Κάνουμε Origami ?

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν και τώρα πια αυτές οι συνθέσεις έχουν καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα, αρχικά σε αυτές τοποθετούσαν λιβάνι, αποξηραμένα λουλούδια και άλλες αρωματικές ουσίες για να διώξουν τα κακά πνεύματα.
 

Attachments

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον σιγα μη μου ξεφευγε το οριγκαμι...
εχωγεμισει βιβλια που αγορασα απο ολα τα κρατη και φυσικα κινα οταν πηγα και γερμανια... αλλα βρε παιδια με τις εικονες δεν πολυκαταλαβαινεις το τσακισμα .. οι φωτο ειναι καλυτερες..
το οριγκαμι το εμαθα σε ενα ταξιδι με κρουαζιεροπλοιο που μια γιαπωνεζα εκαμνε δωρεαν μαθηματα και εκανα κατι πανεμορφα λουλουδακια αφου διπλωσαμε το χαρτακι καμια 40 αρια φορες... σιγα μη το θυμαμαι.. ειναι και ασκηση μνημης τελικα..
το φιντιγκ το ξερετε?
κινεζικο η γιαπωνεζικο και πολυ πιο ευκολο που στριβεις μικρα χαρτακια και τα κανεις σαν λουλουδακια... και απο αυτα πηρα ολα τα υλικα.. αλλα δν εκανα τιποτα..
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Και άλλη μια εντυπωσιακή, διακοσμητική, χάρτινη, "λουλουδένια", μπάλα:
πολυ ωραια .οριγκαμι βιβλιο θα βγει και στην ελλαδα.... ελληνικο βιβλιο οριγκαμι.. απο μια στεφανου που ασχολειται με οριγκαμι για παιδια... αν θελετε σας στελνω το ε μαιλ της

με ενημερωνει..
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ένας Αιγύπτιος μου έμαθε όταν ήμουν μικρή να φτιάχνω τα βατραχάκια που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Από εκεί και πέρα, ξέρω μόνο να φτιάχνω 3d αστεράκια και ένα πολυγωνο-μπάλα, τα οποία μου τα έμαθε μία Ρωσίδα. Τα αστέρια όμως είναι τα αγαπημένα μου γιατί μπορεί να θέλει 6 χαρτάκια, αλλά το αποτέλεσμα είναι τέλειο! Θα ανεβάσω, μόλις βρω τη φωτογραφία, από ένα μεγάλο που είχαμε στο γραφείο

edit: την έβαλα. ένα πιο εντυπωσιακό το είχαμε κρεμάσει από το ταβάνι
στην επομενη συναντηση θα κατσω διπλα σου να μου διξεις πως το κανεις...
λες να κανει η χαρτοπετσετα της καφετεριας η να φερω και χαρτακια.... χιχι μαλλον θα σου φορτωθω.. για αστερακια
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
πολυ ωραια .οριγκαμι βιβλιο θα βγει και στην ελλαδα.... ελληνικο βιβλιο οριγκαμι.. απο μια στεφανου που ασχολειται με οριγκαμι για παιδια... αν θελετε σας στελνω το ε μαιλ της με ενημερωνει.
Με την ευκαιρία να πούμε ότι ήδη κυκλοφορούν τα βιβλία: PERIZITITO.GR -Βιβλία: Οριγκάμι, Mulatinho Paulo, Εργάνη, Καλλιτεχνικές κατασκευές
και ΒΙΒΛΙΑ: ΔΙΠΛΩΝΟΥΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ORIGAMI

και να αναφέρουμε ότι η Μυρτώ Δημητρίου με αφορμή το καινούριο βιβλίο της: ORIGAMI με φαντασία! (εκδόσεις Καλειδοσκόπιο) θα βρίσκεται το τελευταίο σ/κ του Ιανουαρίου (30-31/1/2010) στην Έκθεση Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου που θα γίνει στην HELEXPO στο Μαρούσι από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 2.00 μ.μ.

FAMEK, ενημέρωσέ μας μόλις κυκλοφορήσει το βιβλίο που αναφέρεις πιο πάνω. :lol:
 
Last edited by a moderator:

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
οκ το βιβλιο -διπλωνουμε χαρτια οριγκαμι τι εκδοσεις ειναι?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Γνωρίζατε ότι:

  1. Το origami εφευρέθηκε στην Κίνα το 100 μ.Χ.;
  2. Έφτασε στην Ευρώπη με τους Άραβες που κατέκτησαν την Ιβηρική Χερσόνησο στις αρχές του 8ου αιώνα;
  3. Η τέχνη του διπλώματος του χαρτιού πήρε την ονομασία origami τον 19ο αιώνα;
  4. Επειδή στην αρχή το χαρτί ήταν λίγο και ακριβό μόνο οι πλούσιοι είχαν τη δυνατότητα να ασχολούνται με το origami;
  5. Για το origami μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε τετράγωνο χαρτί, υπάρχουν όμως και ειδικά χαρτιά τα οποία δεν σκίζονται;
  6. Το origami αποτελούσε για αιώνες μιας πρώτης τάξεως απασχόληση για τα γιαπωνεζάκια τις μέρες που έβρεχε;
  7. Για πολλούς αιώνες δεν υπήρχαν γραπτές οδηγίες για το πώς να φτιάξει κανείς ένα origami;
  8. Το πρώτο βιβλίο με διαγράμματα δημοσιεύθηκε το 1797; Σε αυτό υπήρχαν οδηγίες για το πώς να φτιάξει κανείς ένα γερανό, ο οποίος θεωρούνταν ιερός στην Ιαπωνία. Σύμφωνα με την παράδοση αν κάποιος «διπλώσει» 1000 γερανούς θα ανταμειφθεί από τον γερανό με την πραγματοποίηση μιας ευχής.
Γερανοί σε διάφορα χρώματα:
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
«Πατέρας» του μοντέρνου origami θεωρείται ο Akira Yoshizawa ο οποίος και καθιέρωσε μια σειρά από σύμβολα (γραμμές και τόξα) τα οποία χρησιμοποιούνται στα διαγράμματα των οδηγιών.

Να κι ένα διάγραμμα με οδηγίες για κάτι που υποθέτω πως όλοι φτιάξαμε κάποια στιγμή όταν ήμασταν παιδιά:
 

Attachments

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
«Πατέρας» του μοντέρνου origami θεωρείται ο Akira Yoshizawa ο οποίος και καθιέρωσε μια σειρά από σύμβολα (γραμμές και τόξα) τα οποία χρησιμοποιούνται στα διαγράμματα των οδηγιών.

Να κι ένα διάγραμμα με οδηγίες για κάτι που υποθέτω πως όλοι φτιάξαμε κάποια στιγμή όταν ήμασταν παιδιά:
...μας βλέπω με χαρτάκια, να διπλώνουμε...:lol:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Γιατί όχι; :roll: Απ' ότι βλέπεις origami δεν κάνουν μόνο οι Γιαπωνέζοι. Αεροπλανάκια και ανεμόμυλους όλοι μας φτιάξαμε κάποια στιγμή.:lol:
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.472
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom