Ισλανδία Ισλανδία

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
φιλε κωνσταντινε για να εχεις μια καλυτερη εικονα του budget,το ποσο που εγραψα ειναι συνολικο
δηλαδη ειναι μεσα και οι κρατησεις ολο του ταξιδιου,και εννοω ξενοδοχειο αμαξι 4x4 και αεροπορικα και ολα μαζι βγαινουν στα 4.5000.Τα υπολοιπα 8.500 ειναι για 2 ατομα,12 μερες.Καπως ετσι σκεψου το!Δεν εχουμε θεμα να κανουμε πεζοπορια,θελουμε να δουμε απλα οτι περισοτερο μπορουμε.Και απο φαγητο οτι κατσει.Σνακ ισα ισα να την βγαζουμε δεν διαθετουμε λεφτα για εστιατορια.
Αγαπητη Ευη,σκεφτηκαμε και μεις για καλοκαιρι που θα ειναι καλυτερα αλλα ισλανδια χωρις βορειο σελας δεν λεει.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.Τα λεφτα ειναι πολλα δεν μπορουμε να ξαναπαμε αλλη φορα για το βορειο σελας!
Είναι πολλά τα λεφτά, αλήθεια. Τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω πώς να τα ξοδέψετε, ειδικά αν δεν τρώτε σε εστιατόρια και αν δε μείνετε σε ακριβά ξενοδοχεία.
Καταλαβαίνω, το Σελας είναι από μόνο του λογος για ταξίδι, αλλά μην το έχετε δεδομένο, για να μην απογοητευτείτε αν δε το δείτε τελικά.
Εμάς αρχές Μαΐου το ταξίδι μας είχε κοστίσει συνολικά 2000 για δύο άτομα, 9 μέρες συν μία στη Βιέννη. Βέβαια, με ύπνο και στο αυτοκίνητο, και couchsurfing, με λίγα έξοδα για φαγητό και πολλή πεζοπορία και καμποση ευχάριστη κούραση.
Το 4*4 κοστίζει κάμποσο, ναι. Σου προτείνω να μπείτε να διαβάσετε τις ιστορίες εδώ μέσα, να ξέρετε τι θέλετε να δείτε, μιας και σε 10 μέρες δεν μπορείτε να τα δείτε όλα, και μετά, αφού και το μπάτζετ σας το επιτρέπει, κλεινετε διαμονή όπου θέλετε.
Το Σελας μπορείτε να το δείτε και αλλού, όχι μόνο εκεί. Και ποτέ δεν είναι εγγυημένο, δυστυχώς.

Ξενοδοχείο πού κλείσατε ας πούμε;
 
Last edited by a moderator:

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Μπορεις να μου περιγραψεις λιγο την δικη σας διαμονη?Πως σας βγηκαν τοσο φθηνα για 2 ατομα τοσες μερες?
Οσο οικονομικα και αν την βγαλετε,συνεχιζει να μου κανει εντυπωση!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τις περισσότερες πιθανότητες για δεις το σέλας, τις έχεις αν πας βόρεια Νορβηγία και λαπωνικη Φιλανδία κυρίως τέλος Φλεβάρη και αρχές Μάρτη. Το φθινόπωρο επίσης η ατμόσφαιρα είναι πιο υγρή δλδ δεν βοηθάει ο καιρός πάρα πολύ. Η Ισλανδία βρίσκεται πιο νότια και αυτό τη καθιστά λίγο "επιφοβη" ως προς τις πιθανότητες....
Αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις!! Σας εύχομαι πραγματικά να το δείτε!!!
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Μα καλα ειναι δυνατον να μην το δεις σε αυτη τη χωρα?
Με τοσες εκδρομες για αυτο και ιστορια?Μου κανει εντυπωση!Ειδικα εμεις που θελαμε αυτο το μηνα για αυτο το λογο θα φαμε μεγαλη απογοητευση.Και κριμα και στα λεφτα!Αν ειναι ετσι να αλλαξουμε μηνα ταξιδιου!Αν και εγω βλεπω οτι μεσα στον οκτωμβρη δεν θα υπαρχει θεμα απο οτι εχω διαβασει!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είναι δυνατό να μην το δεις σε όποια χώρα και αν πας κοντά ή μέσα στο αρκτικο κύκλο.... Έτσι είναι η πράσινη κυρία και γι αυτό είναι μοναδική!!!
Επικεντρωθειτε στο να απολαύσετε την Ισλανδία και αν σας κάτσει το Aurora Borealis ακόμα καλύτερα :)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πήγαμε 11 μέρες, μέναμε σε πολύ καλά καταλύματα, είχαμε αυτοκίνητο απλό (όχι 4Χ4) και από φαγητό το βασικό, από δραστηριότητες με πληρωμή blue lagoon, secret lagoon, Mytvant lagoon, boat trip in Jokulsarlon, Vatnshellir Cave, National Museum of Iceland και αεροπορικά με lufthansa και το κόστος ήταν 2250 ευρώ για 2 άτομα. Μέσα στο κόστος είναι τα πάντα...
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Πολυ low budget εκδρομη παντως...θα ειδατε ομως πολυ λιγα πραγματα ετσι δεν ειναι?Και φανταζομαι θα θελετε να ξαναπατε!Εμεις δεν εχουμε αυτη την δυνατοτητα...Θα μεινουμε 11 βραδυα στο ξενοδοχειο Fron και το τελευταιο στο blue lagoon..Kαπως ετσι το σκεφτομαστε...Ο φιλος μου βεβαια εχει ενα σε ενα ελαχιστο βαθμο ασθμα..δεν ξερω μην τον ξεκανουν τα κρυα εκει πανω
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Είδαμε τα πάντα γιατί είναι δωρεάν.
Αυτά που σου περιέγραψα είναι αυτά που πλήρωσα για να δω ή να κάνω!

@DimRap Πώς κρίνεις ένα ταξίδι low budget;
Η πτήση και τα άριστα καταλύματα είναι low budget;
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολυ low budget εκδρομη παντως...
Αυτοί που σου απαντάμε σήμερα είναι όσοι μείναμε Ελλάδα. Το jet set του φόρουμ είναι ήδη στo Courchevel. Για high budget συμβουλές περίμενε να επιστρέψουν.

Θα μεινουμε 11 βραδυα στο ξενοδοχειο Fron και το τελευταιο στο blue lagoon..
Για να αφήσουμε τα αστεία 11 βράδια στο Fron δεν το λες high budget. Ηigh budget θα ήταν να μένατε στο Radisson 1919. Eπίσης μπορείς να μας εξηγήσεις πώς ακριβώς σχεδιάζετε να κάνετε το γύρο του νησιού και παράλληλα να μείνετε 11 βράδια στο Ρέικιαβικ; Την Ισλανδία την έχεις δει σε χάρτη ή νομίζεις ότι έχει το μέγεθος της Σαντορίνης;
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Eπίσης μπορείς να μας εξηγήσεις πώς ακριβώς σχεδιάζετε να κάνετε το γύρο του νησιού και παράλληλα να μείνετε 11 βράδια στο Ρέικιαβικ; Την Ισλανδία την έχεις δει σε χάρτη ή νομίζεις ότι έχει το μέγεθος της Σαντορίνης;
Πάλι με πρόλαβες :)
Έλα μου ντε....
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Kαλημέρα κι από μένα !!

Το ποσό των 12.000Ε το βρίσκω εξωφρενικό ακόμη και για μια τόσο ακριβή χώρα όπως η Ισλανδία. Κι εγώ σε 13 ημέρες πρόλαβα και έκανα το γύρο του νησιού (roadtrip) και είδαμε όλα τα major αξιοθέατα του νησιού, τα οποία όπως προείπε και άλλο μέλος στην πλειοψηφία τους είναι σχεδόν όλα δωρεάν (απόσο θυμάμαι τουλάχιστον)...ακριβώς γιατί είναι φυσικά τοπία !! Γκέιζερ, καταρράκτες, σεληνιακά τοπία κτλ κτλ...

Ακόμη και στα πιο ακριβά ξενοδοχεία να μείνετε (που δεν είναι και πολλά), νομίζω πάλι δεν συμπληρώνεται το κόστος. Κι από τη στιγμή που δεν θέλετε να τρώτε και σε ακριβά εστιατόρια, πάλι δεν φτάνετε το κόστος. Ο μόνος τρόπος για να φτάσετε το κόστος αυτό είναι είτε να επιδοθείτε σε ακριβές δραστηριότητες π.χ. διάσχιση του κέντρου του νησιού με τζιπ, υπόγειες παγωμένες σπηλιές, πτήσεις με ελικόπτερα, πτήση στη Γροιλανδία (!!!)..... Αλλά και πάλι δεν έχει νόημα να επιδοθείτε σε τόσο ακριβά σπόρ γιατί δεν έχετε το χρόνο!!! Με 11 μέρες στο νησί ίσα που προλαβαίνετε να δείτε τα βασικά αξιοθέατα !!

Οπότε καταλήγω ότι το budget είναι πολύ υπερεκτιμημένο και κρίμα να χαθούν τόσα λεφτά...με τα ίδια λεφτά μπορείτε να πάτε στη Γαλλική Πολυνησία και να μείνετε σε 5στερα ξενοδοχεία πάνω στην τυρκουάζ θάλασσα...Εκεί θα σας φύγουν αυτά τα λεφτά..μάλιστα !!!
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Ωραια εσυ που το εχεις κανει τι budget πιστευεις οτι χρειαζεται και πως μπορει να σπασει η διαμονη σε διαφορα μερη του νησιου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom