Καστελόριζο - Μάιος '04

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο]:cool:.....Βρηκα τελικα ενα δωματιο υποφερτο,παλιο σαν κατασκευη αλλα με πολυ καλη θεα στο λιμανι.Αφου τακτοποιηθηκαμε,κατεβηκαμε να ριξουμε την πρωτη βουτια εκει επιτοπου,στο λιμανι.τα νερα καθαρα και ο καιρος αρκετα ζεστος για αρχες Μαιου.μειναμε 10 μερες και μπορω να πω οτι γυρισαμε αρκετα και με τα ποδια αλλα και με καικια που εκαναν εκδομες για παραλιες απομακρυσμενες,να ζητανε 15 και 20 ευρω το ατομο για διωρη ''εκδρομη'' ηταν βαρυ.Στις βολτες που καναμε με τα ποδια,πηγαμε στο τοπικο μουσειο οπου ειδαμε εκθεματα απο ανασκαφες και πολλες φωτογραφιες με το νησι με ολα σπιτια ακεραια,ολα αυτα πριν βομβαρδισουν οι Γερμανοι και καταστρεφοντας τα σπιτια αναγκασαν τους πιο πολλους Καστελοριζιους να πανε κυριως Αυστραλια για καλλυτερες μερες.Οντως πετυχαμε και εμεις πολλους ηλικιωμενους κυριως με τα πουκαμισα τα πολυχρωμα και τα χρυσα ρολογια να περιφερονται στο νησι περισσοτερο σαν τουριστες,παρα σαν ελληνες.Ειδαμε το τζαμι στην ακρη του λιμανιου[ηταν κλειστο για εργασιες συντηρησης].και λιγο πιο περα τον περιφημο Λυκιακο ταφο που ιδιος υπαρχει απεναντι στην αρχαια Αντιφελλο[Αντιφλη η Κας]για τους τουρκους,και θα γραψω εντυπωσεις για το Κας σε αλλη αφηγηση.Ανεβηκαμε στο ερειπωμενο καστρο θυμα και αυτο του βομβαρδισμου αλλα και της εγκαταλειψης γενικοτερα,και απο μια σιδερενια σκαλα στον ιστο της σημαιας που κυματιζε.Ειδαμε το σχολειο και μια εκκλησια[δεν θυμαμαι ονομα],μου εκανε εντυπωση γιατι εξωτερικα οι κολονες της ηταν απο αρχαιο ελληνικο ναο που τις κουβαλησαν απο τα Παταρα της Μ.Ασιας.Πιο κατω ειδαμε, φανταστειτε ενα χωραφι με κατεστραμενες εγκαταστασεις εξοικονομησης ηλιακης ενεργειας-γυαλια σπασμενα παντου[αλλο ενα εργο για αναβαθμιση που εμεινε στην μεση],και το αποκορυφωμα της ρεμουλας στο ελλαδισταν ηταν που επι κυβερνησης ''βρυκολακα''-βλεπε Μητσοτακη-θεησαν να φτιαξουν ενα ''συγχρονο χωριο''-σαν ολυμπιακο χωριο, ενα πραμα-και οντως το εφτιαξαν ,μονο που απο το 92-93 που το τελειωσαν ειναι χωριο -φαντασμα αφου δεν κατοικηθηκε ποτε.Ο λογος ειναι οτι το νησι εφοσον δεν εχει αυταρκεια νερου επρεπε να φερνουν απο Ροδο με καραβι και σκεφτηκαν οι φωστηρες,τοσο θαλλασινο νερο να παει χαμενο?και ''εχτισαν '' με νερο της θαλλασας και επειδη μπηκαμε να δουμε απο κοντα αυτα που ακουσαμε,σας λεω οτι απογοητευτηκα πολυ απο το γεγονος.:mad:Ανεβηκαμε και στο βουνο που δεσποζει πανω απο το λιμανι με τα κοκινα βραχια-οπου πηρε και το ονομα του το νησι,με το ρανταρ στην κορυφη να αγρυπνει για τους απεναντι,και θυμαμαι μια ιστορια που μου ειπε ο αντιδημαρχος,τοτε με τα Ιμια,το Κας ειχε ερημωσει,οι περισσοτεροι κατοικοι του το ειχαν εγκαταλειψει φοβουμενοι οτι θα τους την πεφταμε[καλο εε?].Υπαρχει επισης ενα μικρο συντριβανι με δελφινια [πολυ κιτς,θα ελεγα]προσφορα-δωρεα του υπ'αριθμον ενα ανυπαρκτου πολιτικου και δημαρχου αθηναιων του αβραμοπουλου,φυσικα[παλι ξοδευτηκε το παλικαρι]και μια μεγαλη εκκλησια μεσα στο λιμανι παρατημενη γεματη κουτσουλιες και περιστερια.Μια ωραια εμπειρια ηταν η επισκεψη με καικι στην μπλε σπηλια,οπου ολοι επρεπε να σκυψουν πολυ κατα την εισοδο γιατι περναγε απο ενα μικρο ανοιγμα στον βραχο,που οταν ειχε κυμα ηταν δυσκολο οπτικα να εντοπισεις το ανοιγμα.Μεσα η σπηλια φανταστικη,φαινοτανε μπλε απο το παιχνιδισμα του ηλιου και οι βουτιες εγραψαν ιστορια.Επισης περασαμε 3 φορες απεναντι στην Τουρκια[Κας] σαν ημερησια εκδρομη[δεν ηθελε βιζα,ηταν ομως απαραιτητο το διαβατηριο].δτο φορες την εβδομαδα ηταν τοτε[Δευτερα και Πεμπτη,αν θυμαμαι καλα

:)Τον Μαιο του 2004 εκανα ενα ονειρο μου πραγματικοτητα,να βρεθω για γυρω στις 10 μερες στο ''απομακρο Καστελοριζο''.κλεισαμε τα εισητηρια με την τοτε ''Ολυμπιακη'' για Ροδο και απο εκει με ενα μικρο ελικοφορο αεροπλανακι παλι της τοτε ''Ολυμπιακης'',μετα απο 40 λεπτα -μπορει και λιγοτερο θα προσγειωνομαστε στο-ο θεος να το κανει-αεροδιαδρομο στο Καστελοριζο.Ολογος της αναβολης απο μερους μου του ταξιδιου ηταν οι τιμες των εισιτηριων[το ειχα ψαξει τοτε με τις δραχμουλες μας και εβγαινε για ενα ατομο πηγαινε ελα 125.000 δραχμες,παρακαλω:mad:Ηταν γυρω στις 10 Μαιου οταν εγινε πραγματικοτητα αυτο το ταξιδι.Μαζι με την εγκυο συζυγο μου-χωρις να κλεισω ''ξενοδοχειο''η ''δωματιο'',φτασαμε Ροδο γυρω στις εφταμιση το πρωι και στο καπακι μπηκαμε- αν θυμαμαι καλα εμεις και αλλοι 3 επιβατες- στο μικρο αεροπλανο .Η συζυγος ειχε καποιες παρενεργειες απο το υψομετρο αλλα οχι τιποτα σοβαρο.προσγειωθηκαμε σε μια τοποθεσια πανω στο βουνο,που με μπουλντοζες ειχαν φτιαξει ενα διαδρομο με μηκος- σαν τα αεροπλανοφορα-χωρις μεγαλα περιθωρια για τροχοδρομηση,απο κατω γκρεμος[ελλαδα],ενα ρανταρ της κακιας ωρας και ενα προκατ που ηταν και αιθουσα υποδοχης και αναμονης και check-in,-ολα,τα παντα που λεει κι ο Αλεφαντος.Εκει πανω ειχαν φτιαξει και ενα μικρο ταμιευτηρα υδατων,ο οποιος-επειδη η κατασκευη ηταν της ρεμουλας και της κομπινας-ειχε διαροη και ηταν αχρηστος.με ενα μικρο βανακι μας κατεβασαν στην''πολη''.ηταν γυρω στις 9.30 το πρωι και κατσαμε να πιουμε καφε μπροστα στο λιμανι που ηταν οντως υπεροχο.Φανταστειτε ενα μεγαλο Πι και στις 3 μεριες γυρω γυρω τα σπιτια του νησιου -ολα του περασμενου αιωνα-πολλα ανακαινισμενα,τα μπροστινα στο λιμανι,και οσο εμπαινες στα σοκακια υπηρχαν πολλα μισογκρεμισμενα απο την εγκαταλειψη με ''ΠΩΛΕΙΤΑΙ''επιγραφες, σε καλες μπορω να πω τιμες.Γυρω γυρω απο το λιμανι καφετεριες,ταβερνες, ΑΤΜ της εθνικης τραπεζας ΚΑΙ DUTY FREE shop,παρακαλω με αρκετα πραγματα στο εσωτερικο του για να ψωνισουν τουριστες ελληνες αλλα και τουρκοι που ερχονταν με κατι ιστιοφορα απο εδω μεχρι εκει κατω, για να κανουν ''εφε'' στους ελληνες και να φανε ''φρεσκο ψαρι'' οι @αλακες.Στην ακρη του λιμανιου ενα φουσκωτο του λιμενικου δεμενο με τους λιμενοφυλακες-''καουμπουδες'',ολο μαγκια και ας μην το πω το αλλο.δεν εχω τιποτα με αυτους τους ανυπαρκτους,απλως το στυλακι ''ραμπο'' ειναι τουλαχιστον εμετικο.τεςπα μετα απο καμμια ωρα,αποφασισα να βγω στην γυρα να βρω μερος για να μεινουμε΄΄τον κοσμο που γνωρισα εκει για τους πιο πολλους δεν εχω καλη γνωμη.Να σε ''γδαρουνε'',αφου ετυχε και επεσες στα νυχια τους,και εκει κατω που αλλου να πας?Ρωταω πραγματι αν υπαρχει καποιο δωματιο,μου λενε στου Λαζαρου πηγαινε πρωτα και μετα υπαρχουν και κανα δυο που εχουν καταχορηση και στο internet.Δεν θυμαμαι ονοματα,πηγα πρωτα στα'' ιντερνετικα''-μαπα το καρπουζι-με το που ανοιγες την πορτα και εμπαινες μια εντονη μυρωδια μουχλας σε εβγαζε εξω αρον-αρον,ασε που ζηταγε οτι γουσταριζε-,το αλλο στο ιδιο στυλ ηταν το σπιτι του δρακουλα.Με τα φτερα σπασμενα ξαναβγαινω στο λιμανι,και παω στην ταβερνα του Λαζαρου-το και το ψαχνω για δωματιο,λεω-ηρθες στον καταλληλο ανθρωπο -μου λεει.εχω και μεσα στο λιμανι και απεναντι σε εκεινο το τριωροφο.Παω πρωτα να δω αυτο το κοντινο και πιστευοντας τα λεγομενα του πηρα και τις βαλιτσες[δεν μπορω να πω με βοηθησε κι αυτος να τις κουβαλησω.ηταν ακριβως πισω απο τα πρωτα σπιτια,ειχε εισοδο απο το λιμανι,αλλα δεν ειχε θεα καθολου -ενα κλουβι σκοτεινο-σαν το εξπρες του μεσονυκτιου,ενα πραμα.Ασε του λεω στα ισα,δεν μου αρεσει,παμε να δουμε το αλλο΄΄δεν λεει τιποτα,τα παιρνει στο κρανιο απο μεσα του και βαζοντας το κεφαλι κατω γυρναει και φευγει-πανε οι καλοι τροποι ...χαχαχα...ο πελατης εχει παντα δικιο,και ολα αυτα τα ωραια μονο για θεωρια διατι στην πραξη γεν μετρανε.
Θα επανελθω....:lol:
 

Attachments

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Τί ασυναρτησίες γράφεις ρε φίλε;
Δε σου αρεσε το αεροδρομιο; Υπήρχε δηλαδή αλλού πλάτωμα και προτίμησαν να το χτίσουν πάνω στο γκρεμό; Το μοναδικο μερος που μπορουσε να γινει ειναι εκει και έτσι οπως εγινε. Αν δεν υπηρχε και αυτο, κανείς δε θα είχε μείνει στο νησί.. Ασε το εισητηριο που είναι επιδοτούμενο και -τότε τουλάχιστον- κόστιζε 10 ευρω..
Έρχονται πλούσιοι τούρκοι στο καστελοριζο για να φάνε φρέσκο ψάρι; Απέναντι δηλαδή δεν έχουν, είναι άλλη η θάλασσα εκεί; Γιατί δε γράφεις για τα καϊκια με τα οποία πηγαινουν οι κατοικοι να αγορασουν φρεσκα ζαρζαβατικά και ότι άλλο είδος πρώτης ανάγκης απο το Κας;
Οι λιμενοφύλακες είναι όπως τους είδες γιατί γίνεται χαμός στην περιοχή με παραβιάσεις αν δεν έχεις προσέξει.. Θεωρείται από τις πιο δύσκολες μεταθέσεις στο σώμα, δε στέλνουν πιτσιρικάδες εκεί..
Σου φάνηκε ακριβό; Δεν ρώτησες πριν πας; Οι άνθρωποι εκει εχουν τρομερή οικονομική στενότητα και ορθά πράτοντες κινήθηκαν στον ακριβό τουρισμό. Όλα τα δωμάτια που θα συναντήσεις εκει ειναι πλέον πανάκριβα. Δεν ειναι για φοιτητόκοσμο και πάρτι, είναι ένα μέρος που πάει κάποιος να περάσει ΠΟΛΥ ήσυχα κάποιες μέρες.. Και αυτοί που έχουν ανάγκη να περάσουν ήσυχα κάποιες μέρες σε ένα απόμερο και πανέμορφο μερος, το χώνουν το χέρι στην τσέπη.

Εγω είχα πάει το 2006, ερχόμενος απο τουρκία... Φυσικά απέναντι όλα πολύ φτηνότερα.. Στο Καστελοριζο τότε δεν επιτρεπόταν να μπεις απο τουρκία, ούτε και να φύγεις για εκεί, δεν υπήρχε τελωνείο και δεν ήταν επίσημα σημείο εισόδου στην ελλαδα, μπορουσες να πας μονο με μονοήμερη εκδρομή.
Όπως λές, τότε ερχόταν απο απέναντι κυρίως τουρκοι τουρίστες που μπορουσαν να δουν ενα κομματι Ελλάδας χωρις να χρειαστει να βγαλουν βίζα, αλλα και πολλοί ξένοι που μένουν στην Τουρκία και επρεπε να βγουν απο τη χωρα για να κανουν ανανεωση της τριμηνης βίζας τους.Ευτυχώς και καλά κάνοντας, κατάλαβαν οτι αυτο ήταν σε βάρος του τουρισμού και πλέον υπάρχει τελωνείο όπου μπορεις να μπεις στην Ελλάδα απο την Τουρκία... Στην ίδια τιμή που κόστιζε το πακετάκι για τη μονοήμερη στην Ελλάδα, υπήρχε πλήθος άλλων δραστηριοτήτων που μπορούσε κάποιος να κάνει, καταδύσεις (πάρα πολύ καλά μέρη εκεί), ιστιοπλοϊα, κανυονιγκ κλπ κλπ...
Όταν είχα πάει με το καϊκάκι ήταν φθινόπωρο - χειμώνας, δεν είχε πολύ κίνηση το μέρος και ήμουν ο μοναδικος ελληνας τουριστας στο τούρκικο καϊκι αλλα ίσως και στο νησί. Όλοι μου φέρθηκαν πολύ ευγενικά, με κέρασαν καφέδες και μπύρες στο εστιατόριο, αλλά είδα ότι όλα τα αρχοντικά έχουν αναστηλωθεί σε "καλούς" ξενώνες.. Η οικοδόμηση συνεχιζόταν και φαίνεται ότι αρκετοί έχουν επιστρέψει και ανακαινίζουν παλιά σπίτια... Σίγουρα τώρα θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα απο τότε που πήγες.. Αν ήταν πάντως να ξαναπάω για καποιες μέρες εκεί, θα φρόντιζα να έχω κλείσει απο πριν διαμονή....
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Γραφω τις προσωπικες μου αποψεις και πως ειδα τοτε τα πραγματα,ασυναρτησιες και τετοια κρατησε τα για παρτη σου.μη μου την πεφτεις αδικα,εξαλλου δεν εχω τελειωσει αυτα που γραφω.και για να τελειωνουμε,οπως ειπε και ο Καλαχαν,η γνωμη ειναι σαν την κ.........δα,ολοι εχουμε απο μια.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ασυναρτησία : η έλλειψη ή η απουσία λογικού ειρμού, λογικής σύνδεσης, σχέσης, συνέπειας ή οργάνωσης στα λόγια ή στις πράξεις κάποιου
εγω παντως δεν ειδα καμια ασυναρτητη προταση σε ολα αυτα που εγραψε ο ikagkelidis, τη γνωμη του γραφει οπως ολοι εδω μεσα. Και εγω περιμενω να μαθω τη συνεχεια...
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Kαστελοριζο-Μαιος 04

:cool:.....Βρηκα τελικα ενα δωματιο υποφερτο,παλιο σαν κατασκευη αλλα με πολυ καλη θεα στο λιμανι.Αφου τακτοποιηθηκαμε,κατεβηκαμε να ριξουμε την πρωτη βουτια εκει επιτοπου,στο λιμανι.τα νερα καθαρα και ο καιρος αρκετα ζεστος για αρχες Μαιου.μειναμε 10 μερες και μπορω να πω οτι γυρισαμε αρκετα και με τα ποδια αλλα και με καικια που εκαναν εκδομες για παραλιες απομακρυσμενες,να ζητανε 15 και 20 ευρω το ατομο για διωρη ''εκδρομη'' ηταν βαρυ.Στις βολτες που καναμε με τα ποδια,πηγαμε στο τοπικο μουσειο οπου ειδαμε εκθεματα απο ανασκαφες και πολλες φωτογραφιες με το νησι με ολα σπιτια ακεραια,ολα αυτα πριν βομβαρδισουν οι Γερμανοι και καταστρεφοντας τα σπιτια αναγκασαν τους πιο πολλους Καστελοριζιους να πανε κυριως Αυστραλια για καλλυτερες μερες.Οντως πετυχαμε και εμεις πολλους ηλικιωμενους κυριως με τα πουκαμισα τα πολυχρωμα και τα χρυσα ρολογια να περιφερονται στο νησι περισσοτερο σαν τουριστες,παρα σαν ελληνες.Ειδαμε το τζαμι στην ακρη του λιμανιου[ηταν κλειστο για εργασιες συντηρησης].και λιγο πιο περα τον περιφημο Λυκιακο ταφο που ιδιος υπαρχει απεναντι στην αρχαια Αντιφελλο[Αντιφλη η Κας]για τους τουρκους,και θα γραψω εντυπωσεις για το Κας σε αλλη αφηγηση.Ανεβηκαμε στο ερειπωμενο καστρο θυμα και αυτο του βομβαρδισμου αλλα και της εγκαταλειψης γενικοτερα,και απο μια σιδερενια σκαλα στον ιστο της σημαιας που κυματιζε.Ειδαμε το σχολειο και μια εκκλησια[δεν θυμαμαι ονομα],μου εκανε εντυπωση γιατι εξωτερικα οι κολονες της ηταν απο αρχαιο ελληνικο ναο που τις κουβαλησαν απο τα Παταρα της Μ.Ασιας.Πιο κατω ειδαμε, φανταστειτε ενα χωραφι με κατεστραμενες εγκαταστασεις εξοικονομησης ηλιακης ενεργειας-γυαλια σπασμενα παντου[αλλο ενα εργο για αναβαθμιση που εμεινε στην μεση],και το αποκορυφωμα της ρεμουλας στο ελλαδισταν ηταν που επι κυβερνησης ''βρυκολακα''-βλεπε Μητσοτακη-θεησαν να φτιαξουν ενα ''συγχρονο χωριο''-σαν ολυμπιακο χωριο, ενα πραμα-και οντως το εφτιαξαν ,μονο που απο το 92-93 που το τελειωσαν ειναι χωριο -φαντασμα αφου δεν κατοικηθηκε ποτε.Ο λογος ειναι οτι το νησι εφοσον δεν εχει αυταρκεια νερου επρεπε να φερνουν απο Ροδο με καραβι και σκεφτηκαν οι φωστηρες,τοσο θαλλασινο νερο να παει χαμενο?και ''εχτισαν '' με νερο της θαλλασας και επειδη μπηκαμε να δουμε απο κοντα αυτα που ακουσαμε,σας λεω οτι απογοητευτηκα πολυ απο το γεγονος.:mad:Ανεβηκαμε και στο βουνο που δεσποζει πανω απο το λιμανι με τα κοκινα βραχια-οπου πηρε και το ονομα του το νησι,με το ρανταρ στην κορυφη να αγρυπνει για τους απεναντι,και θυμαμαι μια ιστορια που μου ειπε ο αντιδημαρχος,τοτε με τα Ιμια,το Κας ειχε ερημωσει,οι περισσοτεροι κατοικοι του το ειχαν εγκαταλειψει φοβουμενοι οτι θα τους την πεφταμε[καλο εε?].Υπαρχει επισης ενα μικρο συντριβανι με δελφινια [πολυ κιτς,θα ελεγα]προσφορα-δωρεα του υπ'αριθμον ενα ανυπαρκτου πολιτικου και δημαρχου αθηναιων του αβραμοπουλου,φυσικα[παλι ξοδευτηκε το παλικαρι]και μια μεγαλη εκκλησια μεσα στο λιμανι παρατημενη γεματη κουτσουλιες και περιστερια.Μια ωραια εμπειρια ηταν η επισκεψη με καικι στην μπλε σπηλια,οπου ολοι επρεπε να σκυψουν πολυ κατα την εισοδο γιατι περναγε απο ενα μικρο ανοιγμα στον βραχο,που οταν ειχε κυμα ηταν δυσκολο οπτικα να εντοπισεις το ανοιγμα.Μεσα η σπηλια φανταστικη,φαινοτανε μπλε απο το παιχνιδισμα του ηλιου και οι βουτιες εγραψαν ιστορια.Επισης περασαμε 3 φορες απεναντι στην Τουρκια[Κας] σαν ημερησια εκδρομη[δεν ηθελε βιζα,ηταν ομως απαραιτητο το διαβατηριο].δτο φορες την εβδομαδα ηταν τοτε[Δευτερα και Πεμπτη,αν θυμαμαι καλα],υπηρχαν 2 με καικια που οργανωναν τις εκδομες ο Σπυρος ενας 55αρης που σε πηγαινε με π.χ 15 Ε κσι ενας νεαρος Γιωργος νομιζω που εκτος οτι σε εγδερνε το επαιζε eurolover κυριως με πατριωτισσες του ''αυστραλες''-δευτερης η τριτης γενιας φορτωμενες στο χρυσαφικο-να δειξουμε οτι το φυσαμε.Κλεινοντας θα ηθελα να τονισω για αλλη μια φορα την απληστια του ελληνα -να σου παρει τα λεφτα νταηλικι-,με το παρακατω περιστατικο΄.για φαγητο ειχαμε αποφασισει να περνουσαμε απο ολα τα μαγαζια να δοκιμαζαμε γευσεις ΚΑΙ τιμες που σας πληροφορω ειχαν τεραστιες διαφορες,απο δυο ιδια μαγαζια η μερα και νυχτα.Καθομαστε στου Λαζαρου,λεμε εχεις ψαρι?φρεσκο εννοειτε-εχω φαγκρι φρεσκοτατο μας λεει,οκ φερτο.Φερνει το ''φρεσκοτατο'',μας πεσανε τα σαγονια,τι ηταν αυτο?πως μυριζει καμενο φελιζολ,πως μασας τσιχλα?ετσι ενα πραμα.τον φωναζουμε τι ειναι αυτο,σηκωνει ενα καυγα του στυλ,αφου δεν ξερετε απο ψαρια τι παραγγελνετε?ζηταμε λογαριασμο και μας εκανε μπλακ χιουμορ-μονο 60Ε,οχι 160.του τα δωσαμε και δεν πατησαμε ξανα,ενω ειχαμε νοικιασει δωματιο απο αυτον.θυμαμαι μαλιστα οταν φευγαμε για να μην του πω τοποτα ''γαλλικα'',εστειλα την γυναικα μου και πληρωσε το δωματιο καπου 500Ε για δεκα μερες,που κανονικα 30 Ε και πολλα θα ηταν.Τα συμπερασματα μου απο αυτο το ταξιδι ειναι αναμεικτα ναι μεν ωραιος τοπος ,ομορφια στα διαφορα μερη,ομως δεν μπορεις να ζητας τιμες Ροδου σχεδον-χωρις να εχεις τις στοιχειωδεις υποδομες να κρατησεις τους ''τουριστες''σου.:cool:
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ηταν παντως εμπειρια, ε;
Αυτο που περιγραφεις με τις τιμες παιζει και σε αλλα νησια, μικρα κυριως που δεν προσφερουν πολλες επιλογες και αρα σε εχουν κατα καποιο τροπο στο χερι. εμεις πλεον αναγκαζομαστε παντα να κλεινουμε απο πριν, αλλα ειναι και η εποχη που παμε, εσεις πηγατε μαη μηνα και απο οτι λες ηταν ακριβα... μπραβο παντως (για αλλη μια φορα) στη γυναικα σου που κανει ταξιδια οντας εγκυος!!!
 

michaliss

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
επειδή το σκέφτομαι να πάω φέτος καστελόριζο, έχει αλλάξει τίποτα από αυτά που περιγράφει ο φίλος παραπάνω?πήγε κανένας πρόσφατα??
 

georgetrips

Member
Μηνύματα
30
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ !
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΑ
:cool::bleh:
:)Τον Μαιο του 2004 εκανα ενα ονειρο μου πραγματικοτητα,να βρεθω για γυρω στις 10 μερες στο ''απομακρο Καστελοριζο''.κλεισαμε τα εισητηρια με την τοτε ''Ολυμπιακη'' για Ροδο και απο εκει με ενα μικρο ελικοφορο αεροπλανακι παλι της τοτε ''Ολυμπιακης'',μετα απο 40 λεπτα -μπορει και λιγοτερο θα προσγειωνομαστε στο-ο θεος να το κανει-αεροδιαδρομο στο Καστελοριζο.Ολογος της αναβολης απο μερους μου του ταξιδιου ηταν οι τιμες των εισιτηριων[το ειχα ψαξει τοτε με τις δραχμουλες μας και εβγαινε για ενα ατομο πηγαινε ελα 125.000 δραχμες,παρακαλω:mad:Ηταν γυρω στις 10 Μαιου οταν εγινε πραγματικοτητα αυτο το ταξιδι.Μαζι με την εγκυο συζυγο μου-χωρις να κλεισω ''ξενοδοχειο''η ''δωματιο'',φτασαμε Ροδο γυρω στις εφταμιση το πρωι και στο καπακι μπηκαμε- αν θυμαμαι καλα εμεις και αλλοι 3 επιβατες- στο μικρο αεροπλανο .Η συζυγος ειχε καποιες παρενεργειες απο το υψομετρο αλλα οχι τιποτα σοβαρο.προσγειωθηκαμε σε μια τοποθεσια πανω στο βουνο,που με μπουλντοζες ειχαν φτιαξει ενα διαδρομο με μηκος- σαν τα αεροπλανοφορα-χωρις μεγαλα περιθωρια για τροχοδρομηση,απο κατω γκρεμος[ελλαδα],ενα ρανταρ της κακιας ωρας και ενα προκατ που ηταν και αιθουσα υποδοχης και αναμονης και check-in,-ολα,τα παντα που λεει κι ο Αλεφαντος.Εκει πανω ειχαν φτιαξει και ενα μικρο ταμιευτηρα υδατων,ο οποιος-επειδη η κατασκευη ηταν της ρεμουλας και της κομπινας-ειχε διαροη και ηταν αχρηστος.με ενα μικρο βανακι μας κατεβασαν στην''πολη''.ηταν γυρω στις 9.30 το πρωι και κατσαμε να πιουμε καφε μπροστα στο λιμανι που ηταν οντως υπεροχο.Φανταστειτε ενα μεγαλο Πι και στις 3 μεριες γυρω γυρω τα σπιτια του νησιου -ολα του περασμενου αιωνα-πολλα ανακαινισμενα,τα μπροστινα στο λιμανι,και οσο εμπαινες στα σοκακια υπηρχαν πολλα μισογκρεμισμενα απο την εγκαταλειψη με ''ΠΩΛΕΙΤΑΙ''επιγραφες, σε καλες μπορω να πω τιμες.Γυρω γυρω απο το λιμανι καφετεριες,ταβερνες, ΑΤΜ της εθνικης τραπεζας ΚΑΙ DUTY FREE shop,παρακαλω με αρκετα πραγματα στο εσωτερικο του για να ψωνισουν τουριστες ελληνες αλλα και τουρκοι που ερχονταν με κατι ιστιοφορα απο εδω μεχρι εκει κατω, για να κανουν ''εφε'' στους ελληνες και να φανε ''φρεσκο ψαρι'' οι @αλακες.Στην ακρη του λιμανιου ενα φουσκωτο του λιμενικου δεμενο με τους λιμενοφυλακες-''καουμπουδες'',ολο μαγκια και ας μην το πω το αλλο.δεν εχω τιποτα με αυτους τους ανυπαρκτους,απλως το στυλακι ''ραμπο'' ειναι τουλαχιστον εμετικο.τεςπα μετα απο καμμια ωρα,αποφασισα να βγω στην γυρα να βρω μερος για να μεινουμε΄΄τον κοσμο που γνωρισα εκει για τους πιο πολλους δεν εχω καλη γνωμη.Να σε ''γδαρουνε'',αφου ετυχε και επεσες στα νυχια τους,και εκει κατω που αλλου να πας?Ρωταω πραγματι αν υπαρχει καποιο δωματιο,μου λενε στου Λαζαρου πηγαινε πρωτα και μετα υπαρχουν και κανα δυο που εχουν καταχορηση και στο internet.Δεν θυμαμαι ονοματα,πηγα πρωτα στα'' ιντερνετικα''-μαπα το καρπουζι-με το που ανοιγες την πορτα και εμπαινες μια εντονη μυρωδια μουχλας σε εβγαζε εξω αρον-αρον,ασε που ζηταγε οτι γουσταριζε-,το αλλο στο ιδιο στυλ ηταν το σπιτι του δρακουλα.Με τα φτερα σπασμενα ξαναβγαινω στο λιμανι,και παω στην ταβερνα του Λαζαρου-το και το ψαχνω για δωματιο,λεω-ηρθες στον καταλληλο ανθρωπο -μου λεει.εχω και μεσα στο λιμανι και απεναντι σε εκεινο το τριωροφο.Παω πρωτα να δω αυτο το κοντινο και πιστευοντας τα λεγομενα του πηρα και τις βαλιτσες[δεν μπορω να πω με βοηθησε κι αυτος να τις κουβαλησω.ηταν ακριβως πισω απο τα πρωτα σπιτια,ειχε εισοδο απο το λιμανι,αλλα δεν ειχε θεα καθολου -ενα κλουβι σκοτεινο-σαν το εξπρες του μεσονυκτιου,ενα πραμα.Ασε του λεω στα ισα,δεν μου αρεσει,παμε να δουμε το αλλο΄΄δεν λεει τιποτα,τα παιρνει στο κρανιο απο μεσα του και βαζοντας το κεφαλι κατω γυρναει και φευγει-πανε οι καλοι τροποι ...χαχαχα...ο πελατης εχει παντα δικιο,και ολα αυτα τα ωραια μονο για θεωρια διατι στην πραξη γεν μετρανε.
Θα επανελθω....:lol:
[BREAK=Κεφάλαιο 2ο]:cool:.....Βρηκα τελικα ενα δωματιο υποφερτο,παλιο σαν κατασκευη αλλα με πολυ καλη θεα στο λιμανι.Αφου τακτοποιηθηκαμε,κατεβηκαμε να ριξουμε την πρωτη βουτια εκει επιτοπου,στο λιμανι.τα νερα καθαρα και ο καιρος αρκετα ζεστος για αρχες Μαιου.μειναμε 10 μερες και μπορω να πω οτι γυρισαμε αρκετα και με τα ποδια αλλα και με καικια που εκαναν εκδομες για παραλιες απομακρυσμενες,να ζητανε 15 και 20 ευρω το ατομο για διωρη ''εκδρομη'' ηταν βαρυ.Στις βολτες που καναμε με τα ποδια,πηγαμε στο τοπικο μουσειο οπου ειδαμε εκθεματα απο ανασκαφες και πολλες φωτογραφιες με το νησι με ολα σπιτια ακεραια,ολα αυτα πριν βομβαρδισουν οι Γερμανοι και καταστρεφοντας τα σπιτια αναγκασαν τους πιο πολλους Καστελοριζιους να πανε κυριως Αυστραλια για καλλυτερες μερες.Οντως πετυχαμε και εμεις πολλους ηλικιωμενους κυριως με τα πουκαμισα τα πολυχρωμα και τα χρυσα ρολογια να περιφερονται στο νησι περισσοτερο σαν τουριστες,παρα σαν ελληνες.Ειδαμε το τζαμι στην ακρη του λιμανιου[ηταν κλειστο για εργασιες συντηρησης].και λιγο πιο περα τον περιφημο Λυκιακο ταφο που ιδιος υπαρχει απεναντι στην αρχαια Αντιφελλο[Αντιφλη η Κας]για τους τουρκους,και θα γραψω εντυπωσεις για το Κας σε αλλη αφηγηση.Ανεβηκαμε στο ερειπωμενο καστρο θυμα και αυτο του βομβαρδισμου αλλα και της εγκαταλειψης γενικοτερα,και απο μια σιδερενια σκαλα στον ιστο της σημαιας που κυματιζε.Ειδαμε το σχολειο και μια εκκλησια[δεν θυμαμαι ονομα],μου εκανε εντυπωση γιατι εξωτερικα οι κολονες της ηταν απο αρχαιο ελληνικο ναο που τις κουβαλησαν απο τα Παταρα της Μ.Ασιας.Πιο κατω ειδαμε, φανταστειτε ενα χωραφι με κατεστραμενες εγκαταστασεις εξοικονομησης ηλιακης ενεργειας-γυαλια σπασμενα παντου[αλλο ενα εργο για αναβαθμιση που εμεινε στην μεση],και το αποκορυφωμα της ρεμουλας στο ελλαδισταν ηταν που επι κυβερνησης ''βρυκολακα''-βλεπε Μητσοτακη-θεησαν να φτιαξουν ενα ''συγχρονο χωριο''-σαν ολυμπιακο χωριο, ενα πραμα-και οντως το εφτιαξαν ,μονο που απο το 92-93 που το τελειωσαν ειναι χωριο -φαντασμα αφου δεν κατοικηθηκε ποτε.Ο λογος ειναι οτι το νησι εφοσον δεν εχει αυταρκεια νερου επρεπε να φερνουν απο Ροδο με καραβι και σκεφτηκαν οι φωστηρες,τοσο θαλλασινο νερο να παει χαμενο?και ''εχτισαν '' με νερο της θαλλασας και επειδη μπηκαμε να δουμε απο κοντα αυτα που ακουσαμε,σας λεω οτι απογοητευτηκα πολυ απο το γεγονος.:mad:Ανεβηκαμε και στο βουνο που δεσποζει πανω απο το λιμανι με τα κοκινα βραχια-οπου πηρε και το ονομα του το νησι,με το ρανταρ στην κορυφη να αγρυπνει για τους απεναντι,και θυμαμαι μια ιστορια που μου ειπε ο αντιδημαρχος,τοτε με τα Ιμια,το Κας ειχε ερημωσει,οι περισσοτεροι κατοικοι του το ειχαν εγκαταλειψει φοβουμενοι οτι θα τους την πεφταμε[καλο εε?].Υπαρχει επισης ενα μικρο συντριβανι με δελφινια [πολυ κιτς,θα ελεγα]προσφορα-δωρεα του υπ'αριθμον ενα ανυπαρκτου πολιτικου και δημαρχου αθηναιων του αβραμοπουλου,φυσικα[παλι ξοδευτηκε το παλικαρι]και μια μεγαλη εκκλησια μεσα στο λιμανι παρατημενη γεματη κουτσουλιες και περιστερια.Μια ωραια εμπειρια ηταν η επισκεψη με καικι στην μπλε σπηλια,οπου ολοι επρεπε να σκυψουν πολυ κατα την εισοδο γιατι περναγε απο ενα μικρο ανοιγμα στον βραχο,που οταν ειχε κυμα ηταν δυσκολο οπτικα να εντοπισεις το ανοιγμα.Μεσα η σπηλια φανταστικη,φαινοτανε μπλε απο το παιχνιδισμα του ηλιου και οι βουτιες εγραψαν ιστορια.Επισης περασαμε 3 φορες απεναντι στην Τουρκια[Κας] σαν ημερησια εκδρομη[δεν ηθελε βιζα,ηταν ομως απαραιτητο το διαβατηριο].δτο φορες την εβδομαδα ηταν τοτε[Δευτερα και Πεμπτη,αν θυμαμαι καλα],υπηρχαν 2 με καικια που οργανωναν τις εκδομες ο Σπυρος ενας 55αρης που σε πηγαινε με π.χ 15 Ε κσι ενας νεαρος Γιωργος νομιζω που εκτος οτι σε εγδερνε το επαιζε eurolover κυριως με πατριωτισσες του ''αυστραλες''-δευτερης η τριτης γενιας φορτωμενες στο χρυσαφικο-να δειξουμε οτι το φυσαμε.Κλεινοντας θα ηθελα να τονισω για αλλη μια φορα την απληστια του ελληνα -να σου παρει τα λεφτα νταηλικι-,με το παρακατω περιστατικο΄.για φαγητο ειχαμε αποφασισει να περνουσαμε απο ολα τα μαγαζια να δοκιμαζαμε γευσεις ΚΑΙ τιμες που σας πληροφορω ειχαν τεραστιες διαφορες,απο δυο ιδια μαγαζια η μερα και νυχτα.Καθομαστε στου Λαζαρου,λεμε εχεις ψαρι?φρεσκο εννοειτε-εχω φαγκρι φρεσκοτατο μας λεει,οκ φερτο.Φερνει το ''φρεσκοτατο'',μας πεσανε τα σαγονια,τι ηταν αυτο?πως μυριζει καμενο φελιζολ,πως μασας τσιχλα?ετσι ενα πραμα.τον φωναζουμε τι ειναι αυτο,σηκωνει ενα καυγα του στυλ,αφου δεν ξερετε απο ψαρια τι παραγγελνετε?ζηταμε λογαριασμο και μας εκανε μπλακ χιουμορ-μονο 60Ε,οχι 160.του τα δωσαμε και δεν πατησαμε ξανα,ενω ειχαμε νοικιασει δωματιο απο αυτον.θυμαμαι μαλιστα οταν φευγαμε για να μην του πω τοποτα ''γαλλικα'',εστειλα την γυναικα μου και πληρωσε το δωματιο καπου 500Ε για δεκα μερες,που κανονικα 30 Ε και πολλα θα ηταν.Τα συμπερασματα μου απο αυτο το ταξιδι ειναι αναμεικτα ναι μεν ωραιος τοπος ,ομορφια στα διαφορα μερη,ομως δεν μπορεις να ζητας τιμες Ροδου σχεδον-χωρις να εχεις τις στοιχειωδεις υποδομες να κρατησεις τους ''τουριστες''σου.:cool:
 

georgetrips

Member
Μηνύματα
30
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ !
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΑ
....Με ψυχοπλακωσες ! Απο την αρχη του αρθρου ολο παραπονα εισαι . ''Τα παραπονα για το Καστελοριζο '' επρεπε να λεγετε το αρθρο! Πρωτη φορα σου συμβαινουν αυτα σε νησια? Περιμενα να περιγραψης περισσοτερο το νησι και οχι να γκρινιαζεις ! [ μην το παρης προσωπικα] .Αναφερσου γενικα στα προβληματα και δωσε Καστελοριζο.Εξαλου, αυτοι εχουν πολλα θεματα με την ''μαμα Ελλαδα'' ,θα περιποιηθουν εμας? [ απαραδεκτο αλλα δεν το περιμενες λιγο?]
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.888
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom