Γενικά Ιδέες για ταξίδι το Πάσχα...

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ότι η Τουρκία είναι τόσο ευρωπαϊκή χώρα όσο είναι η Γαλλία νοτιοαμερικάνικη επειδή ένα μέρος της επικράτειάς της είναι στη Ν. Αμερική.

Εδώ ψαχνόμαστε που ανήκει η Γροιλανδία, με το ζόρι θα κατατάξουμε την Τουρκία στην Ευρώπη?
Πολιτιστικά, ως προς αυτό και τα παρεμφερή θέματα, η Τουρκία είναι Ευρωπαϊκή χώρα. Εντάξει τώρα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Noμίζω ότι ούτε πολιτιστικά είναι ευρωπαϊκή χώρα. Είναι ξεκάθαρα ασιατική χώρα και αυτό φαίνεται από την τεράστια επιρροή και τα κοινά που έχει με τα τουρκογενή κράτη που βρίσκονται εκτός Ευρώπης και μάλιστα πολύ μακριά από τις ευρωπαϊκές επιρροές, εκτός του Αζερμπαϊτζάν υπό όρους. (ας συζητηθεί το θέμα αυτό κάπου αλλού όμως γιατί είμαι ήδη πολύ ΟΤ)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν προβληματίζεσαι με τα ξενοδοχεία της Κωνσταντινούπολης,πήγαινε Βερολίνο ή Φλωρεντία που είναι και μέσα στις αρχικές σου σκέψεις.Η εποχή είναι από τις καλύτερες και για τα δύο.Για Βερολίνο θα βρεις οικονομικότατα αεροπορικά ειδικά αν τα κλείσεις από τωρα και τα ξενοδοχεία μια χαρά τιμές έχουν,για δε Φλωρεντία εγώ την είδα χειμωνιάτικη και μου άρεσε οπότε φαντάζομαι ότι τον Απρίλη που ανθίζει όλη η Τοσκανη θα είναι μαγικά!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν προβληματίζεσαι με τα ξενοδοχεία της Κωνσταντινούπολης,πήγαινε Βερολίνο ή Φλωρεντία που είναι και μέσα στις αρχικές σου σκέψεις.Η εποχή είναι από τις καλύτερες και για τα δύο.Για Βερολίνο θα βρεις οικονομικότατα αεροπορικά ειδικά αν τα κλείσεις από τωρα και τα ξενοδοχεία μια χαρά τιμές έχουν,για δε Φλωρεντία εγώ την είδα χειμωνιάτικη και μου άρεσε οπότε φαντάζομαι ότι τον Απρίλη που ανθίζει όλη η Τοσκανη θα είναι μαγικά!
Για Φλωρεντία ήταν η αρχική σκέψη..Για Κωνσταντινούπολη το ψαξα και τα ξενοδοχεία στο hotels.com το έχουν στους όρους κράτησης αυτό που έλεγα παραπάνω..Οπότε καλύτερα να μη το ρισκάρω
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ρε παιδιά εγώ πάλι πρώτη φορά το ακούω αυτό με την Πόλη.Πέρυσι πήγαμε με τον άντρα μου που τότε ακόμη δεν ήταν άντρας μου(!)και δεν ειχαμε κανένα απολύτως θέμα.Ούτε μας ρώτησαν ούτε καν ασχολήθηκαν.Μείναμε στο rast hotel istanbul κεντρικότατο και πολύ πολύ καλο.Ωστόσο από τις πόλεις που πρότεινες εγώ θα σου έλεγα Λονδίνο.Πολυπολιτισμικό και έχει τόσα πολλά να δεις και να κάνεις.Λισαβώνα επίσης (είναι και ο επόμενος προορισμός μου) αλλα θα σου πώ σίγουρα τον άλλο μήνα με φρεσκότατα νέα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ρε παιδιά εγώ πάλι πρώτη φορά το ακούω αυτό με την Πόλη.Πέρυσι πήγαμε με τον άντρα μου που τότε ακόμη δεν ήταν άντρας μου(!)και δεν ειχαμε κανένα απολύτως θέμα.Ούτε μας ρώτησαν ούτε καν ασχολήθηκαν.Μείναμε στο rast hotel istanbul κεντρικότατο και πολύ πολύ καλο.Ωστόσο από τις πόλεις που πρότεινες εγώ θα σου έλεγα Λονδίνο.Πολυπολιτισμικό και έχει τόσα πολλά να δεις και να κάνεις.Λισαβώνα επίσης (είναι και ο επόμενος προορισμός μου) αλλα θα σου πώ σίγουρα τον άλλο μήνα με φρεσκότατα νέα.
Απότι κατάλαβα σε κάποια ξενοδοχεία το ψάχνουν μόνο αν εισαι Τουρκος πολίτης και με τους τουριστες κανουν τα στραβα μάτια..Anyway, αν θες ανέβασε ιστορία από Λισαβώνα όταν γυρίσεις με το καλό! Την σκέφτομαι για καλοκαίρι τελικά..
 

serifosF

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια καλησπερα,λογω διαφορων θεματων αποφασιστηκε τωρα ταξιδι στο εξωτερικο για πασχα απλα επειδη ειναι τελευταια στιγμη τα εισητηρια ειναι πλεον στα υψη.χτες τ βραδυ προορισμος ηταν λονδικο με 230 πηγαινε ελα αλλα σημερα τ πρωι που πηγα να τα κλεισω εγινε 300 ευρω.. εχετε να μου προτεινετε καποιον αλλο προορισμο με μεχρι 200-250μαξ ευρω εισητηρια κ προσιτες τιμες για διαμονη?απελπισμενη...ευχαριστω πολυ
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
βουδαπεστη!!!!
γυρισα πριν δυο εβδομαδες!!!μου το προτεινε ο καλος μου που ειχε ξαναπαει κ διαπιστωσαμε ποσο φθηνη διαμονη κ φαγητο εχει αυτη η πολη!!!κ εισιτηρια νορμαλ.120 ευρω τα βρηκαμε!

επισης σε ταξιδιωτικο οδικως το πραγα-βουδαπεστη-βιεννη αν θες να στα εχουν ολα ετοιμα!!χαχαχα!!!με 450-500 ευρω το βγαζουν σχεδον ολοι στις γιορτες κ το εκανε μια φιλη μου κ μια θεια μου μεχρι τωρα που ειναι τετοιου στυλ εκδρομων.οργανωμενων απο αλλους εννοω!εγω δεν ειμαι ετσι αλλα τον σεβομαι κι αυτον τον τροπο ταξιδιου!ισως με μεγαλη παρεα να το εκανα κι εγω το συγκεκριμενο!

ελλαδα δεν το ψηνεις,ε??ας πουμε Υδρα που εχει κ event για τον επιταφιο ή ναυπακτο που επισης γεμιζει λογω event την μ.παρασκευη????

ρωμη πηγα οκτωβρη κ ηταν παμφθηνα τα εισιτηρια λογω ραιαναιρ απο θεσκη(τωρα εχει κι απο αθηνα!!!) κ τα ξενοδοχεια στο ιστορικο κεντρο μετρια προ ακριβα.αλλα λιγο πιο περα απο τα λιθοκτιστα σοκακια κ κοντα σε μετρο ηταν οκ!

αυτα εχω προσφατα!ελπιζω να μην εχεις παει σε ολα οσα προτεινα κ να βοηθησα !!!χαχαχαχα!!!:haha:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
βουδαπεστη!!!!
γυρισα πριν δυο εβδομαδες!!!μου το προτεινε ο καλος μου που ειχε ξαναπαει κ διαπιστωσαμε ποσο φθηνη διαμονη κ φαγητο εχει αυτη η πολη!!!κ εισιτηρια νορμαλ.120 ευρω τα βρηκαμε!

επισης σε ταξιδιωτικο οδικως το πραγα-βουδαπεστη-βιεννη αν θες να στα εχουν ολα ετοιμα!!χαχαχα!!!με 450-500 ευρω το βγαζουν σχεδον ολοι στις γιορτες κ το εκανε μια φιλη μου κ μια θεια μου μεχρι τωρα που ειναι τετοιου στυλ εκδρομων.οργανωμενων απο αλλους εννοω!εγω δεν ειμαι ετσι αλλα τον σεβομαι κι αυτον τον τροπο ταξιδιου!ισως με μεγαλη παρεα να το εκανα κι εγω το συγκεκριμενο!

ελλαδα δεν το ψηνεις,ε??ας πουμε Υδρα που εχει κ event για τον επιταφιο ή ναυπακτο που επισης γεμιζει λογω event την μ.παρασκευη????

ρωμη πηγα οκτωβρη κ ηταν παμφθηνα τα εισιτηρια λογω ραιαναιρ απο θεσκη(τωρα εχει κι απο αθηνα!!!) κ τα ξενοδοχεια στο ιστορικο κεντρο μετρια προ ακριβα.αλλα λιγο πιο περα απο τα λιθοκτιστα σοκακια κ κοντα σε μετρο ηταν οκ!

αυτα εχω προσφατα!ελπιζω να μην εχεις παει σε ολα οσα προτεινα κ να βοηθησα !!!χαχαχαχα!!!:haha:
Αυτα + Κωνσταντινουπολη ....
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
σωστος!!!!πως την ξεχασα!!χαχαχαχ!!!με 130 ευρω απο αλεξπολη οδικως με λεωφορειο με ξεναγηση ξενοδοχειο κ πρωινο κ γνωριμια ολης της πολης!κ μεχρι αλεξπολη πας με τρενο ή κ με αεροπλανο αφου διαθετεις 150 ευρω για αεροπορικα.κ παμφθηνα εκει!!!κ δεν εκμεταλλευονται στην αλεξπολη την κωνπολη!!οχι οπως στην αθηνα που για να πας εκει σου ζητουν 500 κ ευρω!!αεροπορικως μεν αλλα πολλα πιστευω!αφου με τα 130-10 που βρισκεις σε σκ πακετο απο αλεξπολη υπαρχει κερδος για τα ταξιδιωτικα πρακτορεια ειναι πολλα τα 500!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom