Ιταλία Η 5άδα της συμφοράς σε Μιλάνο και λίμνη Κόμο

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Πολύ ωραία η ιστορία σου..μου θύμησε το δικό μου ταξίδι αστραπή πριν 2μιση χρόνια στο Μιλάνο - Κόμο, παρέα με άλλες δύο φίλες..
Το φαγητό στο Μιλάνο μας άρεσε και το ευχαριστηθήκαμε κι εμείς πολύ !!!
Στη βόλτα μας στη λίμνη, συνεννοηθήκαμε με τον υπεύθυνο του πλοίου και μας κατέβασε σ΄ενα χωριουδάκι πανέμορφο, στο Torno αν θυμάμαι καλά και μείναμε για κανα δυο ώρες.
Απολαύσαμε έναν υπέροχο καφέ (1.30 ευρώ!!!) και πήραμε το επόμενο καραβάκι και γυρίσαμε στο Κόμο..Αν και καταχείμωνο, ο καιρός ήταν με το μέρος μας και πίναμε τον καφέ μας έξω, χαζεύοντας τη λίμνη και τις πάπιες και στο βάθος τα χιονισμένα βουνά!!!πραγματικά υπέροχα !
Θα διαφωνήσω μαζί σου σ΄ένα σημείο..Εμείς είδαμε πολλούς κομψούς Ιταλούς και Ιταλίδες, σε αντίθεση με τη Ρώμη..μπορεί να έτυχε βέβαια..
Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου..
 

karotaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
καλησπερα!
αυτο ειναι και το πρωτο μου μηνυμα στο φορουμ!!
θα ηθελα να ρωτησω το εξης, σκεφτομαστε να κανουμε το ταξιδι στο κομο γυρω στα τελη οκτωμβριο αφου ειδαμε φωτογραφιες τυχαια και μας αρεσε πολυ!
Πιστευετε οτι αξιζει η διαμονη εκει για δυο βραδια 'η καλυτερα διαμονη στο μιλανο?
Ευχαριστω πολυ!
Καθε πληροφορια θα ειναι ευπροσδεκτη!
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
καλησπερα!
αυτο ειναι και το πρωτο μου μηνυμα στο φορουμ!!
θα ηθελα να ρωτησω το εξης, σκεφτομαστε να κανουμε το ταξιδι στο κομο γυρω στα τελη οκτωμβριο αφου ειδαμε φωτογραφιες τυχαια και μας αρεσε πολυ!
Πιστευετε οτι αξιζει η διαμονη εκει για δυο βραδια 'η καλυτερα διαμονη στο μιλανο?
Ευχαριστω πολυ!
Καθε πληροφορια θα ειναι ευπροσδεκτη!
Εξαρτάται και την παρέα που θα είστε..:):) κοίτα, αν είστε μία παρέα σχετικά μεγάλη και θέλετε γενικά και να βγείτε για ποτό κτλ θα σας πρότεινα να μείνετε στο Μιλάνο... αν είστε ένα ζευγάρι και θέλετε να περάσετε ένα τριήμερο χαλαρό με βολτούλες μόνο και φαγητό, μπορείτε να πάτε από την λίμνη μία μέρα στο Μιλάνο για να δείτε τα πιο σημαντικά αξιοθέατα και να γυρίσετε στην βάση σας που θα είναι η λίμνη.. δεν νομίζω η λίμνη να έχει και την τρελή νυχτερινή ζωή (όχι ότι και στο Μιλάνο γίνεται χαμός)...
πάντως η προσωπική μου γνώμη είναι να μείνεις Μιλάνο (αν δεν έχεις ξαναπάει Μιλάνο αξίζει να το δεις λίγο, τουλάχιστον τον μυστικό δείπνο, το ναό και την γύρω περιοχή) και από εκεί να κάνεις τις εξορμήσεις στην λίμνη.. λάβε επίσης υπόψιν σου ότι το Budget της εκδρομής αν μείνεις λίμνη και όχι Μιλάνο θα είναι σαφώς πιο ανεβασμένο... αν πάλι έχεις δει έστω και λίγο το Μιλάνο, μείνε στο Κόμο..
ελπίζω να μην σε μπέρδεψα:haha::haha::haha:
ότι άλλο θες, πες μου
 

karotaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
ωραια!
σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες! :)
θα ειμαστε ζευγαρι και μαλλον κλεινουμε προς το να μεινουμε μιλανο γιατι αν και εχουμε παει πολλες φορες ιταλια και οι δυο, Μιλανο δεν εχει τυχει να παμε ποτε!!
Οσον αφορα στην μετακινηση απο Μιλανο σε Κομο αυτη γινεται με λεωφορειο?
Υπαρχει και καποιο αλλο μεσο, πχ τρενο?

Σκεφτομαστε να μεινουμε περιπου 4 μερες, η μια να ειναι εκδρομη στο Κομο, μια στο Μιλανο και μια να κανουμε αλλη μια εκδρομουλα καπου κοντα και ωραια!
Νομιζω ειναι μια καλη και σχετικα οικονομικη σκεψη ειδικα αν φυγουμε απο Αραξο!
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
κοίτα, αν φύγεις από άραξο, ουσιαστικά θα έχεις δύο μόνο μέρες ολόκληρες (το Σάββατο και την Κυριακή) και ένα βράδυ (την Παρασκευη το βράδυ) και την δευτέρα πρωί πρωί πρέπει να είσαι στο αεροδρόμιο.. αυτό συμβαίνει γιατί η πτήση φεύγει Παρασκευή απόγευμα από Άραξο και δευτέρα πρωί από Ιταλία..μην απογοητεύεσαι όμως αφού με καλή οργάνωση και λίγο τρέξιμο θα τα δεις όλα.. την παρασκευή βράδυ πας Μιλάνο για ένα ωραίο φαγητάκι, το Σάββατο όλη μέρα έξω (ακολούθα το δικό μου πρόγραμμα όπως το περιγράφω :):) και την Κυριακή λίμνη Κόμο..
όσο αφορά το πως θα πας στην Λίμνη Κόμο, υπάρχει τραίνο για την πόλη Κόμο από τον σταθμό τραίνων που πας με μετρό στην στάση cadorna.. εγώ έκανα το εξής όμως, πήρα τραίνο από τon κεντρικό σταθμό central stacion (όχι αυτόν που είναι στην cadorna, άλλον), έφτασα νωρίς στην πανέμορφη Varrena, από εκεί καραβάκι για Bellagio, και από εκεί με λεωφορείο στην κόμοπολη Κόμο που πάει παράλληλα στην λίμνη και είναι πανέμορφη διαδρομή.. και από την πόλη Κόμο τέλος, τραίνο (που είναι και δυώροφο) που φτάνει στην cadorna όπου έχει και μετρό και μετά πας σπίτι σου :clap::clap::clap::clap:
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Πολύ ωραία η ιστορία σου..μου θύμησε το δικό μου ταξίδι αστραπή πριν 2μιση χρόνια στο Μιλάνο - Κόμο, παρέα με άλλες δύο φίλες..
Το φαγητό στο Μιλάνο μας άρεσε και το ευχαριστηθήκαμε κι εμείς πολύ !!!
Στη βόλτα μας στη λίμνη, συνεννοηθήκαμε με τον υπεύθυνο του πλοίου και μας κατέβασε σ΄ενα χωριουδάκι πανέμορφο, στο Torno αν θυμάμαι καλά και μείναμε για κανα δυο ώρες.
Απολαύσαμε έναν υπέροχο καφέ (1.30 ευρώ!!!) και πήραμε το επόμενο καραβάκι και γυρίσαμε στο Κόμο..Αν και καταχείμωνο, ο καιρός ήταν με το μέρος μας και πίναμε τον καφέ μας έξω, χαζεύοντας τη λίμνη και τις πάπιες και στο βάθος τα χιονισμένα βουνά!!!πραγματικά υπέροχα !
Θα διαφωνήσω μαζί σου σ΄ένα σημείο..Εμείς είδαμε πολλούς κομψούς Ιταλούς και Ιταλίδες, σε αντίθεση με τη Ρώμη..μπορεί να έτυχε βέβαια..
Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου..
Χειμώνας στην λίμνη Κόμο πρέπει να είναι πανέμορφο τοπίο...αν συνεχίσουν τα δρομολόγια από Άραξο θα το επιχειρήσω...
Σε ευχαριστώ, καλά ταξίδια και σε σένα εύχομαι:):p:D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
sotoscivil said:
Χειμώνας στην λίμνη Κόμο πρέπει να είναι πανέμορφο τοπίο...αν συνεχίσουν τα δρομολόγια από Άραξο θα το επιχειρήσω...
Σε ευχαριστώ, καλά ταξίδια και σε σένα εύχομαι:):p:D
Πανεμορφο αν σας αρεσει η ομιχλη κ η γκριζαδα..
Ανοιξη ειναι η καλυτερη εποχη για τις λιμνες.
 

karotaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
καλησπερα και παλι!!
πλησιαζει (σχετικα!) ο οκτωμβριος που σκεφτομαστε να κανουμε αυτο το ταξιδακι και αρχιζουμε να επεξεργαζομαατε διαφορα σεναρια!

Λεμε λοιπον να κατσουμε περισσοτερες μερες και να συνδυασουμε το ταξιδι με μια επισκεψη και προς την φλωρεντια!

σε αυτην την περιπτωση πως θα ηταν ο καλυτερος τροπος επιστροφης στην Ελλαδα?

θα μπορουσαμε να συνδυασουμε και κατι αλλο που αξιζει να δουμε κατεβαινοντας απο Μιλανο νοτια προς Φλωρεντια?

Δηλαδη χοντρικα ενα κονσεπτ: Παρασκευη-Σαββατο: Μιλανο, Κυριακη: Κομο, Δευτερα-Τεταρτη: κατηφορισμα προς φλωρεντια (και ο,τι αλλο προτεινετε!) και επιστροφη Ελλαδα!

Πραγματικα ευχαριστουμε πολυ για καθε συμβουλη και καθε πληροφορια!
Εδω μεσα το ωραιο ειναι οτι οι ανθρωποι μοιραζονται εμπειριες ζωης που δυσκολα μπορεις να βρεις μεσα σε βιβλια και τουριστικους οδηγους!
Ευχαριστουμε προκαταβολικα! :)
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Kαλησπέρα!!!Τον Οκτώβριο σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ την περιοχή Μιλάνο Κόμο με το αγόρι μου (λόγω των φτηνών εισιτηρίων μέσω Αράξου)..Καθως ζητάμε ήρεμες διακοπές με ρομαντικές εικόνες και ατμοσφαιρα, λέμε να μείνουμε μία μέρα στο Μιλάνο με διανυκτέρευση και τις υπόλοιπες 3 στο Κόμο..Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο χωριό συγκεκριμένο γύρω απτη λίμνη, ή μια μονοήμερη εκδρομή στις περιοχές εκεί κοντά,όπως πχ το Λουγκάνο?
Καθώς τώρα αποφασίσαμε το ταξίδι δεν έχουμε προλάβει να μαζέψουμε πολλές πληροφορίες..Οποιαδήποτε συμβουλή και πρόταση καλοδεχούμενη...
Ευχαριστώ!!:)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας

συμφωνώώώ;)
Είναι μια αρκετά γοητευτική σύγχρονη πόλη, με αρκετά διαμάντια κατα την άποψή μου και όπως οι περισσότερες πόλεις θέλουν το χρόνο τους...
Και πραγματικά απορώ για το Jamaica:( για ποτό δεν πήγα, αλλά για φαί και ήταν πολύ πολύ ωραία, ειδικά το κηπάκι στη πίσω πλευρά...(βέβαια έκαναν κάποια έργα απέναντι και αυτό είχα χαλάσει την ατμόσφαιρα, αλλά δεν είναι θέμα του Jamaica ;) )
Η κορυφή του Duomo όντως ήταν λίγο "άβολη" αλλά προσέφερε όμορφη θέα...:rolleyes:

Ευχαριστούμε πάντως για την ιστορία!!

Διαβάζοντάς την ξαναθυμήθηκα πόσο θέλω να ξαναβρεθώ στο Μιλάνο :clap:
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Kαλησπέρα!!!Τον Οκτώβριο σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ την περιοχή Μιλάνο Κόμο με το αγόρι μου (λόγω των φτηνών εισιτηρίων μέσω Αράξου)..Καθως ζητάμε ήρεμες διακοπές με ρομαντικές εικόνες και ατμοσφαιρα, λέμε να μείνουμε μία μέρα στο Μιλάνο με διανυκτέρευση και τις υπόλοιπες 3 στο Κόμο..Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο χωριό συγκεκριμένο γύρω απτη λίμνη, ή μια μονοήμερη εκδρομή στις περιοχές εκεί κοντά,όπως πχ το Λουγκάνο?
Καθώς τώρα αποφασίσαμε το ταξίδι δεν έχουμε προλάβει να μαζέψουμε πολλές πληροφορίες..Οποιαδήποτε συμβουλή και πρόταση καλοδεχούμενη...
Ευχαριστώ!!:)
Εγώ πήγα αρχές Ιουνίου με μεγάλη παρέα και μείναμε ΒΔ λίμνης Κόμο, εδώ Booking.com: Azzano Holidays B&B, Mezzegra, Ιταλία - 122 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! Aπλό και οικονομικό, αν δεν ψάχνεις κάτι εξεζητημένο σε καλύπτει μια χαρά.
Είχαμε νοικιάσει (2 μήνες πριν) αμάξι (25?/ημέρα) από Malpensa ώστε να έχουμε αυτονομία κινήσεως (το προτείνω ανεπιφύλακτα) οπότε πεταχτήκαμε και Λουγκάνο (αλλά και Μπελιντσόνα και Λοκάρνο!) που δεν είναι πολύ μακριά(κυρίως το Λουγκάνο). Ότι άλλο θές ρωτάς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom