Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αλλα πως στην Ελλαδα του 2015 δυο παιδια που μεγαλωσαν σ'αυτην (δεν ξερω αν γεννηθηκαν κιολας) δεν θεωρουνται Ελληνες.
Συμφωνώ σε όσα λες, μόνο σε αυτό έχω ένσταση γιατί μπορεί να μη θέλουν να θεωρούνται Έλληνες. Το ότι γεννήθηκαν ή μεγαλωσαν εδώ δε σημαίνει ότι θα θέλουν να απαρνηθούν την εθνικότητά τους. Αν βέβαια δεν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα ή αναγνωρίζουν την Ελλάδα ως πατρίδα τους θα έπρεπε τουλάχιστον να έχουν την ιθαγένεια και ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η εθνικοτητα και η καταγωγη καλως ή κακως ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα που δινουν την ταυτοτητα μας. Οταν δεν υπαρχει ρατσιστικη διαθεση και σκοπο να στοχοποιηθει η εθνικοτητα δεν βλεπω που το κακο να χρησιμοποιειται;
Έχεις δίκιο,τα απανταχού ΜΜΕ έχουν δείξει την ευαισθησία τους σε αυτό το ζήτημα.Γι'αυτό εξάλλου πάντα ο θύτης ενός εγκλήματος προσδιορίζεται επακριβώς όταν είναι αλλοδαπός ενώ όταν είναι Έλληνας είναι απλώς ο δράστης.

Έχετε καταλάβει ότι τα ίδια επιχειρήματα από την ανάποδη χρησιμοποιούνται ακριβώς για να μην δίνονται υπηκοότητες σε παιδιά δεύτερης και τρίτης γενιάς;

Με τη λογική του "Πόντιου που νοιώθει Έλληνας" το επιχείρημα είναι "δεν τον κάνω Έλληνα γιατί νοιώθει Αλβανός".

Πρέπει να σας πληροφορήσω,αν δεν το γνωρίζετε,ότι η υπηκοότητα δεν συνδέεται σε καμία περίπτωση με το συναίσθημα.Έτσι ο Πόντιος που έχει γεννηθεί στην Καππαδοκία είτε του αρέσει ή όχι είναι πολιτογραφημένος Τούρκος.Αυτό προσπαθώ να πω τρολάροντας από χθες.Όταν δυο άνθρωποι προέρχονται από την ίδια χώρα κι εσύ στην ίδια φράση τους χαρακτηρίζεις διαφορετικά συνεργείς εμπράκτως στο διαχωρισμό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνώ σε όσα λες, μόνο σε αυτό έχω ένσταση γιατί μπορεί να μη θέλουν να θεωρούνται Έλληνες. Το ότι γεννήθηκαν ή μεγαλωσαν εδώ δε σημαίνει ότι θα θέλουν να απαρνηθούν την εθνικότητά τους. Αν βέβαια δεν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα ή αναγνωρίζουν την Ελλάδα ως πατρίδα τους θα έπρεπε τουλάχιστον να έχουν την ιθαγένεια και ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις.
Αυτο ομως δεν ειναι κατι που μπορουμε να το κρινουμε εμεις, ουτε εχουμε τη δυνατοτητα να παρουμε απαντηση αυτη τη στιγμη. Οποτε δινουμε τα δικαιωματα και αν γινει χρηση αυτων ειναι θεμα του ευεργεντηθεντος.

Πρέπει να σας πληροφορήσω,αν δεν το γνωρίζετε,ότι η υπηκοότητα δεν συνδέεται σε καμία περίπτωση με το συναίσθημα.Έτσι ο Πόντιος που έχει γεννηθεί στην Καππαδοκία είτε του αρέσει ή όχι είναι πολιτογραφημένος Τούρκος.Αυτό προσπαθώ να πω τρολάροντας από χθες.Όταν δυο άνθρωποι προέρχονται από την ίδια χώρα κι εσύ στην ίδια φράση τους χαρακτηρίζεις διαφορετικά συνεργείς εμπράκτως στο διαχωρισμό.
Ναι αλλα μιλας για παιδια που μεγαλωσαν στην Ελλαδα (αν δεν γεννηθηκαν κιολας) και τους αποκαλεις Αλβανους. Με μπερδεψες.
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το πήραμε το μήνυμα, οι Κούρδοι είναι Τούρκοι που τους τσίμπησε μύγα τσε- τσε, το ίδιο οι Βάσκοι, οι Καταλανοί, οι Σκώτοι, οι βαυαροί και εκατοντάδες άλλες ομάδες που θέλουν να αυτοπροσδιορίζονται.
Οι εβραίοι, οι έλληνες οι ιταλοί έχασαν τον αυτοπροσδιορισμό τους επειδή πολιτογραφήθηκαν αμερικάνοι!!! Έχει και το τρολ ένα όριο, περίμενα λίγο σοβαρότητα...
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Έκο, δεν σου χρεώνω τις προθέσεις σου, δε θα μπορούσα να τις γνωρίζω άλλωστε.
Αυτά που γράφεις κρίνω, και το γεγονός πως τα μεταφέρεις από κάπου, δεν μεταφέρει και την ευθύνη σου σε αυτά.

Τριπάκια, τι σε μπερδεύει.
Μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο. Προκαταλήψεις υπάρχουν θετικές, και αρνητικές.
Ο Ιάπωνας μηχανικός είναι μία θετική προκατάληψη. Και ο Άγγλος που δεν αργεί στα ραντεβού του επίσης. Μπορείς σε τέτοιες περιπτώσεις να χρησιμοποιείς το χαρακτηριστικό της εθνικότητας - καταγωγής όσο θέλεις, δεν θα σου πει κανένας τίποτα.

Ο Αλβανός τραμπούκος (κλέφτης , βιαστής, δολοφόνος - ανάλογα τα κέφια της "εκπομπής") είναι μία αρνητική προκατάληψη και προκαλεί αλυσιδωτά ρατσιστικά ένστικτα.
Δεν χωράει άλλη ερμηνεία σε αυτό, ούτε δικαιολογίες.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δε βγαίνει άκρη φίλοι μου...δεν το ξαναγυρίζουμε στα της κρίσης μήπως και την επιλύσουμε?
το καινούργιο είναι η συνέντευξη που έδωσε ο Βαρουφάκης το πρωι σε ιταλική εφημερίδα όπου λέει ότι αν δεν γίνουν αποδεκτά τα αιτήματα μας τότε μπορούμε να πάμε πίσω η σε εκλογές η σε δημοψηφισμα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έκο, δεν σου χρεώνω τις προθέσεις σου, δε θα μπορούσα να τις γνωρίζω άλλωστε.
Αυτά που γράφεις κρίνω, και το γεγονός πως τα μεταφέρεις από κάπου, δεν μεταφέρει και την ευθύνη σου σε αυτά.
Λέω ξανά πως ούτε από την εκπομπή φάνηκαν τέτοιες προθέσεις ούτε βέβαια από αυτά που έγραψα εγώ. Δε ζήτησα να φύγει από μένα η ευθύνη και να μεταφερθεί στην εκπομπή επειδή δεν αναπαρήγαγα κάτι αρνητικό για το οποίο θα έπρεπε να αναλάβω ευθύνη! Εξάλλου δεν υπήρξε άλλη αντιμετώπιση προς τους Έλληνες ενόχους, ήταν το ίδιο (ίσως και περισσότερο) αυστηρή. Ούτε βέβαια στο δικό μου μήνυμα υπήρξε κάποια γενίκευση που να δικαιολογεί αυτό που λες για τις προκαταλήψεις και τον ρατσισμό.
Συνειδητά λοιπόν χρησιμοποίησα την καταγωγή γιατι δεν ήξερα άλλο στοιχείο της ταυτότητάς τους. Δόθηκε ξεκάθαρα ως στοιχείο διαχωρισμού, όπως συνήθως λένε την ηλικία σε συνδυασμό με το φύλο. Τα φρικτά πράγματα που είπε ο Αλβανός ένοχος μπορεί να τα υποστηρίζουν και οι δύο Ελληνες ένοχοι. Όποιος και να τα δηλώνει είναι το ίδιο απαράδεκτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.740
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Aς πούμε ότι κάνουμε δημοψήφισμα. Για πείτε εσείς μια διατύπωση ερωτήματος που θα είχε νόημα. Γιατί εγώ φαντάζομαι δύο πιθανά ερωτήματα:
1. Θέλετε να μείνει η χώρα στο ευρώ; ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ φωνάζουν όλα τα παιδάκια
2. Θέλετε να έχουμε μνημόνιο; ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ φωνάζουν όλα τα παιδάκια

Τι νόημα θα είχε ένα δημοψήφισμα; Το καταλάβαμε, οι Ελληνες θέλουν να μείνουν στο ευρώ αλλά να ζουν όπως τότε που ζούσαν με δανεικά κι αγύριστα. Δε νομίζω ότι λύνεται αυτό με ένα δημοψήφισμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο Αλβανός τραμπούκος (κλέφτης , βιαστής, δολοφόνος - ανάλογα τα κέφια της "εκπομπής") είναι μία αρνητική προκατάληψη και προκαλεί αλυσιδωτά ρατσιστικά ένστικτα.
Δεν χωράει άλλη ερμηνεία σε αυτό, ούτε δικαιολογίες.
Τι να σου πω; Ποτε μου δεν τα συνδιασε ετσι. Στο μυαλο μου ειναι ολα ανεξαρτητες πληροφοριες που προσδιοριζουν το ιδιο ατομο χωρις η μια να ειναι προυποθεση της αλλης.

Ο ψηλος γαλανοματης Αλβανος κλεφτης. Ειναι συγκεκριμενο ατομο. Ουτε ολοι οι ψηλοι ειναι γαλοματηδες Αλβανοι κλεφτες, ουτε ολοι οι γαλανοματηδες ειναι ψηλοι Αλβανοι κλεφτες, ουτε ολοι οι Αλβανοι ψηλοι γαλονοματηδες κλεφτες, ουτε ολοι οι κλεφτες ψηλοι γαλανοματηδες Αλβανοι.

Δεν ξερω ρε γαμωτο, εγω σκεφτομαι λαθος;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Aς πούμε ότι κάνουμε δημοψήφισμα. Για πείτε εσείς μια διατύπωση ερωτήματος που θα είχε νόημα. Γιατί εγώ φαντάζομαι δύο πιθανά ερωτήματα:
1. Θέλετε να μείνει η χώρα στο ευρώ; ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ φωνάζουν όλα τα παιδάκια
2. Θέλετε να έχουμε μνημόνιο; ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ φωνάζουν όλα τα παιδάκια

Τι νόημα θα είχε ένα δημοψήφισμα; Το καταλάβαμε, οι Ελληνες θέλουν να μείνουν στο ευρώ αλλά να ζουν όπως τότε που ζούσαν με δανεικά κι αγύριστα. Δε νομίζω ότι λύνεται αυτό με ένα δημοψήφισμα.
Ένα δημοψήφισμα θα μας έφερνε πάλι σαν χώρα στην πρωτοπορία, επιτέλους θα δείξουμε σε όλους τους λαούς του κόσμου πως να ξεφύγουν από τη φτώχεια και τη μιζέρια.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Aς πούμε ότι κάνουμε δημοψήφισμα. Για πείτε εσείς μια διατύπωση ερωτήματος που θα είχε νόημα. Γιατί εγώ φαντάζομαι δύο πιθανά ερωτήματα:
1. Θέλετε να μείνει η χώρα στο ευρώ; ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ φωνάζουν όλα τα παιδάκια
2. Θέλετε να έχουμε μνημόνιο; ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ φωνάζουν όλα τα παιδάκια

Τι νόημα θα είχε ένα δημοψήφισμα; Το καταλάβαμε, οι Ελληνες θέλουν να μείνουν στο ευρώ αλλά να ζουν όπως τότε που ζούσαν με δανεικά κι αγύριστα. Δε νομίζω ότι λύνεται αυτό με ένα δημοψήφισμα.
Πολύ σίγουρο σε βρίσκω για το ΝΑΙ στο ευρώ,αυτό ίσχυε τα πρώτα χρόνια της κρισης,το σκηνικό έχει αλλάξει και με τις ραγδαίες εξελίξεις των τελευταίων μηνών αλλάζει όλο και πιό πολυ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.467
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom