Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εσύ θα συνεχίσεις να ασχολείσαι με την κατσίκα του γείτονα;
Την δικιά μας δεν την βλέπεις που δεν παράγει τίποτα;
Για να μη τα βλέπουμε όλα στραβά από κατσίκες και γενικότερα από αμνοερίφια πάμε καλά αν και σίγουρα μπορούμε καλύτερα, στο βοδινό έχουμε πρόβλημα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μου επιτρέπετε να αλλάξω λίγο θέμα ε; Είδε κανείς χτες στην Νικολούλη τον διάλογο με δύο απ'τα παιδιά που καταδικάστηκαν για τον θάνατο και την εξαφάνιση του μικρού Άλεξ; Μίλησαν 9 χρόνια μετά, και το παιδί απο την Β.Ήπειρο (που ήταν και το μόνο που ομολόγησε τότε) φαινόταν μετανιωμένο στην συνέντευξη, θέλησε να ξεκόψει από κακές παρέες και να φτιάξει τη ζωή του. Με σόκαρε όμως ο τρόπος που μιλούσε το άλλο το παιδί από την Αλβανία. Αμετανόητο, με μίσος, θράσος, κακία. Είπε φρικτά και αδιανόητα πράγματα. Με τα Ελληνόπουλα της συμμορίας (που ήταν και οι "πρωτομάστορες" σύμφωνα με την Νικολούλη) δεν είδα να μίλησε, εκτός αν έδειξε κάτι πιο αργά που κοιμήθηκα..
Τελευταία γίνονται κάποιες προσπάθειες για να ενημερωθεί ο κόσμος και να αντιμετωπιστεί το bullying (με αφορμή και το θέμα του εξαφανισμένου Βαγγέλη) αλλά πιστεύω πως δεν είναι καθόλου καινούριο φαινόμενο αυτό. Στα δικά μου σχολικά χρόνια, κυρίως στα γυμνασιακά στα μέσα των 90's, θυμάμαι πολύ ακραία περιστατικά bullying και παρενοχλήσεων στο περιβάλλον του σχολείου. Αν σας πω σκηνικά θα φρικάρετε.. Κανείς βέβαια δε μιλούσε τότε, κανείς δεν ασχολιόταν.. Για πείτε καμιά γνώμη, έχει έξαρση το φαινόμενο ή πάντα υπήρχε απλά τώρα ακούγεται περισσότερο;
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εσύ θα συνεχίσεις να ασχολείσαι με την κατσίκα του γείτονα;
Την δικιά μας δεν την βλέπεις που δεν παράγει τίποτα;
Λάθος κατάλαβες...όλες οι κατσίκες του κόσμου, έρχονται και εποχές που δεν παράγουν...όποιος γι' αυτό σκοτώσει την κατσίκα του δεν θα την κάνει να παράξει...κατανοητό?

Αν αυτός σε συντηρεί, κουμάντο στα οικονομικά σου κάνει αυτός. Ξε-χρεοκόπησε και μπορείς να ξαναπαίρνεις αποφάσεις μόνος σου. Εκτός κι αν δε θέλουμε να μας συντηρούν, οπότε το κάνουμε Ζάλογγο, πάμε στη δραχμή κι έχουν να κλάψουν πολλές περισσότερες μανούλες απ' όσες κλαίνε σήμερα.
μπρός Ζάλογγο και πίσω...Κούγκι!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου επιτρέπετε να αλλάξω λίγο θέμα ε; Είδε κανείς χτες στην Νικολούλη τον διάλογο με δύο απ'τα παιδιά που καταδικάστηκαν για τον θάνατο και την εξαφάνιση του μικρού Άλεξ; Μίλησαν 9 χρόνια μετά, και το παιδί απο την Β.Ήπειρο (που ήταν και το μόνο που ομολόγησε τότε) φαινόταν μετανιωμένο στην συνέντευξη, θέλησε να ξεκόψει από κακές παρέες και να φτιάξει τη ζωή του. Με σόκαρε όμως ο τρόπος που μιλούσε το άλλο το παιδί από την Αλβανία. Αμετανόητο, με μίσος, θράσος, κακία. Είπε φρικτά και αδιανόητα πράγματα. Με τα Ελληνόπουλα της συμμορίας (που ήταν και οι "πρωτομάστορες" σύμφωνα με την Νικολούλη) δεν είδα να μίλησε, εκτός αν έδειξε κάτι πιο αργά που κοιμήθηκα..
Τελευταία γίνονται κάποιες προσπάθειες για να ενημερωθεί ο κόσμος και να αντιμετωπιστεί το bullying (με αφορμή και το θέμα του εξαφανισμένου Βαγγέλη) αλλά πιστεύω πως δεν είναι καθόλου καινούριο φαινόμενο αυτό. Στα δικά μου σχολικά χρόνια, κυρίως στα γυμνασιακά στα μέσα των 90's, θυμάμαι πολύ ακραία περιστατικά bullying και παρενοχλήσεων στο περιβάλλον του σχολείου. Αν σας πω σκηνικά θα φρικάρετε.. Κανείς βέβαια δε μιλούσε τότε, κανείς δεν ασχολιόταν.. Για πείτε καμιά γνώμη, έχει έξαρση το φαινόμενο ή πάντα υπήρχε απλά τώρα ακούγεται περισσότερο;
Εγώ είδα για πολύ λίγο τη χθεσινή εκπομπή αλλά αυτά που λες για το τι ελέχθη από τα παιδιά της συμμορίας τα διάβασα σήμερα στο ιντερνετ και πραγματικά σοκαρίστηκα από αυτά που είπε ο ένας της συμμορίας.Η υπόθεση του Αλεξ ακόμα δυστυχώς παραμένει μυστήριο,..είχαν ακουσθεί και άλλες εκδοχές από τη μεριά της ψυχολόγου που είχε διατελέσει πραγματογνώμων της οικογένειας για ένα διάστημα.
Αυτό το φαινόμενο του εκφοβισμού( μ ενοχλεί πάρα πολύ όταν ακούω bullying και φυσικά ΔΕΝ αναφέρομαι σε σένα,έτσι έχει καθιερωθεί να λέγεται απορώ γιατί χρησιμοποιούμε-καθιερώνουμε ξένες ορολογίες όταν έχουμε άπειρες δικές μας για την ίδια έννοια)φαίνεται οτι όσο περνάνε τα χρόνια παίρνει όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις.
Στην εποχή μου πάντως (πιό πριν από σένα)δεν συνέβαιναν αυτά,η ίσως να ήταν τόσο;περιορισμένα δεν ξέρω.Και γιατί όμως να καλύπτονται όταν συμβαίνουν;;
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εδώ ο (διορισμένος) υπουργός οικονομικών έβγαζε τα λεφτά του στο εξωτερικό σε ποσά μικρότερα των 10.000 ευρώ για να μην ελεγχθούν και μεις καθόμαστε και μιλάμε για τον αν έχουμε ανάπτυξη, τι παράγουμε, αν είναι η GS που φταίει και αυτοί τους οποίους πληρώνει για να ασκούν τις πολιτικές της ή αν φταίει αυτός που πήρε το δάνειο και είχε 2 πιστωτικές!!!

Ασφαλώς και φταίει και ο Έλληνας που δεν πλήρωνε τους φόρους του και που ψήφιζε τα ίδια κόμματα όλα αυτά τα χρόνια τα οποία αδυνατούσαν, είτε λόγο ασχετοσύνης είτε επίτηδες (διαλέξτε και πάρτε) να δημιουργήσουν, να εφαρμόσουν και να ελέγξουν τους φορολογούμενους πολίτες. Αλλά πως να το κάνουν αυτό όταν το ίδιο το σύστημά τους βασίζεται σε αυτό,όταν οι ίδιοι διορίζουν εφοριακούς για ίδιον όφελος ή ας πούμε στα νησιά κλείνουν οι εφορίες ή όταν οι ίδιοι φοροδιαφεύγουν ή οι εταίροι τους και οι εταιρείες που συνεργάζονται δεν βοηθούν στην καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, της μίζας και στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος;

Μην πιάσουμε στο στόμα μας την κτηνοτροφία, γεωργία, αλιεία και τι έκανε σε αυτούς τους τομείς η ευρωπαική πολιτική για τη χώρα μας, γιατί αυτά παράγαμε, δεν είχαμε βαριά βιομηχανία...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έλα σας έχω εικόνα από το παρελθόν που θα έφερναν την ανάπτυξη και την ευημερία στη χώρα...Φυσικά φταίνε και αυτοί που τους ψήφιζαν αλλά έλεγαν θ΄αλλάξουν και μετά πήγαιναν και ψήφιζαν ΝΔ... Αθώοι οι κύριοι, κοιτάξτε μη πάρετε κανένα δάνειο και σας κρίνει κανένας ένοχο...!!
B_hM9bFVAAEIe-t.jpg
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ είδα για πολύ λίγο τη χθεσινή εκπομπή αλλά αυτά που λες για το τι ελέχθη από τα παιδιά της συμμορίας τα διάβασα σήμερα στο ιντερνετ και πραγματικά σοκαρίστηκα από αυτά που είπε ο ένας της συμμορίας.Η υπόθεση του Αλεξ ακόμα δυστυχώς παραμένει μυστήριο,..είχαν ακουσθεί και άλλες εκδοχές από τη μεριά της ψυχολόγου που είχε διατελέσει πραγματογνώμων της οικογένειας για ένα διάστημα.
Αυτό το φαινόμενο του εκφοβισμού( μ ενοχλεί πάρα πολύ όταν ακούω bullying και φυσικά ΔΕΝ αναφέρομαι σε σένα,έτσι έχει καθιερωθεί να λέγεται απορώ γιατί χρησιμοποιούμε-καθιερώνουμε ξένες ορολογίες όταν έχουμε άπειρες δικές μας για την ίδια έννοια)φαίνεται οτι όσο περνάνε τα χρόνια παίρνει όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις.
Στην εποχή μου πάντως (πιό πριν από σένα)δεν συνέβαιναν αυτά,η ίσως να ήταν τόσο;περιορισμένα δεν ξέρω. Και γιατί όμως να καλύπτονται όταν συμβαίνουν;;
Έπρεπε να ακούσεις και πως τα έλεγε, όχι μόνο τι είπε.. Απειλούσε την μητέρα του νεκρού παιδιού, έβρισε το παιδί που ομολόγησε, είπε πως θα έσπαγε και θα πέταγε στην Νικολούλη τα κόκκαλα του νεκρού.. Πως χωράει τόση κακία και μίσος σε έναν άνθρωπο δεν καταλαβαίνω..
Είσαι τυχερή που δεν έζησες στα σχολικά σου χρόνια τέτοια φαινόμενα (χρησιμοποιώ τη λέξη bullying γιατί δε μπορώ να σκεφτώ κάποια ελληνική λέξη και ο όρος "εκφοβισμός" μου φαίνεται λίγος για να περιγράψει κάποια πράγματα). Ο λόγος που πάντα υπήρχαν αλλά έμεναν κρυφά είναι πάντα ο ίδιος, ο φόβος για τα χειρότερα..
Μπερδεύτηκα,το ένα παιδί ηταν από την Αλβανία, το άλλο απο ποια χώρα ηταν...;
Έλληνας της Β.Ηπείρου αλλά γιατί κολλάς εκεί;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έπρεπε να ακούσεις και πως τα έλεγε, όχι μόνο τι είπε.. Απειλούσε την μητέρα του νεκρού παιδιού, έβρισε το παιδί που ομολόγησε, είπε πως θα έσπαγε και θα πέταγε στην Νικολούλη τα κόκκαλα του νεκρού.. Πως χωράει τόση κακία και μίσος σε έναν άνθρωπο δεν καταλαβαίνω..
Είσαι τυχερή που δεν έζησες στα σχολικά σου χρόνια τέτοια φαινόμενα (χρησιμοποιώ τη λέξη bullying γιατί δε μπορώ να σκεφτώ κάποια ελληνική λέξη και ο όρος "εκφοβισμός" μου φαίνεται λίγος για να περιγράψει κάποια πράγματα). Ο λόγος που πάντα υπήρχαν αλλά έμεναν κρυφά είναι πάντα ο ίδιος, ο φόβος για τα χειρότερα..
Τα διάβασα ναι..σοκαριστικά,
αλλά θίγεις τώρα μιά ιστορία αυτήν του Αλεξ εννοώ που δεν έχει διελευκανθεί πλήρως.
Ναι υπήρχε το φαινόμενο του εκφοβισμού-bullying κλπ αλλά η ψυχολόγος έκατσε κι έκανε την δική της έρευνα και ισχυριζόταν (με ντοκουμεντα ως ένα σημείο)ότι υπήρχαν άλλες πτυχές-κυκλώματα σωματεμπορίας,πορνείας κλπ στην ευρύτερη περιοχή της Βεροιας.Εριχνε ευθύνες στην Νικολούλη για τον λάθός χειρισμό -κατεύθυνση της υπόθεσης προς την συμμορία των παιδιών ..Το κατηγορητήριο βασίστηκε εξ ολοκλήρου στην μαρτυρία μόνο ενός εκ των παιδιών του βορειοπηρώτη (όχι του Αλβανού που μίλησε τόσο σοκαριστικά χθες),δεν λέγανε όλοι τα ίδια πράγματα..άλλα λέγανε αρχικά άλλα αργότερα,έγινε δίκη και καταδίκη χωρίς να υπάρχει πτώμα και η ψυχολόγος που είχε μιλήσει με κάποιο από τα παιδιά της είχε πει ότι "εγώ δεν σκότωσα αλλά όταν θα βγώ απο τη φυλακή θα σκοτώσω"θέλοντας (η ψυχολόγος)να δείξει οτι κατηγορήθηκαν άδικα για έγκλημα και το μίσος τους γι αυτό θα τους κάνει να το..κάνουν.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απο την Κόνιτσα ή πιο ψηλά;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τα διάβασα ναι..σοκαριστικά,
αλλά θίγεις τώρα μιά ιστορία αυτήν του Αλεξ εννοώ που δεν έχει διελευκανθεί πλήρως.
Ναι υπήρχε το φαινόμενο του εκφοβισμού-bullying κλπ αλλά η ψυχολόγος έκατσε κι έκανε την δική της έρευνα και ισχυριζόταν (με ντοκουμεντα ως ένα σημείο)ότι υπήρχαν άλλες πτυχές-κυκλώματα σωματεμπορίας,πορνείας κλπ στην ευρύτερη περιοχή της Βεροιας.Εριχνε ευθύνες στην Νικολούλη για τον λάθός χειρισμό -κατεύθυνση της υπόθεσης προς την συμμορία των παιδιών ..Το κατηγορητήριο βασίστηκε εξ ολοκλήρου στην μαρτυρία μόνο ενός εκ των παιδιών του βορειοπηρώτη (όχι του Αλβανού που μίλησε τόσο σοκαριστικά χθες),δεν λέγανε όλοι τα ίδια πράγματα..άλλα λέγανε αρχικά άλλα αργότερα,έγινε δίκη και καταδίκη χωρίς να υπάρχει πτώμα και η ψυχολόγος που είχε μιλήσει με κάποιο από τα παιδιά της είχε πει ότι "εγώ δεν σκότωσα αλλά όταν θα βγώ απο τη φυλακή θα σκοτώσω"θέλοντας (η ψυχολόγος)να δείξει οτι κατηγορήθηκαν άδικα για έγκλημα και το μίσος τους γι αυτό θα τους κάνει να το..κάνουν.
Έχω εμπιστοσύνη στην δικαιοσύνη και στα στοιχεία που συγκεντρώθηκαν και δε πιστεύω ότι αν δεν είχαν κάνει το έγκλημα θα τους καταδίκαζαν. Ακόμα και αν απλά υπήρχαν αμφιβολίες δε θα τους καταδίκαζαν. Αρχικά όλα τα παιδιά είχαν ομολογήσει τι ακριβώς έκαναν (πως μετέφεραν το σώμα του παιδιού σε ένα ερειπωμένο σπίτι και μετά από 2 μέρες το πήρανε σε καροτσακι του super market) και μετά με παρέμβαση συγγενών τα άλλα παιδιά άλλαξαν την κατάθεσή τους. Δε νομίζω πως η Νικολούλη είχε τη δύναμη (ή λόγο) να αποπροσανατολίσει τη δικαιοσύνη..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom