Καρπενήσι

pitsiTheo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεία σας,
σκοπεύω να επισκεπτώ το Μεγάλο Χωριο (συγκεκριμένα θα μείνω στο Dryas resort - αν κάποιος έχει ήδη μείνει έκει θα χαρώ πολύ να ακούσω κριτικές!!!) στις 20-23 φεβρουρίου και θα θελα να ρωτήσω: ξέρετε αν θα έχει χιόνια;κυρίως ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναοδηγήσει με χίονια. Ο δρόμος μέχρι να φτάσω στο χωριο έχει στροφες; εννοειται πως θα έχω αλυσίδες....γενικότερα υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω στον δρόμο (ασφαλώς δεν έχω σκοπό να τρέχω).
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Φεστιβάλ "Εν Όρεσι"
Καλησπέρα, θα ήθελα πληροφορίες για αυτό το φεστιβάλ που διοργανώνεται δευτερη χρονιά στο Καρπενήσι και αφού δεν βρίσκω και πολλά στο ιντερνετ είπα να ρωτήσω εσάς, που όλο και κάτι παίρνει το αυτί σας!!!!!
Λοιπον πήγε κανένας;;; Μείνατε στο κάμπινγκ; Πώς ήταν; Εγκαταστάσεις-χώρος κλπ;;
Ευχαριστώ
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Που βρίσκονται όλοι οι Καρπενησιώτες;;;;
Αντε μπας και το δει κανένας αυτή τη φορά!
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Σκέφτομαι να ταξιδέψω στο Καρπενήσι το Δεκέμβριο και θα ήθελα από κάποιον γνώστη της περιοχής να μου πει τη γνώμη του. Θα πάω με ένα πρακτορείο που διοργανώνει νεανικές-φοιτητικές εκδρομές. Υπάρχει δυνατότητα επιλογής ξενοδοχείου και επειδή ξέρω ότι τις περισσότερες φορές αυτά τα πρακτορεία χρεώνουν τους συμμετέχοντες πολύ περισσότερο απ ότι αξίζουν οι παροχές που προσφέρουν τα ξενοδοχεία θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει η διαμονή σε κάποιο από τα παρακάτω:
Ανεσις στο Καρπενήσι, Απολλώνιον στο Καρπενήσι, Μοντάνα στο Καρπενήσι, Ελβετία στο Καρπενήσι επίσης και Ξενώνες Κορυσχάδες στις Κορυσχάδες
Από μια μικρή έρευνα που έκανα σε κάποια sites κρατήσεων και διάβασα μερικές κριτικές, το Μοντάνα το οποίο παρουσιάζεται ως 5 αστέρων σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται σε κάτι τέτοιο.
Θα ήθελα λοιπόν να μου πει όποιος γνωρίζει ποιό από αυτά τα καταλύμματα αξίζει περισσότερο. Η τιμή της εκδρομής στο σύνολό της διαφοροποιείται πολύ λίγο από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο επομένως αυτό που με απασχολεί είναι να μην επιλέξω κάποιο ξενοδοχείο με βρώμικο και στενάχωρο δωμάτιο, με λιτό πρωινό κλπ. και όχι απαραίτητα το πιο οικονομικό.(η τιμή της εκδρομής με διαμονή στα ξενοδοχεία που ανέφερα κυμαίνεται από 88-107 ευρώ) Συγγνώμη για το εκτενές κείμενο και περιμένω τη βοήθειά σας!:)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
mac said:
Σκέφτομαι να ταξιδέψω στο Καρπενήσι το Δεκέμβριο και θα ήθελα από κάποιον γνώστη της περιοχής να μου πει τη γνώμη του. Θα πάω με ένα πρακτορείο που διοργανώνει νεανικές-φοιτητικές εκδρομές. Υπάρχει δυνατότητα επιλογής ξενοδοχείου και επειδή ξέρω ότι τις περισσότερες φορές αυτά τα πρακτορεία χρεώνουν τους συμμετέχοντες πολύ περισσότερο απ ότι αξίζουν οι παροχές που προσφέρουν τα ξενοδοχεία θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει η διαμονή σε κάποιο από τα παρακάτω:
Ανεσις στο Καρπενήσι, Απολλώνιον στο Καρπενήσι, Μοντάνα στο Καρπενήσι, Ελβετία στο Καρπενήσι επίσης και Ξενώνες Κορυσχάδες στις Κορυσχάδες
Από μια μικρή έρευνα που έκανα σε κάποια sites κρατήσεων και διάβασα μερικές κριτικές, το Μοντάνα το οποίο παρουσιάζεται ως 5 αστέρων σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται σε κάτι τέτοιο.
Θα ήθελα λοιπόν να μου πει όποιος γνωρίζει ποιό από αυτά τα καταλύμματα αξίζει περισσότερο. Η τιμή της εκδρομής στο σύνολό της διαφοροποιείται πολύ λίγο από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο επομένως αυτό που με απασχολεί είναι να μην επιλέξω κάποιο ξενοδοχείο με βρώμικο και στενάχωρο δωμάτιο, με λιτό πρωινό κλπ. και όχι απαραίτητα το πιο οικονομικό.(η τιμή της εκδρομής με διαμονή στα ξενοδοχεία που ανέφερα κυμαίνεται από 88-107 ευρώ) Συγγνώμη για το εκτενές κείμενο και περιμένω τη βοήθειά σας!:)
Μείνε Κορυσχαδες είναι top
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
εχω μεινει μοντανα. αν πρεπει να δωσω συντομο χαρακτηρισμο, θα ελεγα "περασμενα μεγαλεια".
οχι οτι εχω συγκεκριμενο αρνητικο να πω, απλα ειναι οι εγκαταστασεις λιγο παλιες.
εχει πισινα, παιδοτοπο, κατι παρακμιακα μπαρ για το βραδυ και γωνιες για καφε. όμως η νεολαια και φοιτητοκοσμος τι να τα κανει αυτα?
θα διαλεγα κορυσχαδες για κατι διαφορετικο.
για τα αλλα που αναφερεις δεν ξερω.

ως φοιτητες προ 20ετιας...ειχαμε μεινει στο λευκα ορη(?), καλο ηταν. καποιοι συμφοιτητες ειχαν μεινει σε καποιο άλλο απαραδεκτο. δεν θυμαμαι ποιο ηταν...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Σκέφτομαι να ταξιδέψω στο Καρπενήσι το Δεκέμβριο και θα ήθελα από κάποιον γνώστη της περιοχής να μου πει τη γνώμη του. Θα πάω με ένα πρακτορείο που διοργανώνει νεανικές-φοιτητικές εκδρομές. Υπάρχει δυνατότητα επιλογής ξενοδοχείου και επειδή ξέρω ότι τις περισσότερες φορές αυτά τα πρακτορεία χρεώνουν τους συμμετέχοντες πολύ περισσότερο απ ότι αξίζουν οι παροχές που προσφέρουν τα ξενοδοχεία θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει η διαμονή σε κάποιο από τα παρακάτω:
Ανεσις στο Καρπενήσι, Απολλώνιον στο Καρπενήσι, Μοντάνα στο Καρπενήσι, Ελβετία στο Καρπενήσι επίσης και Ξενώνες Κορυσχάδες στις Κορυσχάδες
Από μια μικρή έρευνα που έκανα σε κάποια sites κρατήσεων και διάβασα μερικές κριτικές, το Μοντάνα το οποίο παρουσιάζεται ως 5 αστέρων σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται σε κάτι τέτοιο.
Θα ήθελα λοιπόν να μου πει όποιος γνωρίζει ποιό από αυτά τα καταλύμματα αξίζει περισσότερο. Η τιμή της εκδρομής στο σύνολό της διαφοροποιείται πολύ λίγο από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο επομένως αυτό που με απασχολεί είναι να μην επιλέξω κάποιο ξενοδοχείο με βρώμικο και στενάχωρο δωμάτιο, με λιτό πρωινό κλπ. και όχι απαραίτητα το πιο οικονομικό.(η τιμή της εκδρομής με διαμονή στα ξενοδοχεία που ανέφερα κυμαίνεται από 88-107 ευρώ) Συγγνώμη για το εκτενές κείμενο και περιμένω τη βοήθειά σας!:)


To Άνεσις μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.Ήταν πεντακάθαρο,ατμοσφαιρικό και σε καλή τοποθεσία.Και το πρωινό καλό ήταν(χωρίς να είναι το σούπερ πρωινό).Βέβαια το τοπ ήταν η θέα.
Το Montana εγώ δεν θα το προτιμούσα,γιατί δεν είναι τόσο κεντρικά και το Καρπενήσι μου αρέσει να το γυρίζω με τα πόδια,αλλά γούστα είναι αυτά.
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες

Αεράκι

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μήλος
Ταξίδι-Όνειρο
Salar de Uyuni, Βολιβία
καλησπέρα και από εμένα!! Σκοπεύουμε να πάμε παρέα μέσα του Ιανουαρίου και θέλω λίγο τα φώτα σας!!
1) Πόση ώρα είναι Καρπενήσι-Αθήνα με κτελ;
2) Στο χιονοδρομικό από το καρπενήσι πώς πάμε; έχει συγκοινωνία;
3) Έχετε κάποιο ξενοδοχείο να προτείνετε;

Ευχαριστώ!! :xmas_biggrin:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω κλεισει για το 3ημερο της 28ης στο Μεγαλο Χωριο στην Ευρυτανια.
Υπαρχουν φρεσκες προτασεις για εστιατορια-ταβερνες ?
Επισης προτεινομενες διαδρομες ?
Θελω να ξαναπαω στον Προυσο ...στα Αγραφα δυστυχως δεν μπορω να ξαναπαω (παει το τζιπ) και στα Φιδακια .
Τι αλλο αξιζει στο νομο?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Για μενα αξιζει το trekking στο φαραγγι Παντα Βρεχει... Και το ιδιο το trekking ειναι καταπληκτικη εμπειρια αλλα και η διαδρομη μεχρι να φτασεις στο σημειο αφετηριας (περνας μεσα απο βουνο πνιγμενο στα ελατα). Ο δρομος ειναι βεβαια κατσαβραχα και εφοσον δεν διαθετεις αναλογο οχημα μπορεις να κλεισεις θεση σε καποιον ορειβατικο συλλογο και ετσι θα λυθει το προβλημα της μεταφορας ΣΥΝ του οτι θα εχεις εναν εμπειρο οδηγο.
Γενικοτερα υπαρχουν παααρα πολλες πεζοπορικες διαδρομες.. απο αναβαση στην Καλιακουδα μεχρι την πολυ light διαδρομη προς την Μαυρη Σπηλια.
Αλλη δραστηριοτητα ειναι ιππασια. Κλεινεις στο Saloon λιγο πιο εξω απο το Καρπενησι πηγαινοντας προς τα χωρια. Η διαδρομη ειναι υπεροχη και στο τελος πινεις κι ενα καφεδακι στο saloon.

Για φαγητο στο χωριο Γαβρος, αναμεσα στο Μεγαλο και στο Μικρο Χωριο. Η πιο γνωστη ταβερνα ειναι το Πεταλο, θυμαμαι ομως οτι φαγαμε καλυτερα στο διπλανο ταβερνακι που το φαγητο ηταν πιο μαμαδιστικο.

Καποια φορα, αρκετα παλια ομως (μη σε παρω και στο λαιμο μου), ειχα πιει καφε και στο Country Club στο Μικρο Χωριο και ηταν ομορφα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom