Ισπανία Ισπανια για πρωτη φορα...που και πως;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Με σπαραγμό ψυχής θα αποχωριστώ τις τιγρέ μου γόβες και θα φορέσω κάτι σε flamenco διάθεση. Μπορει να ρίξω κι ένα χορό στο τσακίρ κέφι η γυναίκα. Μη μου μιλάτε για αθλητικά σε θερμοκρασίες Ιουλίου, παρακαλώ...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ακριβως τετοια φοραγε η Σεβιλλιανα που χορευε φλαμεγκο.Ιδια η Σαπουντζακη ητανε..
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Έκλεισα για Ισπανία 10 ημέρες στις γιορτές πρώτη φορά κι εγώ! Μπαίνω κατευθείαν στο ψητο (είναι πολλές ερωτήσεις, το ξέρω. Απαντήστε και επιλεκτικά! :) )

1. Έχω αποφασίσει να μοιράσω ισότιμα τον χρόνο μεταξύ Μαδρίτης, Βαρκελώνης, 5 ημέρες στην καθεμιά. Το θέμα είναι ότι ενώ είχα προβλέψει μόνο μια μονοήμερη εκδρομή από Μαδρίτη στο Τολέδο, έπεσα σε κάτι απίστευτες φώτο της Σεγκόβια και τώρα θέλω να πάω και εκεί!!! Αν λοιπόν μπει και η Σεγκόβια στο πρόγραμμα, μήπως να βάλω 6 μέρες στη Μαδρίτη και 4 στη Βαρκελώνη;

2. Προβληματίζομαι με το θέμα του καιρού στη Μαδρίτη. Έχει πάει κανείς χειμώνα εκεί; Κάνει τόοοσο κρύο όσο λένε;

3. Ισχύει ότι δεν μιλάνε καθόλου αγγλικά; Τουλάχιστον με τα λίγα ιταλικά που ξέρει ο κολλητός, θα συνεννοηθούμε;

4. Θέλω να δω φλαμέγκο. Λογικά στη Μαδρίτη. Πού όμώς;;; Έχω βρει προτάσεις στο ιντερνετ αλλά θα ήθελα την προσωπική εμπειρία κάποιου...

5. Έχει αλλάξει κανείς χρόνο στη Μαδρίτη; Πώς πέρασε;

6. Προτάσεις για μαγαζάκια σε Μαδρίτη - Βαρκελώνη που σας άρεσαν; (φαγητό, ποτό, καφές, ψώνια κλπ...)

7. Τα μουσεία στη Μαδρίτη είναι λέει τσάμπα αν πας απόγευμα 2 ώρες πριν κλείσουν. Αξίζει να το δοκιμάσουμε ή θα γίνεται χαμός από κόσμο;

8. Να κλείσω online για τη Sagrada Familia για να αποφύγω την ουρά; Το έχει κάνει κανείς; Γενικά, αξίζει να δώσω 20 ευρώ (τόσο δεν κάνει; )για να δω έναν ναό - γιαπί που ακόμα χτίζεται, μες στη σκαλωσιά και τους γερανούς; Μήπως να αρκεστώ στην εξωτερική εικόνα που είναι και εντυπωσιακότατη και τζάμπα;

9. Ισχύει ότι όλα τα εισιτήρια στη Βαρκελώνη για τα αξιοθέατα (πάρκα, ναοί, στάδια, σπίτια Γκαουντί) είναι από 15 ευρώ και πάνω;;; Άσχετο, αλλά τα έχω πάρει με τους Καταλανούς και την καρακομπλεξάρα που τους διακρίνει! Μόνο γι'αυτό νομίζω, θα λατρέψω Μαδρίτη!!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
1)Η Σεγκοβια μου εμεινε απ εξω και στα υπ οψιν.Καινουργιο τρενο κανει μιση ωρα.Να πας.4 μερες Βαρκελωνη ειναι ισα ισα..Η Μαδριτη ειναι ενταξει με 2 ημερησιες.
2)Για τον καιρο ναι,κανει ψοφο,οχι πολικες θερμοκρασιες αλλα κανει κρυο.Οχι παντα ομως,ειναι θεμα τυχης.
3)Νταξει,κουτσομιλανε Αγγλικα,δεν υπαρχει θεμα ,θα βρεις ακρη και τα Ιταλικα καπως βοηθανε..
4)Φλαμενγκο ειδα στηΣεβιλλη
5)Απο συγγενεις που μενουν εκει ξερω για το εθιμο να τρωνε 12 ρωγες σταφυλι οταν αλλαζει ο χρονος κι οτι γινεται πανικος στην Πλαθα Μαγιορ.
6)Θα σε γελασω και δεν το θελω..τρωγαμε οπου βρισκαμε
7)Σε κανενα μουσειο δεν βρηκα χαμο,και ηταν Μαιος.Το Ρεινα Σοφια Κυριακη ηταν τζαμπα.Σε 2 ωρες ουτε τον γυρο δεν κανεις οχι να το δεις κι ολα..Το Πραδο ειναι φανταστικο!
8)Καμμια σχεση..Η Σαγραδα Φαμιλια ειναι αριστουργημα μεσα εξω.Ουρες περπατανε γρηγορα,αν πας νωρις καθαριζεις αμεσως..Μην χασεις το μεσα με τιποτα.
9)Αρκει να σου πω οτι για την Καζα Μπατιγιο ζηταγαν 22.50!!!!!!!!!!Ναι,κοπανανε αλυπητα και θα πρεπε να κανουμε κι εμεις το ιδιο
Να περασεις τελεια!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
8)Καμμια σχεση..Η Σαγραδα Φαμιλια ειναι αριστουργημα μεσα εξω.Ουρες περπατανε γρηγορα,αν πας νωρις καθαριζεις αμεσως..Μην χασεις το μεσα με τιποτα.
Στις γιορτές που θέλει να έρθει ο φίλος αν δεν έχει εισιτήριο από ιντερνέτ,θα πρέπει
να είναι συγγενής του Πάππα για να βρει από γκισσέ.Ειδικά αν είναι και μέρα
που θα έχουν έρθει κρουαζιερόπλοια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
8. Να κλείσω online για τη Sagrada Familia για να αποφύγω την ουρά; Το έχει κάνει κανείς; Γενικά, αξίζει να δώσω 20 ευρώ (τόσο δεν κάνει; )για να δω έναν ναό - γιαπί που ακόμα χτίζεται, μες στη σκαλωσιά και τους γερανούς; Μήπως να αρκεστώ στην εξωτερική εικόνα που είναι και εντυπωσιακότατη και τζάμπα;
10698581_826583300697528_5475857951445719965_n.jpg

1)Αυτό είναι γιαπί;
2)15 ευρώ και όχι 20.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Δεν ξερω πως θα πας απο Μαδριτη Βαρκελωνη, αλλα αν ειναι με τρενο κλεισε αμεσα. Καταφερα να το βρω στα 45 ευρω 2 μηνες πριν το ταξιδι και αμεσως διπλασιαστηκε η τιμη. Αν δεν προλαβες τα φτηνα εισιτηρια, σκεψου και το αεροπλανο η το βραδινο λεωφορειο. Γενικα ετοιμασου για δυσαρεστα υψηλες τιμες στη Βαρκελωνη ενω αντιθετα η Μαδριτη ειναι φτηνοτερη απο Ελλαδα. Σε περιπτωση που θες να ριξεις το κοστος κοιτα και τα λεωφορεια, εκανα τις διαδρομες για Τολεδο στη μιση τιμη σε σχεση με το τρενο.Σε περιπτωση που ησουν εκπαιδευτικος θα ειχες τα μουσεια δωρεαν, παντως...
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τολεδο το πληρωσα 7.50 απο το γκισε στην Ατοτσα..Εκανε μιση ωριτσα..
Φυσικα ο Παν Παν ειναι ο ειδικος..οταν λεει εισητηρια απο πριν,τε βγαζουμε ον λαιν.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Δεν ξερω πως θα πας απο Μαδριτη Βαρκελωνη, αλλα αν ειναι με τρενο κλεισε αμεσα. Καταφερα να το βρω στα 45 ευρω 2 μηνες πριν το ταξιδι και αμεσως διπλασιαστηκε η τιμη. Αν δεν προλαβες τα φτηνα εισιτηρια, σκεψου και το αεροπλανο η το βραδινο λεωφορειο. Γενικα ετοιμασου για δυσαρεστα υψηλες τιμες στη Βαρκελωνη ενω αντιθετα η Μαδριτη ειναι φτηνοτερη απο Ελλαδα. Σε περιπτωση που θες να ριξεις το κοστος κοιτα και τα λεωφορεια, εκανα τις διαδρομες για Τολεδο στη μιση τιμη σε σχεση με το τρενο.Σε περιπτωση που ησουν εκπαιδευτικος θα ειχες τα μουσεια δωρεαν, παντως...
Άστα! Είχα βρει κι εγώ με 30 ευρώ με το AVE. Τώρα είναι στα 70 :( Κι εγώ λεωφορείο θέλω που είναι πάμφθηνο, αλλά κάνει 8 ώρες οπότε μάλλον θα κλείσουμε με τρένο. Επειδή είμαι δάσκαλος, μπορώ να δείχνω την ελληνική κάρτα εκπαιδευτικού και να μπαίνω δωρεάν στα μνημεία???
View attachment 134987
1)Αυτό είναι γιαπί;
2)15 ευρώ και όχι 20.
Εντάξει με έπεισες! Κλείνω το φουλ πανσιόν! Μπορώ να κλείσω online και μια μέρα νωρίτερα; Δεν ξέρουμε πότε ακριβώς θα πάμε...
1)Η Σεγκοβια μου εμεινε απ εξω και στα υπ οψιν.Καινουργιο τρενο κανει μιση ωρα.Να πας.4 μερες Βαρκελωνη ειναι ισα ισα..Η Μαδριτη ειναι ενταξει με 2 ημερησιες.
2)Για τον καιρο ναι,κανει ψοφο,οχι πολικες θερμοκρασιες αλλα κανει κρυο.Οχι παντα ομως,ειναι θεμα τυχης.
3)Νταξει,κουτσομιλανε Αγγλικα,δεν υπαρχει θεμα ,θα βρεις ακρη και τα Ιταλικα καπως βοηθανε..
4)Φλαμενγκο ειδα στηΣεβιλλη
5)Απο συγγενεις που μενουν εκει ξερω για το εθιμο να τρωνε 12 ρωγες σταφυλι οταν αλλαζει ο χρονος κι οτι γινεται πανικος στην Πλαθα Μαγιορ.
6)Θα σε γελασω και δεν το θελω..τρωγαμε οπου βρισκαμε
7)Σε κανενα μουσειο δεν βρηκα χαμο,και ηταν Μαιος.Το Ρεινα Σοφια Κυριακη ηταν τζαμπα.Σε 2 ωρες ουτε τον γυρο δεν κανεις οχι να το δεις κι ολα..Το Πραδο ειναι φανταστικο!
8)Καμμια σχεση..Η Σαγραδα Φαμιλια ειναι αριστουργημα μεσα εξω.Ουρες περπατανε γρηγορα,αν πας νωρις καθαριζεις αμεσως..Μην χασεις το μεσα με τιποτα.
9)Αρκει να σου πω οτι για την Καζα Μπατιγιο ζηταγαν 22.50!!!!!!!!!!Ναι,κοπανανε αλυπητα και θα πρεπε να κανουμε κι εμεις το ιδιο
Να περασεις τελεια!!!
Σε ευχαριστώ!!! Αγιογδύτες οι Βαρκελωνέζοι!!! Απαπα! Νομίζω θα τους αντιπαθήσω ακόμα περισσότερο :icon_evil:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Εντάξει με έπεισες! Κλείνω το φουλ πανσιόν! Μπορώ να κλείσω online και μια μέρα νωρίτερα; Δεν ξέρουμε πότε ακριβώς θα πάμε...
Είναι πάντα ένα ρίσκο.π.χ.Την μια ημέρα να μην έχει καθόλου και την επομένη
να βρίσκεις τις ώρες που θέλεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Άστα! Είχα βρει κι εγώ με 30 ευρώ με το AVE. Τώρα είναι στα 70 :( Κι εγώ λεωφορείο θέλω που είναι πάμφθηνο, αλλά κάνει 8 ώρες οπότε μάλλον θα κλείσουμε με τρένο. Επειδή είμαι δάσκαλος, μπορώ να δείχνω την ελληνική κάρτα εκπαιδευτικού και να μπαίνω δωρεάν στα μνημεία???
Το υποψιάστηκα το εκπαιδευτιλίκι από το 10ήμερο! Στη Μαδρίτη μπαίνεις ΠΑΝΤΟΥ δωρεάν με τη Διεθνή Κάρτα Εκπαιδετικού της ΔΟΕ. Βγάλ' την άμεσα.

Για Βαρκελωνη δεν τσέκαρα, αλλά κοίτα το. Στο Τολέδο υπάρχει το βραχιολάκι των 8 ευρώ που σου επιτρέπει δωρεάν είσοδο σε πολλά αξιοθέατα, αλλά ρώτα αν σε βάζουν δωρεάν στο πρώτο πριν το αγοράσεις γιατί μπορεί να μπαίνεις και σε όλα δωρεάν κι εκεί. Στην εβραική συναγωγή, ας πούμε είναι δωρεάν η είσοδος με την κάρτα εκπαιδευτικού
Πάντως τσέκαρε και αεροπλάνο ή βραδινό λεωφορείο. Αφησες εισιτήριο των 30 ευρώ και δεν το πήρες;;;; Είναι πολλά τα 70.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom