Κυριακή 25/7/2010, 24ωρη απεργία των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά τι σε ενοχλεί περισσότερο που πριν δεν εφάρμοζαν τον κανονισμό ή που τώρα τον εφαρμόζουν;

Άσε την απεργία και τα "τερτίπια" των ελεγκτών στην άκρη.Δεν με απασχολεί το κομμάτι αυτό,γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη.

Προσπαθώ να καταλάβω κάτι.Όταν κάποιοι παρανομούν τους κράζουμε γιατί παρανομούν και τώρα που κάποιοι αποφασίζουν να ακολουθήσουν τον διεθνή κανονισμό πάλι κράξιμο τρώνε;

Δηλαδή δεν πρέπει να ακολουθούν τον κανονισμό;
Αυτοί πρέπει να ακολουθούν τις (γραπτές εννοείται πάντα) εντολές της διοίκησής τους. Το αν οι εντολές είναι σύμφωνες ή όχι με τον οποιοδήποτε διεθνή κανονισμό (και αν αυτός ο κανονισμός βρίσκεται σε ισχύ ή όχι κλπ), αυτό είναι θέμα που απασχολεί τη διοίκηση της υπηρεσίας τους, τους νομικούς συμβούλους της, και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του Eurocontrol. Όχι τον τελευταίο εργαζόμενο, και σίγουρα όχι τους συνδικαλιστές. Αλίμονο κι αν παραδώσουμε τα κλειδιά της διοίκησης για τέτοιου είδους αποφάσεις στους συνδικάλες....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν οι εντολές της διοίκησης αντιβαίνουν τους διεθνείς κανονισμούς τι γίνεται τότε ρε Taver;

Ξέρεις κάποτε όταν ένας χάρος θέρισε κάτι παιδιά στα Τέμπη ήταν συνυπεύθυνος μαζί με την εταιρεία που τον απασχολούσε για το υπερφόρτωμα της νταλίκας.Βέβαια σύμφωνα με τη λογική σου αν του είπε ο προϊστάμενός του να το κάνει,τότε καλώς το έκανε,αφού δεν είναι δουλειά του να αμφισβητεί τις εντολές της διοίκησης.

Και μη μου πείς ότι τα παραδείγματα δεν είναι ίδια,γιατί αν -χτύπα ξύλο- γίνει κάτι στο Βενιζέλος,από τους ελεγκτές θα ψάξουν πρώτα τις ευθύνες,αφού η διοίκηση με κάποιον περίεργο τρόπο πάντα την γλυτώνει και ειδικά στη χώρα μας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν οι εντολές της διοίκησης αντιβαίνουν τους διεθνείς κανονισμούς τι γίνεται τότε ρε Taver;

Ξέρεις κάποτε όταν ένας χάρος θέρισε κάτι παιδιά στα Τέμπη ήταν συνυπεύθυνος μαζί με την εταιρεία που τον απασχολούσε για το υπερφόρτωμα της νταλίκας.Βέβαια σύμφωνα με τη λογική σου αν του είπε ο προϊστάμενός του να το κάνει,τότε καλώς το έκανε,αφού δεν είναι δουλειά του να αμφισβητεί τις εντολές της διοίκησης.

Και μη μου πείς ότι τα παραδείγματα δεν είναι ίδια,γιατί αν -χτύπα ξύλο- γίνει κάτι στο Βενιζέλος,από τους ελεγκτές θα ψάξουν πρώτα τις ευθύνες,αφού η διοίκηση με κάποιον περίεργο τρόπο πάντα την γλυτώνει και ειδικά στη χώρα μας.
Εν προκειμένω, κι αν εχω καταλάβει καλά, οι εντολές της διοίκησης τους αντιβαίνουν τους διεθνείς κανονισμούς που θα ήθελαν να ίσχυαν, και όχι εκείνους που ισχύουν.

Εν πάσει περιπτώσει, αν η υπηρεσία λειτουργεί παράνομα, ας το καταγγείλουν στο Eurocontrol ή ας προσφύγουν σε ευρωπαϊκό δικαστήριο (αν πρόκειται για Ευρωπαϊκό κανονισμό), ή ας πάνε στην επιθεώρηση εργασίας & τα σχετικά δικαστήρια (αν πρόκειται για εργασιακά).

Δεν είναι "με τη λογική μου", είναι η απλή λογική.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Θα βοηθούσε αν βρίσκαμε κάπου τον κανονισμό όπως ακριβώς (δεν) εφαρμόζεται. Διότι αν ο κανονισμός προβλέπει π.χ. ότι ο ελεγκτής μπορεί να εργαστεί υπερωριακά μόνο αν το επιθυμεί ο ίδιος, και αν με τα σημερινά δεδομένα η υπερωριακή εργασία είναι ο μοναδικός τρόπος να καλυφθούν οι ανάγκες των αυξημένων πτήσεων, τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Σε περίπτωση δηλαδή που ο κανονισμός αφήνει κάποια πράγματα στη διακριτική ευχέρεια των ελεγκτών, τότε μπορούν να τον εφαρμόζουν είτε λιγότερο είτε περισσότερο αυστηρά (στη συγκεκριμένη περίπτωση, ανάλογα με το συμφέρον τους). Χωρίς όμως να διαβάσουμε (και να καταλάβουμε) τον κανονισμό δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.801
Likes
18.737
Βρε άσε τους χαρακτηρισμούς και τα υπόλοιπα.Ούτε γνωρίζεις υπό ποιό καθεστώς δεν τον ακολουθούν τόσα χρόνια και δεν θα τον ξανακολουθήσουν σε λίγο καιρό πάλι.Ούτε εγώ διατείνομαι ότι το γνωρίζω βεβαίως.

Συμφωνείς να τηρούν τον κανονισμό,αυτό προσπαθώ να καταλάβω.
Οτιδήποτε άπτεται της ασφάλειας των πτήσεων πρέπει να τηρείται αυστηρότατα. Δε γνωρίζω κατά πόσο με τον "κανονισμό" που αναφέρουν οτι δεν ακολουθούσαν υπήρχε κίνδυνος για ανθρώπινες ζωές. Αν ναι, είναι εγκληματίες και υπόλογοι και πρέπει να επέμβει άμεσα εισαγγελέας να τους καλέσει για εξηγήσεις. Αν όμως όχι και η όποια επίκληση των "κανονισμών" είναι κάποιο τερτίπι, να σταματήσουν τις ψευτομαγκιές και να απεργήσουν κανονικά όπως προβλέπεται. Βλέπεις δε γνωρίζω τη φύση των "κανονισμών" για να είμαι πιο σαφής, αλλά καλύπτω και τις δύο περιπτώσεις.

Διαφωνώ όμως με τον φίλο και σύντροφο ταβέρ περί τυφλής υπακοής στη διοίκηση. Αν η όποια διοίκηση σε καλεί να κάνεις κάτι παράνομο και που θα βάλει ανθρώπινες ζωές σε κίνδυνο, οφείλεις να μην υπακούσεις. Κάτι μου λέει όμως ρε maltakias ότι η επίκληση των "κανονισμών" είναι μια ψευτομαγκιά χωρίς ουσία που τη βγάζουμε από τη ντουλάπα όποτε μας βολεύει. Αλλιώς θα τους τηρούσαν και πριν, κανένας σώφρων δε θα έβαζε ανθρώπινες ζωές σε κίνδυνο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα γι'αυτό είπα εξ'αρχής ότι δεν γνωρίζω κι ότι απλώς κάνω μια υποθετική εργασία πάνω στο ζήτημα.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και το ξέρεις πολύ καλά taver.Τι πιέσεις μπορούν να ασκηθούν πάνω σε έναν εργαζόμενο λίγο πολύ όλοι το γνωρίζουμε.Και κατά πόσον λειτουργούν και τα αρμόδια όργανα ελέγχου,επίσης το γνωρίζουμε.Γι'αυτό είναι ωραία η υποθετική βάση της απλής λογικής σου αλλά στην καθημερινότητα επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι μπάζει από παντού.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.845
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
o Κανονισμος αν καταλαβα καλα δεν εχει σχεση με υπερωριες αλλα με το ποσα αεροπλανα ειναι στον διεθνη εναεριο χωρο. κατι τετοιο

παντως στον Δημ.Τομεα ακομα και αν διαφωνεις με την διοικηση για κατι που σου ειπε να κανεις ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις. Πριν το κανεις , οφειλεις να κανεις μια γραπτη διαμαρτυρια οτι αυτο που σου ζητηθηκε ειναι ανομο, λαθος, εναντια στο συμφερον του κρατους κλπ κλπ αλλα πρεπει να το κανεις
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Εν προκειμένω οι ελεγκτές παίζουν το κρυφτούλι. Μόλις διάβασα ότι, εν όψει της λευκής, γελοίας, απεργίας, ανακλήθηκαν από την ΥΠΑ όλες οι θερινές άδειες των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας. Ας πάνε για κανένα σκηνάκι να βάλουν μυαλό οι αχρείοι. Που μας κοροϊδεύουν με την δήθεν πιστή τήρηση των διεθνών κανονισμών. Τωρα τους θυμήθηκαν τους κανονισμούς. Δες τους ρε που κόπτονται για την νομιμότητα και την ασφάλεια μία ημέρα μετά την κήρυξη της απεργίας τους ως παράνομη και καταχρηστική. Δεν με νοιάζει, ας χάσω την πτήση μου, ας μην πάω διακοπές. φθάνει να σπάσει το απόστημα και να εξαφανιστούν τέτοια φαινόμενα που οδήγησαν τον τόπο μου στον οικονομικό και χειρότερα στον ηθικό ξεπεσμό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.801
Likes
18.737
Εν προκειμένω οι ελεγκτές παίζουν το κρυφτούλι. Μόλις διάβασα ότι, εν όψει της λευκής, γελοίας, απεργίας, ανακλήθηκαν από την ΥΠΑ όλες οι θερινές άδειες των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας. Ας πάνε για κανένα σκηνάκι να βάλουν μυαλό οι αχρείοι. Που μας κοροϊδεύουν με την δήθεν πιστή τήρηση των διεθνών κανονισμών. Τωρα τους θυμήθηκαν τους κανονισμούς. Δες τους ρε που κόπτονται για την νομιμότητα και την ασφάλεια μία ημέρα μετά την κήρυξη της απεργίας τους ως παράνομη και καταχρηστική. Δεν με νοιάζει, ας χάσω την πτήση μου, ας μην πάω διακοπές. φθάνει να σπάσει το απόστημα και να εξαφανιστούν τέτοια φαινόμενα που οδήγησαν τον τόπο μου στον οικονομικό και χειρότερα στον ηθικό ξεπεσμό.
Δυστυχώς το απόστημα δε σπάει όσο κάποιοι θεωρούν δεδομένη τη θεσούλα τους. Ανακλήθηκαν οι άδειές τους? Δε τους λυπάμαι καθόλου....
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Παρατηρώ επίσης ένα έλλειμμα δημοσιογραφικής ενημέρωσης. Οι αρμόδιοι δημοσιογράφοι εμφανίζουν μια ανεξήγητη αδυναμία (ανικανότητα; απροθυμία; ) να ενημερώσουν κατά πόσον η προ της "λευκής απεργίας" κατάσταση ήταν παράνομη ή όχι. Παρόλο που το ζήτημα τίθεται συνεχώς ακόμα και σε δελτία ειδήσεων, η μόνη απάντηση που έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι προφανώς αυτό που διαδίδουν οι ίδιοι οι ελεγκτές, ότι δηλαδή "ουδέποτε υπήρχε θέμα ασφάλειας". Άσχετα με το θέμα της ασφάλειας, μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ σχετικά με το αν υπήρχε θέμα ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom