Γενικά ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2012

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Από τα νησιά που σκέφτεστε το μόνο που έχει νυχτερινή ζωή είναι η Πάρος, η οποία έχει και αξιοπρεπείς παραλίες. Όλα τα υπόλοιπα είναι νέκρα. Αν δεν σας ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή οι επιλογές είναι:
-Αν ενδιαφέρεστε για τέλειες παραλίες, Μήλος ασυζητητί.
-Να ενδιαφέρεστε για όμορφη ατμόσφαιρα αλλά χωρίς σοβαρές παραλίες, Σίφνος.
Θα σας πρότεινα και εγω Παρο,αν είναι να πατε Αιγαιο(εγω ειμαι fun του Ιονιου),γιατι συνδιαζει και ωραιες παραλιες και καλη νυχτερινη ζωη(οχι τα καφριλικια που γινονται σε μυκονο και ιο).
Thessaris η Σίφνος τον Αύγουστο τουλάχιστον είναι πήχτρα από κόσμο και έχει πάρα πολλά μπαράκια και κίνηση στην Απολλωνία. Καθόλου νέκρα δε θα τη χαρακτήριζα. Για παραλίες συμφωνώ, μετριότατες και επίσης δεν έχει beach bar (το οποίο μπορεί να ενδιαφέρει μια νέα παρέα).

Nopap μη συγκρίνεις τη Μύκονο με Ίο :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Thessaris η Σίφνος τον Αύγουστο τουλάχιστον είναι πήχτρα από κόσμο και έχει πάρα πολλά μπαράκια και κίνηση στην Απολλωνία. Καθόλου νέκρα δε θα τη χαρακτήριζα. Για παραλίες συμφωνώ, μετριότατες και επίσης δεν έχει beach bar (το οποίο μπορεί να ενδιαφέρει μια νέα παρέα).

Nopap μη συγκρίνεις τη Μύκονο με Ίο :)
Mα η Σίφνος είναι για 25+, γι' αυτό το λες :D
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Τη Σύρο την έχετε σκεφτεί??? Μου φαίνεται πιο λογικό να πάτε σε ένα μεγαλύτερο νησί με περισσότερες εναλλαγές αφού θα κάτσετε τόσες μέρες. Βέβαια αν θέλετε να παρτάρετε κάθε μέρα αλλάζει το πράγμα :)
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα σας,
paefstra ευχαριστώ για την πληροφορία:)στην παρέα μου είμαστε όλοι απο 27-30:)
όσο για την Σύρο hypatia δεν την είχαμε σκεφτεί αλλά θα ήθελα να πάρω κάποιες πληροφορίες αν έχεις πάει και γνωρίζεις κάποια πράγματα...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Thessaris η Σίφνος τον Αύγουστο τουλάχιστον είναι πήχτρα από κόσμο και έχει πάρα πολλά μπαράκια και κίνηση στην Απολλωνία. Καθόλου νέκρα δε θα τη χαρακτήριζα. Για παραλίες συμφωνώ, μετριότατες και επίσης δεν έχει beach bar (το οποίο μπορεί να ενδιαφέρει μια νέα παρέα).

Nopap μη συγκρίνεις τη Μύκονο με Ίο :)
Στη Σίφνο πήγα το '98, ίσως άλλαξαν τα πράγματα από τότε, πάντως όταν πήγα δεν θα έλεγες ότι είχε νυχτερινή ζωή. Είχε όντως καταπληκτικά ατμοσφαιρικά μπαράκια και μια περαντζάδα στην Απολλωνία. Αλλά νυχτερινή ζωή με την έννοια να πας να πιεις και ν χορέψεις, δύσκολα τότε.

Η Σίφνος με μάγεψε κυρίως για αυτή της την ατμόσφαιρα, ειδικά το ηλιοβασίλεμα στο Κάστρο με κοκτεϊλάκι και η διαδρομή Απολλωνία-Αρτεμώνας με τα πόδια στο σούρουπο ήταν όνειρο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα σας,
paefstra ευχαριστώ για την πληροφορία:)στην παρέα μου είμαστε όλοι απο 27-30:)
όσο για την Σύρο hypatia δεν την είχαμε σκεφτεί αλλά θα ήθελα να πάρω κάποιες πληροφορίες αν έχεις πάει και γνωρίζεις κάποια πράγματα...
H Σύρος είναι πολύ όμορφο νησί, αλλά όπως έχω γράψει και σε κάποιο άλλο ποστ είναι για μένα το Ναύπλιο του Αιγαίου, δηλαδή πολύ γραφικό, απολαμβάνεις να κάνεις τις Βόλτες σου στην Ερμούπολη και την Ανω Συρα και εγω το προτιμώ για άνοιξη παρά για καλοκαίρι. Οι παραλίες του-τουλάχιστον αυτές που είδα εγω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
coco_ δεν νομίζω να το επισκεφτώ τότε..πήγα Ναύπλιο και είδα πως είναι...
Όλα τα νησιά της Ελλάδας έχουν κάτι διαφορετικό..μακάρι να μπορούσα να πάω σε όλα:)
Εμένα προσωπικά μου μπήκε και η ιδέα για Σίφνο τώρα..Αν βρω τόπο διαμονής τότε θα το σκεφτούμε...μήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να κάνουμε κράτηση ακτοπλοϊκών εισιτηρίων μέσω ίντερνετ?και ποια εταιρεία πάει Σίφνο??
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Επειδή έχετε πολλές μέρες στην διάθεση σας θα σου πρότεινα Νάξο/ κουφονήσια..
Η Νάξος είναι μεγάλο νησί και με τις μέρες που έχετε είναι μια χαρά για να γυρίσετε μέρη και παραλίες χωρίς να βαρεθείτε..
είναι 5 ώρες απο Πειραιά και τα κουφονήσια 45' απο Νάξο..
θεωρώ ότι η Πάρος είναι μόνο για νυχτερινή διασκέδαση.. τα υπόλοιπα (παραλίες, τοπία κτλ) είναι πολύ μέτρια.. εγώ συγκεκριμένα θα πήγαινα για 3ημερο και όχι για παραπάνω.. το νησί γυρίζεται και σε ένα σκ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα για Νάξο-Κουφονήσια
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
eua9 για να το λες αυτό σημαίνει έχεις πάει...για δώσε περισσότερες πληροφορίες για Νάξο:)
εμείς ψάχνουμε ένα νησί με καλές παραλίες, νυχτερινή ζωή (δεν ζητάμε όπως την Μύκονο αλλά όχι και νέκρα) και σχετικά η απόσταση από Πειραιά να μην είναι μεγάλη...
Μας βλέπω να μένουμε Κύπρο στο τέλος..είναι δύσκολη η απόφαση.. :)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Πάντως αν δεν είστε αυστηρά προσηλωμένοι στο θέμα νησί, τότε υπάρχει και η λύση της Χαλκιδικής που είναι για όλα τα γούστα:
-Άριστη πρόσβαση από Κύπρο για Θεσσαλονίκη (είτε με κανονικές εταιρείες από Λάρνακα είτε με lowcost από την Πάφο)
-Γρήγορη πρόσβαση με νοικιασμένο αυτοκίνητο από αεροδρόμιο στη Χαλκιδική (μισή με μία ώρα)
-Πάρα πολλές παραλίες, μερικές από τις καλύτερες στην Ελλάδα
-Νυχτερινή ζωή πραγματικά για όλα τα γούστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom