερδισει αυτον τον κοσμο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οταν θα ειναι ετοιμοι να βρουν αυτο που ψαχνουν θα το βρουν meli μου. Στο μεταξυ ας κανουν τις υπερπαραγωγες τους.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
εκει ειναι το στοιχημα του σωστου ιερεα,να τραβηξει και να κερδισει αυτον τον κοσμο!
Δεν θα υπερασπιστώ τους ιερείς meli μου και είμαι από τους πρώτους που θα επιθυμούσαν διαχωρισμό "εκκλησίας" - κράτους ώστε να κοπεί αυτός ο νοσηρός ομφάλιος λώρος και η "εκκλησία" να αποδυθεί το κοσμικό της ρόλο που επέβαλαν άνθρωποι (σαν τον αποδημήσαντα αρχιεπίσκοπο) και να επανέλθει στον αμιγή πνευματικό της χαρακτήρα (που εκπροσωπεί ο νυν αλλά ποιός του δίνει σημασία. Δεν πουλάει).
Υπερασπίζομαι την άποψη ότι κάθε κοινωνική, επαγγελματική κλπ ομάδα έχει και το καλό της υλικό. Αρκεί να έχουμε μάτια, αυτιά και μυαλό ανοικτά. Ίσως έχουμε εθιστεί πλέον σε μια διαστροφική ανάδειξη των κακοδαιμονιών της κοινωνίας μας, θάβοντας λαμπρά παραδείγματα προς μίμηση.
Η κριτική προς το ελλαδικό ιερατείο θα προτιμούσα δε να είναι ουσιαστικότερη, δηλ. σε θέματα που άπτονται της κριτικής της στάσης έναντι σημαντικών κοινωνικών θεμάτων.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
.Ο άνθρωπος αυτος ,κατά τη γνωμη μου θα έπρεπε να έχει εξεχουσα θέση οχι μονο στην εκκλησια αλλά και σε άλλους τομεις ώστε να επωφεληθει ο κόσμος από τις γνωσεις αλλά και από το ανοιχτο πνευμα του,την όρεξη του για προσφορά ,τις ιδεες του ....αλλά αντι για αυτο ,μάλλον τον έχει φάει η μαρμάγκα....
Δεν πουλάει τηλεοπτικά, δεν ιντριγκάρει, δεν λοιδορεί, άρα γιατί να ασχοληθούν;;;
Άκουσα το εξής καλό:
Κάποτε ήταν είδηση μια συνέντευξη του Ελύτη, τώρα είναι το βρακί της Τζούλιας.
Αυτό τα λέει όλα :shock:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
hydronetta;183185 Η κριτική προς το ελλαδικό ιερατείο θα προτιμούσα δε να είναι ουσιαστικότερη said:
Μια χαρά τα λες.
Πολύ περισσότερο απ τον ( μη πνευματικό άνθρωπο, φραγκοφονιά, κλπ κλπ) παπά, με πειράζει ο πατριδοκάπηλος, εξουσιομανής, και ενίοτε θεομπαίχτης αξιωματούχος κληρικός.
Πρόσφατα διάβαζα για τις προσπάθειες - μηχανορραφίες του μητροπολίτη Θεσσαλονίκης να ματαιώσει το σταθμό του Μετρο στο Παπαφειο, που θα διευκόλυνε τη ζωή πολλών χιλιάδων περιοίκων.

Όμως υπάρχει και μια ιστορική συνέχεια.
Αντιγράφω απο βιβλίο του Σκαρίμπα, για το 21:

Ερώτηση προς Αρχιερέα
.....γιατί εκαταντήσατε την φωτεινήν Ελλάδα
αθλίαν κακορρίζικην και ως σβυστήν λαμπάδα;


Απάντηση Μητροπολίτη

...αφού το ράσον τούτο εφόρεσα
δύο ποθώ, και μα τας εικόνας
άσπρα πολλά και καλάς κοκκώνας..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μια χαρά τα λες.
Πολύ περισσότερο απ τον ( μη πνευματικό άνθρωπο, φραγκοφονιά, κλπ κλπ) παπά, με πειράζει ο πατριδοκάπηλος, εξουσιομανής, και ενίοτε θεομπαίχτης αξιωματούχος κληρικός.
Δεν θα μπορούσες παρά να με βρείς απόλυτα σύμφωνο με τις απόψεις σου. Ας μην εξαντλούμε τη κριτική μας στα 50ευρα, αλλά σε παρεμβάσεις του ιερατείου στη κοινωνική και πολιτική ζωή που δεν άπτονται του πνευματικού τους ρόλου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.173
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom