Καφέδες του κόσμου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.529
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αφηνω αυτο εδω
View attachment 455993
με την υποψια οτι ο @Yorgos εχει μαγειρεψει τα αποτελεσματα (μα 1η η Κουβα και η Ισπανια πανω απο τον ιταλικο καφε;;; 😂)
Για πολλά γέλια η λίστα, δεν αξίζει σοβαρού σχολιασμού. Το μόνο που θέλω να γράψω είναι ότι πονάει η ψυχή μου να βλέπω τη φραπεδιά κάτω από τα φρέντο. Είναι κρίμα κι άδικο!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
Αφηνω αυτο εδω
View attachment 455993
με την υποψια οτι ο @Yorgos εχει μαγειρεψει τα αποτελεσματα (μα 1η η Κουβα και η Ισπανια πανω απο τον ιταλικο καφε;;; 😂)
Φυσικά και ο εσπρέσο (όχι ο καπουτσίνο) θα πιάσει πάτο.
Θα προτιμήσουν τον φραπέ και τις διάφορες ελληνικές παραλλαγές του εσπρέσο πάρα τον αυθεντικό ιταλικό.
Εξάλλου αν παρατηρήσεις, οι περισσότεροι ξένοι που κάθονται και παραγγέλνουν καφέ μεσημέρι η απόγεμα στις πιάτσες της Ιταλίας, παίρνουν καπουτσίνο. Ιεροσυλία θα έλεγα.
Καπουτσίνο μονό το πρωί με ένα μπριός. Και ο κουβανέζικος καφές δεν είναι άσχημος.
Κι εγώ στην αρχή, όταν είχα πρωτοπάει καπουτσίνο έπινα όλες τις ώρες και αναπολούσα τον φραπέ.
Με τον χρόνο άλλαξα. Ο εσπρέσο είναι ο καλύτερος καφές για μένα πλέον.
Εναλλακτικά Αμερικάνο χωρίς καφεΐνη από τα σταρμπαξ, ξέρεις εκείνο το τεράστιο ποτήρι που το λιβανίζεις όλη μέρα και αν σου τη δώσει στον δρόμο το πετάς. 😂
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
Φυσικά και ο εσπρέσο (όχι ο καπουτσίνο) θα πιάσει πάτο.
Θα προτιμήσουν τον φραπέ και τις διάφορες ελληνικές παραλλαγές του εσπρέσο πάρα τον αυθεντικό ιταλικό.
Εξάλλου αν παρατηρήσεις, οι περισσότεροι ξένοι που κάθονται και παραγγέλνουν καφέ μεσημέρι η απόγεμα στις πιάτσες της Ιταλίας, παίρνουν καπουτσίνο. Ιεροσυλία θα έλεγα.
Καπουτσίνο μονό το πρωί με ένα μπριός. Και ο κουβανέζικος καφές δεν είναι άσχημος.
Κι εγώ στην αρχή, όταν είχα πρωτοπάει καπουτσίνο έπινα όλες τις ώρες και αναπολούσα τον φραπέ.
Με τον χρόνο άλλαξα. Ο εσπρέσο είναι ο καλύτερος καφές για μένα πλέον.
Εναλλακτικά Αμερικάνο χωρίς καφεΐνη από τα σταρμπαξ, ξέρεις εκείνο το τεράστιο ποτήρι που το λιβανίζεις όλη μέρα και αν σου τη δώσει στον δρόμο το πετάς. 😂
Ο Αμερικανο με φουλ καφεινη ειναι ο μονος καφες που με πιανει το πρωι, αλλιως θελω 2 καπουτσινο τον ενα πανω απο τον αλλο γιατι εχουν πολυ γαλα για το γουστο μου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
με την υποψια οτι ο @Yorgos εχει μαγειρεψει τα αποτελεσματα (μα 1η η Κουβα και η Ισπανια πανω απο τον ιταλικο καφε;;; 😂)
Και που τον βρήκανε τον καφέ στην Ισπανία για να είναι τόσο ψηλά στη λίστα; Δύο εκδρομές το παλεύω, μόνο νερό με χώμα βρήκα να πιω.
Για τον Κουβανικό πάλι δεν έχω λόγια, όχι από φασόλι, όχι από ρεβύθι, μόνο καφέ δεν ήπιαμε. Πάλι καλά που ξεκινούσαν τα ρούμια απ' το πρωί και το ξεχνούσαμε! :haha:
Όσον αφορά τις Ελληνικές εκδοχές είμαι απόλυτα σύμφωνος, έχουμε κάνει το θέμα επιστήμη!

Το μόνο που θέλω να γράψω είναι ότι πονάει η ψυχή μου να βλέπω τη φραπεδιά κάτω από τα φρέντο. Είναι κρίμα κι άδικο!
Φραπεδιές πλέον στην Ελλάδα πίνουνε μόνο οι ξένοι, εμείς στο σπίτι μας.
Αποφεύγω να παραγγείλω έξω -αν και τον υπεργουστάρω- παρά μόνο αν ο καφετζής είναι 50+ και νιώθει, τα νέα παιδιά που δουλεύουν στα καφέ είναι ως επί το πλείστον άμπαλα στο θέμα του φραπέ, δεν έχουν ιδέα πως γίνεται...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
Ο Αμερικανο με φουλ καφεινη ειναι ο μονος καφες που με πιανει το πρωι, αλλιως θελω 2 καπουτσινο τον ενα πανω απο τον αλλο γιατι εχουν πολυ γαλα για το γουστο μου.
Οταν ταξιδεύω πίνω μονό καφέ χωρίς καφεΐνη. Αν πιω και με καφεΐνη θα τρέχω όλη μέρα και δεν θα με πιάνουν. Το ντεκαφεϊνέ γαλόνι των σταρμπαξ μου κάθετε κουτί. Το λιβανίζω και στο τέλος το πετάω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εναλλακτικά Αμερικάνο χωρίς καφεΐνη από τα σταρμπαξ, ξέρεις εκείνο το τεράστιο ποτήρι που το λιβανίζεις όλη μέρα και αν σου τη δώσει στον δρόμο το πετάς. 😂
Ο Αμερικανο με φουλ καφεινη ειναι ο μονος καφες που με πιανει το πρωι, αλλιως θελω 2 καπουτσινο τον ενα πανω απο τον αλλο γιατι εχουν πολυ γαλα για το γουστο μου.
Βρε σεις, τι εννοειτε αμερικανο; Δεν ειναι απλα ενα εσπρεσσο πολυ αραιωμενο;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
Βρε σεις, τι εννοειτε αμερικανο; Δεν ειναι απλα ενα εσπρεσσο πολυ αραιωμενο;
θα μπορούσε δεν αντιλέγω, άλλα αν βάλεις τόσο νερό σε εσπρέσο δεν θα έχει γεύση. Αυτός των στάρμπαξ έχει καλή γεύση όσο νερό και να βάλουν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.529
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Φραπεδιές πλέον στην Ελλάδα πίνουνε μόνο οι ξένοι, εμείς στο σπίτι μας.
Αποφεύγω να παραγγείλω έξω -αν και τον υπεργουστάρω- παρά μόνο αν ο καφετζής είναι 50+ και νιώθει, τα νέα παιδιά που δουλεύουν στα καφέ είναι ως επί το πλείστον άμπαλα στο θέμα του φραπέ, δεν έχουν ιδέα πως γίνεται...
Δεν του αξίζει αυτό το τέλος 😢

Και που τον βρήκανε τον καφέ στην Ισπανία για να είναι τόσο ψηλά στη λίστα; Δύο εκδρομές το παλεύω, μόνο νερό με χώμα βρήκα να πιω.
😂😂😂 Την πρώτη φορά που αντικρίζεις το νερομπλούκι, νομίζεις ότι είναι φάρσα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα μπορούσε δεν αντιλέγω, άλλα αν βάλεις τόσο νερό σε εσπρέσο δεν θα έχει γεύση. Αυτός των στάρμπαξ έχει καλή γεύση όσο νερό και να βάλουν.
Τι εννοεις θα μπορουσε; Τι ειναι ο αμερικανο για σας ρωτησα, γιατι στη βικιπεδια και στην Ιταλια ξερω τι ειναι (1 εσπρεσσο αραιωμενο 1:3, 1:4). Ο καθενας ισως εννοει κατι αλλο απο τον ορισμο. Ο σταρβλαξ πχ τι εννοει;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι εννοεις θα μπορουσε; Τι ειναι ο αμερικανο για σας ρωτησα, γιατι στη βικιπεδια και στην Ιταλια ξερω τι ειναι (1 εσπρεσσο αραιωμενο 1:3, 1:4). Ο καθενας ισως εννοει κατι αλλο απο τον ορισμο. Ο σταρβλαξ πχ τι εννοει;
Για δες που συμφωνώ μαζί σου
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για δες που συμφωνώ μαζί σου
😂
Δεν εχω αποψη παντως, απλα ρωτησα γιατι ουτε κι εγω δεν ηξερα τι σημαινει. Δεν εχω ακουσει ποτε μου ιταλο η ελληνα να παραγγελνει αμερικανο. Προφανως ετυχε αλλα το ακουσα μονο απο ξενους κ ρωτησα το καλοκαιρι τι ειναι κ μου απαντησαν ενα εσπρεσσο πολυ αραιωμενο, αφηνει τη μηχανη κ τρεχει κ τρεχει..αλλοι επεμεναν οτι ειναι παντα διπλος, ξερω γω..
Ο αγαπημενος μου παντως ειναι ο φρεντο καπουτσινο. Ο μονος ανωτερος των ιταλικων. Για κουβανεζικους, ισπανικους κ λοιπα ανεκδοτα τα λεμε στο οφ τοπικ, εδω ειναι σοβαρο θεμα, οχι μπουρδολογιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom