Κρασιά του Κόσμου

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
... τα Riesling τώρα είναι για συγκεκριμένα πράγματα... έρωτα έχουν μόνο με τα όστρακα, με κάτι κοτόπουλα απλά σχέσεις... για την ιστορία, θα συμφωνήσω ότι τα Γερμανικά μου πάνε πιο πολύ... τα Αλσατικά κι εμένα μου φαίνονται πιο γλυκερά... τα ωραιότερα όμως που έχω πιεί είναι τα Νεοζηλανδέζικα...
Δυναμική είσοδος από τον Traveller :D. Με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες για τα νεοζηλανδέζικα, γιατί πριν κάτι μέρες μίλαγα με φίλους άρτι αφιχθέντες από τη γειτονική Αυστραλία, οι οποίοι δήλωσαν απογοητευμένοι από τα λευκά κρασιά που δοκίμασαν... Νεοζηλανδέζικα βρίσκει κανείς αξιόλογα στην ελληνική αγορά;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Χωρις να ειμαι καποιος ιδιαιτερος γνωστης,νομιζω οτι τα αυστραλεζικα κρασια πολυ φρουτωδη και οποιος δεν εχει πιει δυσκολα θα τα συνηθισει.

Ισχυει αυτο που λεω,τουλαχιστον ετσι οπως το περιγραφω?Δεν ξερω αν χρησιμοποιω τις σωστες λεξεις!!

Κοιταζοντας τωρα στην κουζινα βλεπω οτι μου εχει μεινει ενα μπουκαλι απο το ταξιδι μου στην αυστραλια.
Xanadu,semillon 2002,margaret river.

Εμενα παντως μου αρεσανε τα κρασια στην αυστραλια.

Αλλα ψαχνω ενα που ηπια σε ενα μαγαζι στη λαρισα,αλλα δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται.
Νομιζω ευοινος ή καπως ετσι.Καποια πληροφορια?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εδώ μπαίνω στα χωράφια σας, οπότε με κάθε επιφύλαξη θα πετάξω στην ομήγυρη την ποικιλία Μαυροτράγανο, που εμένα μου έχει κλέψει την καρδιά. Προτάσεις;
Μαυροτράγανο καθαρό δεν θυμάμαι κάποιο. Πολύ ωραίο κρασί είναι το Avaton του Γεροβασιλείου με τρεις σπάνιες ελληνικές ποικιλίες: μαυροτράγανο, μαυρούδι και λημνιό. Μόνο που η τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Η Αυστραλία με την Ν.Ζ είναι περίπτωση Χιλής- Αργεντινής... κόκκινα η Αυστραλία και η Αργεντινή λευκά η Ν.Ζ με την Χιλή... μην το δένετε βέβαια γιατί και η Αυστραλία έχει κάτι Chevignon Blanc υπέροχα αλλά γενικά τα κόκκινα της είναι ανώτερα από τα λευκά... όσο για τους Αργεντίνους αυτοί έχουν το εξής μότο... El verdero vino est vino tinto... λογικό μου ακούγεται μιας και τα λευκά τους είναι μετριώτατα...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γενικά δεν έχω καταλάβει αν οι τιμές των ελληνικών κρασιών είναι τσιμπημένες λόγω φορολόγησης κλπ ή αν πρόκειται για απομεινάρι μιας "φούσκας" των εποχών παχιών αγελάδων.

Άντε χαίρομαι που το γυρίσαμε στο κόκκινο γιατί δεν είμαι πολύ του άσπρου, εκτός από τη μαλαγουζιά :) Παρεπιπτόντως θεωρώ έγκλημα αυτό που κάναν όοοοολα τα μπαράκια - που προμηθευόταν σχεδόν μόνο μοσχοφίλερο, με αποτέλεσμα να με πιάνει πλέον αηδία μόνο που το μυρίζω από τον κορεσμό. Κοντεύω να το πάθω και με το καημένο το αγιωργίτικο.

Γενικά κρασιά ευχαριστήθηκα πολύ στην Ιταλία (με αδυναμία σε montepulciano, barbera d'asti*, valpolicella), ενώ απογοητεύτηκα στο Παρίσι. Περίμενα - μεγάλες προσδοκίες - ότι ακόμα και το ποτήρι κρασί σε ένα απλό μπαρ θα ήταν αξιόλογο και ήπια φόλες σε απαράδεκτα ποτήρια. Άρα ακόμα και σε κατεξοχήν οινοπαραγωγό και οινογνώστρια χώρα, μην επαναπαύεστε :)

* ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ barbera d'asti μπορείτε να βρείτε το Βασιλόπουλο, στα 3,8 ευρώ. Ιδανικό για περιπτώσεις που έχετε τραπέζωμα και θέλετε πολλά μπουκάλια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Δεν νομιζω να ειναι αυτο.

Ισως να μην θυμαμαι και γω καλα.
Μπορει να ηταν και μια λεξη,ενα λογοπαιγνιο με τη μουσικη και τον οινο,το ονομα του κρασιου.

Παντως ευχαριστω για την απαντηση!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν έτσι για να κάνουμε κουβεντούλα οι οινόφιλοι,από τα καλύτερα ελληνικά κρασιά που έχω δοκιμάσει είναι αυτό που έπινα για 2η-3η φορά την περασμένη εβδομάδα.Το Robust του Καριπίδη.

Πάντρεμα Cabernet με Sangiovese 25 μήνες βαρέλι.Πολύ στιβαρό αποτέλεσμα με δυνατές τανίνες που συνοδεύει μόνο έντονα πιάτα.Μη και το βάλετε με κανένα φιλετάκι δίπλα,πάει το φιλετάκι.

Να ένα λάθος που κάνει ο αμαθής ή αρχάριος στο χώρο του κρασιού.Κάθε κρασί ταιριάζει με τα πιάτα του.Πολλές φορές ο λάθος συνδυασμός υποβαθμίζει το μεν ή το δε,όμως όλη η μαγεία στην οινοποσία είναι το ταίριασμα.Όλοι πειραματίζονται στην αρχή κι έτσι μαθαίνει ο άνθρωπος (που θέλει να μάθει).Επίσης ένας καλός οινοχόος (sommelier) μπορεί να βοηθήσει είτε στο εστιατόριο ή στην κάβα.Γι'αυτό δεν πρέπει να σνομπάρουμε τη γνώμη τους -αν όντως είναι επαγγελματίες κι όχι τυχάρπαστοι- ούτε να θεωρούμε σνομπ εκ μέρους τους το να μας λένε μια γνώμη.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.158
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Βάζω το αγριογούρουνο εκ Ταϋγέτου παρακαλώ...βάζεις το κρασί;:haha:
Πάντως δυστυχώς η αλήθεια είναι οτι στην Ελλάδα στα εστιατόρια τα κρασιά είναι υπερτιμολογημένα σε προκλητικό βαθμό, γεγονός που πολλές φορές αποτρέπει στην επιλογή του κατάλληλου κρασιού για το εκάστοτε φαγητό, ακόμα και κάποια ελληνικά μαζικής παραγωγής έχουν τιμές τουλάχιστον αστεία υψηλές...:(
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πραγματικά είναι εξωφρενικό αυτό που συμβαίνει με την τιμολόγηση των κρασιών στα Ελληνικά εστιατόρια.
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπλέ Αλεπού Κυρ Γιάννη, απο το Γιαννακοχώρι της Νάουσας.
Το είχα δοκιμάσει πρίν απο λίγα χρόνια, και πριν απο λίγο καιρό έγινε η εμφιάλωση.
Απλά απο τα κορυφαία κρασιά του κόσμου, το κορυφαίο σίγουρα του - προσβάσιμου αγοραστικά - ελληνικού αμπελώνα.
Α, αγοράζω και οποιαδήποτε φιάλη του συγκεκριμένου κρασιου, εαν την έχει κάποιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.301
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom