Κινηματογραφική κουβέντα....

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Μια ακόμα ταινία που αξίζει τον κόπο να δει κάποιος σε θερινό σινεμά είναι το "le populaire". Η ταινία είναι μια γαλλική κωμωδία που διαδραματίζεται στην Νορμανδία την άνοιξη του 1958.

Παίζει Θεσσαλονίκη αυτή η ταινία?
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είδαμε εχθές το "The Iceman" σε θερινό σινεμά.
Βασίζεται σε αληθινή ιστορία και αφορά στη ζωή ενός επί πληρωμή δολοφόνου.
Συμπαθητική ταινία, με καλές ερμηνείες (πάντα εξαιρετικός ο Michael Shannon, γνωστός τα τελευταία χρόνια από το Boardwalk Empire), αλλά στα χέρια άλλου σκηνοθέτη πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα. Πάντως βλέπεται ευχάριστα.
Θα συμφωνησω! ;)
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Είδα σε θερινό το "Όλα για την αγάπη" ή "stuck in love" όπως λέγεται στα αγγλικά. Μου άρεσαν πολύ οι χαρακτήρες και οι διάλογοι. Η ιστορία, συνηθισμένη, αλλά αποδίδεται πολύ όμορφα από τους ηθοποιούς. Για μια χαλαρή βραδιά, με ρομαντική διάθεση είναι ότι πρέπει! :)
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Λοιπόν όπως είχα αφήσει να εννοηθεί στο τόπικ που μιλάμε για ταινίες, υπήρχε μια ... έκπληξη στα σκαριά.
Σήμερα λοιπόν είναι έτοιμη να τη δείτε. Πρόκειται για το www.movietalk.gr , και είναι το τελευταίο μου δημιούργημα. :bleh:
Είναι ένα φόρουμ αφιερωμένο αποκλειστικά στον κινηματογράφο και την τηλεόραση, και έχει σκοπό να μαζέψει όλους όσους έχουν ενδιαφέροντα σε αυτούς τους χώρους και θέλουν παρέα να τα συζητάνε.
Ρίξτε μια ματιά, πείτε μου τη γνώμη σας, και όσοι θέλετε γραφτείτε φυσικά, και ελάτε και σε κείνη την -αμιγώς κινηματογραφική- παρέα. :)
Def πάω να κάνω register και μου βγάζει: an erron has occured! έληξαν οι εγγραφές;!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.216
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεδομένου ότι απαντάς σε ένα μήνυμα που είναι 6 χρόνια παλιό :haha:

Το movietalk το έχω αφήσει λίγο στην τύχη του μιας και δεν περπάτησε όπως θα περίμενα, οπότε δεν είναι ενεργό πια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
είδα μια γιαπωνέζικη χτες, "Διαστημόπλοιο Γιαμάτο" λεγόταν, αν τη μεταφράσεις από τα Ισπανικά. Λοιπόν, το διαστημόπλοιο ήταν γαμάτο, κρίμα που ήταν άδειος ο σινεμάς.

Απίστευτα συμπαθητικό γιαπωνέζικο κιτς, παρότι υποτίθεται περιπέτεια, γελάσαμε πολύ με τα κατάλοιπα ιαπωνικής κουλτούρας στην ταινία.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Είδα το Miss Violence στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, όπου έγινε παρουσίαση από τον σκηνοθέτη και τους υπόλοιπους συντελεστές. Ταινιά σκληρή, γροθιά στο στομάχι. Παρόλα αυτά μου άρεσε πολύ. Ο Θέμης Πάνου κέρδισε με την αξία του το βραβείο ερμηνείας.
Μετά βέβαια ήθελα να πιω ένα ουισκάκι να συνέλθω..


Επίσης, ειδα σε DVD το Venuto al mondo, νομίζω Γεννημένοι ξανά στα ελληνικά, σας το συνιστώ!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Aρεσε σε κανεναν το Captain Phillips??
Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα καλύτερο με τόσα θετικά που είχα διαβάσει.. Όχι ότι ήταν κακό βέβαια! Και για μένα πιο εντυπωσιακοί ήταν οι ηθοποιοί που έπαιζαν τους πειρατές, παρά ο σταρ Τομ Χανκς..

Παρόμοια συναισθήματα ένιωσα και με την περιβόητη "Ζωή της Αντέλ" αλλά και το "Gravity". Και οι δύο πρωτότυπες ταινίες, με αρκετά ελαττώματα όμως κατά την δική μου άποψη.. Και για μένα, μακράν από το να θεωρούνται "αριστουργήματα". Καλές ταινίες που αξίζουν να τις δεις ναι, αλλά μη τρελαθούμε κιόλας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom