Κρασιά του Κόσμου

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
την γνωμη μου λεω ξερεις..ναι ναιιι..σε σενα μιλαω που με καληνυχτιζεις παρα πολυ ευγενικα ομολογω..για πες μας τωρα εσυ που το χεις το θεμα να μαθουμε κι εμεις που δεν εχουμε ιδεα!της κρητης δεν παλευεται το παμε αυτο..και της σαντορινης χαλια ειναι εε??για πες..εσυ τι μας προτεινεις που ξερεις?
Νομίζω ότι ένα αξιοπρεπές ασύρτικο Σιγάλα Σαντορίνης, είναι 100 φορές καλύτερο από το καλύτερο χύμα κρασί που θα σου πλασάρουν στη Σαντορίνη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στη Γερμανία υπάρχουν 13 περιοχές όπου παράγεται κρασί, στις περισσότερες εδώ και πολλούς αιώνες, όπου το κλίμα είναι σχετικά ήπιο και χωρίς πολλές βροχοπτώσεις (γενικά, στη Γερμανία δε βρέχει πολύ - χιονίζει κατευθείαν ;)).
Eίσαι σίγουρη ότι μιλάς για τη Γερμανία και όχι για τη Λαπωνία?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αναφέρομαι στα bold ότι στη Γερμανία δε βρέχει πολύ και χιονίζει κατευθείαν, ενώ στην πραγματικότητα βρέχει με σταθερότατη κατανομή όλο το χρόνο και χιονίζει μια στο τόσο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ε καλά north, μιας και ζει εκεί η κοπέλα, ας της επιτρέψουμε να εκφέρει γνώμη για το αν χιονίζει ή βρέχει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν περίμενα κάποιον που μένει στη Γερμανία για να μάθω αν χιονίζει ή βρέχει εκεί. Tα τελευταία χρόνια υπάρχει και το internet, εκτός από βιβλία μετεωρολογίας.

History : Weather Underground - Μannheim Germany (βροχή 85 μέρες, χιόνι 10 μέρες σε ένα χρόνο)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν περίμενα κάποιον που μένει στη Γερμανία για να μάθω αν χιονίζει ή βρέχει εκεί. Tα τελευταία χρόνια υπάρχει και το internet, εκτός από βιβλία μετεωρολογίας.

History : Weather Underground - Μannheim Germany (βροχή 85 μέρες, χιόνι 10 μέρες σε ένα χρόνο)
Πωπω, με συγχωρείς. Αγνοούσα πλήρως ότι υπάρχει αυτό το internet πώς το είπες. Άντε να μαζευτούμε τότε όλοι μαζί να την πούμε άγρια στην krazykat που λέει ότι να'ναι και προσπαθεί να μας κοροιδέψει θαρρείς κι εμείς δεν έχουμε google. :bleh:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και ύστερα από αυτό το πολύ χρήσιμο διάλογο ας επιστρέψουμε στο θέμα μας...

Κρασιά του Κόσμου
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μιας και σύντομα πάω για πρώτη φορά Ουγγαρία, έχει κανείς άποψη για το κρασί εκεί; Ξέρω ότι βγάζουν καλά κρασιά, διαβάζω για το tokaji και το κόκκινο egri bikaver. Αν έχει κάποιος άποψη για συγκεκριμένη ετικέτα, καλοδεχούμενη
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Περί Tokaji
Keresk-Edohaz
Royal Tokaji
Oremus
Disznoko

Αυτά που πρέπει να σε απασχολήσουν είναι της κατηγορίας Aszu και Eszencia.
Μια άλλη παράμετρος είναι τα Puttonyos,η γλυκύτητα δηλαδή του tokaji που αναφέρεται σε περιεκτικότητα σακχάρων ανά λίτρο και κυμαίνεται από 3-6 puttonyos στα Aszu ενώ τα Eszencia είναι μια κατηγορία μόνα τους και κατ'εξοχήν τα ακριβότερα.Ο κανόνας λέει ότι όσο ανεβαίνεις σε γλυκύτητα ανεβαίνεις και σε τιμές.

Μη φανταστείς ότι θα βρεις φτηνά tokaji καλής ποιότητας στην Ουγγαρία παρά το ότι θα βρίσκεσαι στη χώρα παραγωγής.

Οι Ούγγροι είναι τόσο περήφανοι για τα tokaji τους (και καλά κάνουν) που τα αναφέρουν ακόμα και στον εθνικό ύμνο τους.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Περί Tokaji
Keresk-Edohaz
Royal Tokaji
Oremus
Disznoko

Αυτά που πρέπει να σε απασχολήσουν είναι της κατηγορίας Aszu και Eszencia.
Μια άλλη παράμετρος είναι τα Puttonyos,η γλυκύτητα δηλαδή του tokaji που αναφέρεται σε περιεκτικότητα σακχάρων ανά λίτρο και κυμαίνεται από 3-6 puttonyos στα Aszu ενώ τα Eszencia είναι μια κατηγορία μόνα τους και κατ'εξοχήν τα ακριβότερα.Ο κανόνας λέει ότι όσο ανεβαίνεις σε γλυκύτητα ανεβαίνεις και σε τιμές.

Μη φανταστείς ότι θα βρεις φτηνά tokaji καλής ποιότητας στην Ουγγαρία παρά το ότι θα βρίσκεσαι στη χώρα παραγωγής.

Οι Ούγγροι είναι τόσο περήφανοι για τα tokaji τους (και καλά κάνουν) που τα αναφέρουν ακόμα και στον εθνικό ύμνο τους.
Ευχαριστώ πολύ, πολύ ενδιαφέροντα!! Ξέρεις καθόλου και για ούγγρικα κόκκινα; Έχεις δοκιμάσει egri bikaver;

Θέλω να φέρω 1-2 μπουκάλια Ελλάδα αλλά δυστυχώς μόνο από το αεροδρόμιο μπορώ να αγοράσω λόγω χειραποσκευής..και δε νομίζω να βρω τίποτα αξιόλογο σε σχέση ποιότητας/τιμής εκεί.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δοκίμασα egri bikaver,το αίμα του ταύρου,αλλά δεν μου έκανε και τρελή εντύπωση οπότε δεν ψάχτηκα και γενικώς με το θέμα.Ουγγαρία σημαίνει tokaji,τα άλλα είναι κόλπα του marketing τουλάχιστον προς το παρόν.

Δεν ταξιδεύω με χειραποσκευές γιατί κατά κανόνα φέρνω αλκοόλ,πολύ αλκοόλ απ'όλα τα ταξίδια μου.

Να τι κουβάλησα στο τελευταίο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom