Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.682
Likes
50.560
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. El aula vacia – Κενές αίθουσες (Ουρουγουάη-Μεξικό-Σαλβαδόρ-Βραζιλία κλπ)

Παραγωγή του Gael Garcia Bernal, σε επτά διαφορετικές χώρες, όπου πάνω από το 50% των μαθητών λυκείου εγκαταλείπουν το σχολείο (προφανώς η Κούβα δεν είναι μέσα σε αυτές). Κάθε μια από τις χώρες απεικονίζει τη βασική αιτία αποχής από το σχολείο με μια ταινία μικρού μήκους: ένοπλες συγκρούσεις, αλκοολισμός, ακραία φτώχεια, φαλλοκρατία, εμπόριο ναρκωτικών, οργανωμένο έγκλημα κλπ.

Καλό ακούγεται, ε; Έτσι έλεγα κι εγώ, μέχρι που πήγα να το δω και βλαστήμησα. Αργό. Πολύ αργό. Χατζηνικολάου. Άνευρες ιστορίες, προβλέψιμες, ΑΡΓΕΣ. Φανταστείτε τον Αγγελόπουλο με ακόμη χειρότερη φωτογραφία. Έφυγα στην τέταρτη ιστορία κι έμεναν άλλες τρεις. Και δεν είναι ότι είχα να πάω κάπου αλλού. Απλά να φύγω από κει.

Μηδέν. Δε φεύγω ποτέ από ταινίες πριν τελειώσουν, αλλά αυτή με ξεπέρασε. Gael, μείνε στην ηθοποιία αγόρι μου. Μηδέν!

2. Remember – Θυμήσου (Καναδάς)

Ένας υπέργηρος επιζήσας του Άουσβιτς διαπιστώνει πως ο δεσμοφύλακας του στρατοπέδου που ευθύνεται για τον αφανισμό της οικογένειάς του ζει στις ΗΠΑ. Αποφασίζει να πάει να τον βρει και να τον σκοτώσει, μόνο που υπάρχει ένα πρόβλημα: ο επίδοξος δολοφόνος πάσχει από Αλτσχάιμερ και συχνά ξεχνάει πού βρίσκεται ή τι πήγαινε να κάνει.

Καλογυρισμένη, με καλές ερμηνείες (εκτός του τελευταίου “ναζί”, άθλιο μακιγιάζ για να φαίνεται 85χρονος), αλλά κυρίως με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ πλοκή. Πολύ καλός ρυθμός, καλοί διάλογοι, subtle χιούμορ και ξαναλέω η τελική κατάληξη είναι εκπληκτική. Για μένα η καλύτερη ταινία του φεστιβάλ, καραμπινάτο 4.


3. Νuestra Haydee – Η δική μας Haydee (Κούβα)

Ντοκιμαντέρ για την Haydee Santamaria, μια από τις ηρωίδες της Επανάστασης, που συνλήφθη, βασανίστηκε μαζί με τον αδερφό της, ήταν η βασικότερη συντελεστής του CasadelasAmericas και εν τέλει αυτοκτόνησε αρκετά χρόνια μετά την Επανάσταση.

Το έδειξαν κυριολεκτικά στου διαόλου το κέρατο, ούτε που είχα ξαναπάει στο συγκεκριμένο προάστειο. Τεράστια αίθουσα, 10 άτομα μέσα. Έλπιζα να μάθω κάτι παραπάνω για την Haydee…τελικά έμαθα για τη δημιουργό του ντοκιμαντέρ, που εργάζεται στο Casa de las Americas. Άνοστο το ντοκιμαντέρ, ελάχιστα πλάνα ή πληροφορίες για τη Σανταμαρία, βαρέθηκα να βλέπω τη δημιουργό να περπατάει στα βήματα της ηρωίδας της, να κοιτά την παραλιακή με απλανή βλέμματα, να διαβάζει τα γράμματά της με αισθησιακή φωνή, έλεος.

Παίρνει 1. Επειδή ευτυχώς φαίνεται να μην κόστισε πολλά λεφτά…


4. Despertar – Αφύπνιση (Μεξικό)

Ντοκιμαντέρ που ακολουθεί την επιστροφή στην Κούβα μιας Μεξικανής που πήρε μέρος στην εκστρατεία κατά του αναλφαβητισμού το 1961, με την οποία η Κούβα νααδείχθηκε η πρώτη χώρα στην ήπειρο χωρίς ούτε έναν αναλφάβητο.

Ενδιαφέρουσες οι εικόνες, αλλά υπερβολική εστίαση στα συναισθήματα της σεβάσμιας κυρίας. Γενικώς έλειπε λίγο focus στο έπος της εκστρατείας, στις επιτυχίες και αποτυχίες, ούτε έναν πρώην αναλφάβητο δεν είδαμε, μόνο τη συγκίνηση της κυρίας για την επιστροφή της στο νησί. Η τελική ομιλία του Μεξικανού δημάρχου που καλωσόριζε τους Κουβανούς εθελοντές για την αντίστοιχη εκστρατεία στο Μεξικό πέρυσι, όπου ακούγονται αντικαπιταλιστικές κορώνες και εύκολα σλόγκαν ήταν εντελώς εκτός κλίματος.

Παίρνει 2, μόνο και μόνο γιατί κάτι ψιλά έμαθα, αλλά γενικώς δε συστήνεται, κάτω από τη βάση.

5. El boton de nacar – To φιλντισένιο κουμπί

Χιλιάνικο ντοκιμαντέρ για το νερό και για τον τρόπο με τον οποίο έχει επηρεάσει την ιστορία της Χιλής, από τους πρώτους ιθαγενείς της Παταγονίας μέχρι τους εξαφανισθέντες του Πινοσέτ.

Το πρώτο το οποίο σοκάρει είναι ο αφηγητής. Πιο αργό άνθρωπο δε βρήκαν; Στο πρώτο δίλεπτο νόμιζα ότι είχε χαλάσει η μπομπίνα κι έχανε στροφές, ούτε ο Βασίλης Τσάρτας δε μας βγάζει έτσι την ψυχή όταν μιλάει. Δεύτερον, περίμενα καλύτερη φωτογραφία, για τη Χιλή μιλάμε, από τα πιο φωτογενή τοπία στον κόσμο. Τρίτον, they tried too hard να κάνουν τη σύνδεση ανάμεσα στην κακοποίηση των Ινδιάνων και τους εξαφανισθέντες του Πινοτσέτ. Κατανοώ ότι είναι εθνική πληγή για τη Χιλή η συγκεκριμένη υπόθεση, αλλά αυτή η εμμονή καταντάει λίγο κουραστική. Και για τις φάλαινες της Ανταρκτικής να γυρίσουν ταινία αυτοί, έναν βασανισθέντα ή εξαφανισθέντα θα τον πετάξουν μέσα.

Από κει και πέρα, αν επιβιώσει κανείς από το βασανιστήριο του αφηγητή, έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία, ειδικά σε ό,τι αφορά την εποχή της αποικιοκρατίας και όντως κάποια πλάνα είναι πολύ καλά. Ουσιαστικά κατάλαβα γιατί φαίνεται ασύνδετο το ντοκιμαντέρ όταν πληροφορήθηκα πως αποτελεί sequel άλλου ντοκιμαντέρ, ονόματι Nostalgia de la Luz, που μάλλον είναι πολύ καλύτερο και ως είθισται με τα sequel, το δεύτερο ήταν ψιλοσαπίλα.

Παίρνει 2, ολίγον κουραστικό και τραβηγμένο.

6. Εl clan – Η οικογένεια (Αργεντινή)

Στην Αργεντινή της χούντας, ο πατέρας μιας οικογένειας ειδικέυεται στο να απαγάγει πολιτικούς κρατούμενους. Όταν η χούντα πέφτει, αποφασίζει ότι θα συνεχίσει να κάνει την ίδια δουλειά, βάζοντας την οικογένειά του στο κόλπο, κρατώντας τους ομήρους στο υπόγειο του σπιτιού του αναζητώντας λύτρα, ελπίζοντας πως θα έχει τη στήριξη των πρωταγωνιστών ενός κρατικού μηχανισμού που δεν άλλαξε ποτέ, παρά την “επιστροφή στη δημοκρατία”.

Πραγματική ιστορία όσων απίστευτων γίνονταν στην Αργεντινή. Το πιο απίστευτο στην ταινία είναι ότι όλα όσα βλέπει κανείς έγιναν κανονικότατα. Δε θέλω να πω περισσότερα γιατί για τέτοιες ταινιάρες τα spoiler είναι αμαρτία. Φανταστική ερμηνεία από τον Φραντσέλλα, που είναι πολύ αγαπητός στην Κούβα από παλιότερες τηλεοπτικές σειρές, κα-τα-πλη-κτι-κός ηθοποιός. Ωραία σκηνοθεσία, το σενάριο βγαλμένο από τη ζωή άρα άψογο, απροσδόκητο τέλος. Δεν είναι τυχαίο το αισθητήριο του κουβανικού κοινού, που την ψήφισε ως την κορυφαία. Η επιτροπή επέλεξε το El Club με τους παιδεραστές παπάδες (πολύ δυνατή), αλλά εγώ ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και το Remember (που ως καναδέζικη κατέβηκε εκτός συναγωνισμού).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.444
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εξαιρετικό ντοκιμαντέρ με θέμα έναν από τους ζωντανούς μύθους της πλουσιότατης κουβανικής μουσικής σκηνής. Της πραγματικής μουσικής σκηνής της χώρας, όχι αυτά που νομίζουν οι τουρίστες ότι ακούν οι Κουβανοί (σάλσες, Μπουένα Βίστα και λοιπά τουριστάδικα). Ας πλατειάσω:
Ευχαριστώ που πλατείασες! :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πήγα χθες να δω το Κάρολ και εφυγα στο διάλειμμα . Δεν με κράτησε καθόλου , αμηχανοι διάλογοι , υποτονικό , κακή φωτογραφια .Στην αρχή νομιζα οτι εγω ειμαι παράξενη αλλά στο διαλειμμα οταν ειπα στο συνοδο μου οτι θα δω το δευτερο μερος
αναγκαστικα με πολλη χαρά μου ειπε "α τι ωραία πάμε να φυγουμε" .
Το είδε καποιος απο σας ; Θα ηθελα και μια άλλη γνώμη .
Το είδα στο ιντερνετ(οχι και τοσο καλη εικόνα..)
Λοιπόν κρίμα που έφυγες στο διάλειμμα,πιστεύω ότι αν έβλεπες ολόκληρη την ταινία θα είχες άλλη άποψη τελικά.
Εμένα μου άρεσε αρκετά..στο ξεκίνημα της όντως είναι υποτονική,άνευρη και γενικά κινείται με βραδεις ρυθμους οπότε σε κάποια σημεία γίνεται βαρετή αλλά από τη μέση και μετά η ιστορία έχει εξέλιξη,ανατροπές και κρατά το ενδιαφέρον του θεατή.
Το θέμα της ταινίας αφορά τον ρομαντικό έρωτα μεταξύ δύο γυναικών(ταμπού για την εποχή)δεκαετία του 50 στη Ν.Υόρκη.Ο ερωτισμός και η έντονη έλξη είναι διάχυτα σ όλη την διάρκεια της ταινίας..καταπιεσμένα και "απαγορευμένα"συναισθήματα πόσο δε μάλλον όταν η μία εκ των γυναικών είναι και παντρεμένη και πολύ καλή μητέρα.
Το να ακολουθήσεις την καρδιά σου κάτω απ αυτές τις συνθήκες θέλει κότσια και θυσίες και το τίμημα είναι βαρύ...
Οι ερμηνείες και των δύο και της Κειτ Μπλάνσετ και την νεαρής Ρουνι Μάρα είναι εξαιρετικές!καλά η Μπλάνσετ τόχει αποδείξει πολλές φορές ότι είναι ηθοποιάρα!στο τελευταίο μισάωρο της ταινίας δίνει "ρέστα".
Συγκινητική ,ρομαντική,γλυκόπικρη ταινία.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γιωργο κεντησες πάλι αγόρι μου !
Ωραιοτατη αναλυση για την κουβανεζικη μουσική και με βρισκεις συμφωνη .

Καλά ο Παουλιτο ηθοποιος ; Αυτο θα ηθελα να το δω, και εραστης στα 50 φευγα ;
Πάντως σε συναυλια που τον ειδα τυχαια ( ενω δεν ειμαι φαν της σαλσα )μου εκανε τρομερη εντυπωση , ηταν πολυ καλός .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το είδα στο ιντερνετ(οχι και τοσο καλη εικόνα..)
Λοιπόν κρίμα που έφυγες στο διάλειμμα,πιστεύω ότι αν έβλεπες ολόκληρη την ταινία θα είχες άλλη άποψη τελικά.
Εμένα μου άρεσε αρκετά..στο ξεκίνημα της όντως είναι υποτονική,άνευρη και γενικά κινείται με βραδεις ρυθμους οπότε σε κάποια σημεία γίνεται βαρετή αλλά από τη μέση και μετά η ιστορία έχει εξέλιξη,ανατροπές και κρατά το ενδιαφέρον του θεατή.
Το θέμα της ταινίας αφορά τον ρομαντικό έρωτα μεταξύ δύο γυναικών(ταμπού για την εποχή)δεκαετία του 50 στη Ν.Υόρκη.Ο ερωτισμός και η έντονη έλξη είναι διάχυτα σ όλη την διάρκεια της ταινίας..καταπιεσμένα και "απαγορευμένα"συναισθήματα πόσο δε μάλλον όταν η μία εκ των γυναικών είναι και παντρεμένη και πολύ καλή μητέρα.
Το να ακολουθήσεις την καρδιά σου κάτω απ αυτές τις συνθήκες θέλει κότσια και θυσίες και το τίμημα είναι βαρύ...
Οι ερμηνείες και των δύο και της Κειτ Μπλάνσετ και την νεαρής Ρουνι Μάρα είναι εξαιρετικές!καλά η Μπλάνσετ τόχει αποδείξει πολλές φορές ότι είναι ηθοποιάρα!στο τελευταίο μισάωρο της ταινίας δίνει "ρέστα".
Συγκινητική ,ρομαντική,γλυκόπικρη ταινία.
Χαιρομαι που συμφωνεις για το πρωτο μέρος , ειχα χρονια να πληξω ετσι σε ταινια .
Οντως και οι δυο ηθοποιοι καταπληκτικες .
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Μου άρεσε πολύ η βρετανο-ιρλανδο-καναδέζικη ταινία "Brooklyn". Εξαιρετική ερμηνεία της πρωταγωνίστριας στο ρόλο της Ιρλανδής που φεύγει από την κλειστή κοινωνία της πατρίδας της, μετανάστρια στην Αμερική και αρχικά υποφέρει αφάνταστα. Όταν αρχίζει να προσαρμόζεται και μάλιστα ερωτέυεται εκεί, ένα τραγικό γεγονός την φέρνει πια πίσω στην πατρίδα της. Διχασμένη ανάμεσα σε δύο χώρες-πατρίδες και σε δύο έρωτες θα πρέπει να διαλέξει....


 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου άρεσε πολύ η βρετανο-ιρλανδο-καναδέζικη ταινία "Brooklyn". Εξαιρετική ερμηνεία της πρωταγωνίστριας στο ρόλο της Ιρλανδής που φεύγει από την κλειστή κοινωνία της πατρίδας της, μετανάστρια στην Αμερική και αρχικά υποφέρει αφάνταστα. Όταν αρχίζει να προσαρμόζεται και μάλιστα ερωτέυεται εκεί, ένα τραγικό γεγονός την φέρνει πια πίσω στην πατρίδα της. Διχασμένη ανάμεσα σε δύο χώρες-πατρίδες και σε δύο έρωτες θα πρέπει να διαλέξει....


Kαλά τέτοια σύμπτωση!μόλις την είδα στο ιντερνετ και μπήκα να γράψω σχόλιο και είδα το δικό σου!!
Κι εμένα μου άρεσε πολύ!Η νεαρή πρωταγωνίστρια σε συνεπαίρνει με την ερμηνεία της!
Απλή ιστορία που όμως έχει τόσο μα τόσο συναίσθημα και πολύ ωραία μηνύματα για την αγάπη..την οικογένεια,τις αξίες της ζωής πέρα από σύνορα πολλές φορές..
Πολύ συγκινητική και αξιόλογη!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Kαλά τέτοια σύμπτωση!μόλις την είδα στο ιντερνετ και μπήκα να γράψω σχόλιο και είδα το δικό σου!!
Κι εμένα μου άρεσε πολύ!Η νεαρή πρωταγωνίστρια σε συνεπαίρνει με την ερμηνεία της!
Απλή ιστορία που όμως έχει τόσο μα τόσο συναίσθημα και πολύ ωραία μηνύματα για την αγάπη..την οικογένεια,τις αξίες της ζωής πέρα από σύνορα πολλές φορές..
Πολύ συγκινητική και αξιόλογη!
Κι εγώ μπήκα στο σινεμά με λιγότερες προσδοκίες περιμένοντας απλά να δω μια καλούτσικη ταινία. Αλλά αυτή ήταν αρκετά καλή και η πλοκή σε κρατούσε, είχε συγκίνηση χωρίς να υπερβάλλει με περιττά δράματα όπως άλλες και ταυτόχρονα διατηρόντας το ενδιαφέρον ως το τέλος.Άξιζε όλα τα βραβεία που της έχουν δοθεί ως τώρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.682
Likes
50.560
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιωργο κεντησες πάλι αγόρι μου !
Ωραιοτατη αναλυση για την κουβανεζικη μουσική και με βρισκεις συμφωνη .

Καλά ο Παουλιτο ηθοποιος ; Αυτο θα ηθελα να το δω, και εραστης στα 50 φευγα ;
Πάντως σε συναυλια που τον ειδα τυχαια ( ενω δεν ειμαι φαν της σαλσα )μου εκανε τρομερη εντυπωση , ηταν πολυ καλός .
Ναι, το ψιλοέχει το λάιβ. Καλά στην ταινία είναι λίγο αστείος, και καλά είναι και ιντελεκτουέλ, μπον βιβέρ, οινογνώστης, για γέλια. Σα να βάζεις το Μπουγά να παίξει τον Κλίντον.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"THE DANISH GIRL" :Αναφέρεται στην πραγματική ιστορία ενός Δανού ζωγράφου στη δεκαετία του '20...
Ζευγάρι ζωγράφων που για πλάκα ξεκινούν ένα παιχνίδι αλλαγής ρόλων μεταξύ τους το οποίο όμως στέκεται η αφορμή για τον άνδρα να βγάλει στην επιφάνεια καταπιεσμένα συναισθήματα..και ν αρχίσει να αναζητά την πραγματική του ταυτότητα και το πραγματικό του¨φύλο¨.
Η ταινία είναι κάπως αργή και μονότονη αλλά άκρως ενδιαφέρουσα,βαθειά ανθρώπινη και συναισθηματική αναδεικνύοντας την απόγνωση του ανθρώπου που είναι εγκλωβισμένος σε "ξένο"σώμα και δίνει αγώνα για να λυτρωθεί!
Ο Εddi Redmayne (oskar πέρσι με τη Θεωρία των Πάντων)στον πρωταγωνιστικό ρόλο δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας!!!!!

"JOY" :Πολύ καλή ταινία,οικογενειακό δράμα...γύρω από την προσπάθεια και τον δυναμισμό μιας γυναίκας που δίνει τον αγώνα της για να αναδείξει μιά εφεύρεση της (μιά μαγική σφουγγαρίστρα)και να σταθεί σαν επιχειρηματίας μ ένα σωρό εμπόδια γύρω της.
Πως μπορεί μιά γυναίκα να τα βγάλει πέρα μ έναν αποτυχημένο γάμο..μιά καταθλιπτική μάνα...ένα αρνητικό γενικότερο περιβάλλον γύρω της κι όμως να μην πτοείται!
Η Τζένιφερ Λόρενς μιά χαρά υποδύεται την ηρωίδα και μας πείθει γι αυτό!

"SPOTLIGHT":Με νύσταξε...με το ζόρι κατάφερα να την δώ μέχρι τέλους...μέχρι στιγμής οι χειρότερες ταινίες που είδα φέτος ήταν το Μακβεθ και αυτή εδώ..
Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα ...πραγματεύεται το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει στη δεκαετία του '80 για την παιδεραστία στους κόλπους της Καθολικής Εκκλησίας
και που το έβγαλε στο φώς μιά ομάδα δημοσιογράφων στη Βοστώνη.
Υποτονική.."flat"ταινία...ενα απλό σενάριο με χιλιοειπωμένο θέμα..(έχουμε δεί ομως και ταινίες με απλά σενάρια που ο σκηνοθέτης με κάποιο τρόπο τις απογειώνει)..σαν μιά ξερή σκέτη εξιστόρηση γεγονότων.Ουτε ιδιαίτερες ερμηνείες,ούτε ιδιαίτερη πλοκή,κρίμα και για τον Μάικλ Κίτον που πρωταγωνιστεί.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
"THE DANISH GIRL" :Αναφέρεται στην πραγματική ιστορία ενός Δανού ζωγράφου στη δεκαετία του '20...
Ζευγάρι ζωγράφων που για πλάκα ξεκινούν ένα παιχνίδι αλλαγής ρόλων μεταξύ τους το οποίο όμως στέκεται η αφορμή για τον άνδρα να βγάλει στην επιφάνεια καταπιεσμένα συναισθήματα..και ν αρχίσει να αναζητά την πραγματική του ταυτότητα και το πραγματικό του¨φύλο¨.
Η ταινία είναι κάπως αργή και μονότονη αλλά άκρως ενδιαφέρουσα,βαθειά ανθρώπινη και συναισθηματική αναδεικνύοντας την απόγνωση του ανθρώπου που είναι εγκλωβισμένος σε "ξένο"σώμα και δίνει αγώνα για να λυτρωθεί!
Ο Εddi Redmayne (oskar πέρσι με τη Θεωρία των Πάντων)στον πρωταγωνιστικό ρόλο δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας!!!!!

"JOY" :Πολύ καλή ταινία,οικογενειακό δράμα...γύρω από την προσπάθεια και τον δυναμισμό μιας γυναίκας που δίνει τον αγώνα της για να αναδείξει μιά εφεύρεση της (μιά μαγική σφουγγαρίστρα)και να σταθεί σαν επιχειρηματίας μ ένα σωρό εμπόδια γύρω της.
Πως μπορεί μιά γυναίκα να τα βγάλει πέρα μ έναν αποτυχημένο γάμο..μιά καταθλιπτική μάνα...ένα αρνητικό γενικότερο περιβάλλον γύρω της κι όμως να μην πτοείται!
Η Τζένιφερ Λόρενς μιά χαρά υποδύεται την ηρωίδα και μας πείθει γι αυτό!

"SPOTLIGHT":Με νύσταξε...με το ζόρι κατάφερα να την δώ μέχρι τέλους...μέχρι στιγμής οι χειρότερες ταινίες που είδα φέτος ήταν το Μακβεθ και αυτή εδώ..
Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα ...πραγματεύεται το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει στη δεκαετία του '80 για την παιδεραστία στους κόλπους της Καθολικής Εκκλησίας
και που το έβγαλε στο φώς μιά ομάδα δημοσιογράφων στη Βοστώνη.
Υποτονική.."flat"ταινία...ενα απλό σενάριο με χιλιοειπωμένο θέμα..(έχουμε δεί ομως και ταινίες με απλά σενάρια που ο σκηνοθέτης με κάποιο τρόπο τις απογειώνει)..σαν μιά ξερή σκέτη εξιστόρηση γεγονότων.Ουτε ιδιαίτερες ερμηνείες,ούτε ιδιαίτερη πλοκή,κρίμα και για τον Μάικλ Κίτον που πρωταγωνιστεί.

@romantic woman θα συμφωνήσω μαζί σου για το Danish girl και για το Joy γιατί όντως είχε πολύ καλές ερμηνείες! Αλλά διαφωνώ κάθετα με το Spotlight. Η ταινία δεν είναι καθόλου flat αλλά εξιστορεί πραγματικά γεγονότα που συνέβησαν πριν μερικά χρόνια και αφορά ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας μας. Είχε πάρα πολύ καλές ερμηνείες μαζί με αυτή του Μαικλ Κίτον. Και νομίζω ότι η συγκεκριμένη ταινία δεν περνάει απαρατήρητη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom