Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Βαλτο,εσυ σαν θεμα,λοιπον,χωρις να κρινεις,με τι,εγω τουλαχιστον,επιλεγω να ασχοληθω.....
Πώς στο καλό έφτασες στο συμπέρασμα πως κρίνω τι επιλέγεις εσύ προσωπικά να ασχοληθείς;
Δεν βλέπω να έχω βάλει κάποια παράθεση.

Γενικό ήταν το σχόλιο με αφορμή την κουβέντα, που ούτε καν είχα προσέξει πως ξεκίνησε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Παντως δεν υπαρχει λογικη να φυλακιζεις καποιον που δεν ειναι επικινδυνος για την κοινωνια.
Και με πιο σκεπτικό δεν είναι επικίνδυνη για την κοινωνία.Επειδή μας το παίζει
τρελή;Επειδή έχει παιδί;Επειδή μας το έπαιζε καρκινοπαθής αλλά είδε ότι δεν
πιάνει;Άκουσες κανένα συγνώμη για τα λεφτά που έκλεψε ο άντρας της και τα κατασπατάλησε .Την στιγμή που ακόμα ψάχνουν διαδρομή εκατομμυρίων να βρεθούν
και να επιστραφούν στον Ελληνικό λαό που υποφέρει.
Να την αφήσουμε ελεύθερη να απολαύσει τα κλεμμένα.
Ένα απέραντο θέατρο για να επηρεάσουν την κοινή γνώμη.
Αφήστε με τρελαίνομε,έχω και παιδί.Θέλει να εκβιάσει αποφυλάκιση.
Προς το παρόν δεν πείθει.Ο Κούγιας σαν δικηγόρος της άφησε υπονοούμενα ότι λάθος την δασκαλεύουν,γι αυτό και την παράτησε.
Ήξερε και παραήξερε όταν 27χρονη παντρεύετε 60αρη είναι γιατί μύρισε χρήμα.
Α,εκτός αν λυμπίστηκε τα νιάτα του και την ομορφιά του.
Κι εγώ έχω παιδιά,να κλέψω τότε,να τα βάλω στην άκρη,να το παίξω τρελίτσα κι όλα καλά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και με πιο σκεπτικό δεν είναι επικίνδυνη για την κοινωνία.Επειδή μας το παίζει
τρελή;Επειδή έχει παιδί;Επειδή μας το έπαιζε καρκινοπαθής αλλά είδε ότι δεν
πιάνει;Άκουσες κανένα συγνώμη για τα λεφτά που έκλεψε ο άντρας της και τα κατασπατάλησε .Την στιγμή που ακόμα ψάχνουν διαδρομή εκατομμυρίων να βρεθούν
και να επιστραφούν στον Ελληνικό λαό που υποφέρει.
Να την αφήσουμε ελεύθερη να απολαύσει τα κλεμμένα.
Ένα απέραντο θέατρο για να επηρεάσουν την κοινή γνώμη.
Αφήστε με τρελαίνομε,έχω και παιδί.Θέλει να εκβιάσει αποφυλάκιση.
Προς το παρόν δεν πείθει.Ο Κούγιας σαν δικηγόρος της άφησε υπονοούμενα ότι λάθος την δασκαλεύουν,γι αυτό και την παράτησε.
Ήξερε και παραήξερε όταν 27χρονη παντρεύετε 60αρη είναι γιατί μύρισε χρήμα.
Α,εκτός αν λυμπίστηκε τα νιάτα του και την ομορφιά του.
Κι εγώ έχω παιδιά,να κλέψω τότε,να τα βάλω στην άκρη,να το παίξω τρελίτσα κι όλα καλά.
Απο αυτο που λες μεχρι τη φυλακη υπαρχουν ενδιαμεσα σταδια. Η δημευση περιουσια, η κοινωφελης εργασια, ο απολυτος ελεγχος των οικονομικων της και των κοντινων της προσωπων ειναι καποια απ' αυτα. Δεν βλεπω τι μπορει να κερδισει η κοινωνια και το κρατος φυλακιζοντας την (την οποια Βικυ Σταματη) περα απο την ικανοποιηση της εκδικησης.
Γνωμη μου ειναι πως στη φυλακη θα επρεπε να βρισκονται μονο οσοι ειναι υποπτοι να προκαλεσουν βαριες σωματικες ή ψυχικες βλαβες ή θανατο. Για ολους τους αλλους υπαρχουν αλλες λυσεις.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα της Σταμάτη αλλά να ξεκαθαρίσουμε κάτι.Αν εγώ μπουκάρω σε μια τράπεζα,με συλλάβουν εκ των υστέρων και δεν βρουν ποτέ τα κλοπιμαία δεν διώκεται η σύζυγός μου για το αδίκημα.

Είναι το ίδιο γελοίο όσο το να διώκονται ως μέλη τρομοκρατικής οργάνωσης οι συγγενείς συλληφθέντων με αυτή την κατηγορία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Αν όμως η σύζυγος συμμετέχει στην κατανάλωση των κλοπιμαίων δεν αλλάζει κάπως το θέμα;

Η καταδίκη της αν δεν κάνω λάθος αφορούσε "νομιμοποίηση εσόδων από εγκληματική δραστηριότητα".Και το σκεπτικό με το οποίο απορρίπτονται οι αιτήσεις της είναι ότι αν την αφήσουν ελεύθερη θα ξαναρχίσει την ίδια τακτική καθώς μικρό μέρος από τα κλεμμένα έχουν βρεθεί και κατασχεθεί.
 
Last edited:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι αν δεν αποδεικνύεται ότι όντως αυτά που καταναλώνει είναι κλοπιμαία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Αν εγώ μπουκάρω σε μια τράπεζα,με συλλάβουν εκ των υστέρων και δεν βρουν ποτέ τα κλοπιμαία δεν διώκεται η σύζυγός μου για το αδίκημα.
Αυτό είναι το θέμα,βρέθηκαν κάποια ακίνητα,κάποιες φορολογικές δηλώσεις,κάποιες υπεράκτιες εταιρίες και έχει ψωμί ακόμα.
Δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση αλλά αν ξαφνικά βλέπανε την σύζυγο σου να ξοδεύει 180.000 ευρώ δεν θα ήταν συνένοχη;
Όχι αν δεν αποδεικνύεται ότι όντως αυτά που καταναλώνει είναι κλοπιμαία.
Το δικαστήριο είχε άλλη άποψη.Εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω που ευχαρίστως να το ακούσουμε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είπα ξεκάθαρα πως δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Όχι αν δεν αποδεικνύεται ότι όντως αυτά που καταναλώνει είναι κλοπιμαία.
Νομίζω ότι αποδεδειγμένα ξόδευε παράλογα ποσά για οτιδήποτε(πχ κουρτίνες ανέφεραν κάποιοι παραπάνω) και χωρίς να δικαιολογούνται από τα νόμιμα εισοδήματα της ή αυτά του ΄Ακη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι αλλά εγώ απάντησα σε μια γενική τοποθέτηση που εκ των υστέρων άλλαξε.Μην επαναλαμβάνομαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν βλεπω τι μπορει να κερδισει η κοινωνια και το κρατος φυλακιζοντας την (την οποια Βικυ Σταματη) περα απο την ικανοποιηση της εκδικησης.
Το να αποτρέψει την επόμενη Βίκυ Σταμάτη και τον πολλαπλασιασμό του φαινομένου της κατασπατάλησης της δημόσιας περιουσίας με το σκεπτικό ότι φυλακή δε θα μπω ποτέ. Κοινώς, η φυλακή δεν υπάρχει μόνο για να μας προστατεύει από τους επικίνδυνους, αλλά και για να παραδειγματίζει. Επίσης -υποτίθεται- ότι σωφρονίζονται κιόλας οι κρατούμενοι, αλλά αυτό είναι ανέκδοτο στις ελληνικές φυλακές, σε άλλες κοινωνίες όμως με σοβαρά σωφρονιστικά συστήματα όντως συμβαίνει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το να αποτρέψει την επόμενη Βίκυ Σταμάτη και τον πολλαπλασιασμό του φαινομένου της κατασπατάλησης της δημόσιας περιουσίας με το σκεπτικό ότι φυλακή δε θα μπω ποτέ. Κοινώς, η φυλακή δεν υπάρχει μόνο για να μας προστατεύει από τους επικίνδυνους, αλλά και για να παραδειγματίζει. Επίσης -υποτίθεται- ότι σωφρονίζονται κιόλας οι κρατούμενοι, αλλά αυτό είναι ανέκδοτο στις ελληνικές φυλακές, σε άλλες κοινωνίες όμως με σοβαρά σωφρονιστικά συστήματα όντως συμβαίνει.
Κι αυτο ανεκδοτο ειναι. Εκτος κι αν πιστευεις πως ο μονος πολιτικος που "εφαγε" ηταν ο Τσοχατζοπουλος και μετα την παραδειγματικη του τιμωρια ολοι ειναι παναγιτσες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom