Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
ναι, συγγνώμη, το 200 (250αρι) που ειχα στο μυαλο μου ηταν το επιδομα που παιρνουν οι Ολλανδοι φοιτητες, αλλα ειναι ασχετα με το αν δουλευουν ή οχι. έχει να κανει με το αν μένουν μόνοι τους κλπ. λάθος μου!
σε συγχωρούμε:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin: Εδώ σου λέω είχαμε πληροφορίες εκ των έσω..Ισραηλινός...είναι δυνατόν σε Εβραίο να του ξεφύγουν τα λεφτά???????:xmas_mrgreen:
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Αρχικα ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας, με βοηθατε απιστευτα πολυ!!!!!
Τιτα, τοτε τι εγινε με το θεμα της στεγασης?
Εκανες αιτηση, σε δεχτηκαν και μετα???Σπιτι πως βρισκεις?
Αυτος ο φιλος λεει οτι αφου σε δεχτουν σου στελνουν και αν θελεις να μεινεις σε σπιτι(που εχει το πανεπιστημιο).
Οσον αφορα το παρτ ταιμ ο φιλος αυτος λεει οτι υπαρχουν ειδικα γραφεια που πανε φοιτητες και τους βρισκουν δουλεια....βεβαια σωστη η παρατηρηση...θα τρεχω και δε θα φτανω, ποσο μαλλον να δουλευω κιολας....:xmas_eek:οποτε ακυρο για δουλεια εκτος κι αν βρεθει κατι σαν αυτο που ειπε η αμαντα....πολυ μου αρεσε:xmas_cheesygrin:
Τελικα ακομα δεν καταλαβα εαν θα παιρνω η οχι επιδομα αν δεν δουλευω....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εκανα αιτηση στο πανεπιστημιο και δήλωσα σε αυτή ότι ναι, θέλω να μου βρει δωμάτιο το πανεπιστήμιο μέσω της εταιρίας DeKey.Οταν με δεχτηκε το πανεπιστημιο, η εταιρια μου εστειλε μια προσφορα σε ΕΣΤΙΑ την οποια και επρεπε να αποδεχτω, αλλιως δεν ειχα άλλη ευκαιρια. Και επειδή δεν ηθελα να ερθω στην Ολλανδια και να τρεχω, το δεχτηκα το δωματιο. Αυτό είναι για 1 χρόνο.
Τον επομενο, δεν επιτρεπεται να μεινεις στο ιδιο δωματιο (κολληματα του νόμου, γιατί μετά έχεις δικαιώματα κλπ που αυτοί δεν το θέλουν) αλλά αν δεν βρεις τίποτα μόνος σου, τότε απευθύνεσαι προσωπικά στο πανεπιστήμιο (εμεις έχουμε μια γενική γραμματέα για αυτά τα θέματα) και προσπαθεί να σου βρει λύσεις.
Υπήρξε κοπέλα που δεν είχε μπορέσει να βρει δωμάτιο σε εστία πριν έρθει (για τον 1ο χρόνο), διότι είχε κάνει αργά αιτηση. Οπότε ήταν στο ψάξιμο και μετά από 1-2-3 μήνες, το πανεπιστήμιο της βρήκε κάποιες λύσεις (πχ τότε μπορούσε να μείνει σε ποταμό-σπιτο-εστία, τωρα δεν επιτρεπεται), αλλά ήταν κάθε 3-6 μήνες μες στην ταλαιπωρία να βρει κάτι, να μετακομίζει όλα της τα πράγματα κλπ
Οπότε θα σε συμβούλευα στην αίτηση να πεις "ναι, θελω να μου βρει η DeKey ή η DUWO δωμάτιο σε εστία" και ό,τι προσφορά και να σου στείλουν οι εταιρίες, να τη δεχτείς. Πας, βλέπεις πώς είναι και αν δεν σου αρέσει, ψάχνεις κάτι άλλο. Αλλά θα έχεις εξασφαλισμένη στέγη από την αρχή και δεν θα τη βγάζεις σε hostels κλπ ;)
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
εκανα αιτηση στο πανεπιστημιο και δήλωσα σε αυτή ότι ναι, θέλω να μου βρει δωμάτιο το πανεπιστήμιο μέσω της εταιρίας DeKey.Οταν με δεχτηκε το πανεπιστημιο, η εταιρια μου εστειλε μια προσφορα σε ΕΣΤΙΑ την οποια και επρεπε να αποδεχτω, αλλιως δεν ειχα άλλη ευκαιρια. Και επειδή δεν ηθελα να ερθω στην Ολλανδια και να τρεχω, το δεχτηκα το δωματιο. Αυτό είναι για 1 χρόνο.
Τον επομενο, δεν επιτρεπεται να μεινεις στο ιδιο δωματιο (κολληματα του νόμου, γιατί μετά έχεις δικαιώματα κλπ που αυτοί δεν το θέλουν) αλλά αν δεν βρεις τίποτα μόνος σου, τότε απευθύνεσαι προσωπικά στο πανεπιστήμιο (εμεις έχουμε μια γενική γραμματέα για αυτά τα θέματα) και προσπαθεί να σου βρει λύσεις.
Υπήρξε κοπέλα που δεν είχε μπορέσει να βρει δωμάτιο σε εστία πριν έρθει (για τον 1ο χρόνο), διότι είχε κάνει αργά αιτηση. Οπότε ήταν στο ψάξιμο και μετά από 1-2-3 μήνες, το πανεπιστήμιο της βρήκε κάποιες λύσεις (πχ τότε μπορούσε να μείνει σε ποταμό-σπιτο-εστία, τωρα δεν επιτρεπεται), αλλά ήταν κάθε 3-6 μήνες μες στην ταλαιπωρία να βρει κάτι, να μετακομίζει όλα της τα πράγματα κλπ
Οπότε θα σε συμβούλευα στην αίτηση να πεις "ναι, θελω να μου βρει η DeKey ή η DUWO δωμάτιο σε εστία" και ό,τι προσφορά και να σου στείλουν οι εταιρίες, να τη δεχτείς. Πας, βλέπεις πώς είναι και αν δεν σου αρέσει, ψάχνεις κάτι άλλο. Αλλά θα έχεις εξασφαλισμένη στέγη από την αρχή και δεν θα τη βγάζεις σε hostels κλπ ;)
καταλαβα....μαλλον αυτο ελεγε ο φιλος μου τοτε....απλα μαλλον θα μπερσευτηκε και μου ειπε σπιτι κι οχι δωματιο σε εστια.Το αν θα ειμαι με συγκατοικο η ανευ το ξεκαθαριζεις μετα?Και για τι τιμες μιλαμε μιας και σε αυτο το πανεπιστημιο θα ερθω κι εγω?
Οταν λεμε αργα αιτηση τι εννοουμε?μεχρι τελος γεναρη θα την εχω κανει(χωρις να στειλω το πτυχιο των αγγλικων ομως) ειναι αρκετα εγκαιρα?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
για συγκατοικο, δηλώνεται όταν κάνεις την αίτηση στο πανεπιστήμιο (νομίζω μετά την πρώτη αίτηση, σου στέλνουν μια φορμα αν θυμάμαι καλά, όπου γράφει τις επιλογές σου και το εύρος τιμών)
τιμές...αν θυμαμαι καλά ξεκινάν από 300αρι με συγκατοικο και common facilities έως 600αρι. περιλαμβανονται ολα μεσα (νερο, φοροι, ρευμα, ιντερντετ κλπ). η συνηθης τιμη ειναι 400-500.

για τη διορια: υπηρχε deadline. και ελεγε οτι αν κανεις αιτηση μεχρι 1η Απριλιου, μπορουν να σου βρουν δωματιο. μετα, δεν σου εγγυώνται, γιατι ειναι λιγο δυσκολο.
ναι, τελος Γενάρη από ό,τι θυμάμαι είναι οκ. Δες τι deadline δίνει η σχολή σου ;)
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
ναι αυτο με την 1η Απριλιου ειδα κι εγω.....Καλα εχω καταμπερδευτει!!!!Για να μην κανω μονο αιτηση στο UvA και φαω καμια χυλοπιττa ειπα να βρω και κανα προγραμμα στο Leiden. Δεν ειδα πουθενα requirements και καπου λεει οτι για τα μεταπτυχιακα ψυχολογιας πρεπει να κανεις intership αλλα αν δεν ξερεις ολλανδικα να το κανεις στη χωρα σου???? Δεν μπορω πελαγωσα, Αμαντα εμφανισου!!!!Τι εκανες με το intership???
(Ετσι πελαγωσατε κι εσεις πριν πατε?)
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
ναι αυτο με την 1η Απριλιου ειδα κι εγω.....Καλα εχω καταμπερδευτει!!!!Για να μην κανω μονο αιτηση στο UvA και φαω καμια χυλοπιττa ειπα να βρω και κανα προγραμμα στο Leiden. Δεν ειδα πουθενα requirements και καπου λεει οτι για τα μεταπτυχιακα ψυχολογιας πρεπει να κανεις intership αλλα αν δεν ξερεις ολλανδικα να το κανεις στη χωρα σου???? Δεν μπορω πελαγωσα, Αμαντα εμφανισου!!!!Τι εκανες με το intership???
(Ετσι πελαγωσατε κι εσεις πριν πατε?)
Ααααααα!Να και το μέγα μελανό σημείο της υπόθεσης..Λοιπόν και εμείς μέσω site αυτό πιστεύαμε, ότι θα μπορούμε να κάνουμε στην Ελλάδα η στην καλύτερη σε κάποιο αγγλόφωνο φορέα στην Ολλανδία αν υπήρχε (που δεν υπήρχε). όταν πήγαμε εκεί μας είπαν ότι αποκλείεται να κάνουμε πρακτική στην Ελλάδα διότι δεν θα μπορούν να μας επιβλέπουν και ότι έπρεπε να πάρουμε 2 μαθήματα παραπάνω..Οπότε αυτό στο site είναι καθαρά για να τεβούν τους φοιτητές, διότι παρά την γραπτή και υπογεγραμμένη διαμαρτυρία που παραδώσαμε στο συμβούλιο...έκαναν τις πάπιες και η παραπληροφόρηση παραμένει στο site. Εγώ ευτυχώς είχα δουλέψει εθελοντικά για 2 χρόνια σε έναν άριστο ελληνικό φορέα και πιστεύω κάλυψα και με το παραπάνω την πρακτική. Να πω όμως ότι αυτό ίσχυε στο δικό μου πρόγραμμα, δλδ "Ψυχολογία παιδιού και εφήβου". Όσοι έκαναν τα μεταπτυχιακά "Κλινική ψυχολογία" και "Ψυχολογία της Υγείας" είχαν δύο εναλλακτικές, η να πάρουν δύο επιπλέον μαθήματα ή να αναλάβουν την εφαρμογή μιας συγκεκριμένης θεραπευτικής παρέμβασης σε εθελοντές (στην Ολλανδία πάντα). Επίσης όσοι σπούδαζαν "Εργασιακή Ψυχολογία" μπορούσαν να κάνουν πρακτική σε εκεί εταιρείες...αυτά...:D Επίσης τα 200 ευρώπουλα τα παίρνεις αν δουλεύεις ΚΑΙ έχεις ασφάλιση!
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Ααααααα!Να και το μέγα μελανό σημείο της υπόθεσης..Λοιπόν και εμείς μέσω site αυτό πιστεύαμε, ότι θα μπορούμε να κάνουμε στην Ελλάδα η στην καλύτερη σε κάποιο αγγλόφωνο φορέα στην Ολλανδία αν υπήρχε (που δεν υπήρχε). όταν πήγαμε εκεί μας είπαν ότι αποκλείεται να κάνουμε πρακτική στην Ελλάδα διότι δεν θα μπορούν να μας επιβλέπουν και ότι έπρεπε να πάρουμε 2 μαθήματα παραπάνω..Οπότε αυτό στο site είναι καθαρά για να τεβούν τους φοιτητές, διότι παρά την γραπτή και υπογεγραμμένη διαμαρτυρία που παραδώσαμε στο συμβούλιο...έκαναν τις πάπιες και η παραπληροφόρηση παραμένει στο site. Εγώ ευτυχώς είχα δουλέψει εθελοντικά για 2 χρόνια σε έναν άριστο ελληνικό φορέα και πιστεύω κάλυψα και με το παραπάνω την πρακτική. Να πω όμως ότι αυτό ίσχυε στο δικό μου πρόγραμμα, δλδ "Ψυχολογία παιδιού και εφήβου". Όσοι έκαναν τα μεταπτυχιακά "Κλινική ψυχολογία" και "Ψυχολογία της Υγείας" είχαν δύο εναλλακτικές, η να πάρουν δύο επιπλέον μαθήματα ή να αναλάβουν την εφαρμογή μιας συγκεκριμένης θεραπευτικής παρέμβασης σε εθελοντές (στην Ολλανδία πάντα). Επίσης όσοι σπούδαζαν "Εργασιακή Ψυχολογία" μπορούσαν να κάνουν πρακτική σε εκεί εταιρείες...αυτά...:D Επίσης τα 200 ευρώπουλα τα παίρνεις αν δουλεύεις ΚΑΙ έχεις ασφάλιση!
Να σου πω με ενδαφερει περισσοτερο η εργασιακη ψυχολογια, οποτε θα μπορεσω να κανω εκει πρακτικη η θα χρειαστει να παρω παραπανω μαθηματα?
Επισης το δικο σου μεταπτυχιακο ηταν με εξετασεις η με εργασιες?
Ευχαριστω Αμαντα!!!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Να σου πω με ενδαφερει περισσοτερο η εργασιακη ψυχολογια, οποτε θα μπορεσω να κανω εκει πρακτικη η θα χρειαστει να παρω παραπανω μαθηματα?
Επισης το δικο σου μεταπτυχιακο ηταν με εξετασεις η με εργασιες?
Ευχαριστω Αμαντα!!!
Γνωρίζω 1 άτομο που έκανε αυτό το μεταπτυχιακό και μπόρεσε και βρήκε αγγλόφωνη εταιρεία και έκανε πρακτική. Να ξέρεις όμως ότι τον φορέα μάλλον θα πρέπει να τον βρεις μόνη σου..υπάρχει κάποια λίστα από το Πανεπιστήμιο απ'ότι ξέρω αλλά θα χρειαστεί και προσωπικό ψάξιμο. Αν θυμάμαι καλά ένα μάθημα είχε μόνο εργασίες. Όλα τα άλλα είχαν και εργασίες και εξετάσεις και ορισμένα και πρακτική (διαφορετικού τύπου από την πρακτική στην οποία αναφερθήκαμε πριν). Παρακαλώ:D
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
μεταπτυχιακο στο ροτερνταμ

καλησπέρα παιδια, είμαι κανούργια στο φόρουμ και διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα λέτε για τις σπουδές στην Ολλανδία. Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στα logistics στο πανεπιστήμιο του Ρότερνταμ. Υπάρχει κάποιος από εδώ από το φόρουμ που να σπουδάζει εκεί? Έχετε ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ή για το πως είναι η πόλη?
Κάθε άποψη και κάθε σας συμβουλή θα μου φανεί πολύ χρήσιμη! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom