Ιταλία Η 5άδα της συμφοράς σε Μιλάνο και λίμνη Κόμο

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω για το ξενοδοχείο που μου προτείνεις..:) :D Το Λουγκάνο πως σου φάνηκε ,αξίζει μια μονοήμερη εκδρομή?
Εμείς δεν έχουμε δίπλωμα οδήγησης ακόμα ,οπότε θα χρησιμοποιούμε τα μέσα, ελπίζω να μας βολέψουν..
Και κάτι τελευταίο :),έχεις να μου προτείνεις κανένα ιδιαίτερο καφέ η εστιατόριο (σε λογικές τιμές πάντα :) ) στην περιοχή?
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Εντάξει δεν είναι και τίποτα τρομερό σαν πόλη το Λουγκάνο αλλά η τοποθεσία είναι υπέροχη και θα 'χεις να λές (και να θυμάσαι) ότι πήγες και Ελβετία!
Δε ξέρω τί εννοείς λέγοντας "ιδιαίτερο" εστιατόριο ή καφέ αλλά θα βρείς καλές επιλογές στα παραλίμνια χωριά. Ανέβα σίγουρα Brunate Brunate - Wikipedia, the free encyclopedia για τρομερή θέα (ελπίζω να βοηθήσει ο καιρός).
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.933
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το Bellagio και το Lecco ειναι επίσης πολυ ωραία και βολεύει να πάτε με τρένο απο Μιλανο!!εχεινωραια εστιατόρια,καφε και ωραία θέα στη λίμνη !!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Σας ευχαριστώ πολύ!!:) Θα μαζέψω και άλλες πληροφορίες και ότι άλλο προκύψει ρωτάω...
Α,μήπως ξέρετε αν πρέπει να βγάλουμε μία κάρτα που να δείχνει ότι είμαστε φοιτητές, για φθηνότερες μετακινήσεις και επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους?..
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Σας ευχαριστώ πολύ!!:) Θα μαζέψω και άλλες πληροφορίες και ότι άλλο προκύψει ρωτάω...
Α,μήπως ξέρετε αν πρέπει να βγάλουμε μία κάρτα που να δείχνει ότι είμαστε φοιτητές, για φθηνότερες μετακινήσεις και επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους?..
δεν εχετε το καινουργιο πασο?
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
καλησπερα και παλι!!
πλησιαζει (σχετικα!) ο οκτωμβριος που σκεφτομαστε να κανουμε αυτο το ταξιδακι και αρχιζουμε να επεξεργαζομαατε διαφορα σεναρια!

Λεμε λοιπον να κατσουμε περισσοτερες μερες και να συνδυασουμε το ταξιδι με μια επισκεψη και προς την φλωρεντια!

σε αυτην την περιπτωση πως θα ηταν ο καλυτερος τροπος επιστροφης στην Ελλαδα?

θα μπορουσαμε να συνδυασουμε και κατι αλλο που αξιζει να δουμε κατεβαινοντας απο Μιλανο νοτια προς Φλωρεντια?

Δηλαδη χοντρικα ενα κονσεπτ: Παρασκευη-Σαββατο: Μιλανο, Κυριακη: Κομο, Δευτερα-Τεταρτη: κατηφορισμα προς φλωρεντια (και ο,τι αλλο προτεινετε!) και επιστροφη Ελλαδα!

Πραγματικα ευχαριστουμε πολυ για καθε συμβουλη και καθε πληροφορια!
Εδω μεσα το ωραιο ειναι οτι οι ανθρωποι μοιραζονται εμπειριες ζωης που δυσκολα μπορεις να βρεις μεσα σε βιβλια και τουριστικους οδηγους!
Ευχαριστουμε προκαταβολικα! :)
Ναι, είναι πολύ ωραίο το πλάνο σου... Παρασκευή βράδυ (μιάς και φθάνει αργά το αεροπλάνο) σε μία ωραία τρατορία στο Μιλάνο (πήγαινε σε αυτήν που πρότεινα στο άρθρο στην πρώτη ημέρα, είναι ένα καλό (πάρα πολύ καλό) αντιπροσωπευτικό δείγμα ιταλικής κουζίνας) και όλο το Σαββατο όπως έκανα και εγώ στην εκδρομή μου στο Μιλάνο που είναι ζωντανό γεμάτο κόσμο στους πεζόδρομους και στις αγορές, ζώσε και ένα μουσείο και κατέληξε στην περιοχή του καναλιού του NAviglio για κοκτείλ και θυμήσου να προλάβεις και το happy hour (μέχρι τις 9) για να δεις και τον δωρεάν μπουφέ τους..
την Κυριακή λίμνη Κόμο και 2 μέρες Φλωρεντία, σούπερ... μην ξεχάσεις αν πάρετε αυτοκίνητο να περάσετε και από την Σιένα που είναι σχεδόν στον δρόμο σας και είναι από τις πιο ωραίες μεσσαιωνικές πόλεις στην ευρώπη, και 2 μέρες στην Φλωρεντία είναι τέλεια, σίγουρα όχι λιγότερες..
όταν είχα πάει στο Μιλάνο, είχα συναντήσει ένα παιδί που πήγε από Μιλάνο στην Φλωρεντία και μου είχε πει ότι είναι με τρένο αρκετά κοντά αλλά νομίζω το αργό με το γρήγορο τρένο έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά στην τιμή αλλά και στην ώρα... τσέκαρέ το... αν θες τπτ άλλο που ξέρω και μπορώ να φανώ χρήσιμος, πες... (και να θυμάσαι, η μισή ομορφιά σε κάθε ταξίδι είναι το στάδιο της προετοιμασίας οπότε ψάξε στο ίντερνετ και συνέλλεξε πληροφορίες....:clap::clap::clap: )

Kαλησπέρα!!!Τον Οκτώβριο σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ την περιοχή Μιλάνο Κόμο με το αγόρι μου (λόγω των φτηνών εισιτηρίων μέσω Αράξου)..Καθως ζητάμε ήρεμες διακοπές με ρομαντικές εικόνες και ατμοσφαιρα, λέμε να μείνουμε μία μέρα στο Μιλάνο με διανυκτέρευση και τις υπόλοιπες 3 στο Κόμο..Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο χωριό συγκεκριμένο γύρω απτη λίμνη, ή μια μονοήμερη εκδρομή στις περιοχές εκεί κοντά,όπως πχ το Λουγκάνο?
Καθώς τώρα αποφασίσαμε το ταξίδι δεν έχουμε προλάβει να μαζέψουμε πολλές πληροφορίες..Οποιαδήποτε συμβουλή και πρόταση καλοδεχούμενη...
Ευχαριστώ!!:)
Αν θες γραφικές και ρομαντικές διακοπές προτείνω Varrenna, είναι σαν είναι σε παράδεισο... όμορφο και το bellagio αλλά δεν έχει την γραφικότητα της varrenna.. να ξέρεις όμως ότι με εξαίρεση την κωμόπολη του Κόμο, όλα τα άλλα χωριουδάκια είναι πολύ χαλαρά, υπερβολικά χαλαρά χωρίς σχεδόν καθόλου νυχτερινή ζωή κτλ... τώρα για γύρω εκδρομή, να είμαι ειλικρινής δεν έχω να σου προτείνω κάτι....

συμφωνώώώ;)
Είναι μια αρκετά γοητευτική σύγχρονη πόλη, με αρκετά διαμάντια κατα την άποψή μου και όπως οι περισσότερες πόλεις θέλουν το χρόνο τους...
Και πραγματικά απορώ για το Jamaica:( για ποτό δεν πήγα, αλλά για φαί και ήταν πολύ πολύ ωραία, ειδικά το κηπάκι στη πίσω πλευρά...(βέβαια έκαναν κάποια έργα απέναντι και αυτό είχα χαλάσει την ατμόσφαιρα, αλλά δεν είναι θέμα του Jamaica ;) )
Η κορυφή του Duomo όντως ήταν λίγο "άβολη" αλλά προσέφερε όμορφη θέα...:rolleyes:

Ευχαριστούμε πάντως για την ιστορία!!

Διαβάζοντάς την ξαναθυμήθηκα πόσο θέλω να ξαναβρεθώ στο Μιλάνο :clap:

είναι όμορφα και ειδικά με τόσο φθηνά εισιτήρια είναι πιο φθηνά να πάς Μιλάνο από να πληρώσεις για μπουκάλι στον Πάνο Κιάμο (κάνουν και ομοιοκαταληξία):D:D

Σας ευχαριστώ πολύ!!:) Θα μαζέψω και άλλες πληροφορίες και ότι άλλο προκύψει ρωτάω...
Α,μήπως ξέρετε αν πρέπει να βγάλουμε μία κάρτα που να δείχνει ότι είμαστε φοιτητές, για φθηνότερες μετακινήσεις και επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους?..
Με το καινούργιο πάσο, είσαι οκ, εγώ αυτό χρησιμοποίησα αλλά μην νομίζεις ότι περνάει και πολύ...:roll::roll:
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
δεν εχετε το καινουργιο πασο?
Εχουμε το πάσο της σχολής του εαρινού εξαμήνου..Αυτό ισχύει στην Ιταλία?

Αν θες γραφικές και ρομαντικές διακοπές προτείνω Varrenna, είναι σαν είναι σε παράδεισο... όμορφο και το bellagio αλλά δεν έχει την γραφικότητα της varrenna.. να ξέρεις όμως ότι με εξαίρεση την κωμόπολη του Κόμο, όλα τα άλλα χωριουδάκια είναι πολύ χαλαρά, υπερβολικά χαλαρά χωρίς σχεδόν καθόλου νυχτερινή ζωή κτλ... τώρα για γύρω εκδρομή, να είμαι ειλικρινής δεν έχω να σου προτείνω κάτι....
Ευχαριστώ πολύ!!!Ναι θα πάμε σίγουρα Varrenna ..Έχουμε 3 διανυκτερεύσεις στο Κόμο ,όποτε ψάχνουμε για μικρές εξορμήσεις :) Όσο για την νυχτερινή ζωή, δεν με νοιάζει καθόλου έχουμε όση θέλουμε στην Ελλάδα :D
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Kαλησπέρα!!!Τον Οκτώβριο σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ την περιοχή Μιλάνο Κόμο με το αγόρι μου (λόγω των φτηνών εισιτηρίων μέσω Αράξου)..Καθως ζητάμε ήρεμες διακοπές με ρομαντικές εικόνες και ατμοσφαιρα, λέμε να μείνουμε μία μέρα στο Μιλάνο με διανυκτέρευση και τις υπόλοιπες 3 στο Κόμο..Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο χωριό συγκεκριμένο γύρω απτη λίμνη, ή μια μονοήμερη εκδρομή στις περιοχές εκεί κοντά,όπως πχ το Λουγκάνο?
Καθώς τώρα αποφασίσαμε το ταξίδι δεν έχουμε προλάβει να μαζέψουμε πολλές πληροφορίες..Οποιαδήποτε συμβουλή και πρόταση καλοδεχούμενη...
Ευχαριστώ!!:)
Διάβασε την ιστορία "The Italian job" του XRISTOS71 .
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Οσον αφορά τον καιρό,μήπως γνωρίζει κανείς τι θερμοκρασίες έχει αρχές Οκτωβρίου ( κατά προσσέγγιση πάντα) στην περιοχή αυτη? :)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.933
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
eleannanikos said:
Οσον αφορά τον καιρό,μήπως γνωρίζει κανείς τι θερμοκρασίες έχει αρχές Οκτωβρίου ( κατά προσσέγγιση πάντα) στην περιοχή αυτη? :)
Αυτές τις μέρες έχει καλό καιρό γύρω στους 25-28, πριν δυο βδομάδες είχε βροχές και αρκετή ψυχρά!!δεν βγάζεις άκρη!!γενικα έχει ψυχρά αυτή την εποχή...
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Αυτές τις μέρες έχει καλό καιρό γύρω στους 25-28, πριν δυο βδομάδες είχε βροχές και αρκετή ψυχρά!!δεν βγάζεις άκρη!!γενικα έχει ψυχρά αυτή την εποχή...
Ευχαριστώ πολύ:)!!!Αχ δεν την γλιτώνω, πρέπει δηλαδή να πάρω από κοντομάνικα μέχρι ελαφρύ μπουφάν κ ζακέτες..:roll: να δω τι θα πρωτοχωρέσει αυτός ο δύσμοιρος ο σάκος..
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
@papariskonst
επειδή δεν μπορώ από το σύστημα να σου στείλω την απάντηση στην ερώτησή σου, την γράφω εδώ και ελπίζω να την δεις
Κοίτα το πρόγραμμά σου μου ακούγεται καλό, είχα κάνει ακριβώς τα ίδια μόνο που δεν πήγα Μπεργκαμο..Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος χώρος να σου προσέχουν τα πράγματα στο Κόμο που θα μπορούσες και να εμπιστευτείς, ίσως να ρωτήσεις σε κάποιο ξενοδοχείο...αν κατάλαβα καλά, θα πας Κόμο, από εκεί με πλοιάριο (εγώ είχα πάει με λεοφωρείο γιατί απεργούσαν τα πλοιάρια και ήταν εξίσου όμορφα) Μπελάτζιο και από εκεί με κάποιο λεωφορείο Μπέργκαμο...με άλλα λόγια δεν θα γυρίσεις πάλι Κόμο και θα φύγεις κατευθείαν από Μπελάτζιο για Μπέργκαμο... Επειδή το Μπελάτζιο είναι σχετικά μικρό, δεν ξέρω αν υπάρχει απευθείας για Μπέργκαμο οπότε μάλλον πρέπει να γυρίσεις Κόμο...
Υπολόγισε επίσης ότι το αεροδρόμιο του Μπέργκαμου δεν είναι μέσα στο Μπέργκαμο και νομίζω ότι οι πτήσεις αναχωρούν πρωί οπότε δεν ξέρω τι θα προλάβεις να δεις...θα σου πρότεινα να γύρναγες την Κυριακή πάλι Μιλάνο και να έκλεινες την εκδρομή σου με ένα ποτό εκεί (την μία βραδιά του Σαββάτου μπορείς να πας στο naviglio grande (περιοχή με κανάλια) και αυτήν της κυριακής στην περιοχή της Brera..) την παρασκευή το βράδυ μπορείς να πάς για φαγητό εκεί π λέω στην ιστορία μου και το σαββάτο μπορείς να τα δείς όλα ακολουθώντας το πρόγραμμα π γράφω στην ιστορία μ κ βλέποντας παράλληλα και τον χάρτη τ Μιλάνου...Αντί να πας στο Μπέργκαμο, μπορείς να κάτσεις περισσότερο στην λίμνη Κόμο και να δεις και την μικρή πόλη της Βαρένας... αν θες να δεις κ Μπεργκαμο, θα ταλαιπωρηθείς κ μ τις βαλίτσες... εκτός κ αν νοικιάσεις αμάξι που δεν είναι πάρα πολύ ακριβά αλλά σε αυτήν την περίπτωση συνυπολόγισε τον κυκλοφοριακό χαμό του Μιλάνου και το πάρκιν που πρέπει να πληρώνεις κάθε μέρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom