Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Κι εγω μια απο τα ιδια με σενα ακριβως οτι αφορα την σχεση μου με την φωτογραφια!! Ως και απο την ιδια μηχανη ξεκινησαμε!!! Για φαντασου...αχ,τι μου θυμισες τωρα...Αυτην ειχα πρωτα και την πουλησα μετα στον δαμκαλιδη για μια νικον..αλλα ο πρωτος ερωτας,πως σου μενει,ε???
Την πούλησες????? Ιεροσυλία! :mad: Δεν θα την έδινα για τίποτε στον κόσμο! Την έχω ακόμα, με ένα ασπρόμαυρο φιλμάκι πάντα καβάτζα, χημικά λεκάνες κλπ στο ντουλάπι πάντα σε ετοιμότητα και που ξέρεις... ίσως μια μέρα το μπάνιο ξαναγίνει θάλαμος...

Πάντως η πράκτικα είχε ένα καλό: σε μάθαινε να τραβάς ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ. Αλλιώς δεν γινόταν! Ή που θα μάθαινες να χειρίζεσαι τα διαφράγματα και τις ταχύτητες, ή που καλές κατάμαυρες φωτογραφίες!:haha:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εχεις δικιο...μην νομιζεις οτι δεν το μετανιωσα...:(
αλλα πιτσιρικα,φοιτητρια,μου χαλασε κιολας η αληθεια ειναι ,κι εγω τοτε εβγαζα φωτογραφιες με μανια...κι ετσι ηταν η μονη λυση για να παρω καινουργια...
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
εγω έχω μια olympus f 46 αλλα με εχει ανχωσει το θεμα τησ μπαταριασ..... δεν μου κρατάει πολυ!!!! έχετε κανένα καλό φορτιστή στο μυαλό σασ δεν θελω να μείνω χωρισ μπαταρίεσ στην μέση του παρισιου
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Σευχαριστω πολυ payton. Η αληθεια ειναι οτι γιαυτη σκεφτομουνα κι εγω...Επειδη μου φαινεσαι ειδικος ,ποια η γνωμη σου για την ίδια olympus με φακό 17,5-45 ? Αξιζει η διαφορα τα 70 ευρω παραπανω??? Και η Nikon 3000 με φακο 18-55 ? Βεβαια παει στα 370... Τι λες ?? Αξιζει???
Εγω θα επερνα τον 14-42 γιατι ειναι πιο ευρυγωνιος (ισοδυναμο σε 35mm 28-84) απο τον 17-45 (σε 35mm 34-90) και νομιζω αξιζει η διαφορα.Τωρα η D3000 με τον 18-55 (27-82,5 σε 35mm) ειναι σαν τον 14-42 της oly, ειναι το ιδιο και κανει και περιπου 370ε.Και οι δυο μηχανες ειναι στην ιδια κατηγορια η Ε-420 ειναι μικροτερη σε ογκο αλλα εχει περισσοτερες λειτουργιες απο ποιοτητα εικονας περιπου το ιδιο,Για το μεγεθος οπως ειπαν και παραπανω μην σε απασχολει την κρεμας στον λαιμο και εισαι οκ,(εγω κουβαλαω μια Νikon D90 και μια αναλογικη Nikon Ν90s:p).Στα λεφτα της Ε-420 δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο και νομιζω η αγορα της αξιζει.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ισαι-ισα που η 420 με τον 14-42 φακο ειναι φτηνοτερη απο την ιδια με τον φακο 17,5-45 :roll: Η ιδια μηχανη με τον 14-42 κανει 270 ενω με τον 17,5-45 340...:roll: Η πρωτη λες οτι εχει καλυτερο φακο ετσι???
Ο ευρυγωνιος ειναι καλυτερος,οσο αφορα τοπια,αλλα για προσωπα?? Η compact olympus fe που πηρα τελευταια,δεν μαρεσει καθολου για πορτρετα...Αντιθετα τοπια βγαζει ωραια...
Η Nikon 3000 με φακο 18-55 ειναι στα 370. Παω 100 ευρω πανω απο την Olympus 420. Εχει ομως λεει μια λειτουργια που σε οδηγει για αρχαριους. Τι λες??:roll:
ΣΕυχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!! Ειναι πολυτιμη!!:clap:
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
και οι 2 φακοι για πορτρετα ειναι το ιδιο, απλα ο 14-42 ειναι πιο ευρυγωνιος και η διαφορα του ειναι αισθητη και ειναι πιο ακριβος απο τον 17-45.Σε ποιο μαγαζι τον βρηκες ποιο ακριβο? στειλτω μου με πμ. Οπου εψαξα τον βρηκα ποιο φθηνο,Οσο για την λειτουργια της D3000 δεν νομιζω οτι θα εχει και τοσο μεγαλη διαφορα στον χειρισμο η Ε-420.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Tελικα οπως ειπα ειναι δυσκολο να βρω να τις δω απο κοντα...:(
Μονο την olympus 520 βρηκα. Μου αρεσε,αλλα πιο ακριβη απο την 420. Εξακολουθω να ψαχνω να δω και τις άλλες δυο... Διαβασα καπου οτι η 520 εχει σταθεροποιητη... κι οτι η 420 δεν εχει..αυτο κατα ποσο παιζει ρολο? η νικον εχει??:roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα μεταφέρθηκε στο γκρουπ "φωτο-ταξιδιώτες" :)
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Tελικα οπως ειπα ειναι δυσκολο να βρω να τις δω απο κοντα...:(
Μονο την olympus 520 βρηκα. Μου αρεσε,αλλα πιο ακριβη απο την 420. Εξακολουθω να ψαχνω να δω και τις άλλες δυο... Διαβασα καπου οτι η 520 εχει σταθεροποιητη... κι οτι η 420 δεν εχει..αυτο κατα ποσο παιζει ρολο? η νικον εχει??:roll:
Η Ε-420 δεν εχει σταθεροποιητη σε αντιθεση με την Ε-520 που εχει στο σωμα,αυτο παιζει ρολο στο να μην βγαινουν κουνημενες φωτογραφιες με ποιο μικρες ταχυτητες,η νικον δεν εχουν σταθεροποιητη στο σωμα, εχουν στον φακο, οποτε αν παρεις φακο με σταθεροποιητη θα εχεις αλλιως... οχι
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Γειά σας φωτο-ταξιδιώτες.
Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ για αγορά απλής ψηφιακής φωτ.μηχανής.
Nikon ή Canon, Olympus ίσως;Είμαι άσχετη,ακούω διάφορα και επειδή έπεσα πάνω στη συζήτηση είπα να σας φορτωθώ:haha:.Οτι έχετε ευχαρίστηση......καλό είναι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
dorotija, σευχαριστω!! εχεις δικιο φυσικα ..ειναι οπως σου "πηγαινει" στο χερι..το πιστευω κι εγω αυτο!! Εισαι ευχαριστημενη με την συγκεκριμενη? και ποσο καιρο την εχεις?
Για το ιστορικό, να πω κι εγώ ότι οι εντυπώσεις μου από τη φωτογραφική της Dorotija ήταν εξαιρετικές! (και δε μιλάμε για ένα one night stand, αλλά για ένα καθημερινό ειδύλλιο που κράτησε τρεις βδομάδες και βάλε, και μάλιστα σε μέρη εξωτικά κι ονειρεμένα....)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γειά σας φωτο-ταξιδιώτες.
Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ για αγορά απλής ψηφιακής φωτ.μηχανής.
Nikon ή Canon, Olympus ίσως;Είμαι άσχετη,ακούω διάφορα και επειδή έπεσα πάνω στη συζήτηση είπα να σας φορτωθώ:haha:.Οτι έχετε ευχαρίστηση......καλό είναι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απλής εννοείς compact και όχι dslr?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.529
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom