Γερμανία Δανία Ισπανία Κοπενχάγη, Μόναχο ἠ Βαρκελώνη

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.076
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα συμφωνήσω για Κοπεγχάγη... χειμώνας είναι χάλια περίοδος για Βόρεια Ευρώπη, αντίθετα αρχές καλοκαιριού έχει ωραίο, δροσερό καιρό με μεγάλες μέρες που θα βοηθήσουν στις ξεναγήσεις...
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
νομίζω πως δεν πρέπει να σε πτοήσει το 5-1...
είναι καλύτερο πιστεύω ο καθένας μας ν 'ακολουθεί τις τάσεις του..
η πείρα με έχει διδάξει πως τότε περνάει καλύτερα!;)
το περίεργο είναι οτι η βαρκελώνη είναι όνειρο ζωής, πάντα ήθελα να πάω εκεί.
εδώ και ένα χρόνο μου κόλλησε η κοπεγχάγη....
καλά ξεμπερδέματα:rolleyes:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
....και ειχα μια τάση για κοπεγχαγη.
5-1 βαρκελωνη vs κοπεγχαγη
Εγω παλι θα κανω την ανατροπη.
Νομιζω οτι μπορεις να πας Κοπεγχαγη-το ευνοει και η εποχη που θα πας.
Βαρκελωνη και Μοναχο ειναι προορισμοι που θα πας σιγουρα ,ειναι κοντινοτεροι,βγαινουν και προσφορες σε εισητηρια..κινουνται γενικοτερα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.286
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
λυπαμαι αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο ,αλλα ψηφιζω μοναχο οχι τοσο για την ιδια την πολη αλλα για ενα υπεροχο road trip στην βαυαρικη εξοχη και τις βαυαρικες αλπεις ,λίμνη κονιγκσε ,περασμα απο αυστρια και σαλτσμπουργκ και συνεχιζεις με προορισμο την λιμνη κονστανζ και το γραφικο λινταου περνωντας μεσα απο μαγευτικες πολεις ,βουνα ,καστρα.ιδανικο ταξιδι για ανοιξη -αρχες καλοκαιριου!!!!!!!!!
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αν δεν έχεις οικονομικούς περιορισμούς χωρίς σκέψη κοπεγχαγη. Αν θες να σου βγεί πιο οικονομικό το ταξίδι από τις άλλες 2 Μόναχο θα διάλεγα και γω και σε μια βδομάδα εννοείται πως βάζεις αρκετές εκδρομές στο πρόγραμμα.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Εγω παλι θα κανω την ανατροπη.
Νομιζω οτι μπορεις να πας Κοπεγχαγη-το ευνοει και η εποχη που θα πας.
Βαρκελωνη και Μοναχο ειναι προορισμοι που θα πας σιγουρα ,ειναι κοντινοτεροι,βγαινουν και προσφορες σε εισητηρια..κινουνται γενικοτερα.
βασικά αυτό πιστευώ και εγώ. βαρκελώνη Μοναχο είναι πιο προσιτοι προορισμοι, κοπεγχαγη νομιζω οτι ειναι η καλυτερη στιγμη

λυπαμαι αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο ,αλλα ψηφιζω μοναχο οχι τοσο για την ιδια την πολη αλλα για ενα υπεροχο road trip στην βαυαρικη εξοχη και τις βαυαρικες αλπεις ,λίμνη κονιγκσε ,περασμα απο αυστρια και σαλτσμπουργκ και συνεχιζεις με προορισμο την λιμνη κονστανζ και το γραφικο λινταου περνωντας μεσα απο μαγευτικες πολεις ,βουνα ,καστρα.ιδανικο ταξιδι για ανοιξη -αρχες καλοκαιριου!!!!!!!!!

τα κατάφερες, μεμπερδεψε για τα καλά. αυτο είχα στο μυαλο μου...να καταληξω σε road trip.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Αν δεν έχεις οικονομικούς περιορισμούς χωρίς σκέψη κοπεγχαγη. Αν θες να σου βγεί πιο οικονομικό το ταξίδι από τις άλλες 2 Μόναχο θα διάλεγα και γω και σε μια βδομάδα εννοείται πως βάζεις αρκετές εκδρομές στο πρόγραμμα.
Εγω παλι θα κανω την ανατροπη.
Νομιζω οτι μπορεις να πας Κοπεγχαγη-το ευνοει και η εποχη που θα πας.
Βαρκελωνη και Μοναχο ειναι προορισμοι που θα πας σιγουρα ,ειναι κοντινοτεροι,βγαινουν και προσφορες σε εισητηρια..κινουνται γενικοτερα.
βασικά αυτό πιστευώ και εγώ. βαρκελώνη Μοναχο είναι πιο προσιτοι προορισμοι, κοπεγχαγη νομιζω ειναι η καλυτερη στιγμη να το κάνω


λυπαμαι αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο ,αλλα ψηφιζω μοναχο οχι τοσο για την ιδια την πολη αλλα για ενα υπεροχο road trip στην βαυαρικη εξοχη και τις βαυαρικες αλπεις ,λίμνη κονιγκσε ,περασμα απο αυστρια και σαλτσμπουργκ και συνεχιζεις με προορισμο την λιμνη κονστανζ και το γραφικο λινταου περνωντας μεσα απο μαγευτικες πολεις ,βουνα ,καστρα.ιδανικο ταξιδι για ανοιξη -αρχες καλοκαιριου!!!!!!!!!

τα κατάφερες, μεμπερδεψε για τα καλά. αυτο είχα στο μυαλο μου...να καταληξω σε road trip.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κάνε αυτό που σου λέει ο Skullflower. Αλλά μην κάτσεις μόνο Κοπεγχάγη μια εβδομάδα.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
επειδη τυχαινει να εχω παει και στις 3 πολεις, οι συγκρισεις μου βγαζουν πρωτο το μοναχο, δευτερη την κοπεγχαγη, τριτη τη βαρκελωνη. Το μοναχο ειναι πιο all-around, ειναι ευκολοτερο να αρεσει στους πολλους απ'οτι η κοπεγχαγη. Η κοπεγχαγη ειναι πολυ ομορφη πολη, αλλα οχι πολυ ζωντανη και αρκετα/πολυ ακριβη. Η βαρκελωνη απο την αλλη, ωραια ειναι αλλα νομιζω ελαφρως υπερτιμημενη. Εχει ομως ιδιαιτερα ζωντανη ατμοσφαιρα. Το μοναχο θα το εβαζα καπου στο ενδιαμεσο σαν στυλ πολης. Και κυριλε και διασκεδαση και παραδοση. Εξαρταται ποιες ειναι οι προτεραιοτητες σου...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κοπεγχάγη δεν έχω πάει, έχω πάει όμως Βαρκελώνη και Μόναχο.
  • Η εποχή που θα πας είναι κατάλληλη και για τις τρεις πόλεις. Για την Κοπεγχάγη είναι μια καλή ευκαιρία. Στις άλλες πας οποτεδήποτε, ακόμα και χειμώνα.
  • Το Μόναχο είναι το πιο οικονομικό από όλες τις απόψεις. (Εισιτήρια, διαμονή, διατροφή, μουσεία κλπ). Μετά έρχεται η Βαρκελώνη και τελευταία η Κοπεγχάγη.
  • Στη Βαρκελώνη μπορείς να "ξοδέψεις" άνετα όλες σου τις ημέρες χωρίς να κάνεις οπωσδήποτε και κάποια εκδρομή. Ναι και για μένα είναι υπερεκτιμήμένη, αλλά θα βρεις να κάνεις και να δεις πολλά πράγματα χωρίς να βαρεθείς.
  • Το Μόναχο δεν είναι για παραμονή πολλών ημερών, αλλά συνδυάζει τέλεια υπέροχες κοντινές εκδρομές (λίγες ή και πολλές). Σε παραμυθένια βαυαρικά χωριά, μεγαλύτερες γερμανικές πόλεις όπως η Νυρεμβέργη, στην αυστριακή εξοχή, στο Σάλτζμπουργκ κλπ.
Δε μένει παρά να μετρήσεις τα οικονομικά σου και το είδος της εκδρομής που θα σου άρεσε καλύτερα να κάνεις και μετά η απόφαση θα είναι πιο εύκολη. :D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω ψηφιζω βαρκελωνη (ειναι η μονη απο τις 3 πολεις που εχω παει)..η εποχη που θες να πας ειναι ιδανικη για την συγκεκριμενη πολη και οι μερες που εχεις στην διαθεση σου μια χαρα!εγω δεν την θεωρω υπερεκτιμημενη:roll:!

μοναχο απο την αλλη, δεν εχω παει, αλλα πιστευω πως αξιζει τον κοπο μονο αν εχεις αποφασισει να κανεις και εκδρομουλες τριγυρω..να μεινεις δηλ. μοναχο πχ.3 μερες και τις υπολοιπες να νοικιασεις αυτοκινητο και να τριγυρνας..θες κατι τετοιο?αν ναι, το μοναχο πρεπει να ναι η επιλογη σου..

τωρα για την κοπεγχαγη, επειδη το χω κατα καιρους ψαξει κεγω, ειναι οντως πολυ ακριβη πολη και η μια εβδομαδα που φαινεται οτι ειναι υπερβολη..θα μπορουσες βεβαια να την συνδυασεις με αλλη πολη, πχ. βερολινο (εχει και φθηνες πτησεις απο εκει για κοπεγχαγη)..θα μπορουσες να μεινεις 4 μερες βερολινο και να πας και 3 μερες κοπεγχαγη..
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
επειδη τυχαινει να εχω παει και στις 3 πολεις, οι συγκρισεις μου βγαζουν πρωτο το μοναχο, δευτερη την κοπεγχαγη, τριτη τη βαρκελωνη. Το μοναχο ειναι πιο all-around, ειναι ευκολοτερο να αρεσει στους πολλους απ'οτι η κοπεγχαγη. Η κοπεγχαγη ειναι πολυ ομορφη πολη, αλλα οχι πολυ ζωντανη και αρκετα/πολυ ακριβη. Η βαρκελωνη απο την αλλη, ωραια ειναι αλλα νομιζω ελαφρως υπερτιμημενη. Εχει ομως ιδιαιτερα ζωντανη ατμοσφαιρα. Το μοναχο θα το εβαζα καπου στο ενδιαμεσο σαν στυλ πολης. Και κυριλε και διασκεδαση και παραδοση. Εξαρταται ποιες ειναι οι προτεραιοτητες σου...
ευχαριστώ Zephyrous. σκέφτομαι μήπως και δεν μου αρέσει και τόσο η κοπεγχάγη γιατι είναι κάτι διαφορετίκο. απο κοπεγχάγη τι παίζει με εκδρομές? μπόρω να πάω και μια εκδρομη προς Σουηδία μεριά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.328
Μηνύματα
888.308
Μέλη
38.992
Νεότερο μέλος
kwstasa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom