morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια

ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Το στολίδι της ινδοκίνας.Ο γιός μου έδωσε το σωστό χαρακτηρισμό γιαυτό τον τόπο.<τι ναοί υπερπαραγωγή είναι αυτοί μαμά?>.Και φυσικά εννοούσε το ANGKOR τον σπουδαιότερο αρχαιολογικό χώρο της Ασίας.Και είναι by far ο σπουδαιότερος μια και οι δυναστείες των KHMER φρόντισαν γιαυτό.Πραγματικά μεγαλειώδης χώρος και τεράστιος συγχρόνως. Ναοί όπως το Angkor Vat με τους εκπληκτικούς πυργίσκους η το Banteay Kdei με τις ρίζες των δέντρων να τυλίγουν όλο το ναό,σε αφήνουν άναυδο.Εκεί μάλιστα γυρίστηκε το Tomb raider με την Αντζελίνα Τζολί (σας διαβεβαιώνω ότι δεν έχω καμμία συγγένεια μαζί της). Κουράγιο όμως νάχεις να ανεβαίνεις και να κατεβαίνεις σκαλοπάτια όχι σαν και μένα, που όταν τάβλεπα πολλά έβαζα το γιό μου να ανεβαίνει και να τραβάει φωτογραφίες! Πηγαίνοντας πάντως εκεί προμηθευτείτε εκτός από αντηλιακά και καπέλα πολλές καραμέλες,μπογιές και ότι άλλο σκεφτείτε για τα παιδάκια. Θα τους δώσετε μεγάλη χαρά, άσε που θα αισθανθείτε σαν αστέρες του κινηματογράφου αφού κάθε φορά πού θα εμφανίζεστε, θα δημιουργείται γύρω σας το αδιαχώρητο. Εσείς θα χαμογελάτε και τα φλας θα αστράφτουν.Επίσης η παρακείμενη στους ναούς μικρή πόλη του SIEM REAP είναι σούπερ! Τουριστική μεν με στυλ δε.Τάχει όλα καφέ,μπάρ,μασσάζ,αγορές και υπέροχο promenade μέσα σε μια ατμόσφαιρα,άκρως τροπική, με ύφος χμ!... κάπως αποικιακό. Εκεί βέβαια, όταν πάς για φαγητό είναι σαν νάσαι στην πλάκα όταν πλακώνουν τα γκρουπ με τους τουρίστες, οι οποίοι τρώγοντας σουβλάκι βλέπουν ταυτόχρονα το Λύκειο Ελληνίδων να χορεύει τσάμικο και σιρτάκι.Τα πάντα όλα, χωρίς το……. σουβλάκι. Αντ’αυτού όλο ρύζι ρύζι λές και είχαμε διάρροια . Παρόλα αυτά οι παραδοσιακοί χοροί του ΛΑΟΣ προέρχονται από την βασιλική παράδοσή τους και είναι ιδιαίτερα γκλαμουράτοι. Οταν θα βρεθείτε στην πρωτεύσα της Καμπότζης Phnom Penh, προσπαθείστε να βρείτε χρόνο για τα killing fields ένα πρώην στρατόπεδο συγκέντρωσης ασιατικού τύπου που μοιάζει όμως δυστυχώς με τα τα ναζιστικά, βλέπε Άουσβιτς. Εκεί θα δείτε και θα ακούσετε πολλά. Αυτά λοιπόν για την Ινδοκίνα που ενώ αρχικά δεν μου γέμιζε το μάτι,όταν άφησα τον εαυτό μου ελεύθερο και χαλάρωσα γέμισα με συναισθήματα και εικόνες άφθαστης ομορφιάς.

Ελπίζουμε να σας ξαναδούμε σε μια από τις επόμενες πτήσεις… α.αυτό είναι από αλλού.Στην επόμενη ιστορία μου θα σας μιλήσω για ….δεν σας λέω από τώρα είναι ταξίδι έκπληξη.
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν έχετε την καλωσύνη χωρίστε το με παραγραφους γιατί έτσι ειναι αδύνατον να διαβαστεί.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αν έχετε την καλωσύνη χωρίστε το με παραγραφους γιατί έτσι ειναι αδύνατον να διαβαστεί.
Γεια σου βρε renata... πάνω που θα το λεγα ... :clap:

( Μα τι παθαίνουν όλοι και βαριούνται να πατήσουν το "enter" 1-2 φορούλες ??:roll:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντε βρε renata και θα το λεγα εγώ :clap:

( Μα τι παθαίνουν όλοι και βαριούνται να πατήσουν το "enter" 1-2 φορούλες ??:roll:)
Μάλον η φίλη μας το έγραψε πολύ βιαστικά και δεν συνειδητοποίησε την τελική μορφή του κειμένου..ούτε και οτι θα μπορούσε να μας πεί ακόμα μερικα πραγματάκια για τα ενδιαφέροντα μέρη που επισκέφτηκε!
 

morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Ευχαριστώ για τις επισυμάνσεις αν και δεν τόγραψα βιαστικά.Απλά δεν έχω ξαναγράψει κάτι παρόμοιο sorry
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Mικρη ιστορια αλλα περνεις μια γενικη εικονα Ινδοκινας.

morfimenti σ`ευχαριστω για τις εντυπωσεις και ειδικα για το Λαος που δεν εχω παει ακομα.

Παντα τετοια!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ωραια ιστορια...αν και μας ανοιξες την ορεξη...θελουμε κι αλλο!!!:clap::clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μικρή και περιεκτική περιγραφή. Θα συμφωνήσω με την Meli θέλω περισσότερο.
 

morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Φοβόμουν ότι θα σας κουράσω και είπα να μην μακρηγορήσω, άλλωστε είναι η πρώτη φορά που γράφω ιστορία στο forum. Όμως αφού θέλετε κιάλλο θα το έχετε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μας κουρασεις; Απο που και ως που! Γραφε εσυ για την πολυαγαπημενη μας Ινδοκινα και η Ιωαννα θα σου κανει μασαζ για να ξεκουραζεσαι!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ωραία ωραία περιμένουμε λεπτομέρειες!!!Σε ποιες πόλεις μείνατε και πόσο,τι σε εντυπωσίασε περισσότερο και τι λιγότερο ή καθόλου και εντελώς ενημερωτικά θα ήθελα να ξέρω πόσο κοστίζει αυτό το ταξίδι με γκρούπ.Αυτά τα λίγα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom