Θιβέτ Θιβέτ Ταξίδι σε μια ανύπαρκτη χώρα

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
:roll::roll::roll: ιστορίες από που;;;
από τα Κιούρκα;;;:shock::shock:
Αστες να λένε Ιωάννα μου.... απο την ζήλια τους τα κάνουν. Εσύ τη δουλειά σου, αν και φαίνεται ότι την κάνεις σωστά , αφού κατάλαβες Κιούρκα, αντί Θιβέτ...... (εγω δεν εχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.754
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..η δραση των ασπιρινων έλαβε τελος παω για δευτερη δοση!!!!!!!!!!:haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
«Είστε τυχεροί σας κάνει πολύ καλό καιρό σήμερα.» ήταν το καλωσόρισμα της συνοδούς μας όταν την πρωτογνωρίσαμε στο αεροδρόμιο της Λάσα.

Ο καιρό ήταν πράγματι καλός, ήλιος , καταγάλανος ουρανός, καθαροί κοφτοί όγκοι βουνών, αφράτα σύννεφα ανάμεσα γης και ουρανού, τόσο χαμηλά που νόμιζες ότι θα τα αγγίξεις. Αλλά όχι λάθος δεν ήταν τα σύννεφα χαμηλά εμείς ήμασταν ψηλότερα από ότι είχαμε συνηθίσει 3.800 δεν είναι ευκαταφρόνητο υψόμετρο.

Η καλοκαιρία ήταν ευπρόσδεκτο δώρο για μένα και τον αλήτη που κουβαλούσα στην πλάτη μου. Μετά από αναρίθμητους καβγάδες για το περιεχόμενο του, είχαμε συμφιλιωθεί στην Κατμαντού, οι πολύβουες πλατείες με τους τεράστιους ναούς, του είχαν φτιάξει την διάθεση, όταν ειδικά του μίλησα και για την οδό των χίπηδων έλαμψε ολόκληρος, και ζητούσε επίμονα να κάνει τατουάζ και να του κρεμάσω χαϊμαλιά.

Όμως φτάνοντας στο αεροδρόμιο της Λάσα οι σχέσεις μας χάλασαν πάλι. Εκτός από τις συνηθισμένες τυπικές διαδικασίες σε αυτό το αεροδρόμιο οι υπάλληλοι έψαξαν εξονυχιστικά τα πράγματα μας, ερεύνησαν σχολαστικά τα βιβλία που είχαμε μαζί μας και χωρίς κανέναν ενδοιασμό ξεχώρισαν και κράτησαν τους οδηγούς του lonelyplanet που είχαμε στις αποσκευές μας εγώ, η συνταξιδιώτισσα Φούλα, και άλλοι τουρίστες ποικίλων εθνικοτήτων.

Η στοίβα που σχημάτιζαν οι οδηγοί στον πάγκο μου θύμισαν τις περιγραφές άλλων ταξιδιωτών που είχαν υποστεί τα δέοντα από τους υπαλλήλους του αεροδρομίου. Στην σύγχυση μου για το βιβλιομάζωμα ήρθε να προστεθεί και η ενοχή μου. Έπρεπε να είχα προφυλάξει καλύτερα τον οδηγό μου.
Διαμαρτυρήθηκα έντονα στον υπάλληλο που με άκουγε με ευγενική αδιαφορία και επαναλάμβανε μονότονα ότι αυτές είναι οι διαταγές, ήταν σαν να μιλούσα στον τοίχο. Έτσι μετά από πεντάλεπτη συνομιλία με το ντουβάρι, μάζεψα τα υπόλοιπα υπάρχοντα μου και αποχώρησα αξιοπρεπώς.

Ο αλήτης όμως πήρε το θέμα πολύ σοβαρά, ο οδηγός του Θιβέτ ήταν από τα λίγα πράγματα που συμπαθούσε από αυτά που κουβαλούσε. Θεώρησε την απώλεια του φιλαράκου του μεγάλο πλήγμα. Έγινε έξαλλος με «το θράσος των Κινέζων αξιωματούχων» μίλησε για «καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων» και επισήμανε πως στην αριστερή του θήκη υπήρχε ένα κραγιόν και ένα ρουζ γιατί δεν κατάσχεσαν αυτά;

Η μουρμούρα του συνεχίστηκε και κατά την έξοδο μας από το αεροδρόμιο, « είναι απαράδεκτο είναι σκανδαλώδες και εσύ το δέχτηκες έτσι απλά, ψέλλισες μερικές διαμαρτυρίες και τίποτε άλλο. Αν είχες κότσια θα απαιτούσες την άμεση άνευ όρων απελευθέρωση του, θα αλυσοδενόσουν στο μπούτι του τελωνιακού μέχρι να ικανοποιηθούν τα αιτήματα μας, αλλά εσύ δεν ωωωωωωω». Οι διαμαρτυρίες κόπηκαν απότομα μόλις αντίκρισε την Τρόκα. Ψιλόλιγνη ντυμένη με την χαρακτηριστική κομψή αστική φορεσιά των ντόπιων γυναικών, η ξεναγός μας, μας υποδέχτηκε με ένα χαμόγελο και μας φόρεσε το άσπρο μαντήλι του καλωσορίσματος.

Η πρώτη αίσθηση λοιπόν που είχα από το Θιβέτ ήταν η απαλότητα του λευκού μαντηλιού τυλιγμένο τρυφερά γύρω από τους ώμους μου.
Ξεκινήσαμε για την πόλη.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι ωραία που μας τα γράφεις Ιωάννα! Σε διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Αχ, τι ωραια!:clap:
Και τον τελευταιο καιρο ονειρευομαι βουνα...
χωματοδρομους και απεραντοσυνη...

Ασε που μου ελειψε το συγκροτημενο σου γραψιμο:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Υπεροχος προορισμος το Θιβετ!!!! και σιγουρα μελλοντικος ταξιδιωτικος στοχος.
Απορω ομως γιατι σας κρατησαν τους ταξιδιωτικους σας οδηγους?
Περιμενω την ενδιαφερον συνεχεια ioanna :clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Αχ, τι ωραια!:clap:
Και τον τελευταιο καιρο ονειρευομαι βουνα...
Χμμμ, τι να σημαίνει αυτό άραγε;;; ο ονειροκρίτης λέει:
ΒΟΥΝΟ
........
Από την άλλη πλευρά, το βουνό είναι κάτι τεράστιο, αμετάβλητο, που δεν μπορούμε να το βγάλουμε από τον δρόμο μας, γι’ αυτό και συμβολίζει επίσης τα αδιαπέραστα εμπόδια και τις μεγάλες προκλήσεις.....

την εφορεία θα εννοεί.:D


Απορω ομως γιατι σας κρατησαν τους ταξιδιωτικους σας οδηγους? :clap:
Γιατί οι συγκεκριμένοι οδηγοί έχουν φωτογραφία του Δαλάι Λάμα. Μετά την "πολιτιστική επανάσταση" οι φωτογραφίες του Δ. Λάμα απαγορεύονται στο Θιβέτ. Εκτός αυτού ο L. Planet είναι αρκετά ειρωνικός προς την Κινεζική παρουσία στο Θιβέτ.
 
Last edited by a moderator:

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Ιωάννα μου έχεις αστείρευτο χιούμορ! Κάνεις την διήγησή σου τόσο ευκολοδιάβαστη και απολαυστική ....
Σ' ευχαριστούμε και περιμένουμε την συνέχεια!

ΥΓ: Πες του αλήτη να μην παραπονιέται ... στα πιο ιδιαίτερα τον πηγαίνεις!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:clap::clap::clap::clap:
Τελεια!!!! ανυπομονω για την συνεχεια! Περιμενα την ιστορια σου με αγωνια!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ioanna με ενδιαφέρει πολύ το θιβέτ.δώσε σοβαρές πληροφορίες μιας και το είδες απο κοντά..μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ταξίδι το έχω ψάξει και το γνωρίζω μονο εγκυκλοπαιδικά..
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
τι ωραια εκπληξη!!! Ιστορια απο Ιωαννα κ μαλιστα απο Θιβετ...ολα τα λεφτα.
Ελπιζω να τραβηξει κ να κρατησει πολυ αυτη η παρεα...
Ανυπομονω να μαθω για το Θιβετ με το δικο σου μοναδικο τροπο...

Κ θα προτιμησουμε τον αλητη απο τις ροζ Samsonite που πηγες να μας πασαρεις :haha:...Αλλο Θιβετ, αλλο Σκιαθος, αν θυμαμαι καλα...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ρενάτα μου αν σε ενδιαφέρει το Θιβέτ, εδώ θα μάθεις πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες, όχι τόσο από μένα όσο από τον STAV που του αρέσουν οι τεχνοοικονομικές λεπτομέρειες. Υπομονή, μόλις βολέψει παιδιά και δουλειά θα μας έρθει.
Ελένη μου σε ευχαριστώ αλλά η ροζούλα μου δεν είναι Samsonite θα ήθελε να είναι αλλά δεν είναι:p.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom