Καταρρέουν οι αερομεταφορές στην Ευρώπη λόγω της ηφαιστειακής στάχτης από την Ισλανδί

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
H ryanair έβγαλε ανανέωση για ακυρώσεις κάποιων πτήσεων ως την Τετάρτη. Τι κάποιων δηλαδή σχεδόν όλων, αφού οι χώρες που πετάει είναι αυτές που έκλεισαν και τα αεροδρόμια τους. Εντύπωση πάντως μου έκανε ότι από τη πρώτη στιγμή είχε βγάλει ανακοίνωση για ακυρώσεις πτήσεων έως τη Δευτέρα 19.04 την ώρα που στις ιστοσελίδες των Βρετανικών αεροδρομίων έκαναν ανανέωση ακυρώσεων κάθε εννιά ώρες. Οπότε η ανακοίνωση της ότι θα παραμείνουν κλειστά έως και την Τετάρτη τουλάχιστον, μάλλον ορθολογική μου ακούγεται.

πάει η Βαρκελώνη προσεχώς..
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Ηταν να φύγω σήμερα με μαθητές μου και έναν συνάδελφο για Ρουμανία...ακυρώθηκε κ εάν δεν φύγω μέχρι Τρίτη χάνω όλη την εκδρομή γιατί οι περισσότεροι συνάδελφοι-από τις 7 χώρες- είναι ήδη εκεί εκτός από εμάς κ τους Ιταλούς!!!Αυτό κι αν είναι γκαντεμιά...
Τα καημένα τα παιδιά μαράζωσαν από την στεναχώρια τους...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ολη η παρεα μας ειχε κανονισει να πιασει ολη την ευρωπη και τελικα ενας ενας ακυρωνει δυστυχως μονο εγω εμεινα με εισητηριο και παλι δεν ξερω αν θα πεταξω στις 29.και οχι τιποτα αλλο αλλα πρεπει να ακυρωσω -αν ακυρωνονται- το τρενο και τα διαφορα εισητηρια μουσειων,θεατρων και αξιοθεατων.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω πεταω για Λονδινο το μεθεπομενο ΣΚ τελος Απριλιου...Μεχρι τοτε θαχουν φτιαξει...:)
 

A7PILOT

Member
Μηνύματα
12
Likes
44
Καλησπέρα κι από μένα..
Ασχημα τα πράγματα.Στις 20 θα πετουσαμε για Βερολίνο, στις 22 για Βαρκελώνη, στις 26 για Μιλάνο και 28 επιστροφή..... Αλλα δεν πτωούμαι. Θα το κάνω αργότερα....

Τώρα για ενημέρωση όσων το ζήτησαν...

Η ηφαιστιακή σκόνη αποτελείται κυρίως από πυρίτιο (από το οποίο φτιάχνεται το γιαλί).Το πυρίτιο λειώνει στους 1100 βαθμούς Κελσίου.
Ετσι πραγματικό πρόβλημα έχουν μόνο οι JET κινητήρες και συγκεκριμένα η τουρπίνα (θερμό τμήμα) του κινητηρα που δουλεύει στους 1400 βαθμούς Κελσίου και λειώνει το υλικό καθώς περνάει μέσα από τους θαλάμους καύσης. Στη συνέχεια καθώς η ροή του αέρα μπαίνει στην τουρπίνα για να συμπιεστεί εκ νέου "κρυώνει" και το πυρίτιο επικάθεται στα μικροσκοπικα πτερύγια, αλλάζοντας τις συνθήκες λειτουργίας και μπορεί να προκληθεί μέχρι σβήσιμο του κινητηρα όταν η σκόνη είναι πυκνή και όχι ορατή (νύχτα ή καιρός).
Τα άλλα (μικρότερα) προβλήματα που έχουν όλα τα αεροσκάφη είναι να αποκτήσουν "στιγματάκια" σαν να τα κάνουν "αμμοβολή"...!!!!
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αχ παιδιά τι πίκρα είναι αυτή!!!στις 24 Απριλίου φεύγω για Μαδρίτη και ενω ως τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τις πτήσεις για Ισπάνια δεν ξέρω τι εξέλιξη θα υπάρξει...
Χθες ακουσα μετεωρολόγο να λέει οτι η σκονη σιγά σιγά θα αρχίσει να μετακινείται προς Ρωσία και δεν θα κατέβει ως την χώρα μας λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούν!θέλω να το πιστέψω για να χαρώ αλλά....
Kι εγώ μαζί σου.. 23/4 ή 24 (έχουμε και τους ελεγκτές βλέπεις) πετάω για Μαδρίτη και μετά για Λισσαβώνα,αλλά μεταξύ μας χλωμό το κόβω.. τι να πω.. η ελπίδα πευ\θαίνει τελευταία..
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Oι ελεγκτές είναι 22-23 δεν θα έχουμε σίγουρα πρόβλημα για 24!άλλωστε είναι σάββατο και δεν γίνονται απεργίες τα σάββατοκυριακα!το προβλημα giotaμου είναι η τέφρα και οι επόμενες κινήσεις της που δυστυχως κανείς δεν ξέρει να προβλέψει με ακρίβεια!τι να πω ελπίζω να τα καταφέρουμε!τα βραδυνα νέα αλλωστε ήταν θετικά για τον προορισμό μας!καλή μας τύχη!!!
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Oι ελεγκτές είναι 22-23 δεν θα έχουμε σίγουρα πρόβλημα για 24!άλλωστε είναι σάββατο και δεν γίνονται απεργίες τα σάββατοκυριακα!το προβλημα giotaμου είναι η τέφρα και οι επόμενες κινήσεις της που δυστυχως κανείς δεν ξέρει να προβλέψει με ακρίβεια!τι να πω ελπίζω να τα καταφέρουμε!τα βραδυνα νέα αλλωστε ήταν θετικά για τον προορισμό μας!καλή μας τύχη!!!
Καλή μας τύχη σίγουρα.. γιατί άντε και πας.. μετά γυρνάς η ξεμένεις εκεί και το αφεντικό εδώ σε περιμένει με άγριες διαθέσεις;;;:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.027
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Oι ελεγκτές είναι 22-23 δεν θα έχουμε σίγουρα πρόβλημα για 24!άλλωστε είναι σάββατο και δεν γίνονται απεργίες τα σάββατοκυριακα!
Μην το λες, αν είσαι σε πρωινή πτήση με ξένη εταιρία, μπορεί να ακυρωθεί επειδή δε θα έχει έρθει το αεροσκάφος το προηγούμενο βράδυ!
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μην το λες, αν είσαι σε πρωινή πτήση με ξένη εταιρία, μπορεί να ακυρωθεί επειδή δε θα έχει έρθει το αεροσκάφος το προηγούμενο βράδυ!
Κατάλαβα.. άκλαφτο το τριημεράκι..
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλή μας τύχη σίγουρα.. γιατί άντε και πας.. μετά γυρνάς η ξεμένεις εκεί και το αφεντικό εδώ σε περιμένει με άγριες διαθέσεις;;;:D
Αμ δεν σε περιμένει δυστυχως....και αυτο είναι μεγάλος μεγάλος φόβος και για μένα!!!!αν δεν είναι σίγουρη η κατασταση ως την πέμπτη θα αναγκαστώ να μεταφέρω το ταξίδι που τόσο καιρό περίμενα!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.943
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom