Κρασιά του Κόσμου

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ενα απο τα κρασια που ηπια φετος το καλοκαιρι ,οταν βρεθηκα στη Γαλικια, ειναι το Zarate.
Εξαιρετικη φρουτωδης γευση , ιδανικο για να συνοδευσει τα θαλασσινα σας
awww.winetherapy.co.uk_uploads_products_i_76_0_600_c_kr_overlay_.jpg
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
6 χρόνια πέρασα στην Κρήτη... όλα τα χύμα το ένα χειρότερο από το άλλο...
οι Κρητικοί ας αρκεστούν σε ρακί...
το χύμα στις ταβέρνες τα περισσεύματα τα επιστρέφουν στο βαρέλι. συνήθως. παντού βέβαια. γι αυτό συμφωνώ ότι προτιμητέο το χειρότερο εμφιαλωμένο από το καλύτερο χύμα

οι φοιτητές fitzi..να αρκεστούν στη ρακί
δες εδώ:
http://www.agrotypos.gr/index.asp?mod=articles&id=59388
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
το περίμενα ότι κάτι θα έγραφες captain...
αλλά επαναλαμβάνω την άποψή μου... όλα τα χύμα το ένα χειρότερο από το άλλο... και δοκίμασα αρκετά...

οι περισσότεροι που φτιάχνουν κρασί κάτω, επειδή το κάνουν μόνοι τους χαίρονται και νομίζουν ότι έχουν καλό αποτέλεσμα... Αλλά δυστυχώς απλά δεν το έχουν... τί να κάνουμε... Και αν τους πεις και την πραγματική σου γνώμη παρεξηγούνται κιόλας...

Όσο για ποιός πρέπει να πίνει ρακί ας μην επεκταθούμε....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η κρήτη τώρα άρχισε να αναπτύσεται σε ποιοτικά κρασιά, όποιος έχει αντιθετη γνωμη ας μου πει ενα καλό κρασι που να ειναι γνωστο και υπήρχε πριν 10 χρόνια... κρασί χυμα υπάρχει πολύ καλό (σε αναλογια με το ότι θα το πληρωσεις πολύ φθηνότερα απο εμφιαλωμενο) το πρόβλημα με το χύμα ειναι οι μαγαζάτορες!!!! το χύμα κρασί ξεκινάει απο 0,70? το λίτρο και φθανει μέχρι 3? το λίτρο και το 95% αγοραζει κατω απο 1? για να οικονομησει... να σας φερω εγω χυμα σε ασκους της λήμνου με 2? και να μου πειτε αν ειναι εξαιρετικο ή οχι (για χυμα μιλάμε πάντα που το πληρωνεις υποτιθεται 8-10 το λίτρο)
Γιατί ενα ουζο που το αγοραζουν πλέον περιπου 3? το πουλάνε πριπου 6? και το κρασι θελουν να το παρουν 1? και να το πουλησουν 8?? αυτό ακριβως ειναι το πρόβλημα, η σαντορίνη είχε εξαιρετικο χυμα (νυχτερι του συνεταιρισμου που περισσευε απο τις εμφιαλώσεις) αλλά τους εκραξε ο Σιγαλας και το κοψαν επειδη απαγορευεται βασει ενος ακομη χαζου νομου τα κρασια ΠΟΠ να πωλουνται χυμα... Στη Γαλλία βρισκεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χύμα κρσιά που ειναι αντιστοιχα Π.Ο.Π. αλλά ω τι εκπληξη επιτρεπεται και χυμα και φυσικα δε κάνει 1? το λιτρο (ΟΥΤΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ)
Το χυμα κρασι που φτιάχνει ο καθε σχετικός/ασχετος και το λεει ως σουπερ και το ποιο υγιεινο έχει μεσα περισσότερα συντηρητικά (αλλά δε το λέει ο παραγωγος γιατί ντρέπεται:D) από ένα κρασί από σύγχρονο οινοποιείο, αν δε βάλει συντηρητικο πάπαλα το κρασάκι του. Χύμα δοκιμάστε λευκο αλλά κυρίως ροζέ στο μεζεδοπωλείο διαχρονικο στο χαιδάρι (εκει που σκάνε οι βόμβες δίπλα:shock:) ωραίο θέμα ανοίξατε:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω φάει hangover από το ροζέ που λες,που πήγε σύννεφο.
Τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια που σύχναζα στα μέρη.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Έχω φάει hangover από το ροζέ που λες,που πήγε σύννεφο.
Τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια που σύχναζα στα μέρη.
αποφεύγω το χύμα στην αθηνα σα το διάολο το λιβάνι αλλά αυτό μου κανε εντυπωση και μονο εκει πίνω χύμα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
το περίμενα ότι κάτι θα έγραφες captain...
αλλά επαναλαμβάνω την άποψή μου... όλα τα χύμα το ένα χειρότερο από το άλλο... και δοκίμασα αρκετά...

ήδη συμφώνησα. ποιος μαγαζάτορας θα βάζει καλό χύμα όταν κάνουν νοθείες και στα υλικά των φαγητών. κάτι αίθουσες των δεξιώσεων που κολλάνε δική τους ετικέτα στο μπουκάλι, ε!! είναι φαρμάκι και δε χρειάζεται ειδικές γνώσεις να το καταλάβεις

οι περισσότεροι που φτιάχνουν κρασί κάτω, επειδή το κάνουν μόνοι τους χαίρονται και νομίζουν ότι έχουν καλό αποτέλεσμα... Αλλά δυστυχώς απλά δεν το έχουν... τί να κάνουμε... Και αν τους πεις και την πραγματική σου γνώμη παρεξηγούνται κιόλας...

το δικό μου είναι καλύτερο απ όλα... δεν ήρθες να το δοκιμάσεις...
σωστά ο Λευτέρης, αν δεν καταναλωθεί σύντομα απ τη στιγμή που θα βγει από το βαρέλι, χαλάει. προτιμώ να χαλάει και να το πετώ από το να βάζω συντηρητικά. 200 λίτρα για τρία χρόνια!!!

αλλά νομίζω η συζήτηση είναι για μπουκάλια με ετικέτα
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
για εμφιαλωμενο σε αιθουσες δεξιώσεων με 50+ το άτομο να βάζουν κάτι κρασιά της πλάκας... εγώ πάντως στο γαμο του κουμπάρου μου του εκανα δώρο από βιβλία χώρα και ξετρελάθηκαν οι καλεσμένοι... ταίριαζε και στο υπέροχο μενου ενω το κρασι του μαγαζιού είμαι σίγουρος ότι θα ήταν στη καλύτερη πολύ μέτριο.... κάποτε θέλησα να βγάλω με δικη μου ετικέτα κρασί (όχι δικο μου κρασι μόνο ετικέτα) και σταμάτησα όταν κατάλαβα ότι η κίνηση ειχε πλέον ταυτιτεί με τη λάντζα.... φυσικά το δικό μου θα ειχε περιεχόμενο πολύ καλής ποιοτητας....
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
απο τι τιμες ξεκιναει το icewine>?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ακριβό σπορ στην Ελλάδα το Icewine.
Δύσκολα θα βρεις κάτι κάτω από 50? κι αν βρεις δεν σου εγγυώμαι για την ποιότητα.

Στην Αυστρία βρήκα και με 20-25,δεν τα έχω ανοίξει ακόμα για να ξέρω αν αξίζουν.

Πάντως με διαφορά ότι καλύτερο στο είδος έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα είναι το Καναδικό Inniskillin.Αλλά αυτά σε άλλες εποχές καλύτερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.205
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom