Καφέδες του κόσμου

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
😂
Δεν εχω αποψη παντως, απλα ρωτησα γιατι ουτε κι εγω δεν ηξερα τι σημαινει. Δεν εχω ακουσει ποτε μου ιταλο η ελληνα να παραγγελνει αμερικανο. Προφανως ετυχε αλλα το ακουσα μονο απο ξενους κ ρωτησα το καλοκαιρι τι ειναι κ μου απαντησαν ενα εσπρεσσο πολυ αραιωμενο, αφηνει τη μηχανη κ τρεχει κ τρεχει..αλλοι επεμεναν οτι ειναι παντα διπλος, ξερω γω..
Ο αγαπημενος μου παντως ειναι ο φρεντο καπουτσινο. Ο μονος ανωτερος των ιταλικων. Για κουβανεζικους, ισπανικους κ λοιπα ανεκδοτα τα λεμε στο οφ τοπικ, εδω ειναι σοβαρο θεμα, οχι μπουρδολογιες.
Επειδη πινω παντα οποτε τον βρω, η εμπειρια μου λεει οτι εχει περισσοτερη ποσοτητα καφεινης απο εναν εσπρεσσο, αρα μαλλον διπλος εσπρεσσο. Βαλσαμο η μεγαλη του διαρκεια να κανουμε κανα δυο τσιγαρα, γιατι με τον εσπρεσσο δεν...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.444
😂
Δεν εχω αποψη παντως, απλα ρωτησα γιατι ουτε κι εγω δεν ηξερα τι σημαινει. Δεν εχω ακουσει ποτε μου ιταλο η ελληνα να παραγγελνει αμερικανο. Προφανως ετυχε αλλα το ακουσα μονο απο ξενους κ ρωτησα το καλοκαιρι τι ειναι κ μου απαντησαν ενα εσπρεσσο πολυ αραιωμενο, αφηνει τη μηχανη κ τρεχει κ τρεχει..αλλοι επεμεναν οτι ειναι παντα διπλος, ξερω γω..
Ο αγαπημενος μου παντως ειναι ο φρεντο καπουτσινο. Ο μονος ανωτερος των ιταλικων. Για κουβανεζικους, ισπανικους κ λοιπα ανεκδοτα τα λεμε στο οφ τοπικ, εδω ειναι σοβαρο θεμα, οχι μπουρδολογιες.
Αν πας στα σταρμπαξ και ζητήσεις Αμερικάνο θα δεις ότι δεν είναι αραιωμένος εσπρέσο. Βάζουν νερό βέβαια μπροστά σου για να γεμίσει το ποτήρι άλλα είναι εξαιρετικά δυνατός.
ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ.
Σε οποιοδήποτε σταρμπαξ τον έχουν σε όλο τον κόσμο.
Μα είστε εντελώς άσχετοι τελικά. 😡
Η κύρια με τις πέρλες θα είναι στην τσίτα όλη την ήμερα, θα τους τρέχει όλους σαν στρατιωτάκια από την πολύ καφεΐνη.
Αν τον πιω εγώ θα στριφογυρνάω στο κρεβάτι όλη νύχτα.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.301
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Επειδη πινω παντα οποτε τον βρω, η εμπειρια μου λεει οτι εχει περισσοτερη ποσοτητα καφεινης απο εναν εσπρεσσο, αρα μαλλον διπλος εσπρεσσο. Βαλσαμο η μεγαλη του διαρκεια να κανουμε κανα δυο τσιγαρα, γιατι με τον εσπρεσσο δεν...
Και για εμάς που δεν καπνίζουμε ο αμερικάνο είναι και πάλι προτιμότερος. Είναι καφές για το γραφείο , το αυτοκίνητο , την βόλτα ενώ ο εσπρέσσο είναι σαν σφηνάκι. Εγώ πλέον πίνω η αμερικάνο ή φρεντο τίποτα άλλο.
Δεν θα σχολιάσω το θέμα καφέ στην Ισπανία. Απορώ τι πίνουν το πρωί που ξυπνάνε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.571
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν θα σχολιάσω το θέμα καφέ στην Ισπανία. Απορώ τι πίνουν το πρωί που ξυπνάνε.
Καφέ με γάλα κυρίως, latte που λέμε στα χωριά μας. Πιστεύω ότι είναι μονόδρομος αυτός ο καφές στην Ισπανία και πάλι μιλάμε για φιάσκο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λίστα που περιέχει και στιγμιαίο καφέ. Που φτιάχνεται από την αλεσμένη φίρα των καφεδοπαραγωγών χωρών (σπασμένοι κόκκοι, υπερ- και υπό-καβουρδισμένοι, όλα τα προβληματικά απόβλητα η Nestle τα αγοράζει και τα κάνει Nescafe).
Αυτή τη λίστα καφέδων ζητάτε να πάρουμε στα σοβαρά;
Αλλά tasteatlas. Δε δημοσίευσαν ποτέ και τίποτα που να μην είναι φαιδρό...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Η κύρια με τις πέρλες θα είναι στην τσίτα όλη την ήμερα, θα τους τρέχει όλους σαν στρατιωτάκια από την πολύ καφεΐνη.
Αν τον πιω εγώ θα στριφογυρνάω στο κρεβάτι όλη νύχτα.
Ειμαι η ιερια του multitasking λογω του καφε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν πας στα σταρμπαξ και ζητήσεις Αμερικάνο θα δεις ότι δεν είναι αραιωμένος εσπρέσο. Βάζουν νερό βέβαια μπροστά σου για να γεμίσει το ποτήρι άλλα είναι εξαιρετικά δυνατός.
ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ.
Σε οποιοδήποτε σταρμπαξ τον έχουν σε όλο τον κόσμο.
Μα είστε εντελώς άσχετοι τελικά. 😡
Εντελως ασχετοι. Ευτυχως που εχουμε εσενα που ξερεις απο καφε και σταρβλαξ και μας ενημερωνεις. Ευχαριστουμε γραν μαστερ των σταρβλαξ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
😂
Δεν εχω αποψη παντως, απλα ρωτησα γιατι ουτε κι εγω δεν ηξερα τι σημαινει. Δεν εχω ακουσει ποτε μου ιταλο η ελληνα να παραγγελνει αμερικανο. Προφανως ετυχε αλλα το ακουσα μονο απο ξενους κ ρωτησα το καλοκαιρι τι ειναι κ μου απαντησαν ενα εσπρεσσο πολυ αραιωμενο, αφηνει τη μηχανη κ τρεχει κ τρεχει..αλλοι επεμεναν οτι ειναι παντα διπλος, ξερω γω..
Ο αγαπημενος μου παντως ειναι ο φρεντο καπουτσινο. Ο μονος ανωτερος των ιταλικων. Για κουβανεζικους, ισπανικους κ λοιπα ανεκδοτα τα λεμε στο οφ τοπικ, εδω ειναι σοβαρο θεμα, οχι μπουρδολογιες.
Τέλος πάντων ο καθένας τα λέει όπως θέλει. Στη Γαλλία Americain λένε τον φίλτρου αυτόν που στην Ελλάδα λέμε Γαλλικό. Στα καταλύματα μας εμείς στα καταλύματα μας είναι μία δόση espresso και ζεστό νερό ο μόνος (στη Γαλλία αυτό το λένε alonger) ή δύο δόσεις espresso και ζεστό νερό ο διπλός.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.444
Τέλος πάντων ο καθένας τα λέει όπως θέλει. Στη Γαλλία Americain λένε τον φίλτρου αυτόν που στην Ελλάδα λέμε Γαλλικό. Στα καταλύματα μας εμείς στα καταλύματα μας είναι μία δόση espresso και ζεστό νερό ο μόνος (στη Γαλλία αυτό το λένε alonger) ή δύο δόσεις espresso και ζεστό νερό ο διπλός.
Δεν έχει καμία σχέση με τον γαλλικό (ο οποίος μου αρέσει πολύ τον χειμώνα).
Μπες μέσα κάποια φορά και ζήτα έναν να δοκιμάσεις.
Ο αμερικάνικος της συγκεκριμένης αλυσίδας βγαίνει από μηχανή εσπρέσο (το είδα με τα ματιά μου) άλλα είναι εξαιρετικά βαρύς και πικρός. Προφανώς, ανάλογα το μέγεθος του ποτηριού που θα ζητήσεις προσαρμόζουν και τη δόση. Είναι ο μόνος καφές που πίνετε έκτος Ελλάδας και Ιταλίας Έχει καλή γεύση και σε ξυπνάει (εμένα όχι, τον πίνω χωρίς καφεΐνη). Θυμίζει αρκετά τον καφέ της Αιθιοπίας.
Τον εσπρέσο αν τον νερουλιάσεις έτσι και τετραπλό να βάλεις, θα χάσει τη γεύση του.
Παίρνω και φρεντουτσινο καραμελ άλλα αυτά δεν πρέπει να τα δοκιμάσετε εσείς που έχετε ζάχαρο, αφήστε το σε εμάς τα πιπίνια.
Το σχόλιο του λαζοιταλου το αγνοώ.
Ζητώ την βοήθεια της κύριας με τις πέρλες που της αρέσει αυτός ο καφές γιατί μόνος μου δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα με τους υπεραιωνόβιους δεινοσαύρους του φόρουμ.
Γκρατσιε.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Δεν έχει καμία σχέση με τον γαλλικό (ο οποίος μου αρέσει πολύ τον χειμώνα).
Μπες μέσα κάποια φορά και ζήτα έναν να δοκιμάσεις.
Ο αμερικάνικος της συγκεκριμένης αλυσίδας βγαίνει από μηχανή εσπρέσο (το είδα με τα ματιά μου) άλλα είναι εξαιρετικά βαρύς και πικρός. Προφανώς, ανάλογα το μέγεθος του ποτηριού που θα ζητήσεις προσαρμόζουν και τη δόση. Είναι ο μονός καφές που πίνετε έκτος Ελλάδας και Ιταλίας Έχει καλή γεύση και σε ξυπνάει (εμένα όχι, τον πίνω χωρίς καφεΐνη). Θυμίζει αρκετά τον καφέ της Αιθιοπίας.
Τον εσπρέσο αν τον νερουλιάσεις έτσι και τετραπλό να βάλεις, θα χάσει τη γεύση του.
Παίρνω και φρεντουτσινο καραμελ άλλα αυτά δεν πρέπει να τα δοκιμάσετε εσείς που έχετε ζάχαρο, αφήστε το σε εμάς τα πιπίνια.
Το σχόλιο του λαζοιταλου το αγνοώ.
Ζήτω την βοήθεια της κύριας με τις πέρλες που της αρέσει αυτός ο καφές γιατί μόνος μου δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα με τους υπεραιωνόβιους δεινοσαύρους του φόρουμ.
Γκρατσιε.
Καφε απο αμερικανικη αλυσιδα δεν πινουμε ουτε χρυσοπληρωνουμε τον καφε, αλλως πως θα επενδυαμε σε περλες και κοσμηματα?
Στο κεντρο της Αθηνας πινουμε αμερικανο απο το Marks and Spencer μονο, 2 ευρω ο καφες καθιστος, 6 μιλια στη Miles and Bonus, με θεα την Ακροπολη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.192
Likes
20.572
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όποιος λέει οτι μπορεί να γεύεται όταν καπνίζει, όχι μονό τον καφέ αλλά οτιδήποτε, αυταπατάται οικτρά. Το τσιγάρο αλλοιώνει τρομερά τους γευστικούς κάλυκες στο στόμα μας!... Όσοι κάπνιζαν και το έχουν κόψει θα καταλάβουν. Οι υπόλοιποι που καπνίζετε με τις υγείες σας.

Τα σταρμπακς και η Ισπανία δεν ξέρουν απο καφέ!...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.444
Όποιος λέει οτι μπορεί να γεύεται όταν καπνίζει, όχι μονό τον καφέ αλλά οτιδήποτε, αυταπατάται οικτρά. Το τσιγάρο αλλοιώνει τρομερά τους γευστικούς κάλυκες στο στόμα μας!... Όσοι κάπνιζαν και το έχουν κόψει θα καταλάβουν. Οι υπόλοιποι που καπνίζετε με τις υγείες σας.

Τα σταρμπακς και η Ισπανία δεν ξέρουν απο καφέ!...
17 χρόνια πριν που κάπνιζα οι γεύσεις ήταν καλυμμένες από τον καπνό.
Τώρα απολαμβάνω καφέ και φαγητό, ποτό όχι τόσο πλέον.
Ο αμερικάνικος των σταρμπαξ έκτος Ελλάδος και Ιταλίας είναι μονόδρομος για μένα. Αλλά μόνο αυτός σαν καφές. Ο φραπουτσινο τους απολαμβάνετε σαν μιλκσέικ τις ζέστες μέρες. Πρέπει να δοκιμάσεις σε μια βόλτα στην παράλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.425
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom