Κρασιά του Κόσμου

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Υ.Γ είμαι εχθρός της σφολιάτας αλλά η αγαπημένη μου τάρτα (με σπιτική ζύμη) είναι καραμελωμένα κρεμμύδια και chevre...:)
Ωραίος συνδιασμός και για ταλιατέλες αλλά ρίξε και ένα κρεμώδες τυρί για καλύτερη υφή π.χ μασκαρπόνε ή και γιατί όχι και το δικό μας κατίκι και αντί για κατσικίσιο τυρί βάλε καλή γραβιέρα...αυτό το πιάτο θα το ταίριαζα και με rioja!
Και με chevre ταιριάζει πολύ η μαρμελάδα κρεμμύδι, έχεις δίκιο! Απλώς νομίζω η σφολιάτα τα αναδεικνύει καλύτερα (κι εγώ δεν τη χωνεύω τρελά). Για ταλιατέλες....χμ...δε ξέρω, κάτι δε μου κάθεται στο να ρίχνω κρεμμύδια καραμελωμένα σε ζυμαρικά..

Μια νόστιμη συνταγή με Rioja:
Μπούτι αρνίσιο μαγειρεμένο με Rioja και δεντρολίβανο ,σκόρδο ,μέλι ,μαζί με λαχανικά(καρότα, κίτρινη κολοκύθα ,κρεμμύδια )
Ωω ευχαριστούμε :) Δεν έχω δοκιμάσει να μαγειρέψω αρνί ποτέ όμως..


Τι δουλειά είπαμε ότι κάνετε οι αποπάνω? ;) :)
Λαίμαργοι είμαστε...αρκεί...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Προχθεσινη εμπειρια το Limnio του κτηματος Βουρβουκελη απο την Ξανθη.Χρονια 2011.Το blend 20% βαρελι και 80% φρεσκο.
Εχει επιγευση και στρογγυλες τανινες.Μας ευχαριστησε!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ ειδικά σήμερα δεν κάνω τίποτα...κ@*#βαράω...:D
Ε, τότε ας κ@*#βαρέσω λίγο κι εγώ! :D

Πέρυσι τον Οκτώβριο βρεθήκαμε για ένα Σ/Κ στην Καστοριά (η προσφορά των 63 ευρώ, you remember? ;) ). Το πρώτο βράδυ δειπνήσαμε σ' ένα πολύ όμορφο, ζεστό μαγαζάκι που μας πρότεινε η ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείου. Εκεί, δοκιμάσαμε για πρώτη φορά το Κτήμα Στεργίου που συνόδεψε ψητά άγρια μανιτάρια και ένα υπέροχο αρνί με κόκκινη σάλτσα.

Το άλλο βράδυ, σε άλλο, επίσης ωραίο μαγαζί, δοκιμάσαμε την Κόκκινη Πέτρα του ιδίου, που συνόδεψε κεφτεδάκια με μακάλο (διαφορετικό από αυτό των παιδικών μου αναμνήσεων, αλλά εξίσου ενδιαφέρον) και άλλα πιάτα κρεάτων.

Τη μέρα που φεύγαμε, επισκεφθήκαμε το μικρό οινοποιείο όπου μας ξενάγησε η σύζυγος του ιδιοκτήτη και απ' όπου αγοράσαμε μια εξάδα (2 από καθεμιά από τις 3 ετικέτες του) πληρώνοντας κάπου 50 ευρώ.

Αν τα βρήτε, δοκιμάστε τε και γράψτε τη γνώμη σας.

http://www.ktimastergiou.gr/default.asp?cat_id=4

Όσο για το Μεσενικόλα, τι να πούμε τώρα. Αγαπάμε Λίμνη Πλαστήρα και Άγραφα, τά'χουμε περπατήσει πολλάκις κι έχουμε ανακαλύψει πολλά απ' τα κρυμμένα μυστικά τους. Αν συμπληρώσω, δε, ότι ένας συνάδελφός μου είναι από το ίδιο το χωριό, καταλαβαίνεις... Τώρα που κρυώνει και ο καιρός σιγά-σιγά, μαζί με τα εξαιρετικά λουκάνικα της περιοχής (που μας προμηθεύει σε αστείες τιμές - κάτω από 5 ευρώ το κιλό - δεν έχω φάει νοστιμώτερα), φωτιά και μπούρμπερη θα γίνει - ξανά! :haha:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αν τα βρήτε, δοκιμάστε τε και γράψτε τη γνώμη σας.

http://www.ktimastergiou.gr/default.asp?cat_id=4
Μπράβο βρε baba που μου τι θύμησες...πωπω έχω αρχίσει και ξεχνάω επικίνδυνα...:)
Μετά από άλλη εξόρμηση των γονέων ( το έχουν πάρει απόφαση οτι έχουν κόρη αλκοόλα...) μου έφεραν και την Κόκκινη Πέτρα και την Άσπρη Πέτρα και τον Ερυθρό Κτήμα Στεργίου που έχει 60% αγαπημένο ξινόμαυρο, 20% Merlot & 20% Cabernet Sauvignon.
Και τα τρία μπουκάλια εκτιμήθηκαν δεόντως και με εξέπληξαν πολύ ευχάριστα γιατί δε το είχα ξανακούσει το κτήμα.
Καλύτερη δε έκπληξη ήταν οτι τον Ερυθρό τον συσκευάζουν και σε ασκό των 5lt τον οποίο μου έφεραν επίσης...περιττό να πω οτι καταναλώθηκε σε διάστημα μιας εβδομάδας...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για παράδειγμα μετά από εξόρμηση στα Βόρεια οι γονείς μου μου έφεραν δύο κρασιά από το οινοπείο Καραμήτρου στην περιοχή Μεσενικόλα Καρδίτσας.
Η ποικιλία Μεσενικόλα (το ονομά της έχει ενετικές ρίζες) παράγεται μόνο εκεί και τα κρασιά είναι Ο.Π.Α.Π
Δοκίμασα το Μεσενικόλα με 70% μεσενικόλα και 30% Syrah & Carignan το οποίο ήταν πολύ πλούσιο κρασί, με ωραίο χρώμα και άρωμα
Αυτό είναι το οινοποιείο από το οποίο προμηθευόμαστε κι εμείς αλλά σε ... οικογενειακές συσκευασίες! :) Ο φίλος (συνάδελφός) μου τον ξέρει προσωπικά. Μπορείς να παραγγείλεις και online:

Οινοποιείο Καραμήτρου - κρασί,κρασιά Μεσενικόλα,κρασί,τοπικός οίνος,Καρδίτσα,Μεσενικόλας,κρασιά Καραμήτρος,κρασιά Καραμήτρου
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ώπα,έπεσε το βαρύ πυροβολικό.
Δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα παρεμπιπτόντως.

Πόσο το τεμάχιο ρε θηρίο;
Και τι χρονιά;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.871
Έχω παραγγείλει 2 2004 και 2 2005 με τιμή 80 ευρώ περίπου.
Αφού δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα,δεσμεύομαι όταν έρθω
Αθήνα να φέρω 2 μπουκάλια να τα πιούμε με την Nedelja
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Έχω παραγγείλει 2 2004 και 2 2005 με τιμή 80 ευρώ περίπου.
Αφού δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα,δεσμεύομαι όταν έρθω
Αθήνα να φέρω 2 μπουκάλια να τα πιούμε με την Nedelja
:hug:Γι αυτό αγαπώ panpan...γιατί ήθελα να το ζητήσω αλλά είπα να μη φανώ γυφτάκι...:haha:
Εσύ το κρασί...εγώ το φαγητό...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
:hug:Γι αυτό αγαπώ panpan...γιατί ήθελα να το ζητήσω αλλά είπα να μη φανώ γυφτάκι...:haha:
Εσύ το κρασί...εγώ το φαγητό...
και εγω το γλυκο και τη παρεα....:bleh::bleh::bleh:

παρεπιμπτοντως με επηρεασατε με τα κρασια και ειδα ονειρο οτι ημουν σε μια καβα , διαλεξα μερικα απο αυτα που προτεινατε και δεν ειχα λεφτα να πληρωσω....:haha: σοβαρα σκεφτομαι να αξιοποιησω σε κρασακια το επομενο χρημα που θα επσει στα χερια μου, nedelja θα με καθοδηγησεις
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω παραγγείλει 2 2004 και 2 2005 με τιμή 80 ευρώ περίπου.
Αφού δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα,δεσμεύομαι όταν έρθω
Αθήνα να φέρω 2 μπουκάλια να τα πιούμε με την Nedelja
Ο πληθυντικός με περιλαμβάνει ή θα τα πιείτε μόνοι σας;
Θα βάλω το επιδόρπιο (κρασί πάντα).
Κι ένα απεριτίφ για να γνωριστούμε.

σημ. 80 το ένα εννοείς έτσι;Γιατί αν τα πήρες 80 όλα μαζί τότε δεν σε πιστεύω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.247
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom