Κέρκυρα Κέρκυρα

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα την κάνω φύλλο και φτερό την Κέρκυρα!! Νομίζω πως με πείσατε για τα ιταλικά, για πίτσα τρελαίνομαι, τα μακαρόνια είναι διαπραγματεύσιμα.
Έκανα μια έρευνα για τα παραδοσιακά ζαχαροπλαστεία και βρήκα
-Βουλισμά (όπως μου είπατε)
-Περικλής Αλέξης
-Αθανασίου
-Νόστος
-Κρητικός
-Παπαγιώργης
Αν έχετε καμιά ακόμη πρόταση για φαγητό (αν και μπορώ να πω ότι με έχετε καλύψει πλήρως και ευχαριστώ πολύ), γιατί Τρίτη πρωί αναχωρώ!!
 
Μηνύματα
778
Likes
624
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Λοιπόν, τώρα που ανέφερες τα ζαχαροπλαστεία (αχ, πρωί πρωί), θα βρείς τα εξής:
- Στον Βουλισμά όπως είπαμε Μπολσεβίκους με κρέμα
- Στον Αλέξη, παραδοσιακό βούτυρο κερκύρας (το μόνο δυστυχώς που απέμεινε να πουλάει) και κρέμες
- Στον Παπαγιώργη το περίφημο Μιλφέιγ
Καλό παραδοσιακό μεζεδοπωλείο είναι και τα Μουράγια, στην παλιά πόλη.
 

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ναι, πρωί πρωί τέτοια σκέφτομαι. Τα μεζεδοπωλεία είναι τα αγαπημένα μου, τα προτιμώ από κάθε άλλο είδος.
 
Μηνύματα
778
Likes
624
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχει ανακαινιστεί-αναβαθμιστεί πρόσφατα και είναι αξιοπρεπέστατο. Βέβαια τα πάντα έχουν να κάνουν με τις τιμές, από εκεί εξαρτάται. Επίσης, το θετικό είναι ότι βρίσκεται πολύ κοντά στην πόλη, 10 λεπτά με το αστικό λεωφορείο, και δίπλα στο Κανόνι και το ποντικονήσι.
 

giorgopap

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά πως το είπες το ξενοδοχείο? Γιατί δεν μου λέει κάτι, ειδικά για μες την πόλη.
Φαγητό, θα ευχαριστηθείς ιταλικό στην πόλη, La Cucina, Del Sole, La bruschetta. Επίσης, έθνικ στο Βενετσιάνικο Πηγάδι μέσα στην παλιά πόλη.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
θα ηθελα να μου πειs εαν γνωριζειs ποιεs παραλιεs ειναι αξιολογιεs σε μικρη αποσταση απο το κανονι γιατι θα ειμαστε με μικρο παιδι και δεν θελουμε μεγαλεs αποστασειs
 
Μηνύματα
778
Likes
624
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ακριβώς στο κανόνι (κατεβαίνοντας τα σκαλάκια και αριστερά της βλαχέραινας) βρίσκεται η ομόνυμη παραλία. Βέβαια, τίποτε το συνταρακτικό. Επίσης, λίγο παρακάτω βρίσκεται το Μον Ρεπό όπου υπάρχει οργανωμένη παραλία (επίσης τίποτε το συνταρακτικό). Αναγκαστικά, θα πρέπει να πάρετε αυτοκίνητο για να πάτε σε όμορφη παραλία τύπου Γλυφάδα, Κοντογιαλός, Ίσσος, Χαλικούνας, Μπαρμπάτι και δεκάδες άλλες. Βέβαια οι αποστάσεις είναι μισή ώρα περίπου όχι παραπάνω, οπότε μην αγχώνεστε και χαρείτε το όσο μπορείτε.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
θα ηθελα να μου πειs εαν γνωριζειs ποιεs παραλιεs ειναι αξιολογιεs σε μικρη αποσταση απο το κανονι γιατι θα ειμαστε με μικρο παιδι και δεν θελουμε μεγαλεs αποστασειs
Βρε παιδιά, θα πάτε στην Κέρκυρα και θα κολυμπήσετε "σε μικρή απόσταση από το Κανόνι";;; Μην το κάνετε αυτό, please... Κρίμα είναι να φύγετε από την Κέρκυρα χωρίς να έχετε γνωρίσει τις υπέροχες παραλίες της :( Δεν θα έχετε αυτοκίνητο;
 

giorgopap

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ¨)
ΑΚΟΥΩ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. αν και έχω πάει αρκετές φορες στην κέρκυρα δεν έχω πετύχει ποτε κάποια εκδήλωση στην πολη τις κέρκυρας. μάλλον δεν πηγαίνω τις κατάλληλες ημερομηνίες...
φέτος θα πάμε από τις 15 αυγούστου και μετά, ανήμερα δηλαδή θα είμαστε εκεί.

αυτό που θέλω να δω είναι οι μπάντες τις κέρκυρας στον δρόμο...
δεν θα πω πανηγύρια γιατί ότι πανηγύρι έχω δει σε χωρια δεν μου πολύ αρέσανε (την μάνα μου την λένε λενιώ και τέτοια .... !!!)

οποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει
thanks
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Σχεδόν κάθε χρόνο τα τελευταία 5 χρόνια ειμαι 15 Αυγουστο Κέρκυρα, αλλά τις φιλαρμονικές μόνο Πάσχα τις έχω δει.......
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Σχεδόν κάθε χρόνο τα τελευταία 5 χρόνια ειμαι 15 Αυγουστο Κέρκυρα, αλλά τις φιλαρμονικές μόνο Πάσχα τις έχω δει.......
τι κακό πράγμα k αυτό... δυστυχώς δεν μένω μέσα στην πολη ώστε να τα πετύχω γιαυτο και ρωτάω κάποιον που να ξέρει κάποια ημερομηνία για να κατεβω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.870
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom