Κάνουμε Origami ?

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι δημιουργικό, διασκεδαστικό και...αγχολυτικό !

 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μια Origami, μια Decoupage πολυ χρυσοχερες μας βγηκατε ρε κοριτσια!!
Εμεις που δεν κανουμε τιτποτα απο ολα αυτα, μηπως πρεπει να αρχισουμε αργαλειό??
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μια Origami, μια Decoupage πολυ χρυσοχερες μας βγηκατε ρε κοριτσια!!
Εμεις που δεν κανουμε τιτποτα απο ολα αυτα, μηπως πρεπει να αρχισουμε αργαλειό??
Με τέτοιο "πατούμενο" που λανσάρεις στο άβαταρ!!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προέρχεται από το "oru": διπλώνω, "kami" : χαρτί και είναι παραδοσιακή Ιαπωνική τέχνη για το δίπλωμα του χαρτιού.

Οποιοδήποτε τετράγωνο χαρτί μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις κατασκευές, χωρίς όμως να κοπεί ή να κολληθεί.
Με τις ανάλογες πτυχώσεις, οι δημιουργίες origami, είναι εντυπωσιακές και όλο και περισσότεροι ασχολούνται, προσθέτοντας νέες ιδέες.

Η τέχνη origami έχει γίνει πολύ δημοφιλής παγκοσμίως, με πολλές οργανώσεις να έχουν δημιουργηθεί, καθώς έχουν εκδοθεί και αρκετά βιβλία με τις ανάλογες τεχνικές.

 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Γιορτες ερχονται ειπα να βαλω τα καλα μου... Αλλα απο σημερα χαλαει ο καιρος και μαλλον θα παγωσουν τα μπουτακια μου.. θα τα αλλαξω σε γαλοτσες!:haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μια Origami, μια Decoupage πολυ χρυσοχερες μας βγηκατε ρε κοριτσια!!
Εμεις που δεν κανουμε τιτποτα απο ολα αυτα, μηπως πρεπει να αρχισουμε αργαλειό??
:haha: όχι Ευαγγελία μου ! Εσύ είσαι για άλλες gourmet-life style καταστάσεις ! ;) :lol:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τον 6ο αιώνα, που το χαρτί έφθασε στην Ιαπωνία από βουδιστές Κινέζους μοναχούς, ξεκίνησε η χρήση του origami, στην καθημερινότητα :
Από το να κρατούν τα παιδιά απασχολημένα στο σπίτι έως τα χάρτινα δώρα για καλή τύχη στους Σαμουράι και τις origami πεταλούδες στους Συντοϊστικούς γάμους. Έτσι ξεκίνησε η παράδοση κι έφθασε στις μέρες μας.

Εκτός όμως από εικαστική τέχνη, σημαντικές εφαρμογές έχει και στα μαθηματικά, την αρχιτεκτονική κ.ά.


πηγές:Wikipedia, oragami.gr
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια Origami, μια Decoupage πολυ χρυσοχερες μας βγηκατε ρε κοριτσια!!
Εμεις που δεν κανουμε τιτποτα απο ολα αυτα, μηπως πρεπει να αρχισουμε αργαλειό??
Εγω παντως πλεκω! :haha:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Θα σας στείλω φωτό από τον origami δράκο που έχω φτιάξει! τον έχω στο γραφείο. Υπερπαραγωγή!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα σας στείλω φωτό από τον origami δράκο που έχω φτιάξει! τον έχω στο γραφείο. Υπερπαραγωγή!!
Να και κάποιος που ασχολείται ! Μπράβο σου :clap:
Περιμένουμε φωτο της υπερπαραγωγής...ανέβασέ την στο γκρουπ, να μας ομορφύνεις...;):D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Origami ξεκίνησα κι εγώ να φτιάχνω πριν αρκετά χρόνια όταν μια φίλη γιαπωνέζα μου έστειλε ένα χάρτινο "βατραχάκι". Στην αρχή δε μπορούσα να καταλάβω πώς το είχε φτιάξει και γι' αυτό το ξετύλιξα προσεκτικά και βλέποντας πώς ακριβώς ήταν διπλωμένο έφτιαξα ένα καινούριο χρησιμοποιώντας ένα άλλο τετράγωνο χαρτί. Μετά "κόλλησα", για ένα διάστημα δίπλωνα χαρτιά μανιωδώς :haha:..., αλλά αφού έφτιαξα ένα μεγάλο μέρος του ζωικού βασιλείου σταμάτησα να ασχολούμαι. Τώρα όμως που μου το θύμισες πάω να ψάξω μπας και βρω αυτά που είχα φτιάξει και... λέω να ξεκινήσω πάλι... Εκείνο το βιβλίο στο βιντεάκι με έχει βάλει σε σκέψεις... θα το δοκιμάσω και ελπίζω να το καταφέρω.

Είναι πράγματι εντυπωσιακό τι μπορείς να φτιάξεις με ένα απλό χαρτί!!! Και επιπλέον εκτός από διασκεδαστικό είναι και αγχολυτικό, έχεις δίκιο!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θα σας στείλω φωτό από τον origami δράκο που έχω φτιάξει! τον έχω στο γραφείο. Υπερπαραγωγή!!
Περιμένουμε τη φωτογραφία!!! Θα μας πεις και πως τον έφτιαξες ή είναι μυστικό;;;:lol:

Τον είδες σε βιβλίο, σε βιντεάκι ή είναι δικής σου επινόησης;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.384
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom