Ελλάδα Καλλικράτης Σφακίων εκεί που η παράδοση είναι ακόμα ζωντανή!

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ολο το καλοκαιρι καθε χρονο μεχρι και που τελειωσα το δημοτικο.
χααχχα ναι ναι πολυ αυστηροτητα γι'αυτο ειμαι ετσι οπως ειμαι..........χαχαχαχα!ε αντωνη?δεν συμφωνεις?

χαχαχα. μάλλον εκτελούσες τις συμβουλές που μια μάνα στο χωριό έδινε στην κόρη της:haha::haha::haha:
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Ξαδέρφη ένα τεράστιο ευχαριστώ για τις αναμνήσεις που ξύπνησες. Ξέχασες να πεις το πότισμα των λουλουδιών στις πρωινές δουλειές..και μετά άραγμα κάτω από την αμπουρνελιά! Κλασσική εικόνα ήταν το Δεκαπεντάυγουστο που ξυπνούσαμε άγριο χάραμα για να πάμε γλάστρες με λουλούδια στην εκκλησία..και δωστου δρομολόγια εκκλησία-σπίτι...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ευάκι πολύ ωραίο το πόστ σου!
Η επιστροφή στο γνήσιο λιτό και αγνό,ειναι μια λύση να γευτούμε το ωραίον!!
ο Καλλικράτης οπως και πολλα άλλα μέρη στον τόπο μας μας θέλγουν και ικανοποιούν τις αισθήσεις μας..τυχεροί όσοι το αποζητάμε και το απολαμβανομε !!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μα που είσαι βρε Εύα, περιμένω απάντηση.............
με κουφανες και δεν εχω απαντηση καλε μου!!!!!!!
ναι ναι βλεπεις ειμαι και απο τα παιδια που οτι τους πεις κανουν.........
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
με κουφανες και δεν εχω απαντηση καλε μου!!!!!!!
ναι ναι βλεπεις ειμαι και απο τα παιδια που οτι τους πεις κανουν.........

Ότι έλεγε μια μάνα στη κόρη της στο χωριό, όταν την είδε να μεγαλώνει και να γρυκοκοιτάζεται με το βοσκάκι το Μιχαλιό.

-Να έχεις το νου σου κακομοίρα μη σε βάλει καμιά μέρα από κάτω
-Καλά μάνα
-Άκουσες τι σου είπα;
-Μη φοβάσαι μάνα, το άκουσα.
Μια μέρα λοιπόν λέει στη κόρη της να πάει να φέρει τη κατσίκα από τα χωράφια όπου την είχε δεμένη και έβοσκε.
Έρχεται πίσω η κόρη της, αναμαλιασμένη, αναψοκοκκινισμένη, τη βλέπει η μάνα της και το κακό πήγε στο μυαλό της. -Ήντα έγινε μπρε και είσαι σ΄αυτά τα χάλια;
-Να μάνα. Στα χωράφια συνάντησα και το Μιχαλιό. Αλλά μη φοβάσαι δεν τον άφησα εγώ να με βάλει από κάτω όπως μου ορμήνευες, αλλά εγώ τον έβαλα από κάτω....
-Ε κακομοίρα κακομοίρα, ή πάνω ή κάτω ένα και το αυτό. τη δουλειά στην έκανε!!!!!!!!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
αντωνη δεν παιζεσαι!!!!!!τρομερο!!!
η κουρα ειναι μια "εκδηλωση" που γινεται για να κουρεψουν τα προβατα.συνηθως γινεται καλοκαιρι και αποσκοπει στο να μην σκασουν απο την ζεστη τα κακομοιρα τα ζωα.το μαλλι παλια το εδιναν για να φτιαχνουν κουβερτες μιας και δεν ειχαν λεφτα να αγορασουν,αυτες βεβαια οι κουβερτες πλεον μονο αν τις εχει φυλαξει καμια μανα για προικα θα εχει κανεις καμια αλλα τσιτωνουν τοσο πολυ που δεν μπορεις να κοιμηθεις.
στην κουρα μαζευονται ολοι οι αντρες του χωριου η' και των παραδιπλα πια,και βοηθουν αυτον που εχει τα ροβατα να τα κουρεψει,συνηθως ο αριθμος αυτων μπορει να ειναι απο καμια 100 εως και 500.οι γυναικες τωρα,γειτονισσες,φιλες και συγγενεις ειναι στο σιτι κα ετοιμαζουν το τραπεζι για οταν τελειωσουν οι αντρες να πανε να φανε και να ξεκινησει η γιορτη.
αυτη ειναι μια συνηθισμενη κουρα με χιλιαδες βεβαια μπαλωτες!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
αντωνη δεν παιζεσαι!!!!!!τρομερο!!!
το μαλλι παλια το εδιναν για να φτιαχνουν κουβερτες μιας και δεν ειχαν λεφτα να αγορασουν,αυτες βεβαια οι κουβερτες πλεον μονο αν τις εχει φυλαξει καμια μανα για προικα θα εχει κανεις καμια αλλα τσιτωνουν τοσο πολυ που δεν μπορεις να κοιμηθεις.


Μα και τώρα το μαλλί δεν το πουλάνε;

δε νομίζω να το πετούν
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ooo sσωστό πανηγύρι δηλαδή η κούρα...τέλεια!!! :-D

Και εγώ φαντάζομαι πως το μαλλί θα το πουλάνε!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Μα και τώρα το μαλλί δεν το πουλάνε;

δε νομίζω να το πετούν[/quote]


το πουλουν ,μα η τιμη ειναι τοσο χαμηλη,που καμια φορα δεν αξιζη τον
κοπο να το μαζεψεις και να το κρατησεις σε τσουβαλια μεχρι να
περαση ο εμπορος και να το παρει για ενα κοματι ψωμι
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
παιδια πλεον κανεις δεν αγοραζει το μαλλι και το πετανε στα γυρω χωραφια η' μαλλον για να το πω σωστα οι βοσκοι δεν τους συμφερει να το δωσουν γιατι θα τους παρουν πολλα λεφτα για να τους φτιαξουν κουβερτες και για να πουληθουν κανεις δεν τις περνει.......εχουμε τοσο μαλακες και ωραιες κουβερτουλες και θα παρουμε αυτες που τσιτωνουν?????απαπαπαπα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom