Κοινωνικός τουρισμός 2009

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
"Κοινωνικός" τουρισμός. Για να κατανοήσουμε περι τίνος πρόκειται, πρέπει να ψάξουμε πρώτα πρώτα τί "κρύβεται" πίσω απο τις λέξεις. Οπως λοιπόν υποδηλώνει και η λέξη "κοινωνικός" πρέπει να ξεκίνησε σαν ιδέα με την προοπτική να προσφέρει την δυνατότητα σε ανθρώπους με χαμηλά εισοδήματα οι οποίοι αλλιώς δεν θα είχαν την δυνατότητα να πραγματοποιήσουν ΠΟΤΕ τις διακοπές τους. \

δεν ξέρω αν πρόκειται για ελληνική πατέντα, ξέρω όμως οικογένειες που δεν βγαίνουν οικονομικά για διακοπές κι όμως μέσω του κοινωνικού τουρισμού έχουν δει και δέκα μέρη της ελλάδας. δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο αυτό, ειδικά από ένα κράτος που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ άλλο είδος κοινωνικής πολιτικής. Ξέρω πως η ποιότητα υπηρεσιών είναι πολύ κακή, αρκετοί ξενοδόχοι πράγματι φέρονται απαράδεκτα όπως λέει σωστά ο CakeNet κτλ κτλ, αλλά τουλάχιστον είναι κάτι. Μακάρι να ήταν όλοι τυχεροί σαν εμένα πχ, που μου περισσεύουν έστω και €50 το μήνα να βάλω στην άκρη για ταξίδια. ΤΟ θέμα είναι να βελτιωθεί ο κοινωνικός τουρισμός και όχι να μας τρομάζει...
καθόλου κατακριτέα δεν είναι και ούτε πρέπει να είναι καμία μορφή κοινωνικής παροχής!Το μόνο κατακριτεό είναι ότι πάντα και ως συνήθως στην Ελλάδα βρίσκονται κάποιοι που δεν πληρούν τις προυποθέσεις- άλλα μετέχουν δια της πλαγίας οδού αφήνοντας αλλους που τα δικαιούνται πραγματικά να τρώνε την σκόνη τους και να ακούν την απάντηση δώσαμε δώσαμε...
Οσο για τους ξενοδόχους που ακούν κοινωνικό τουρισμό και ξυνίζουν δεν φταίνε αυτοί- φταίει το γεγονός ότι κανείς δεν βρίσκεται να τους ελέγξει και κανείς δεν τουσ καταγγέλει και τους αφήνει να θεωρούν ότι μπορούν να συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα τηρώντας πλημμελώς την δική τους μεριά της συμφωνίας..
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
κοιτα οποιος το θεωρει αντισυνταγματικο και αισθανεται οτι θιγονται θεμελιωδη δικαιωματα του, μπορει να προσφυγει στο διεθνες δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων και να βρει το δικιο του(εφοσον εχει δικαιο)!!!ναι,ολοι οι ανθρωποι ειμαστε ισοι απεναντι στους νομους!!απλα σε ορισμενες περιπτωσεις υπαρχουν διαταξεις που εχουν θεσπιστει για να προστατευσουν ή να ενισχυσουν συγκεκριμενες κοινωνικες ομαδες με χαμηλοτερο εισοδημα(βλεπε πολυτεκνους, φοιτητες, χαμηλομισθους, συνταξιουχους)..δεν βρισκω κατι το μεμπτο σε αυτο!!
εξαλλου ζουμε σε ενα κρατος που θελει να λεγεται "κρατος δικαιου", εστω και αν στην ουσια δεν ειναι!!!
ενα απο τα βασικα χαρακτηριστικα της δημοκρατιας ειναι η κοινωνικη αλλυλεγγυη!ευχομαι ποτε να μην βρεθεις σε θεση τετοια ωστε να την εχεις αναγκη και να υπαρχουν αλλοι που οπως εσυ τωρα να την πολεμουν..
θα συμφωνήσω και γω λατίνα!η ισότητα δεν είναι όσο απλη νομίζεις όταν παρεισφρύουν ειδικές συνθήκες!Οταν ξεκινάς από μία κατάσταση ανισότητας ισότητα επέρχεται με την εξισορρόπηση δυνάμεων!π.χ. θα ήταν ισότητα αν ένας εφοπλιστής πλήρωνε φόρο 1000 ευρώ πες και πλήρωνε 1000 και ένας εργάτης?ισότητα δεν είναι?τα ίδια δεν δίνουν?μην λέμε ότι θέλουμε....Το κράτος αποφασίζει πως είναι σημαντικό να έχουν πρόσβαση στην αναψυχή και κατηγορίες που άλλως ίσως δεν είχαν δυνατότητα και θέτει κριτήρια για τον καθορισμό τους!!!Το ίδιο κάνει και όταν πχ δίνει επίδομα ανεργίας!μα θα δουλεύω εγώ για να κάθονται οι άλλοι??(με το παχυλό επίδομα π δίνει το κράτος..:haha:)Αν πιστεύεις πως οι παροχές αυτές είναι αντισυνταγματικές, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Σύνταγμα για να επιβεβαιώσεις ή να διαψεύσεις τις ανησυχίες σου..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μια ματιά στους χάρτες σας, δείχνει κατά πόσο εμπίπτετε στην κατηγορία των άπορων οικογενειών που περιμένουν το δελτίο κοινωνικού τουρισμού για να δούνε και πέντε μέρη της Ελλάδας... Είναι οι ...ειδικές συνθήκες που αναφέρει πιο πάνω ο tesorino. Και φυσικά θα συμφωνήσει με τη latina. Τζάμπα ξύδι, πιο γλυκό και από μέλι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.158
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα πάντως μου φαίνεται ελαφρώς παράλογο να πληρώνω εγώ ώς φορολογούμενος για να πηγαίνει για μπάνια ο καθε δικαιούχος. Να πληρώσω για να έχει να φάει, κάπου να κοιμηθεί, να πάνε σχολείο τα παιδιά του και να υπάρχει ένα νοσοκομείο να τον φροντίσει αν αρρωστήσει, αλλά μήπως είναι υπερβολή να του πληρώσω και τις διακοπές?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Μια ματιά στους χάρτες σας, δείχνει κατά πόσο εμπίπτετε στην κατηγορία των άπορων οικογενειών που περιμένουν το δελτίο κοινωνικού τουρισμού για να δούνε και πέντε μέρη της Ελλάδας... Είναι οι ...ειδικές συνθήκες που αναφέρει πιο πάνω ο tesorino. Και φυσικά θα συμφωνήσει με τη latina. Τζάμπα ξύδι, πιο γλυκό και από μέλι.
το οτι κανουμε ταξιδια στο εξωτερικο σημαινει σιγουρα οτι δεν ειμαστε αποροι(ουτε μιλησα για απορους, μιλησα για χαμηλομισθους.)..δεν δειχνει ομως δειχνει και κατι για την οικονομικη μας κατασταση!o χαρτης δεν ειναι καθρεφτης του εισοδηματος..αν ηταν ετσι, εγω απο τον χαρτη σου μπορω να συμπερανω οτι εισαι πχ. εφοπλιστης..εισαι ομως???δεν μπορεις να ξερεις το τι στερησεις χρειαζεται να κανει ο καθενας για να παει ενα ταξιδι(και δεν μιλαω προσωπικα αλλα γενικα)..δεν ειναι για ολους το ιδιο ευκολο..και δεν εχει να κανει μονο με τα ταξιδια(τα οποια οπως ισως μπορεις να φανταστεις δεν ειναι ολων το ιδιο χλιδατα, ουτε γινονται σε ιδια συχνοτητα)..παρολα αυτα συμφωνω και εγω στο οτι τα κριτιρια θα μπορουσαν να ειναι αυστηροτερα!!
αν παρα ταυτα συνεχιζεις να νιωθεις αδικημενος, σου ξαναλεω πως μπορεις να αντιδρασεις..
η γνωμη σου ειναι και παραμενει γνωμη σου!και δεν εχω σκοπο να στην αλλαξω...εχω την δικη μου και εμμενω σε αυτην, αλλα σεβομαι και την δικη σου..απλα δεν συμφωνουμε..υπαρχει ξερεις και αυτο σε ενα φορουμ..

οσο για τον tesorino, χαλαρωσε λιγο..ειναι νεο μελος και αυτο δεν σημαινει "βαρατε ελευθερα"..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
οσο για τον tesorino, χαλαρωσε λιγο..ειναι νεο μελος και αυτο δεν σημαινει "βαρατε ελευθερα"..
Ρε συ, μην αρπάζεσαι! :lol: Δεν τον βάρεσα τον tesorino. Kαι αντιπαρέρχομαι το σχόλιο ότι μπορώ να αντιδράσω. Εδώ γελάνε. Στην Ελλάδα ζούμε. Δηλαδή αν καταργηθεί το μέτρο αυτό, εσύ θα πας στα ευρωπαϊκά δικαστήρια?
Αναφορικά με το σχόλιο για τις άπορες οικογένειες, είναι απόρροια αυτού που είπε η dorotija πιο πάνω.
Δεν είμαι εφοπλιστής, έκανα πολλά ταξίδια με μεγάλες στερήσεις. Αλλά και αυτό που γίνεται σήμερα! Δες τα σχόλια των υπόλοιπων. ΟΓΑ, δικηγόροι, δημόσιοι υπάλληλοι, ΕΟΤ, όλοι με κοινωνικό τουρισμό. Σιγά ρε παιδιά! Μη Ζμπρώχνεστε! Ποιός θα τα πληρώσει αυτά?
Είπα πιο πριν ότι το μοντέλο της Σουηδίας κατέρρευσε, γιατί δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν δωρεάν παροχές. Οι παροχές κοστίζουν χρήματα και κάποιος πρέπει να τις πληρώσει. Όλα αυτά γίνονται για ψηφοθηρικούς λόγους και σιγά σιγά, παροχή στην παροχή, τα 20 τελευταία χρόνια έχουμε καταντήσει έθνος λουφαδόρων και τζαμπατζήδων. Στις εκδρομές των ΚΑΠΗ, πάνω από τους μισούς είναι νέοι. Οι λέξεις δικαιούχος, δικαιούμαι, απαιτώ, θέλω και όλα τα συναφή έχουν γίνει καραμέλα. Από που δικαιούσαι και πως δικαιούσαι καϋμένε Καραμήτσο? ( Δεν πάει σε σένα αυτό, οκ?)
Και καλά παλιότερα. Μετά το 2000 όμως τα πράγματα άλλαξαν και μεις ακόμα ζούμε στο παρελθόν. Ήρθε το ευρώ, μπήκαμε στην παγκοσμιοποίηση, οι άλλες χώρες τρέχουν με ταχύτητες φωτός, έχουμε και οικονομική κρίση και μεις εκεί!
Τέλος πάντων, εγώ δεν δικαιούμαι κουπόνια κοινωνικού τουρισμού. Δεν θα μου στοιχίσει λοιπόν, όταν οι παροχές αυτές καταργηθούν και δεν θα βγαίνω στους δρόμους να φωνάζω και να λιποθυμάω για το ιερό δικαίωμα στις τζάμπα διακοπές.
Νομίζω πως το θέμα μας εξαντλήθηκε. Όλοι έχουμε τη γνώμη μας και αν και διαφωνώ, σέβομαι την άποψη σου.:)
 
Last edited by a moderator:

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
Μια ματιά στους χάρτες σας, δείχνει κατά πόσο εμπίπτετε στην κατηγορία των άπορων οικογενειών που περιμένουν το δελτίο κοινωνικού τουρισμού για να δούνε και πέντε μέρη της Ελλάδας... Είναι οι ...ειδικές συνθήκες που αναφέρει πιο πάνω ο tesorino. Και φυσικά θα συμφωνήσει με τη latina. Τζάμπα ξύδι, πιο γλυκό και από μέλι.
Άλλα αντ' άλλων..Εγω μιλούσα γενικά και κυρίως για τον κοινωνικό κράτος γενικότερα του οποίου και ειδικότερη εκδήλωση είναι και αυτά τα περιβόητα πια δελτία κοινωνικού τουρισμού!το ότι δεν απαντάς σ αυτά και κάνεις μια άτοπη και άκαιρη προσωπική επίθεση, εμένα το μόνο που μου δείχνει είναι ότι δεν έχεις επιχειρήματα...Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτά τα δελτία- όχι από όνειδος αλλά απλά επειδή δεν έτυχε!Και αν τυχόν πληρώ εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος τα κριτήρια και το χρησιμοποιήσω δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απολογηθώ σε εσένα ή στον οποιονδήποτε!

Υ.Γ. να μας πεις κιόλας πως από έναν χάρτη καταλαβαίνεις τα πάντα για κάποιον απόψεις τρόπο σκέψης, κοσμοθεωρίες κλπ. ΄να το εντάξουμε αν είναι στα πρωινάδικα μαζί με τα ζώδια..ήμαρτον..
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
Ρε συ, μην αρπάζεσαι! :lol: Δεν τον βάρεσα τον tesorino. Kαι αντιπαρέρχομαι το σχόλιο ότι μπορώ να αντιδράσω. Εδώ γελάνε. Στην Ελλάδα ζούμε. Δηλαδή αν καταργηθεί το μέτρο αυτό, εσύ θα πας στα ευρωπαϊκά δικαστήρια?
Αναφορικά με το σχόλιο για τις άπορες οικογένειες, είναι απόρροια αυτού που είπε η dorotija πιο πάνω.
Δεν είμαι εφοπλιστής, έκανα πολλά ταξίδια με μεγάλες στερήσεις. Αλλά και αυτό που γίνεται σήμερα! Δες τα σχόλια των υπόλοιπων. ΟΓΑ, δικηγόροι, δημόσιοι υπάλληλοι, ΕΟΤ, όλοι με κοινωνικό τουρισμό. Σιγά ρε παιδιά! Μη Ζμπρώχνεστε! Ποιός θα τα πληρώσει αυτά?
Είπα πιο πριν ότι το μοντέλο της Σουηδίας κατέρρευσε, γιατί δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν δωρεάν παροχές. Οι παροχές κοστίζουν χρήματα και κάποιος πρέπει να τις πληρώσει. Όλα αυτά γίνονται για ψηφοθηρικούς λόγους και σιγά σιγά, παροχή στην παροχή, τα 20 τελευταία χρόνια έχουμε καταντήσει έθνος λουφαδόρων και τζαμπατζήδων. Στις εκδρομές των ΚΑΠΗ, πάνω από τους μισούς είναι νέοι. Οι λέξεις δικαιούχος, δικαιούμαι, απαιτώ, θέλω και όλα τα συναφή έχουν γίνει καραμέλα. Από που δικαιούσαι και πως δικαιούσαι καϋμένε Καραμήτσο? ( Δεν πάει σε σένα αυτό, οκ?)
Και καλά παλιότερα. Μετά το 2000 όμως τα πράγματα άλλαξαν και μεις ακόμα ζούμε στο παρελθόν. Ήρθε το ευρώ, μπήκαμε στην παγκοσμιοποίηση, οι άλλες χώρες τρέχουν με ταχύτητες φωτός, έχουμε και οικονομική κρίση και μεις εκεί!
Τέλος πάντων, εγώ δεν δικαιούμαι κουπόνια κοινωνικού τουρισμού. Δεν θα μου στοιχίσει λοιπόν, όταν οι παροχές αυτές καταργηθούν και δεν θα βγαίνω στους δρόμους να φωνάζω και να λιποθυμάω για το ιερό δικαίωμα στις τζάμπα διακοπές.
Νομίζω πως το θέμα μας εξαντλήθηκε. Όλοι έχουμε τη γνώμη μας και αν και διαφωνώ, σέβομαι την άποψη σου.:)
Όσον αφορά την αντίδραση μέσω δικαστικής οδού δεν γίνεται γιατί δεν έχει το παραμικρό νομικό έρεισμα και όχι λόγω του ότι ζούμε στο Ελλαδιστάν που δεν λειτουργεί η απονομή δικαιοσύνης!Το αν το κράτος θα κάνει κάποιες τέτοιου είδους παροχές είναι στην ευχέρεια του!και στην ευχερειά του επίσης να τις αποσύρει!
Από τους φόρους που δίνουμε όλοι μας και απο τα οποιαδήποτε έσοδα έχει το κράτος ας μαζευτούν πρώτα τα τεράστια ποσά που πηγαίνουν στις τσέπες κάποιων ιθύνοντων, σε μίζες, απλά σε κάκιστη οργάνωση και ανικανότητα και μετά να διορθώσουμε και το πως κάποιος θα χρηαμτοδοτηθεί για να πάει ένα τριήμερο στην Σκόπελο...
Σαφώς και δεν είναι όλα ιδανικά και ίσως να ήταν σκόπιμο να γίνει μια ανδιάρθρωση του μέτρου, να δεχτώ και ότι κάποιοι μπορεί να πιστεύουν ότι είναι περιττό-αν και διαφωνώ.
Επίσης εγώ πρώτη είπα ότι γίνονται παγαποντιές και ότι πολλές φορέσ οι πραγματικοί δικαιούχοι παραγκωνίζονται.
Οσον αφορα το σουηδικό μοντέλο και τις κοινωνικές παροχές όσο και να γκρινιάζουμε και καλώς κάνουμε και τα προβλήματα είναι μείζονα και θέλουν λύσεις που όχι απλά δεν βρίσκονται αλλά η λύση δεν εγκειται στην κατάργησή τους.Και ευθύνη και των πολιτών να μην δέχονται στωικά την αναλγησία του κράτους
Οσο απαράδεκτη και αν είναι πχ το δημόσιο σύστημα υγείας δεν ξέρω πόσοι θα το αντάλασσαν με το αμερικάνικο σύστημα-εξίσου αποτυχημένου με το σουηδικό, όπου αν δεν έχεις ασφάλιση σε αφήνουν να πεθάνεις σαν το σκυλί.
Θα πει κανείς μα άλλο η υγεία και άλλο οι διακοπούλες. Σαφώς και υπάρχει ιεράρχηση απλά θέλω να πω ότι η βάση που στηρίζει όλα αυτά και πολλά άλλα παιδεία πολιτισμός κλπ είναι η ίδια!Οτι υπάρχει ένα κοινωνικό κράτος που εξάσφαλίζει ορισμένα πράγματα στους πολίτες του.Που φροντίζει να υπάρχουν ίσες ευκαιρείες(αυτά στην θεωρία, την πράξη την βλέπουμε όλοι καθημερινά) Κατ' εμέ πάντως προηγούνται πολλά πράγματα στην ανάγκη καταργήσεως ή αναμορφώσεως μέχρι να φτάσουμε στον κοινωνικό τουρισμό.
 
Last edited by a moderator:

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μια ματιά στα παραπάνω και ο οποιοσδήποτε θα καταλάβει ότι ελάχιστα ασχολήθηκα με αυτά που γράφεις. Ούτε προσωπική επίθεση σου έκανα. Το σχόλιο για τις άπορες οικογένειες και τους χάρτες είναι απάντηση σ'αυτό που γράφει η dorotijia για τους φτωχούς που με τον κοινωνικό τουρισμό "είδαν και δέκα μέρη της Ελλάδας". Και δεν το κατάλαβα αυτό, δεν έχω δικαίωμα να πω τη γνώμη μου εγώ που πληρώνω τους τζαμπατζήδες????? Δεν μιλάμε για κοινωνικά αγαθά όπως η υγεία, ή η παιδεία. Μιλάμε για εκδρομούλες και ταξιδάκια.
Αν εσύ θέλεις να συνεισφέρεις για τον κοινωνικό τουρισμό καλά κάνεις. Εγώ δεν θέλω, αλλά μου επιβάλλεται. Αυτή είναι η διαφορά φίλε μου.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ώπα βρε παιδιά, αράξτε λίγο οι από πάνω, δεν είναι θέμα τώρα τόσο σοβαρό για να γίνουμε μπίλιες! Ούτε διάβασα καμιά προσωπική επίθεση (εκτός κι αν δεν κατάλαβα) Απόψεις ανταλάσσουμε.

Λοιπόν επειδή όλα ξεκίνησαν με ένα δικό μου ποστ :rolleyes:, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι: ΠΟΤΕ δεν μίλησα για ΆΠΟΡΟΥΣ -μπορείτε να δείτε και το ποστ μου. δεν ξέρω από που προέκυψε αυτή η λέξη, κι εμείς πριν ξεκινήσω να εργάζομαι δικαιούμασταν κοινωνικό τουρισμό αλλά δεν είμαστε δα και άποροι... Απλώς είμαστε προνομιούχοι γιατί είχαμε σπίτι στο χωριό, κι έτσι στα δύσκολα είχαμε διακοπές με πολύ χαμηλό κόστος. Μίλησα απλώς για ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ που τα φέρνουν δύσκολα βόλτα για τα καθημερινά θέματα, πόσο μάλλον για να κάνουν και διακοπές το καλοκαίρι.

Θεωρώ ότι όλοι χρειαζόμαστε μερικές μέρες να ξεφύγουμε από την πόλη, να ξεκουραστούμε και να χαλαρώσουμε, απλώς κάποιοι για πρακτικούς οικονομικούς λόγους δεν μπορούν να το κάνουν. Έδώ έρχεται το κράτος πρόνοιας να καλύψει αυτή την ανάγκη, όπως δίνει η Εργατική Εστία εισιτήρια για το θέατρο πχ. Αυτό με βρίσκει σύμφωνη. Άλλωστε ο κοινωνικός τουρισμός δεν κανονίζει ταξίδια στην Παταγονία :D, ούτε σε πεντάστερα ξενοδοχεία, την ανάγκη του ανθρώπου για ξεκούραση καλύπτει. Για σκεφτείτε μια μητέρα με δυο παιδιά πόσα χρήματα χρειάζεται για να πάει 5 μέρες διακοπές το καλοκαίρι με τα παιδιά της (εισιτήρια πλοίου, ξενοδοχεία κτλ) και θα καταλάβετε τι εννοώ. Με βάση αυτά, θεωρώ, κι αυτή είναι φυσικά απλώς η γνώμη μου, ότι ορθώς υπάρχει κοινωνικός τουρισμός.

Από κει και ύστερα, είπες σωστά traveladdict ότι δικηγόροι και ένα σωρό άλλοι κλάδοι από που κι ως που δικαιούνται κοινωνικό τουρισμό. ΑΥΤΟ με βρίσκει σύμφωνη. Τονίζω όμως ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου θεσμού, αλλά της ελληνικής νοοτροπίας εν γένει, που κοιτάει πως να εκμεταλλευτεί καταστάσεις κι ενώ δικαιούται 2 προσπαθεί να πάρει 4 από το κράτος. Καταλαβαίνετε τι εννοώ; Φέρνω το παράδειγμα των μετεγγραφών στο πανεπιστήμιο, ποι όσα παιδιά οικογενειών χαμηλού εισοδήματος περάσουν επαρχία, δικαιούνται να έρθουν αθήνα, για οικονομική διευκόλυνση. Έχετε ιδέα πόσοι βάζουν μέσον, παρότι δεν έχουν ανάγκη, για να έρθει το παιδί τους πίσω, με αποτέλεσμα αυτοί που έχουν πραγματικά πρόβλημα να μένουν απέξω; Αυτό τι σημαίνει, ότι πρέπει να καταργηθεί η διευκόλυνση; Το θέμα είναι να μάθουμε ως λαός να σεβόμαστε τους θεσμούς, και όχι να προσαρμόσουμε τους θεσμούς στη λαμογιά μας!

Για το τέλος, και επειδή πολυλόγησα, να πω το εξής (παρότι θαναι λίγο off topic, sorry def...:(): πληρώνουμε ήδη ένα σωρό λεφτά για πράγματα που δεν απολαμβάνουμε. Πληρώνουμε την ΕΡΤ για να διοργανώνει φιέστες για το Σάκη και τη Eurovision, πληρώνουμε διόδια για να πάμε να σκοτωθούμε οδηγώντας στην απαράδεκτη Κορίνθου-Πατρών, πληρώνουμε για να νοσηλευτούμε σε κάποιο διάδρομο του ευαγγελισμού, πληρώνουμε για να βαριέται η λατινικού να κάνει μάθημα και να μας λέει "ντάξει μωρέ, ταχετε κάνει στο φροντιστήριο"... Πληρώνουμε τόσα πολλά που νομίζω ότι ο κοινωνικός τουρισμός είναι το λιγότερπ.

ΥΓ. αγαπητέ μου traveladdict, ζηλεύω πολύ τα ταξίδια σου κι έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες σου. με τη δική σου λογική, κοιτώντας το χάρτη σου, θαπρεπε να είσαι τουλάχιστον διευθυντής εργοστασίου. όπως λες όμως προς τιμήν σου, τα ταξίδια ήταν καρπός σκληρής οικονομίας, όπως και όλων μας. Γιαυτό το να κρίνεις τα οικονομικά κάποιου από το χάρτη του δεν είναι ασφαλές! Πάντα με εκτίμηση! :D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Με κάλυψες απόλυτα φίλη dorotija :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.158
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ θα επιμείνω. Απο που κι ως που πρέπει εγώ ο φορολογούμενος να πληρώνω τις διακοπές του κάθε "δικαιούχου" - όποιος και να είναι αυτός?
Αντιλαμβάνομαι ως κοινωνική πολιτική ότι χρειάζεται για να διασφαλιστεί ένα ελάχιστο επίπεδο διαβίωσης σε όλους, αλλά μέχρις εκεί. Όχι δα και για διακοπές! Δεν μπορώ να αποδεκτώ τη διάθεση των φόρων που πληρώνω από τα χρήματα που με κόπο κερδίζω, για να παίρνει κάποιος επιδόματα τεμπελιάς - γιατί περί αυτού πρόκειται.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.699
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom