Ισλανδία Ισλανδία

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φυσικά έχουν site με φοβερή ενημέρωση και για την κατάσταση του δρόμου αλλά και για τον καιρό.
Φίλε Βασίλη, κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου και για τον κόπο που έκανες να τις γράψεις. :)

Η Ισλανδία είναι για μένα ένα όνειρο που έχω αποφασίσει να το πραγματοποιήσω. Απλά δεν ξέρω πότε, αλλά σίγουρα δεν θα μείνει όνειρο, οπότε κάθε ταξιδιωτική λεπτομέρεια είναι σημαντική γιατί με βοηθάει να αποφασίσω το πότε και το πως.

Λοιπόν συνεχίζω την ανάκριση: :twisted:
1ον Σε ποιά site αναφέρεσαι παραπάνω;
2ον Το αυτοκίνητο απο ποιά εταιρεία το νοίκιασες;
3ον Εντυπώσεις από τους Ισλανδούς;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Δεν κάνει τίποτα :) .

Λοιπόν ξεκινάμε

1) Site για να μπορείτε να ελέγχετε την κατάσταση του δρόμου ανά πάσα στιγμή -> http://www.road.is/
Site για τον καιρό -> http://en.vedur.is/

2) Νοικιάσαμε από εδώ --> http://www.carsiceland.com/
Αν και υπάρχουν και οι γνωστές εταιρίες ενοικιάσεων για την συγκεκριμένη διάβασα πολύ καλά σχόλεια και στο google και στο tripadvisor αλλά και στο fb. Τα αμάξια είναι όλα πολύ καλά και diesel. Βέβαια οι τιμές είναι τσιμπιμένες. Στην τιμή σου βάζει αυτόματα την πλήρη κάληψη ζημιών. Από κει και πέρα μπορείς να επιλέξεις αν θες και sand and dust κάληψη. Εμείς βάλαμε και αυτό για καλό και για κακό. Είχαμε νοικιάσει το kia ceed diesel. Άνετο αμάξι και γερό. Βέβαια αν είχαμε τα λεφτά θα παίρναμε 4χ4 για λιγότερο άγχος σε κακοτράχαλους δρόμους (αν και ίσως αγχωνόμουν πιο πολύ από ότι έπρεπε τελικά). Μας απαντήσουν άμεσα στα email. Όταν παραλάβαμε κάναμε έλεγχο μαζί και κατέγραψαν ότι γρατσουνιά μπορεί να υπάρχει. Στην επιστροφή έριξαν μια ματιά στα γρήγορα και τελειώσαμε. Προφανώς δλδ κοιτάνε άμα έκανες κάποια εξώφθαλμη ζημία και όχι να σε χρεώσουν για βλακείες (κάτι που με τρόμαζε γενικά με τις εταιρίες ενοικιάσεων).
Προσοχή να τηρείτε πάντα τα όρια ταχύτητας. Ακόμα και αν πολλοί δεν το κάνουν (Οι Ισλανδοί έχουν και μια εμπειρία παραπάνω από το δρόμο αλλά και που μπορεί να έχει κάμερες). Έχω διαβάσει για αρκετά περιστατικά που ήρθε η κλήση μετά από μήνες. Αλλά πέρα από τις κλείσεις και ο δρόμος θέλει πάντα προσοχή, και γιατί είναι στενός σε κάποια σημεία αλλά και για να αποφύγετε τον κίνδυνο να πεταχτεί κάποια πέτρα από διερχόμενο αμάξι (σε κομμάτι που ο δρόμος είναι χωματόδρομος).
Σε γενικές γραμμές ο route 1 είναι πολύ καλός. Αλλά οι παράδρομοι είναι δράμα ορισμένες φορές. Με 4χ4 δεν θα έχετε το άγχος μήπως βρει κάποια πέτρα από κάτω. Αν και με το ceed δεν είχαμε τέτοιο θέμα αλλά πήγαινα πολύ σιγά και με ιδρώτα :D

3) Οι Ισλανδοί ευγενικοί και καλοσυνάτοι. Δεν μου έρχεται κάποιο κακό παράδειγμα στο μυαλό

Η κάθε εποχή έχει τα καλά της και τα κακά της. Το καλοκαίρι σου προσφέρει καλύτερο καιρό και ανοιχτούς δρόμους, μονοπάτια κτλ. Όμως αν οι τιμές την Low season είναι μια φορά υψηλές, φανταστείτε τότε. Σε αυτό βάλτε και τον κόσμο αλλά και την δυσκολία να βρεις κατάλυμα. Θα ήθελα να την επισκεφτώ και καλοκαίρι για να δω το τοπίο και με πρασινάδα, αλλά για πρώτο ταξίδι και για το budget μας, δεν θα το έκανα. Ο Απρίλιος και μέχρι μέσα Μαίου είναι μια καλή εποχή χωρίς πολύ κόσμο και με καλύτερες τιμές. Ο καιρός καλυτερεύει αλλά είναι και πολύ απρόβλεπτος. Υπάρχει ακόμα χιόνι στα κεντρικά. Μετά οι μήνες από Οκτώβριο μέχρι μέσα Απριλίου μπορούν να σου προσφέρουν την εμπειρία του βόρειου Σέλας.
Εμείς καταφέραμε να το δούμε τις πρώτες μέρες αν και αχνό. Βέβαια μετά από το ταξίδι και το περπάτημα δεν είχαμε και πολλές αντοχές για ξενύχτια. Έβαζα ξυπνητήρια 3-4 φορές μέσα στο βράδυ για να ελέγχω
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Καλησπέρα και από μένα..Θέλω μέσα από το forum να αποσπάσω πληροφορίες για ένα ταξιδι που θελω να κανω στην ισλανδια(road trip).Οσοι ειδικά το έχετε κάνει πιστεύω μπορείτε να με κατατοπίσετε πλήρως.Το ταξιδι θα εχει διαρκει 12 ημερων ,απο τις οποιες οι δεκα θα ειναι γυρος του νησιου με το αυτοκινητο.Η πρωτη θα αφιερωθει στο ρεκιαβικ και η τελευταια στο blue lagoon.Mιλαμε για ταξιδι πολυ high budget(10-13.000 ευρώ)το οποιο θα γινει 5-17 οκτωμβη.Οκτωμβρη λογω του οτι ο χειμωνας δεν θα εχει μπει για τα καλα αλλα κυριως λογω σελας.Γιατι ειναι κριμα να παμε μεχρι εκει και να το χασουμε!Θα ηθελα μερικες συμβουλες οσο αφορα την διανομη,την διατροφη και την βενζινη.
Ελπιζω να μην σας κουρασα!
Περιμενω τις απαντησεις σας!
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Φιλε ειναι οργανωμενο ταξιδι και θα γινει μια φορα.Δεν ξαναγινεται!Η το κανεις καλα η δεν το κανεις καθολου.Ειμαστε υπερ αυτης της λογικης...Πιο σοβαρες απαντησεις και επι του θεματος θα με βοηθουσαν καλυτερα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτές τις συμβουλές τις θέλω και εγώ, γιατί το ίδιο ταξίδι θέλω να κάνω και εγώ το 2019! Τέτοιο budget όμως δεν διαθέτω.... Παρόλα αυτά τις θέλω τις συμβουλές!!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Συμβουλές λοιπόν. Βασικά, αυτό το μπάτζετ που ανέφερες, για πόσα άτομα είναι;
Αν είναι για δυο ατομα, η συμβουλή μου είναι μία: Ανοίξτε το trip advisor, και κάντε όλα όσα λέει, θα έχετε τρομερές εμπειρίες.
Με τα χρήματα που αναφέρονται, θα νοίκιαζα 4*4 για εκτός δρόμου διαδρομές, θα πήγαινα σίγουρα west fjords, θα είχα την άνεση να μένω σε farm houses οπουδήποτε κοντά σε αξιοθέατα, για να τα βλέπω με την ησυχία μου. Αν έχεις διαβάσει κάποιες από τις γεμάτες ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ στο φορουμ νομίζω θα πάρεις πολλές ιδεες τις οποίες το μπάτζετ σας θα μπορέσει εύκολα να πραγματοποιήσει.
Πιο συγκεκριμένα, σας ενδιαφέρει ή πεζοπορία ωρών; Θέλετε να πάτε σε πιο απόμακρα μέρη; Προτιμάτε το καλό ακριβό φαγητό σε εστιατόρια; Θέλετε να νοικιασετε αμάξι μόνοι σας, ή να σας πηγαίνουν οδηγοί;
Εσύ @Sassenach77 , που δεν έχεις το μπάτζετ, διάβασε τη δικιά μας ιστορία, αν είσαι το ίδιο "φτωχούλης" με εμάς, θα σου έρθει ταμάμ. :D

Συμπληρώνω: Οι μέρες που έχετε για το γύρο του νησιού δεν είναι πολλές, να το έχετε κατά νου. Οι μέρες δε θα είναι μεγάλες εκείνη την περίοδο, και υπάρχει πάντα ο καιρός ο απρόβλεπτος, για το βορρά κυρίως. Θα σου πρότεινα να ριξτε ένα καλό διάβασμα τις ιστορίες όσων έχουμε πάει, να δείτε τι από όλα αυτά θέλετε να κάνετε, να βάλεις δικά σας, πχ ελικόπτερο αφού έχετε το μπάτζετ και εδώ είμαστε για ερωτήσεις.
Εμείς είχαμε πάει για 9 μέρες, και θα πάμε ξανά δύο εβδομάδες, και πάλι νιώθω δεν είναι αρκετό.
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δεν θα επέλεγα γι αυτό το ταξίδι στην Ισλανδία το μήνα Οκτώβριο. Πήγα 2 φορές τέλος Μαίου και συστήνω ενεπιφύλακτα τους μήνες Μάιο και Ιούνιο για το λόγο ότι η ημέρα είναι ατελείωτη και δεν περιορίζεσαι, όποτε μπορείς να εκμεταλλευτείς το φως για πολύ περισσότερες δραστηριότητες. Τους μήνες Ιούλιο-Αύγουστο τους άφησα απ'έξω γιατί είναι υψηλή τουριστική περίοδος με ότι συνεπάγεται αυτό.
Ο μόνος λόγος για να ταξιδέψεις χειμώνα είναι το σέλας αλλά και πάλι αρχές Οκτωβρίου δύσκολο να το πετύχετε...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Συμβουλές λοιπόν. Βασικά, αυτό το μπάτζετ που ανέφερες, για πόσα άτομα είναι;
Αν είναι για δυο ατομα, η συμβουλή μου είναι μία: Ανοίξτε το trip advisor, και κάντε όλα όσα λέει, θα έχετε τρομερές εμπειρίες.
Με τα χρήματα που αναφέρονται, θα νοίκιαζα 4*4 για εκτός δρόμου διαδρομές, θα πήγαινα σίγουρα west fjords, θα είχα την άνεση να μένω σε farm houses οπουδήποτε κοντά σε αξιοθέατα, για να τα βλέπω με την ησυχία μου. Αν έχεις διαβάσει κάποιες από τις γεμάτες ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ στο φορουμ νομίζω θα πάρεις πολλές ιδεες τις οποίες το μπάτζετ σας θα μπορέσει εύκολα να πραγματοποιήσει.
Πιο συγκεκριμένα, σας ενδιαφέρει ή πεζοπορία ωρών; Θέλετε να πάτε σε πιο απόμακρα μέρη; Προτιμάτε το καλό ακριβό φαγητό σε εστιατόρια; Θέλετε να νοικιασετε αμάξι μόνοι σας, ή να σας πηγαίνουν οδηγοί;
Εσύ @Sassenach77 , που δεν έχεις το μπάτζετ, διάβασε τη δικιά μας ιστορία, αν είσαι το ίδιο "φτωχούλης" με εμάς, θα σου έρθει ταμάμ. :D
Την έχω διαβάσει την ιστορία σας :)

Εγώ θέλω να μπω στην ενδοχωρα. Οπότε με ενδιαφέρει πόσο θα με "τσουρουφλισει"το τζιπ..... αλλά και το θέμα φαγητού και διαμονής.
Έχω σκεφτεί κάποια πράγματα, αλλά είναι νωρίς ακόμα!
Αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ είναι, ότι το ηφαίστειο βρυχαται τον τελευταίο καιρό.......
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
φιλε κωνσταντινε για να εχεις μια καλυτερη εικονα του budget,το ποσο που εγραψα ειναι συνολικο
δηλαδη ειναι μεσα και οι κρατησεις ολο του ταξιδιου,και εννοω ξενοδοχειο αμαξι 4x4 και αεροπορικα και ολα μαζι βγαινουν στα 4.5000.Τα υπολοιπα 8.500 ειναι για 2 ατομα,12 μερες.Καπως ετσι σκεψου το!Δεν εχουμε θεμα να κανουμε πεζοπορια,θελουμε να δουμε απλα οτι περισοτερο μπορουμε.Και απο φαγητο οτι κατσει.Σνακ ισα ισα να την βγαζουμε δεν διαθετουμε λεφτα για εστιατορια.
Αγαπητη Ευη,σκεφτηκαμε και μεις για καλοκαιρι που θα ειναι καλυτερα αλλα ισλανδια χωρις βορειο σελας δεν λεει.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.Τα λεφτα ειναι πολλα δεν μπορουμε να ξαναπαμε αλλη φορα για το βορειο σελας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom