Κινηματογραφική κουβέντα....

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για ένα χαλαρό σινεμαδάκι ξεκινήσαμε χθες, με πρησμένα μάτια γυρίσαμε! Είδα το "The impossible", μια καλογυρισμένη ταινία με πολύ σασπένς, ωμότητα αλλά και συγκίνηση (σε ρεαλιστικά επίπεδα, αν εξαιρέσουμε ίσως μια σκηνή). Χωρίς να τη χαρακτηρίζω αριστούργημα, είναι ένα αξιόλογο φιλμ που ασχολείται με μια από τις πιο καταστροφικές φυσικές καταστροφές των τελευταίων χρόνων και τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης για επιβίωση (βασίζεται άλλωστε στην ιστορία μιας αληθινής οικογένειας).
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Οι τελευταίες ταινίες που είδα ήταν...

Stand up guys: Μια ευχάριστη Αμερικάνικη ταινία, πέρασε η ώρα όμορφα βλέποντας την - βέβαια δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

The dark knight rises: Άργησα λίγο να δω τη νέα ταινία Μπάτμαν γιατί περίμενα έναν φίλο για να το δούμε μαζί. Όπως και να'χει πολύ ωραία ταινία που όμως δεν μου άρεσε τόσο όσο η δεύτερη μπατμαν ταινία του Νόλαν, και προσωπικά μου έφερε στο μυαλό τον Μάο σε ορισμένες στιγμές!

A simple life: Ένα αργό όμορφο Χονγκ-Κονγκέζικο διαμαντάκι που με συγκίνησε αρκετά. Δεν θα αρέσει σε όλους όμως, φαντάζομαι πως είναι απ'τις ταινίες που πολλοί που μπορεί να είναι συνηθισμένοι σε πιο ας πούμε ευκολόπεπτες ταινίες θα χαρακτήριζαν εύκολα ως κενή.

και

Django unchained: Μου φαίνεται πως απλά πρέπει να σταματήσω να βλέπω ταινίες του Ταραντίνο, τζάμπα χρόνο σπαταλάω αν λογαριάσει κανείς πόσες άλλες όμορφες ταινίες υπάρχουν στον κόσμο. Κάποτε (όταν ήμουν μικρός) είχα άφησα του Pulp Fiction στο δωμάτιο μου, όμως όσο μεγαλώνω τόσο διαπιστώνω πόσο υπερεκτιμημένος είναι αυτός ο σκηνοθέτης, και μου δίνει την εντύπωση πως με την πάροδο του χρόνου φτιάχνει όλο και πιο χειρότερες ταινίες! Το Django μου φάνηκε (όπως οι περισσότερες ταινίες του απ'τα 00's και μετά) σαν ένα άκομψο κολάζ από ασύνδετες ιδέες και επιρροές με σχετικά ωραίες μουσικές επιλογές. Σίγουρα είχε τις διασκεδαστικές στιγμές της η ταινία, μερικοί ηθοποιοί έπαιξαν πολύ ωραία αλλά μέχρι εκεί ήταν τα θετικά της κατά την γνώμη μου. Επίσης, πρέπει να πω πως μου έδωσε την εντύπωση πως έκανε τεράστια κοιλιά εκεί κοντά στο τέλος της και θα μπορούσε άνετα να είχε 30-40 λεπτάκια μικρότερη διάρκεια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.609
Φεστιβάλ καλτ ελληνικού κινηματογράφου

Κι αν είναι καλτ μην το φοβάσαι

Όσοι πιστοί...

Και φυσικά, η ανεπανάληπτη σκηνή από το "Όλα είναι δρόμος" του Βούλγαρη.


9 λεπτά αποθέωσης...στο τέλος, πάει το Βιετνάμ!!! Η αγαπημένη μου σκηνή ever...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και φυσικά, η ανεπανάληπτη σκηνή από το "Όλα είναι δρόμος" του Βούλγαρη.

9 λεπτά αποθέωσης...στο τέλος, πάει το Βιετνάμ!!! Η αγαπημένη μου σκηνή ever...
Aπλά respect...δε μιλάμε για μια οποιαδήποτε σκηνή αλλά για ΤΗΝ κορυφαία στιγμή ελληνικής ταινίας.
Μου έφτιαξε τη διάθεση...:)

Α και μιας και λίγες σελίδες πριν είχαμε διαφωνήσει για το Τζώρτζογλου προχτές η ΕΤ1 είχε τον ''Εργένη" και μιας και η παρέα μου δεν την είχε δει την ξαναείδα...ε θα μείνω στην αρχική μου κρίση...οι γυναικείες ερμηνείες κερδίζουν κατά κράτος...:D
Θυμήθηκα όμως την καλτ ατάκα για το ποια είναι η πιο δύσκολη εγχείρηση...:bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.609
Δεν την έχω δει τη ταινία...εμείς είχαμε διαφωνήσει? Δε μπορεί...

Πρέπει να την δω όμως, μου κίνησες τη περιέργεια τώρα (απλά είναι λίγο δύσκολο όταν ούτε λαπτοπ δε μπορείς να ανοίξεις πριν τις 10 :D).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δεν την έχω δει τη ταινία...εμείς είχαμε διαφωνήσει? Δε μπορεί...

Πρέπει να την δω όμως, μου κίνησες τη περιέργεια τώρα (απλά είναι λίγο δύσκολο όταν ούτε λαπτοπ δε μπορείς να ανοίξεις πριν τις 10 :D).
Όχι εμείς δεν είχαμε διαφωνήσει...σου στέλνω spoiler...

Α και άμα τη δεις θα χρειαστείς κι εσύ μια δύσκολη εγχείρηση...πως να βγάλεις από το μυαλό σου τη Ντολόρες...:bleh:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Django Unchained

Τα κατάφερε πάλι.Συμφωνώ ότι ίσως ήταν μισό σκαλοπάτι κάτω απ'ότι μας είχε συνηθίσει (ήθελα λίγο πιο ευρηματικούς διαλόγους),όμως παρόλα αυτά φωνάζει Tarantino από μακριά και αποτίει ένα φόρο τιμής στα σπαγγέτι γουέστερν,δίνοντας μια φρέσκια ματιά σε ένα είδος του οποίου οι καλές στιγμές προσωπικά με έχουν καταψυχαγωγήσει.

Είμαι βέβαιος ότι στην 2η-3η θέαση θα ανακαλύψω κι άλλα πράγματα που την πρώτη φορά πάντα σου διαφεύγουν σε ταινίες του μάστορα.

υ.γ. Ο Waltz για ακόμη μια φορά κλέβει την παράσταση.Ρε τι ταλεντάρα είναι αυτή και μας τον είχανε κρυμμένο;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν τον είχαν κρυμμένο .... Απλα έπαιζε σε mainstream ταινίες
( όχι πως ο Ταραντινο δεν έχει καταντήσει mainstream , αλλα λεμε τώρα )
Ενδεικτικά έχει παίξει στους inglourious Basterds , στους 3 σωματοφύλακες , στην Αικατερίνη τη μεγάλη και στο Water for elephants ( εκει έσωσε τη ταινία )
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν κρίνεις από την ηλικία του,κρυμμένος ήταν τόσα χρόνια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κι αν είναι καλτ μην το φοβάσαι

Όσοι πιστοί...

Και φυσικά, η ανεπανάληπτη σκηνή από το "Όλα είναι δρόμος" του Βούλγαρη.

9 λεπτά αποθέωσης...στο τέλος, πάει το Βιετνάμ!!! Η αγαπημένη μου σκηνή ever...
Μιας και μιλάμε για καλτ, δείτε και την διασκευή της ταινίας που θα παιχτεί στο φεστιβάλ.


Την έφτιαξαν κάποιοι φίλοι από την Λαμία με πολύ αγάπη για το πρωτότυπο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.082
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom