Ισλανδία Ισλανδία

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ίσως ο ανθρωπος θέλει να μείνει σε 1 ξενοδοχείο και να κάνει το γύρο του νησιού με ελικόπτερο σε διαφορετικά μερη κάθε μέρα και το 4Χ4 να το έχει απλα παρκαρισμένο έξω απο το ξενοδοχείο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.567
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ίσως ο ανθρωπος θέλει να μείνει σε 1 ξενοδοχείο και να κάνει το γύρο του νησιού με ελικόπτερο σε διαφορετικά μερη κάθε μέρα και το 4Χ4 να το έχει απλα παρκαρισμένο έξω απο το ξενοδοχείο.
Ελπίζω μόνο να μην βάλει βενζίνη στο ελικόπτερο :bleh:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καποιες μερες ειναι στο ρεκιαβικ και καποιες αναγκαστικα θα ειναι βορεια...το θεμα ειναι οτι θα βγει τοσο περιπου το budget οπως και να εχει...Με τις βενζινες τι παιζει εκει?
Καλά έχεις μπάτζετ 13 χιλιάρικα για ένα ταξίδι και σε ενδιαφέρει η βενζίνη; Είναι σα να αγοράζεις Veyron και να ρωτάς πόσο κάνει το σέρβις.
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
φιλε δεν το εχω ετοιμο και θα βγει δουλευοντας μεχρι τοτε..μην νομιζεις οτι ειμαι και εκατομυριουχος...και σου ξαναλεω αυτα που θα ξοδεψουμε εκει περιπου τα μισα...δηλαδη ελεος πως κανεις ετσι...δεν τα εχω και τα 13.000 να τα φαω εγω μονος χωρις τις κρατησεις...μην το ξαναπουμε!Δεν βοηθατε ετσι!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.680
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@DimRap Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι εννοούμε... Όλο το concept του ταξιδιού είναι λάθος. Δεν μπορεί να μας λες ότι θέλεις να δεις το νησί και θα μείνεις 11 μέρες στο Reykjavik.
Δεν "στέκει"...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Κάτσε να σε βοηθήσω εγώ που πριν λίγο γύρισα από σκι (οκ snowboard,να λέμε αλήθειες) στο Zermatt.
Σταματήστε φτωχοί του φόρουμ να γράφετε, αφήστε πληκτρολόγια και ποντίκια κάτω.

Αυτό που σου λένε όλοι είναι πως έχεις πιάσει το θέμα λάθος.
Έχεις κλείσει όλες τις ημέρες διαμονή στο Ρέικιαβικ, έτσι δεν θα μπορέσεις να δεις την υπόλοιπη χώρα όπως μας είπες πως αυτος ειναι ο σκοπου σου.

Διάβασε τις άλλες ιστορίες, δες τι σου ταιριάζει από τις δραστηριότητες που περιγράφουν τα υπόλοιπα μέλη και ανάλογα κανονιζεις και την διαμονή σου σε περιοχές που περιλαμβάνουν τα αξιοθέατα που θες.

Σοβαρά δεν ξέρω τι θες να ξοδέψεις και πόσα λεφτά έχεις αλλά διαβάζοντας το φόρουμ σίγουρα θα βρεις πράγματα οικονομικότερα, θα πάρεις ιδέες για το ταξίδι σου,πληροφορίες εκ των έσω, και θα μπορέσεις να κάνεις μια υποτυπώδη οργάνωση.

Παράλληλα άνοιξε και τον χάρτη ώστε να βλέπεις που βρίσκονται τα μέρη που συζητάμε αλλά και τις αποστάσεις.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Κάτσε να σε βοηθήσω εγώ που πριν λίγο γύρισα από σκι (οκ snowboard,να λέμε αλήθειες) στο Zermatt.
Σταματήστε φτωχοί του φόρουμ να γράφετε, αφήστε πληκτρολόγια και ποντίκια κάτω.

Αυτό που σου λένε όλοι είναι πως έχεις πιάσει το θέμα λάθος.
Έχεις κλείσει όλες τις ημέρες διαμονή στο Ρέικιαβικ, έτσι δεν θα μπορέσεις να δεις την υπόλοιπη χώρα όπως μας είπες πως αυτος ειναι ο σκοπου σου.

Διάβασε τις άλλες ιστορίες, δες τι σου ταιριάζει από τις δραστηριότητες που περιγράφουν τα υπόλοιπα μέλη και ανάλογα κανονιζεις και την διαμονή σου σε περιοχές που περιλαμβάνουν τα αξιοθέατα που θες.

Σοβαρά δεν ξέρω τι θες να ξοδέψεις και πόσα λεφτά έχεις αλλά διαβάζοντας το φόρουμ σίγουρα θα βρεις πράγματα οικονομικότερα, θα πάρεις ιδέες για το ταξίδι σου,πληροφορίες εκ των έσω, και θα μπορέσεις να κάνεις μια υποτυπώδη οργάνωση.

Παράλληλα άνοιξε και τον χάρτη ώστε να βλέπεις που βρίσκονται τα μέρη που συζητάμε αλλά και τις αποστάσεις.
Λοιπόν, καπιτάλα, άσε μας να εκφραστούμε, μπας και τσιμπήσουμε κανένα μωβ χαρτονόμισμα να βγάλουμε άλλες 10 μέρες διακοπές.:D
Αδερφέ, αν δεν τρολάρεις, μπες και διάβασε, σου έχω δώσει και έτοιμο το λινκ πιο πάνω, γιατί καταλαβαίνω ότι εσείς σαν τον @jimp που το φυσάτε δεν μπορείτε να ψάχνετε σε ποταπά φόρουμ. Αν πάλι βαριέσαι να διαβάσεις, μπορώ να σου οργανώσω το τέλειο ταξίδι στην Ισλανδία με 9000 ευρω μόνο:haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Αν μου πληρώσει τον ενφια,βολεύομαι και με τα τέλη κυκλοφορίας,κοστίζει η Cayenne, σου βγάζω εγώ πρόγραμμα,αεροπορικά,ξενοδοχεία κτλ κτλ πολύ φθηνότερα από οποιονδήποτε άλλο.
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Έσπασα την δεκαημερη οδικη διαδρομη σε 5 σημεια και βγηκε καλυτερα...οχι οικονομικα αλλα αποψη του να δεις οσα περισσοτερα μπορεις απο το Ring Road αλλα οντως εχετε δικιο....δεκα μερες δεν φτανουν...βλεπεις παντως τα βασικοτερα...η διαδρομη παει ως εξης:Απο ρεκιαβικ τραβαμε προς westjfiords για τα εκει αξιοθεατα με διημερη διανυκτερευση στο laugarbakki...ανεβαινοντας στα βορεια κανουμε δευτερη σταση στο akureri....κατεβαινουμε στα eastjfiords και η σταση μας εκει ειναι το egilstadir... πριν παμε νοτια για να πιασουμε τους παγετωνες σταματαμε στο Hof και εκει στην μεγαλυτερης διαρκειας διαμονη στο Vik...μεχρι να παρουμε τον δρομο της επιστροφης στο ρεκιαβικ!
Και στα 5 σημεια η διαμονη ειναι διημερη για να μοιραστει καταλληλα!Πιστευω ειναι ενα καλο προγραμμα,οποιος εχει και αλλη ιδεα ειμαι ολος αυτια!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.680
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για μένα το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε η περιοχή γύρω από τη λίμνη Mytvant. Εκεί χρειάζεσαι οπωσδήποτε 2 μέρες.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πιο σοβαρες απαντησεις και επι του θεματος θα με βοηθουσαν καλυτερα!
Άν μας διαβάζεις αρκετό καιρό θα έχεις καταλάβει πως σε αυτό το φόρουμ έχουμε ΚΑΙ χιούμορ ;)

Σταματήστε φτωχοί του φόρουμ να γράφετε, αφήστε πληκτρολόγια και ποντίκια κάτω.
Λοιπόν, καπιτάλα, άσε μας να εκφραστούμε, μπας και τσιμπήσουμε κανένα μωβ χαρτονόμισμα να βγάλουμε άλλες 10 μέρες διακοπές.:D
:haha::haha::haha: Πάλι μου φτιάξατε το κέφι!
Λατρεύω travelstories!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom