Ιδεές για ημερήσια εκδρομή απο Μεγαλόπολη??

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Καλημέρα σας!! Τις τελευταίες 3 εβδομάδες μένω προσωρινά στη Μεγαλόπολη Αρκαδίας, και λέμε να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή το σάββατο.Την προηγούμενη εβδομάδα επισκεφτήκαμε το χιονοδρομικό Μαινάλου,την υπέροχη Στεμνίτσα,Δημητσάνα, Βυτίνα όπως επίσης και το Σπήλαιο Κάψια. Αυτό το σαββατοκύριακο είπαμε να πάμε Μονεμβασιά αλλά μου φαίνεται λίγο μακρυά για να δούμε μόνο ενα μέρος..Έχετε κάποια εναλλακτική να προτείνετε? Ή κάποιο μέρος να συμπληρώσετε στη διαδρομή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πηγαινε στην Καρυταινα ..την εχουν αποκαλεσει το Τολεδο της Ελλαδας ..καλα εγω δεν το πιστευω και απολυτα.
Στην Αγια Θεοδωρα με τα 17 δεντρα στη σκεπη και το ποταμι που κυλαει κατω απο το ναο πηγατε?
Πιστευω οτι για Μονεμβασια ειναι καπως μακρια.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για ρίξε μια ματιά στα χωριά του Πάρνωνα (Καστάνιτσα, Καρυές, Άγιος Πέτρος κτλ).
Είναι καταπράσινα και οι διαδρομές από το ένα στο άλλο πολύ ενδιαφέρουσες. Πήγα πρόσφατα και είχα ως βάση τη Βαμβακού που είναι ένα μικρό γραφικό χωριουδάκι.
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείτε και να αφιερώσετε τον περισσότερο χρόνο σας στα Τσίντζινα (Πολύδροσο) όπου ξεκινούν μέσα από το χωριό και πολύ ωραία πεζοπορικά μονοπάτια. Αν δεν έχετε όρεξη για περπάτημα να αράξετε στην Ταβέρνα της Μάντως που είναι φοβερή τύπισσα, θα σας φτιάξει τα πάντα εκείνη την ώρα και έχει και ένα αγιωργίτικο νεμέας που κοντράρει χαλαρά εμφιαλωμένα.

Δες λίγο και ένα αφιέρωμα από το Έθνος.
Δυτικός Πάρνωνας: Καταπράσινα χωριά | ενθετα , ταξιδι , εσωτερικο , πελοποννησος | ethnos.gr
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο Νεντι τα Τζιντζινα σωστα ...πηγα περσι το καλοκαιρι και εχω να πω τα καλυτερα ..πολυ ωραιο ορεινο χωριο.
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Πηγαινε στην Καρυταινα ..την εχουν αποκαλεσει το Τολεδο της Ελλαδας ..καλα εγω δεν το πιστευω και απολυτα.
Στην Αγια Θεοδωρα με τα 17 δεντρα στη σκεπη και το ποταμι που κυλαει κατω απο το ναο πηγατε?
Πιστευω οτι για Μονεμβασια ειναι καπως μακρια.
δεν πήγαμε! θα το έχω στα υπόψιν! ευχαριστώ!
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Για ρίξε μια ματιά στα χωριά του Πάρνωνα (Καστάνιτσα, Καρυές, Άγιος Πέτρος κτλ).
Είναι καταπράσινα και οι διαδρομές από το ένα στο άλλο πολύ ενδιαφέρουσες. Πήγα πρόσφατα και είχα ως βάση τη Βαμβακού που είναι ένα μικρό γραφικό χωριουδάκι.
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείτε και να αφιερώσετε τον περισσότερο χρόνο σας στα Τσίντζινα (Πολύδροσο) όπου ξεκινούν μέσα από το χωριό και πολύ ωραία πεζοπορικά μονοπάτια. Αν δεν έχετε όρεξη για περπάτημα να αράξετε στην Ταβέρνα της Μάντως που είναι φοβερή τύπισσα, θα σας φτιάξει τα πάντα εκείνη την ώρα και έχει και ένα αγιωργίτικο νεμέας που κοντράρει χαλαρά εμφιαλωμένα.

Δες λίγο και ένα αφιέρωμα από το Έθνος.
Δυτικός Πάρνωνας: Καταπράσινα χωριά | ενθετα , ταξιδι , εσωτερικο , πελοποννησος | ethnos.gr

Πρέπει να είναι φοβερή διαδρομή!Ούτε καν την είχα σκεφτεί! :clap::clap:

Εμείς σκεφτόμασταν περισσότερο να συνδυάσουμε Μυστράς- Μονεμβάσια-Σπήλαιο Διρού αλλά φοβάμαι αν κάνουμε αυτή τη διαδρομή σε μια μέρα αφήσουμε άλλα αξιόλογα μέρη πάνω στη διαδρομή απ'εξω..:(
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο Μονεμβασια -Σπηλαιο Διρου να υπολογιζεις γυρω στις 2-2,5 ωρες ....το πλανο αυτο για ημερησια ειναι εξαντλητικο.Το Μυστρας -Μονεμβασια αλλο ενα 1μισαωρο.
Εγω να σου προτεινω και κατι αλλο :κλεισε ενα σκ με διανυκτερευση στη Μανη ...θα με θυμηθεις !
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
αυτο το σκ η μεσσηνια ειναι γεματη με εκδηλωσεις λογω των ημερων... με των καινουργιο δρομο θα ειστε εκει σε ελαχιστο χρονο... καλαματα. μεσσηνη και ισως και πυλος μεθωνη η κορωνη
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Απο Μονεμβασια -Σπηλαιο Διρου να υπολογιζεις γυρω στις 2-2,5 ωρες ....το πλανο αυτο για ημερησια ειναι εξαντλητικο.Το Μυστρας -Μονεμβασια αλλο ενα 1μισαωρο.
Εγω να σου προτεινω και κατι αλλο :κλεισε ενα σκ με διανυκτερευση στη Μανη ...θα με θυμηθεις !

Δηλαδή να ξεκινήσω Μεγαλόπολη-Μυστράς-Μονεμβασιά κ μετα να μείνω Μάνη κ την επόμενη να παω Σπήλαιο Διρού?? Μάνη που?καμμία πρόταση?
:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλο και αυτο το πλανο ..στη Μανη υπαρχουν αρκετοι ξενωνες αλλα ειναι λιγο τσιμπημενοι ..κορυφαιοι ομως .
Δες το Πλαγιακι ..το Λιμενι Βιλλατζ ..το Σελανα Στουντιος ..το Ξεμονι...το χοτελ Οιτυλο και το Πετρα και Φως .Αυτα ειναι στον κολπο του Οιτυλου.
Σορρυ που δεν βαζω τα λινκς αλλα μου ζητουν το πισι μολις τωρα .
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Καλο και αυτο το πλανο ..στη Μανη υπαρχουν αρκετοι ξενωνες αλλα ειναι λιγο τσιμπημενοι ..κορυφαιοι ομως .
Δες το Πλαγιακι ..το Λιμενι Βιλλατζ ..το Σελανα Στουντιος ..το Ξεμονι...το χοτελ Οιτυλο και το Πετρα και Φως .Αυτα ειναι στον κολπο του Οιτυλου.
Σορρυ που δεν βαζω τα λινκς αλλα μου ζητουν το πισι μολις τωρα .

Αλίμονο!! Θα ρίξω μια ματιά! Σ' ευχαριστώ πολύ! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.508
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom