Ισπανία Ισπανια για πρωτη φορα...που και πως;

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Τολεδο το πληρωσα 7.50 απο το γκισε στην Ατοτσα..Εκανε μιση ωριτσα..
Κοίτα τι έπαθα: πλήρωσα μόνο 57 ευρώ το αεροπορικό για Ισπανία με επιστροφή με μίλια και μετά μου φάνηκε ακριβό το 15 ευρώ με επιστροφή για ένα τρενάκι της μισής ώρας :haha:. Προτίμησα να δώσω τα μισά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.748
Likes
15.194
Στην Βαρκελώνη μου άρεσε πολύ το Woki Organic στην Πλάσα Καταλούνια. Βιολογικά τρόφιμα,φρεσκοι χυμοί κλπ. Λειτουργεί σαν εστιατόριο και σαν σούπερ μάρκετ. Το βράδυ όσοι έρχονταν λίγο αργά κάποιες μέρες δεν έβρισκαν καθόλου τραπέζι μέσα και αναγκάζονταν να καθίσουν έξω...

Τώρα για τις τιμές όντως είναι ακριβές οι είσοδοι π.χ. Casa Battlo 21,50 ευρώ....
Στο κάστρο του Μονζουίκ έχει έκπτωση για ηλικίες από 16-29 ετών, οπότε αν είσαι εκεί ανάμεσα έχε μαζί την ταυτότητα σου.Μικρή έκπτωση, νομίζω αντί για 5 ευρώ πλήρωσα 3, αλλά δεν βαριέσαι....Καλά να περάσεις.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Εγώ έχω την κάρτα εκπαιδευτικού για ελεύθερη πρόσβαση στους αρχαιολογικούς χώρους. Την έβγαλα στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Μάλλον δεν θα κάνει έ; @paefstra είσαι δασκάλα κι εσύ? Στην ΔΟΕ απευθύνθηκες και την έβγαλες;
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Στην Βαρκελώνη μου άρεσε πολύ το Woki Organic στην Πλάσα Καταλούνια. Βιολογικά τρόφιμα,φρεσκοι χυμοί κλπ. Λειτουργεί σαν εστιατόριο και σαν σούπερ μάρκετ. Το βράδυ όσοι έρχονταν λίγο αργά κάποιες μέρες δεν έβρισκαν καθόλου τραπέζι μέσα και αναγκάζονταν να καθίσουν έξω...

Τώρα για τις τιμές όντως είναι ακριβές οι είσοδοι π.χ. Casa Battlo 21,50 ευρώ....
Στο κάστρο του Μονζουίκ έχει έκπτωση για ηλικίες από 16-29 ετών, οπότε αν είσαι εκεί ανάμεσα έχε μαζί την ταυτότητα σου.Μικρή έκπτωση, νομίζω αντί για 5 ευρώ πλήρωσα 3, αλλά δεν βαριέσαι....Καλά να περάσεις.
Σε ευχαριστώ @alma ! Το καταχωρώ! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Πήγαινε στον τοπικό σου σύλλογο και θα σου την βγάλουν, όχι στη ΔΟΕ.
Μήπως να ανοίγαμε ένα thread για τα μουσεία που παρέχουν δωρεάν είσοδο σε εκπαιδευτικούς με Διεθνή Κάρτα Εκπαιδευτικού; Βρήκα και στην Βαρσοβία τώρα δωρεάν :haha:
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.676
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Έχω αποφασίσει να μοιράσω ισότιμα τον χρόνο μεταξύ Μαδρίτης, Βαρκελώνης, 5 ημέρες στην καθεμιά. Το θέμα είναι ότι ενώ είχα προβλέψει μόνο μια μονοήμερη εκδρομή από Μαδρίτη στο Τολέδο, έπεσα σε κάτι απίστευτες φώτο της Σεγκόβια και τώρα θέλω να πάω και εκεί!!! Αν λοιπόν μπει και η Σεγκόβια στο πρόγραμμα, μήπως να βάλω 6 μέρες στη Μαδρίτη και 4 στη Βαρκελώνη;
Αν σου αρέσουν οι μουτζούρες/ζωγραφιές/πίνακες, πες ότι δικαιολογείται η έξτρα μέρα στη Μαδρίτη. Αλλιώς και πάνω από 2 μέρες πολλές είναι, μέτρια πόλη, ουδεμία σχέση σε ποιότητα και αριθμό αξιοθέατων με τη Βαρκελώνη.
2. Προβληματίζομαι με το θέμα του καιρού στη Μαδρίτη. Έχει πάει κανείς χειμώνα εκεί; Κάνει τόοοσο κρύο όσο λένε;
Ντάξει μωρέ, κρύο κάνει, δεν είναι και η Σιβηρία. Πάρε μπουφάν.
3. Ισχύει ότι δεν μιλάνε καθόλου αγγλικά; Τουλάχιστον με τα λίγα ιταλικά που ξέρει ο κολλητός, θα συνεννοηθούμε;
Ναι και ναι.
4. Θέλω να δω φλαμέγκο. Λογικά στη Μαδρίτη. Πού όμώς;;; Έχω βρει προτάσεις στο ιντερνετ αλλά θα ήθελα την προσωπική εμπειρία κάποιου...
Δε θυμάμαι ονόματα και διευθύνσεις, δυστυχώς.
5. Έχει αλλάξει κανείς χρόνο στη Μαδρίτη; Πώς πέρασε;
Ωραία διότι ήμουν με φίλους, αλλά γενικώς η πόλη ξενέρωτη, τρώμε σταφυλάκια, ντυνόμαστε σαν κρεμμύδια, κράζουμε όποια έβαλε φούστα γιατί είναι κακιά καθολικιά και δε σέβεται το βασιλιά και η μύτη ψηλά, το εστιατόριο να είναι ακριβό και το γοβάκι στιλέτο. Αντίθετα δυο Πρωτοχρονιές στη Βαρκελώνη ήταν άψογες, η μια στο teatro ocupa και η άλλη υπαιθρίως όπου γινόταν της Πόπης (τα ιπτάμενα μπουκάλια να έλειπαν..).
6. Προτάσεις για μαγαζάκια σε Μαδρίτη - Βαρκελώνη που σας άρεσαν; (φαγητό, ποτό, καφές, ψώνια κλπ...)
Θα σου πω μπαγιάτικα πράγματα και δε θέλω...
7. Τα μουσεία στη Μαδρίτη είναι λέει τσάμπα αν πας απόγευμα 2 ώρες πριν κλείσουν. Αξίζει να το δοκιμάσουμε ή θα γίνεται χαμός από κόσμο;
Μπα, όχι και τόσο.
8. Να κλείσω online για τη Sagrada Familia για να αποφύγω την ουρά; Το έχει κάνει κανείς; Γενικά, αξίζει να δώσω 20 ευρώ (τόσο δεν κάνει; )για να δω έναν ναό - γιαπί που ακόμα χτίζεται, μες στη σκαλωσιά και τους γερανούς; Μήπως να αρκεστώ στην εξωτερική εικόνα που είναι και εντυπωσιακότατη και τζάμπα;
Έγκλημα να μην μπεις μέσα. Σα να λες πήγα να δω τα πλέι οφ του ΝΒΑ αλλά ήταν λίγο ακριβά και τελικά έκατσα απέξω κι είδα τις αφίσες.
9. Ισχύει ότι όλα τα εισιτήρια στη Βαρκελώνη για τα αξιοθέατα (πάρκα, ναοί, στάδια, σπίτια Γκαουντί) είναι από 15 ευρώ και πάνω;;; Άσχετο, αλλά τα έχω πάρει με τους Καταλανούς και την καρακομπλεξάρα που τους διακρίνει! Μόνο γι'αυτό νομίζω, θα λατρέψω Μαδρίτη!!!
Κόμπλεξ έχουν οι Καταλανοί, είναι δεδομένο κόμπλεξ, ανωτερότητας κιόλας. Κόμπλεξ έχουν κι οι Καστιγιάνοι, κατωτερότητας (γιατί δε μας θέλουν, γιατί είναι πιο πλούσιοι, γιατί δεν αγαπάνε το βασιλιά, γιατί δεν πάνε εκκλησία οι άλλοι; ). Τώρα οι δύο πολεις πολύ απλά δε συγκρίνονται. Για μένα η Μαδρίτη είναι η πιο ξενέρωτη πρωτεύουσα της Ευρώπης, πώς γίνεται χώρα με τέτοια ζωή να έχει τόσο άχρωμη πρωτεύουσα, είναι από τα μυστήρια της ηπείρου. Εγώ στη θέση σου με τόσες μέρες πάντως θα πήγαινα κι αλλού, αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Αν σου αρέσουν οι μουτζούρες
Μουτζούρες;;;
Η guernica ή οι μαύροι πίνακες του goya ;;;
Το παίρνω σαν αστείο...
και πάνω από 2 μέρες πολλές είναι, μέτρια πόλη, ουδεμία σχέση σε ποιότητα και αριθμό αξιοθέατων με τη Βαρκελώνη.
Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό...
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πήγαινε στον τοπικό σου σύλλογο και θα σου την βγάλουν, όχι στη ΔΟΕ.
Μήπως να ανοίγαμε ένα thread για τα μουσεία που παρέχουν δωρεάν είσοδο σε εκπαιδευτικούς με Διεθνή Κάρτα Εκπαιδευτικού; Βρήκα και στην Βαρσοβία τώρα δωρεάν :haha:
Πολύ καλή ιδέα!!! Επικροτώ! Ένα thread με όλες γενικά τις προσφορές. Δωρεάν είσοδοι σε εκπαιδευτικούς, φοιτητές κλπ, και ημέρες με δωρεάν είσοδο...

@Yorgos hilarious όπως πάντα, αν και δεν μπορώ να συμφωνήσω σε όλα όσα γράφεις. Ίσως οι Καστιγιάνοι να είναι πιο θρήσκοι, από την άλλη όμως διαβάζω ότι μακράν πιο συντηρούκλες είναι οι Καταλανοί. Από τη μία με έχει εντυπωσιάσει πολύ θετικά η προοδευτικότητα της (κεντρικής διοίκησης της) Ισπανίας: αυτονομία και ελευθερίες στις επαρχίες σε βαθμό σχεδόν ανεξάρτητου κράτους, κατάργηση σεξουαλικών διακρίσεων κλπ. Από την άλλη, όταν διαβάζω ότι στα -εντός ισπανικής επικράτειας - καταλανικά σχολεία η Ισπανική διδάσκεται λιγότερες ώρες και από τα Αγγλικά, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! (μόλις 2 ώρες την εβδομάδα στα δημοτικά και 3 ώρες στα γυμνάσια. Η εμπάθεια, της εμπάθειας, Ω εμπάθεια!)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.865
Από τη μία με έχει εντυπωσιάσει πολύ θετικά η προοδευτικότητα της (κεντρικής διοίκησης της) Ισπανίας: αυτονομία και ελευθερίες στις επαρχίες σε βαθμό σχεδόν ανεξάρτητου κράτους,
Είδες τι ωραία φαίνεται αν είσαι έξω από τον χορό;
Από την άλλη, όταν διαβάζω ότι στα -εντός ισπανικής επικράτειας - καταλανικά σχολεία η Ισπανική διδάσκεται λιγότερες ώρες και από τα Αγγλικά, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! (μόλις 2 ώρες την εβδομάδα στα δημοτικά και 3 ώρες στα γυμνάσια. Η εμπάθεια, της εμπάθειας, Ω εμπάθεια!)
Μετά την τελική παράδοση των καταλανικών δυνάμεων στις 11 Σεπτεμβρίου 1714,
https://el.wikipedia.org/wiki/Καταλονία

Δεν είναι Ισπανοί,δεν έχουν την ίδια γλώσσα,ούτε τα έθιμα,δεν αισθάνονται αλλά ούτε είναι ελεύθεροι και όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο δεν υπάρχει ούτε καν
ισότητα μεταξύ Ισπανών και Καταλανών με υπαιτιότητα της Ισπανίας.
Ναι η Βαρκελώνη είναι πιο ακριβή από την Μαδρίτη.Λες να το θέλει;
Έχουμε διαφορετικούς συντελεστές φορολογίας,απ'όλη την υπόλοιπη Ισπανία.
Άλλες περιοχές έχουν έως 19% άλλες έως 29% και εγώ έχω 54%
Είναι μεγάλη κουβέντα και δεν είναι του παρόντος.
Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.023
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom