Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή επειδή έφαγαν κι άλλοι και δεν τους πιάσαμε, αυτόν που πιάσαμε πρέπει να τον αφησουμε να σουλατσάρει; Τι λογική είναι αυτή;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή επειδή έφαγαν κι άλλοι και δεν τους πιάσαμε, αυτόν που πιάσαμε πρέπει να τον αφησουμε να σουλατσάρει; Τι λογική είναι αυτή;
Με το να του τα παιρνεις πισω και να τον βαζεις να δουλευει για να ξεπληρωσει, τον αφηνεις ελευθερο να σουλατσαρει; Εχω την ιδια απορια για τη δικη σου λογικη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με το να του τα παιρνεις πισω και να τον βαζεις να δουλευει για να ξεπληρωσει, τον αφηνεις ελευθερο να σουλατσαρει;
Φυσικά, ελεύθερος είναι. Δεν είναι στέρηση ελευθερίας. Θα ήταν ένα πολύ ωραίο κίνητρο: "ας φάω κι εγώ κι αν με πιάσουν, το πολύ-πολύ να τα δώσω πίσω και να κάτσω να δουλέψω, (ΑΝ με πιάσουν), να κάνω αυτό που κάνουν όλα τα κορόιδα δηλαδή". Αν κάναμε αυτό που λες, θα δίναμε εξαιρετικό κίνητρο στο να πολλαπλασιαστούν τα φαινόμενα. Η πιθανή στέρηση ελευθερίας είναι ΤΟ αντικίνητρο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φυσικά, ελεύθερος είναι. Δεν είναι στέρηση ελευθερίας. Θα ήταν ένα πολύ ωραίο κίνητρο: "ας φάω κι εγώ κι αν με πιάσουν, το πολύ-πολύ να τα δώσω πίσω και να κάτσω να δουλέψω, (ΑΝ με πιάσουν), να κάνω αυτό που κάνουν όλα τα κορόιδα δηλαδή". Αν κάναμε αυτό που λες, θα δίναμε εξαιρετικό κίνητρο στο να πολλαπλασιαστούν τα φαινόμενα. Η πιθανή στέρηση ελευθερίας είναι ΤΟ αντικίνητρο.
Η ελευθερια δεν ειναι σημαντικη γιατι υπαρχει ο φοβος πως μπορει να τη χασουμε αλλα ειναι σημαντικη επειδη μπορουμε να την απολαυσουμε οσο την εχουμε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.816
Με το να του τα παιρνεις πισω και να τον βαζεις να δουλευει για να ξεπληρωσει,
Αυτά που βρήκαν τα πήραν.Νομίζεις ήταν μόνο αυτά;Αυτός λέει είναι αθώος.Υποτιμά την νοημοσύνη μας.
Με το χέρι στην καρδιά.Πες μου τι σκατά δουλειά να βάλουν να κάνει ο 75χρονος Τσοχατζόπουλος για να επιστρέψει πίσω αυτά που έκλεψε;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το αντικίνητρο κατά την άποψή μου θα ήταν να τους κατασχέσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν και να τους βάλουν να δουλέψουν σε πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας με το βασικό μισθό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.816
Το αντικίνητρο κατά την άποψή μου θα ήταν να τους κατασχέσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν και να τους βάλουν να δουλέψουν σε πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας με το βασικό μισθό.
...και ύστερα ο καλός ξυλοκόπος άνοιξε την κοιλιά του Κακού Λύκου και η γιαγιά βγήκε ολοζώντανη και έσφιξε στην αγκαλιά της την εγγονούλα της και η Κοκκινοσκουφίτσα της έδωσε το πανέρι με τα καλούδια και μπόρεσε να γυρίσει κι αυτή στη μανούλα της και να ζήσουμε όλοι καλά και με την κοινωνική εργασία καλύτερα... καληνύχτα και αύριο θα πούμε τον κοντορεβυθούλη...


Το κείμενο παραπάνω είναι κλεμμένο χωρίς την συγκατάθεση της γράφουσας.
Χώστε με φυλακή (κοινωφελή εργασία ντε) με τον βασικό,γιατί είμαι άνεργος.
Βρήκαμε νέο τρόπο διορισμών.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Είχε στήσει ολόκληρο κύκλωμα κάλυψης(τις δύο γυναίκες του+κόρη του+εξάδελφος+υπουργός Κύπρου+λογιστές+Ελβετοί δικηγόροι/τραπεζίτες-δεν εμφανίσθηκαν να απολογηθούν και θα δικαστούν ερήμην-και ποιος ξέρει πόσοι άλλοι),δεν επέστρεψε τίποτα παρ' ότι υπάρχουν ευνοϊκές διατάξεις,βρέθηκε ένα μικρό μέρος των κλεμμένων όπως λέει η δικαιοσύνη και η κοινή λογική όλων μας,και συζητάτε να τον αφήσουν ελεύθερο αυτόν και την γυναίκα του σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.816
Είχε στήσει ολόκληρο κύκλωμα κάλυψης(τις δύο γυναίκες του+κόρη του+εξάδελφος+υπουργός Κύπρου+λογιστές+Ελβετοί δικηγόροι/τραπεζίτες-δεν εμφανίσθηκαν να απολογηθούν και θα δικαστούν ερήμην-και ποιος ξέρει πόσοι άλλοι),δεν επέστρεψε τίποτα παρ' ότι υπάρχουν ευνοϊκές διατάξει,βρέθηκε ένα μικρό μέρος των κλεμμένων όπως λέει η δικαιοσύνη και η κοινή λογική όλων μας,και συζητάτε να τον αφήσουν ελεύθερο αυτόν και την γυναίκα του σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Κανα μεροκαματάκι να κάνει να ρεφάρουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη Βενεζουέλα πέρασε ένας νόμος σύμφωνα με τον οποίο αν σε πιάσουν να έχεις κάνει κλοπή/ληστεία κλπ δεν έχεις ποινή αρκεί να επιστρέψεις τα κλοπιμαία. Η αύξηση της εγκληματικότητας ήταν διαστημική. Μόνο τις απαγωγές που έχω πρόχειρες, από τις 3 ανά έτος έφτασαν τις 1800 (επίσημα στοιχεία του βενεζολάνικου κράτους). Προσοχή, 1800 δηλωμένες, όταν στις περισσότερες περιπτώσεις οι απαχθέντες δεν κάνουν ποτέ καταγγελία, πληρώνουν το ποσό και το ξεχνάνε. Έχω μόνο δύο γνωστούς στη χώρα που δεν έχουν πέσει θύμα απαγωγής ποτέ. Κοινώς, η μη πιθανότητα στέρησης ελευθερίας είναι ό,τι καλύτερο για την έκρηξη της εκληματικότητας.

Το αντικίνητρο κατά την άποψή μου θα ήταν να τους κατασχέσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν και να τους βάλουν να δουλέψουν σε πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας με το βασικό μισθό.
Δηλαδή αν εγώ είμαι ένας τύπος που έχει μια άθλια δουλειά και παίρνει το βασικό μισθό... για ποιο λόγο να μην κάνω μια ληστεία; Επειδή αν με πιάσουν... θα με βάλουν να κάνω μια άθλια δουλειά και να παίρνω το βασικό μισθό; Μα έτσι κι αλλιώς αυτό κάνω! Άρα πάω, κάνω ληστείες κι αν με πιάσουν δε βαριέσαι, στα ίδια. αν δε με πιάσουν, ζωή χαρισάμενη στην υγειά των ηλιθίων των νομοταγών.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή αν εγώ είμαι ένας τύπος που έχει μια άθλια δουλειά και παίρνει το βασικό μισθό... για ποιο λόγο να μην κάνω μια ληστεία; Επειδή αν με πιάσουν... θα με βάλουν να κάνω μια άθλια δουλειά και να παίρνω το βασικό μισθό; Μα έτσι κι αλλιώς αυτό κάνω! Άρα πάω, κάνω ληστείες κι αν με πιάσουν δε βαριέσαι, στα ίδια. αν δε με πιάσουν, ζωή χαρισάμενη.
Υπαρχουν εκατομμυρια ανεργοι στην Ελλαδα, εκατονταδες εκατομμυρια στον κοσμο, εκατομμυρια αστεγοι και δισεκατομμυρια που ζουν στα ορια και κατω απο τα ορια της φτωχειας. Τι σε κανει να πιστευεις πως αυτοι δεν παρανομουν επειδη φοβουνται να μην μπουν φυλακη και χασουν την "καλη" ζωη που εχουν;
Και σημερα ενας ανεργος αστεγος π.χ. ας παει να κανει μια ληστεια κι αν τον πιασουν και στεγη θα βρει και φαγητο. Ας μην κανουμε τοποθετησεις που προσβαλουν ανθρωπους. Αν εισαι απατεωνας εισαι οσα λεφτα και να 'χεις, οσο καλη ζωη και να 'χεις.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ότι ο Άκης πριν έκανε μια άθλια δουλειά...
Ότι ο Άκης τώρα είναι στιβαγμένος στο ίδιο κελί με κάθε λογής εξαθλιωμένους και κακοπερνάει...
Ότι το να βάλεις όσους έχουν φάει δημόσιο χρήμα να ζουν σε μια γκαρσονιέρα και να τους δίνεις 500 ευρώ για δουλειά οδοκαθαριστή πχ είναι επιβράβευση και θα περνάν ζωή χαρισάμενη...
ΟΚ!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom