Κρασιά του Κόσμου

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χαχαχα,το πιάσατε το νόημα και οι δύο.
Κάποιος που μπορεί να εκτιμήσει το μεγαλείο κάποιων κρασιών,μερικές φορές αρέσκεται να τα πίνει χωρίς τίποτα στο πλάι τους.Ειδικά όταν μιλάμε για πλούσια επιδόρπια που στέκονται εύκολα μόνα τους.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Παέγια λοιπόν με κρέας και θαλασσινά ,ναι Nedelja φυσικά υγράεριο...
θα βάλω όλη την τέχνη μου....

την τάρτα με αχλάδια επίσης !!
ισως και μερικά τέλεια μακαρόν που έφτιαξα προχθές??

Pigi, Nedelja thanks για τις ιδέες και τα tips....τρέχω για ψώνια!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Χαχαχα,το πιάσατε το νόημα και οι δύο.
Κάποιος που μπορεί να εκτιμήσει το μεγαλείο κάποιων κρασιών,μερικές φορές αρέσκεται να τα πίνει χωρίς τίποτα στο πλάι τους.Ειδικά όταν μιλάμε για πλούσια επιδόρπια που στέκονται εύκολα μόνα τους.
Maltakia δεν μεγαλωνω τζάμπα!!Να εισαι σιγουρος....πως οταν εκανα γευσιγνωσιες μάλλον σε σενα απαγορευόταν το αλκοολ!!:)
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
τα κρασια πορτο απο την ομονυμη περιοχη θεωρουνται απο τα καλυτερα του κοσμου.βρισκονται στην περιοχη γαια στο πορτο οι καβες κατα μηκος του ποταμου ντουρου.πανακριβα κρασια.βεβαια ειναι διαφορετικα στην γευση απο τα ελληνικα.τα λευκα τους σαμπανιζουν και τα κοκκινα γλυκιζουν παρα πολλυ....βεβαια γουστα ειναι αυτα....εγω στα κοκκινα ειμαι φανατικος του ελληνικου κρασιου που εχουμε τρομερα κρασια.στα λευκα δεν ειμαι και φαν του ειδους.επισης γαλλια στο στραμβουργο και κολμαρ εχει πολλυ καλες ετικετες απο κοκκινα κρασια....να τονισω πως το λιαστο της σιατιστας στην περιοχη της κοζανης ειναι απο τα καλυτερα που εχω πιεει.με την υποσημειωση πως ειναι δυσευρετο και πανακριβο
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Maltakia δεν μεγαλωνω τζάμπα!!Να εισαι σιγουρος....πως οταν εκανα γευσιγνωσιες μάλλον σε σενα απαγορευόταν το αλκοολ!!:)
Πολύ πιθανό,αλλά κι εγώ κάνω μια πιο επιστημονική προσέγγιση στο πράγμα,μη με στριμώχνεις στα κάγκελα επειδή πίνεις χρόνια.
(χαριτολογώντας πάντα)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Πολύ πιθανό,αλλά κι εγώ κάνω μια πιο επιστημονική προσέγγιση στο πράγμα,μη με στριμώχνεις στα κάγκελα επειδή πίνεις χρόνια.
(χαριτολογώντας πάντα)
Δεν πινω.....μόνο όταν αξίζει τον κόπο απολαμβάνω.....έτσι...για να μπορώ να λέω μετά χαλάλι....Επικουρεια θέση και σταση ζωης:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ρε συ panpan, η ποσότητα που αγόρασες δεν είναι για να πιεις, είναι για να λουστείς! :haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
agallery.trialto.com_d_47442_2_Alpha_20Chardonnay.JPG

Ακόμα φρέσκο το έχω,πριν λίγο σηκώθηκα,συντροφιά με μια τσιπούρα ψητή προσφορά της πεθεράς μου (να'ναι καλά).

Απίθανο Chardonnay ρε παιδιά.Τροπικό φρούτο και βανίλια στη μύτη,συνεχίζει στα ίδια πατήματα με γεμάτο σώμα στο στόμα και με την προσθήκη χαρακτηριστικής βουτυράδας παράλληλα με αρκετά καλά επίπεδα οξύτητας,ενώ στην μέτρια προς μακριά επίγευσή του αφήνει ένα καρυδάτο χαρακτηριστικό που επιμένει ευχάριστα.

Από τα κρασιά που κάνουν μπαμ ότι έχουν "φάει" στην παρασκευή ότι μπορεί να αντέξει ένα καλό Chardonnay.Μηλογαλατική ζύμωση,παραμονή στις οινολάσπες,μπόλικο βαρέλι και όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί να είσαι προφέσορας για να τα μαντέψεις.

Έτσι για να μαθαίνουμε παρέα.Οι οινολάσπες είναι οι νεκρές ζύμες που παραμένουν στο βαρέλι μετά τη ζύμωση (δεν φιλτράρονται δηλαδή,αν το επιλέξει ο παραγωγός) και είτε απλώς κάθονται ή κατά διαστήματα αναδεύονται (batonnage) για να δώσουν επιπλέον σώμα και χαρακτηριστικά ζύμης στο κρασί.Αν μετά από αυτή τη διαδικασία δεν φιλτραριστούν πριν την εμφιάλωση τότε θα διαβάσετε στο μπουκάλι ότι είναι "sur lie",δηλαδή με τις οινολάσπες.

Δείτε τι είναι οι οινoλάσπες.

 
Last edited by a moderator:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
agallery.trialto.com_d_47442_2_Alpha_20Chardonnay.JPG

Ακόμα φρέσκο το έχω,πριν λίγο σηκώθηκα,συντροφιά με μια τσιπούρα ψητή προσφορά της πεθεράς μου (να'ναι καλά).

Απίθανο Chardonnay ρε παιδιά.Τροπικό φρούτο και βανίλια στη μύτη,συνεχίζει στα ίδια πατήματα με γεμάτο σώμα στο στόμα και με την προσθήκη χαρακτηριστικής βουτυράδας παράλληλα με αρκετά καλά επίπεδα οξύτητας,ενώ στην μέτρια προς μακριά επίγευσή του αφήνει ένα καρυδάτο χαρακτηριστικό που επιμένει ευχάριστα.

Από τα κρασιά που κάνουν μπαμ ότι έχουν "φάει" στην παρασκευή ότι μπορεί να αντέξει ένα καλό Chardonnay.Μηλογαλατική ζύμωση,παραμονή στις οινολάσπες,μπόλικο βαρέλι και όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί να είσαι προφέσορας για να τα μαντέψεις.

Έτσι για να μαθαίνουμε παρέα.Οι οινολάσπες είναι οι νεκρές ζύμες που παραμένουν στο βαρέλι μετά τη ζύμωση (δεν φιλτράρονται δηλαδή,αν το επιλέξει ο παραγωγός) και είτε απλώς κάθονται ή κατά διαστήματα αναδεύονται (batonnage) για να δώσουν επιπλέον σώμα και χαρακτηριστικά ζύμης στο κρασί.Αν μετά από αυτή τη διαδικασία δεν φιλτραριστούν πριν την εμφιάλωση τότε θα διαβάσετε στο μπουκάλι ότι είναι "sur lie",δηλαδή με τις οινολάσπες.

Δείτε τι είναι οι οινoλάσπες.

[URL="
in action: battonage in clear-top Chardonnay wine barrel - YouTube[/URL]
συμφωνώ με τον φίλο, εγώ το δοκίμασα στο Νικόπολις, κάπου στα 17€ είναι λιανική του, με ιταλική κουζίνα ριζότο με μανιτάρια ήταν απολαυστικό...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.834
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom