Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Έχω εταιρεία στην Αγγλία και δεν με αφήνανε να ανοίξω προσωπικό λογαριασμό. :)
Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι τόσο δύσκολες όλες οι τράπεζες, αλλά σε αυτήν που ήθελα δεν.
Και μου εξήγησαν ξεκάθαρα οτι δεν παίζει (απο τον νόμο). Πρέπει να είσαι κάτοικος.

Τα παραπάνω νομίζω ισχύουν απο το 2013 ή το 2014. Αν θυμάμαι σωστά αυτά που μου είπε ο υπάλληλος.
Έτσι είναι. Μπορούν οι Έλληνες φοιτητές και εργαζόμενοι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα παραπάνω νομίζω ισχύουν απο το 2013 ή το 2014. Αν θυμάμαι σωστά αυτά που μου είπε ο υπάλληλος.
Έχω εταιρεία στην Αγγλία και δεν με αφήνανε να ανοίξω προσωπικό λογαριασμό. :)
Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι τόσο δύσκολες όλες οι τράπεζες, αλλά σε αυτήν που ήθελα δεν.
Και μου εξήγησαν ξεκάθαρα οτι δεν παίζει (απο τον νόμο). Πρέπει να είσαι κάτοικος.

Τα παραπάνω νομίζω ισχύουν απο το 2013 ή το 2014. Αν θυμάμαι σωστά αυτά που μου είπε ο υπάλληλος.
Παλιότερα δεν ίσχυαν. Δεν ξέρω αν άλλαξαν τελευταία. Πάντως, τους υπάρχοντες λογαριασμούς που δεν πληρούν τις (νέες) - αν είναι έτσι - προϋποθέσεις, δεν τους έκλεισαν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Υπάρχουν γενικές οδηγίες της ΕΕ κάθε πολίτης να μπορεί να ανοίξει λογαριασμό σε άλλη χώρα ΕΕ ακόμη και αν δεν είναι κάτοικος με δυο μόνα στοιχεία,ταυτοποίηση ταυτότητας(διαβατήριο,ταυτότητα) και ταυτοποίηση διεύθυνσης(λογαριασμός,βεβαίωση από Δήμο κτλ).Μετά από αυτά η κάθε τράπεζα ζητάει επιπλέον στοιχεία ανάλογα με την νομοθεσία της χώρας της π.χ ΑΦΜ,αριθμό κοινωνικής ασφάλισης,βεβαίωση από την εφορία του καταθέτη ότι τα χρήματα είναι νόμιμα κτλ).
Για εντός ΕΕ μιλάμε πάντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.740
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα παραπάνω νομίζω ισχύουν απο το 2013 ή το 2014. Αν θυμάμαι σωστά αυτά που μου είπε ο υπάλληλος.
Μάλλον έτσι είναι. Ως φοιτητής στην Αγγλία πήγα να ανοίξω λογαριασμό και μου ζήτησαν μισθωτήριο, λογαριασμό ρεύματος στο ονομά μου, βεβαίωση από το πανεπιστήμιο αφού δεν είχα εργοδότη κλπ. Πήγα στη διπλανή τράπεζα και τελείωσα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Συγγενικό μου πρόσωπο που κατοικεί στο Ην. Βασίλειο πέρασε τα χίλια μύρια πρόπερσι για να ανοίξει λογαριασμό, έχουν αυστηρέψει τα πραγματα εκεί. Σε Αυστρία, Ισπανία πας και ξεμπερδεύεις σε 10' και πολλά λεω, η δε Αυστρία ενημερώνει αυτομάτως τη χώρα καταγωγής σου για το ύψος των τόκων που εισέπραξες και της στέλνει και το φορολογήσιμο ποσό! Στην Κούβα αν δε γίνεις μόνιμος κάτοικος δεν ανοίγεις λογαριασμό που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω, ακόμη κι οι προσωρινοί κάτοικοι (π.χ. διπλωμάτες) ταλαιπωρούνται αρκετά. Όχι ότι συντρέχει κανένας λόγος βέβαια να κάνεις καταθέσεις στις κουβανικές τράπεζες...

Τέλος πάντων, απ' ό,τι φαίνεται νόμιμος είναι ο Χαρδούβελλης, δεν έκανε τίποτε διαφορετικό από αυτό που έχουν δικαίωμα να κάνουν όλοι και μάλλον και διπλά, ειδικά αν τα ποσά έχουν κερδηθεί από εργασία στο εξωτερικό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Παλιότερα δεν ίσχυαν. Δεν ξέρω αν άλλαξαν τελευταία. Πάντως, τους υπάρχοντες λογαριασμούς που δεν πληρούν τις (νέες) - αν είναι έτσι - προϋποθέσεις, δεν τους έκλεισαν.
Δεν τους κλείνουν αλλά ζητούν η θα ζητήσουν ενημέρωση σύμφωνα και με τους νέους κανονισμούς(αυτόματη ανταλλαγή πληροφοριών και όχι κατόπιν αιτήματος της φορολογικής αρχής της χώρας του καταθέτη) που θα ισχύσουν από το 2017 νομίζω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Συμφωνώ απολύτως. Αλλά να όσα έκανε είναι νόμιμα, τότε είναι αστείο να μιλάμε για ποινικές διώξεις ή γι' αυτό που γράφηκε παραπάνω ότι πρέπει να του δημευθεί η περιουσία κλπ. Δεν μπορείς να τιμωρείς κάποιον επειδή τήρησε το νόμο. Το αν θα τον καταψηφίσεις ή...εκτιμάς τη στάση του είναι άλλο θέμα.
Κάτσε να δούμε αν είναι νόμιμα... Εδώ μάλλον ούτε δήλωση δεν έκανε ενώ έπρεπε να υποβάλει ποθεν εσχες για τα επόμενα 3 χρόνια, αλλά γι΄αυτά δεν είπε τίποτα σήμερα...

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δικαιολογείτε τον υπουργό οικονομικών, τραπεζίτη, που ήθελε λέει να ελέγξει αν τα λεφτά πηγαίνανε σωστά στον προορισμό τους,γι' αυτό και τα έστελνε λίγα λίγα σε ποσά κάτω των 10.000 ευρώ (αν και ορισμένες τράπεζες έχουν διαφορετικό όριο).
Δηλαδή δεν μπορούσε να στείλει 50 ευρώ τη μία μέρα εκεί που είναι αραχτός στο τζάκι(έτσι για να κάνει τον έλεγχο) και την άλλη μέρα το πρωι να πάρει τηλέφωνο τον διευθυντή της τράπεζας να τα στείλει αυτός για εκείνον...;

Φυσικά και με νοιάζει αν είναι δηλωμένα τα λεφτά και αν έχουν βγει νόμιμα στο εξωτερικό αλλά δεν μπορώ ν' ακούω ανθρώπους να δικαιολογούν την κουτοπονηριά, ανθρώπους που επί παπαδήμου κόπηκαν οι μισθοί ΤΟΥΣ κατά 22% και έγινε η κατάργηση της ΣΣΕ...
Αλλά ας δικαιολογήσουμε τον Γκίκα και όσους έχουν την ίδια άποψη με αυτόν αφού ήταν νόμιμα και δηλωμένα τα λεφτά του, γι' αυτό το έσπασε το 500αρικο σε 10αρικα..

Το καλύτερο όλως είναι όμως πως αυτός ο άνθρωπος το διδάσκει αυτό και στους φοιτητές του...να έχουν ένα διαφοροποιημένο χαρτοφυλάκιο!!!

Άντε να τον έχεις αυτόν καπετάνιο...πρώτος στη θάλασσα...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Πάντως μου κάνει εντύπωση που δικαιολογείτε τον υπουργό οικονομικών, τραπεζίτη, που ήθελε λέει να ελέγξει αν τα λεφτά πηγαίνανε σωστά στον προορισμό τους,γι' αυτό και τα έστελνε λίγα λίγα σε ποσά κάτω των 10.000 ευρώ (αν και ορισμένες τράπεζες έχουν διαφορετικό όριο).

Φυσικά και με νοιάζει αν είναι δηλωμένα τα λεφτά και αν έχουν βγει νόμιμα στο εξωτερικό αλλά δεν μπορώ ν' ακούω ανθρώπους να δικαιολογούν την κουτοπονηριά, ανθρώπους που επί παπαδήμου κόπηκαν οι μισθοί ΤΟΥΣ κατά 22% και έγινε η κατάργηση της ΣΣΕ...
Αλλά ας δικαιολογήσουμε τον Γκίκα και όσους έχουν την ίδια άποψη με αυτόν αφού ήταν νόμιμα και δηλωμένα τα λεφτά του, γι' αυτό το έσπασε το 500αρικο σε 10αρικα..

Το καλύτερο όλως είναι όμως πως αυτός ο άνθρωπος το διδάσκει αυτό και στους φοιτητές του...να έχουν ένα διαφοροποιημένο χαρτοφυλάκιο!!!

Άντε να τον έχεις αυτόν καπετάνιο...πρώτος στη θάλασσα...
Τον δικαιολογούμε μόνο αν ήταν νόμιμα....και λογικά έκανε και τα έστελνε μέσω Internet banking αφού βλέπεις την ίδια στιγμή να γίνεται μεταφορά (και μετά από κάποιες μέρες να παίρνεις και το valeur)....
Επίσης αναφέρεται σε περίοδο που δεν ήταν υπουργός Οικονομικών (2012 έγιναν οι δοσοληψίες) .....


Αυτό που διδάσκει είναι στοιχειώδεις αρχές καπιταλισμού....αμα θες να εδραιωθείς επιχειρηματικά πρέπει να έχεις πολλά ποδάρια ούτως ώστε αν σπάσει κάποιο εσύ να παραμένεις όρθιος...

Για καπετάνιο δεν το συζητώ ..... αλλά τούς καπετάνιους πολλές φορές δεν τους διαλέγουμε...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μην την ψάχνεις @jimp... Αφού ο Χαρδούβελης δούλεψε σκληρά στην ξενιτιά και φαίνεται σοβαρός και ευυπόληπτος άνθρωπος, δεν έχουμε λόγο να τον αμφισβητήσουμε. Μην κοιτάς που ανεβηκαμε στα δέντρα μόλις μάθαμε για τα σαντουιτς των ΔεΗτζήδων... Αυτοί είναι λέρες παιδί μου... Πσόφος!
Λαϊκίζετε κύριε!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Επίσης ότι το κόστος(σε πολλές μεταφορές των 10.000) μέσω internet είναι ασύγκριτα πιο μικρό από το να κάνει μια μεταφορά των 500.000.Θα πείτε άμα έχεις 500.000 σκέφτεσαι το κόστος;Ποτέ δεν ξέρεις....
Κάτι άλλο είναι μια σαχλαμάρα που έγραψε κάποιος(δημοσιογράφος;) ότι το έκανε για να αποφύγει τον έλεγχο.Είτε 50 Χ 10.000 είτε 1 Χ 500.000 τα στοιχεία καταγράφονται στην Τράπεζα Ελλάδας.Δεν έχει καμμιά διαφορά.
Πιο πολύ συζητάμε για τα τραπεζικά/φορολογικά και όχι για τον Γκίκα που ούτως ή άλλως ηθικά δεν τον νομιμοποιεί κανένας νομίζω.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάντως κι εγώ απορώ όπως και ο jimp που τον δικαιολογείτε!Ναι δεν ήταν τότε υπουργός οικονομικών αλλά δεν ήταν και ο οποιοσδήποτε τυχαίος άνθρωπος κάνω λάθος;;Διευθυντής του οικονομικού γραφείου-σύμβουλος του τότε πρωθυπουργού Παπαδήμου και πολύ πριν τα μνημόνια σύμβουλος του Σημίτη.Ηθικά,δεοντολογικά αλλα και πολιτικά(δεδομένης κι όλας της εξέλιξης του σε υπουργό οικονομικών)ΔΕΝ δικαιολογείται.
Ναι οκ νόμιμος (αν όντως ειναι φορολογημένα τα εισοδήματα)αλλά το ηθικό κομμάτι που το πάς;Απορώ τι συμβουλές έδινε!ενώ ό ίδιος διέβλεπε οικονομική κατάρευση.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Τον δικαιολογούμε μόνο αν ήταν νόμιμα....και λογικά έκανε και τα έστελνε μέσω Internet banking αφού βλέπεις την ίδια στιγμή να γίνεται μεταφορά (και μετά από κάποιες μέρες να παίρνεις και το valeur)....
Το αν ήταν αδήλωτα ή όχι θα φανεί, το ξέρουν αυτοί που τον κάλεσαν.

Μιλάμε για κορυφαίο τραπεζίτη, σύμβουλο επί σημίτη και σε τράπεζες Εθνική,ΤτΕ και eurobank και όχι κανένα νέο που κάνει την πρακτική του στην τράπεζα για να φοβάται να στείλει το νόμιμο και δηλωθέν ποσό ολόκληρο μην τυχόν δεν φτάσει στον προορισμό του, που τυχαίως είναι το jersey που αναζητούσαμε σαν χώρα και ορισμένους άλλους που είχαν πάει εκεί τα λεφτά τους...Φυσικά απάντηση δεν πήραμε ακόμα...

Αλλά αυτός που τα είχε δηλωμένα τα λεφτά δεν είχε άκρες στο τραπεζικό σύστημα ή δεν μπορούσε ο ίδιος με ένα απλό τηλεφώνημα να κάνει τη συναλλαγή, προτιμούσε να κάθεται σπίτι του και να κάνει 56 φορές μεταφορά χρημάτων. Τι φοβόταν; Το internet banking της τράπεζας; Μη τα στείλει σε λάθος λογαριασμό; Προτίμησε κάθε μέρα να στέλνει ''μικροποσά'' και γιατί αφού είδε πως ήταν σωστός ο έλεγχος από το πρώτο ποσό που έστειλε, γιατί δεν έστειλε και τα υπόλοιπα να τελειώνει μία ώρα νωρίτερα; Ήθελε να γεμίζει τα απογεύματά του;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.466
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom