1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο / Ιούνιο / Ιούλιο 2011! Κάντε κλικ εδώ!

Κινηματογραφική κουβέντα....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Social Forum' που ξεκίνησε από το μέλος Defkalion, στις 7 Νοεμβρίου 2007.

1. maltakias

maltakias Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Όπου λάχει
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού

Εννοείται πως την είδα μέσα στις γιορτές συνοδεία καλού malt.
    Για εμένα είχε κι ένα παραπάνω ιδιαίτερο ενδιαφέρον,από τη μια γιατί ήθελα να δω πόσο πιστό θα είναι στο "χώρο" (π.χ. το σπάνιο malt mill που αναφέρεται είναι όντως ένα θρυλικό ουίσκι του οποίου δεν σώζεται ούτε σταγόνα σήμερα) κι επίσης για να δω τι θα αναγνωρίσω.

Ο δε whisky expert με το όνομα Rory McAllister δεν είναι άλλος από τον πραγματικό whisky expert Charles Maclean [​IMG]

από τον οποίο έχω την τύχη να διαθέτω ιδιόχειρη αφιέρωση...

2. mariath

mariath Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Όλη η Νότια Αμερική
    Ήμουν σίγουρη ότι θα την έβλεπες... τι maltakias θα ήσουν αλλιώς;

3. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    AQ-BD-IN-IS-JP-PE
  4. romantic woman

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΑΠΩΝΙΑ
    Βλέπω ότι η Αγάπη του Χάνεκε είναι υποψήφια για 4 βραβεία(για 4 κατηγορίες),διόλου τυχαίο,χαρισματικός κορυφαίος σκηνοθέτης δεν κατάφερε να πάρει το όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας πρόπερσι με την γερμανική"λευκή κορδέλα"του αξίζει να το πάρει τώρα!αν όχι σε όλες τουλάχιστον σε μία -δύο κατηγορίες.

Την γνώμη μου για την ταινία την έχω πεί σε παλαιότερο πόστ,να αναφέρω ξανά ότι η ταινία στηρίζεται κατά μεγάλο μέρος στις έξοχες ερμηνείες και των δύο πρωταγωνιστών (παρά το προχωρημένο της ηλικίας τους)και του Τρεντινιάν και φυσικά της Ριβά η οποία είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική.
    Είναι συγκλονιστική!αφοπλιστική!σ έναν πολύ δύσκολο και απαιτητικό ρόλο και σε έργο που είναι περισσότερο"θεατρικό"μιά και διαδραματίζεται μέσα σ ένα διαμέρισμα,επομένως ο θεατής(όπως και ο σκηνοθέτης)επικεντρώνεται σε κάθε λεπτομέρεια των προσώπων,κάθε μορφασμός,κάθε σύσπαση του προσώπου,κάθε έκφραση πρέπει νάναι πάνω στο ρόλο επακριβώς!με κάθε λεπτομέρεια!

5. GTS

GTS Member

Για τη Ζωή του Πι έχει γράψει κανείς? Έξοχη ταινία από έναν υπέροχο σκηνοθέτη.

6. romantic woman

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΑΠΩΝΙΑ
    Νομίζω μόνο εσύ και η underwater λίγες μέρες πριν που της άρεσε αλλά δεν ξετρελλάθηκε(αν θυμάμαι καλά:roll:)
    Δεν την είδα ακόμα,αλλά μιά που είναι κι αυτή στις υποψηφιότητες και σκηνοθετημένη από τον Ανγκ Λι την έχω στα προσεχώς:clap:

7. Spyros-007

Spyros-007 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο.
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
    Εφυγε η Mariangela Melato, η κυρία του Ιταλικού κινηματογράφου.

8. chrisbd

chrisbd Member

9. Spyros-007

Spyros-007 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο.
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
    Με το "έφυγε" αυτό εννοούσα και εγώ.

10. chrisbd

chrisbd Member

Βασικά το λινκ ήθελα να βάλω ήταν πλεονασμός η πρώτη πρόταση.....

11. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    AQ-BD-IN-IS-JP-PE
    Δεν ξέρω πώς μου ξέφυγε, ήθελα πολύ να τη δω και θα το κάνω τώρα οπωσδήποτε!

Αρκετά καλή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τη χαρακτήριζα έξοχη.

12. North66

North66 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία
    Eίδα πρόσφατα μια παλιά ταινία που μου είχε ξεφύγει, το Close Encounters of the Third Kind του 1977 του St. Spielberg. Kαλογραμμένο σενάριο, ρεαλιστικό τέλος και αληθοφάνεια που σπάνια συναντάς σε σύγχρονη αντίστοιχη ταινία.

Μοιραστείτε τη σελίδα