morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια

ΛΑΟΣ
………………………………………………………………………………
Όχι χέρι χέρι με τον….(.you know ho). Μικρή χώρα μα αυθεντική το Λάος. Εδώ θα ξεκινήσω από την πρωτεύουσα Βιεντιάν αλλά θα σταθώ στην πανέμορφη πόλη Luang Prabang κοντά στον ποταμό Μεκόνγκ,που είναι ότι καλύτερο για χαλαρές διακοπές.Αρχικά λοιπόν έπαιξα σαν σε Λούνα Πάρκ ανάμεσα στα αγάλματα του περίφημου BUDDHA PARK της Βιεντιάν,ενώ έκανα πρωτοχρονιά στην πλατεία μαζί με τους ντόπιους, ακούγοντας το δήμαρχο της πόλης να λέει ακατανόητα πράγματα.Μετά όμως φτάνοντας στην Luang Prabang όταν ένοιωσα την άμμο στις όχθες του ποταμού Μεκόνγκ ζεστή στα πόδια μου, η όταν άπλωσα το βλέμμα μου πέρα από την κουπαστή της βεράντας του ξενοδοχείου,πιο πέρα από τη λιμνούλα με τα νούφαρα και τα ριζοχώραφα με τα σκιάχτρα.. φτάνοντας ως τις παρυφές της ζούγκλας που μέσα στη θολούρα του δειλινού χανόταν το πράσινο μέσα στο πορτοκαλί νόμισα ότι γύρισα πίσω στο χρόνο .Περπάτησα πολύ στους γραφικούς της δρόμους. Ήπια τον καφέ μου σε ήρεμα παραδοσιακά στέκια,αφιέρωσα πολύ χρόνο στην νυχτερινή αγορά όπου χόρτασε το μάτι και οι αισθήσεις και άκουσα το τραγούδι των νεράιδων μέσα από τη βουή των νερών στους κοντινούς καταρράκτες εκεί όπου θα ορκιζόμουνα ότι ήταν σκηνικό από ταινία.Προσπάθησα να το φυλακίσω αυτό το συναίσθημα της ευδαιμονίας που ένοιωσα.Ξεχωριστή λοιπόν χώρα το Λάος με χαρούμενους και φιλόξενους ανθρώπους που κρατάνε τις παραδόσεις τους ακόμη. By the way το sticky rice που μας σέρβιραν το βράδυ στο ξενοδοχείο ναι μεν ήταν παραδοσιακά το ρύζι εκείνο που βοήθησε αυτό το λαό να γλυτώσει από την πείνα, όμως αν το πέταγες πουθενά θα κολλούσε για πάντα εκεί.Άρα είναι ένα ιδιαίτερα χρηστικό πράγμα, που…, δεν τόχει καταλάβει όμως κανείς.

 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν έχετε την καλωσύνη χωρίστε το με παραγραφους γιατί έτσι ειναι αδύνατον να διαβαστεί.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αν έχετε την καλωσύνη χωρίστε το με παραγραφους γιατί έτσι ειναι αδύνατον να διαβαστεί.
Γεια σου βρε renata... πάνω που θα το λεγα ... :clap:

( Μα τι παθαίνουν όλοι και βαριούνται να πατήσουν το "enter" 1-2 φορούλες ??:roll:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντε βρε renata και θα το λεγα εγώ :clap:

( Μα τι παθαίνουν όλοι και βαριούνται να πατήσουν το "enter" 1-2 φορούλες ??:roll:)
Μάλον η φίλη μας το έγραψε πολύ βιαστικά και δεν συνειδητοποίησε την τελική μορφή του κειμένου..ούτε και οτι θα μπορούσε να μας πεί ακόμα μερικα πραγματάκια για τα ενδιαφέροντα μέρη που επισκέφτηκε!
 

morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Ευχαριστώ για τις επισυμάνσεις αν και δεν τόγραψα βιαστικά.Απλά δεν έχω ξαναγράψει κάτι παρόμοιο sorry
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Mικρη ιστορια αλλα περνεις μια γενικη εικονα Ινδοκινας.

morfimenti σ`ευχαριστω για τις εντυπωσεις και ειδικα για το Λαος που δεν εχω παει ακομα.

Παντα τετοια!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ωραια ιστορια...αν και μας ανοιξες την ορεξη...θελουμε κι αλλο!!!:clap::clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μικρή και περιεκτική περιγραφή. Θα συμφωνήσω με την Meli θέλω περισσότερο.
 

morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Φοβόμουν ότι θα σας κουράσω και είπα να μην μακρηγορήσω, άλλωστε είναι η πρώτη φορά που γράφω ιστορία στο forum. Όμως αφού θέλετε κιάλλο θα το έχετε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μας κουρασεις; Απο που και ως που! Γραφε εσυ για την πολυαγαπημενη μας Ινδοκινα και η Ιωαννα θα σου κανει μασαζ για να ξεκουραζεσαι!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ωραία ωραία περιμένουμε λεπτομέρειες!!!Σε ποιες πόλεις μείνατε και πόσο,τι σε εντυπωσίασε περισσότερο και τι λιγότερο ή καθόλου και εντελώς ενημερωτικά θα ήθελα να ξέρω πόσο κοστίζει αυτό το ταξίδι με γκρούπ.Αυτά τα λίγα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.089
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom