Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Κωνσταντινούπολη είχα πάει το 2006, και τότε είχαν θέματα αλλά πλέον έχει παραπάει το θέμα.

αν δεν είχα μικρά παιδιά, θα πήγαινα άνετα, αλλά πλέον δε θέλω να πολυδιακινδυνεύω!
Δεν το συζητω...ακομη και τα παιδια να μην παρεις μαζι...ολοι θα εχουν ανησυχια για σενα.... και γω θα παω μονη ενω συνηθως παντα καποιος ερχεται μαζι μου αυτη τη φορα σε ολους εχω πει οχι... γιατι δεν θελω την ευθυνη αλλων..ποσο μαλλον των παιδιων μου ...
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
463
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αν είναι για πρώτη επίσκεψη στην Πόλη κι εγω θα ήμουν πολύ διστακτικός αφού είναι λογικό να θες να περάσεις χρόνο σε βασικά σημεία που έχουν χτυπηθεί όπως Ιστικλαλ και Αγια Σοφια/Μπλε τζαμι και ολη αυτη η αναταραχή θα σου δημιουργει προφανώς καποια ανησυχία.

Εχοντας παει ομως ηδη μια φορα ευχαρίστως θα ξαναπηγαινα και τωρα, εχοντας δει τα βασικά / τουριστικα αξιοθεατα θα επικέντρωνα το ενδιαφέρον και τον χρόνο μου σε περιοχές και γειτονιες που δεν ''προσελκυουν'' το τρομοκρατικο ενδιαφέρον.

Για παράδειγμα, η ασιατικη πλευρα ειναι εξαιρετική, με πολλούς κρυμμενους ''θυσαυρους'' , ησυχία και μια πιο original προσέγγιση στην καθημερινοτητα της Πόλης, ειδικά Ουσκουντάρ και Καντίκιοϊ αξιζουν οπωσδήποτε επισκεψη και περιπλάνηση στα στενά της αγορας ( και στα τοπικά χαμαμ που δεν υπάρχει τουρίστας ουτε για δείγμα, κατι που εχει διατηρήσει τον παραδοσιακό, απλοϊκό τους χαρακτήρα - αν και πλεον ουτε και στα τουριστικά θα βλεπεις πολλούς).

Και στην ευρωπαϊκή βέβαια μπορείς να κανεις πολλά πράγματα στα πέριξ, βολτες παραλιακά απο το Φιντικλι μεχρι το Ντολμα Μπαχτσε (να το επισκεφτείτε οπωσδήποτε), μετα πιο πάνω στο Ορτακιοϊ (εμεις ειχαμε πάει περπατώντας τα Χριστούγεννα μεσα στο κρυο αλλά δεν στο προτείνω) και ακομα πιο πάνω βέβαια αν θες μεχρι το Νεοχωρι ( Γενικιοϊ) με μια πολυ δραστήρια ελληνική κοινότητα, μετα κρουαζιέρα στον Βοσπορο - αλλά και στον Κερατειο Κολπο , βολτα στο Πιερ Λοττι και άφθονο σεργιάνι στα στενά γυρω απο το φανάρι.

Γενικά δλδ μπορεις ανετα να ξοδέψεις ενα γεμάτο τριήμερο απολαμβάνοντας την Πόλη χωρίς ουσιαστικά να εκτεθείς στα κεντρικά της σημεια.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Την πρώτη φορά πήγα με φιλους οδικώς, περάσαμε ωραία και είδαμε τα βασικά (Αγιασοφιά, Μπλε τζαμι, Τοπκαπι και με κρουαζιέρα στο Βόσπορο). Τώρα το πλανο είναι με τη γυναίκα χωρίς τα παιδια. Η γυναίκα δεν έχει ξαναπάει, οπώτε θα θέλει να δει τα παραπάνω!
 
Last edited:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κριμα κ σκεφτομουν τα φωτα εκει..αντε να βρεις προορισμο τελευταια στιγμη τωρα!
οσες φορες πηγα παντως ηταν πριν η μετα απο τρομοκρατικη φοβαμαι ομως οτι μου τελειωνουν οι ζωες-ειπαμε επταψυχη αλλα μου εμεινε 1 :D μην την χασω στην Πολη.
ασχετο αλλα περιμενω πως κ πως μια ταινιαρα που θα βγει 22 δεκ
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Εγω παντως ΘΑ ΠΑΩ...! και περιμενω με μεγαλη ανυπομονησια ποτε θα περασουν οι μερες..! και γμτ για δυο μερες εχασα το τελευταίο πραξικοπημα :icon_cheesygrin::icon_cheesygrin:.
ΥΓ φιλε @elias74gr αν τελικα πας αλλαξε ξενοδοχειο μεινε στη περιοχη sirkesi πχ https://www.booking.com/hotel/tr/or...oAQGoAgM;sid=b3f532e243eefe5817f22db13dcd6371 ή https://www.booking.com/hotel/tr/sa...oAQGoAgM;sid=b3f532e243eefe5817f22db13dcd6371 :icon_lol:
Ακολουθώντας την πρόταση σου, έκλεισα στο Orient Express , στην παλιά πόλη, με δυνατότητα ακύρωσης εως 30 Δεκ, οπώτε έχουμε περιθώριο ακόμα. Να δούμε και το καιρό μέχρι τότε! Σε ευχαριστώ!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ακολουθώντας την πρόταση σου, έκλεισα στο Orient Express , στην παλιά πόλη, με δυνατότητα ακύρωσης εως 30 Δεκ, οπώτε έχουμε περιθώριο ακόμα. Να δούμε και το καιρό μέχρι τότε! Σε ευχαριστώ!
Απο εκει παντου πηγαινεις με τα ποδια
Την Ταξιμ και Ιστικλαλ να αποφυγετε απογευμα κ βραδυ...και μακρια απο γκρουπ στα αξιοθεατα...κατα τα αλλα μια χαρα θα πανε ολα και αν εχει χιονι που δεν νομιζω ...αλλα αν εχει μην την χασετε..την Πολη ειναι μαγική !
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Χρόνια Πολλά!

τελικά, αποφασίσαμε να πάμε!

θα είναι και κανένας άλλος ή θα είμαστε οι μοναδικοί;
Να περασετε καλα....δεν θα γινει τιποτα! το πιστευω... θα ειναι τοσο λιγοι οι ευρωπαιοι τουριστες..που θα αισθανεστε "μοναδικοι";)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να περασετε καλα....δεν θα γινει τιποτα! το πιστευω... θα ειναι τοσο λιγοι οι ευρωπαιοι τουριστες..που θα αισθανεστε "μοναδικοι";)
Φιλοι παντως που τώρα ειναι εκει μου ειπαν οτι ειναι ολα γεματα, οι δρομοι το ιδιο, τα μαγαζια τιγκα, διασκεδαση κ ξενυχτια ως τις 05.00, αισθημα ασφαλειας υψηλο κ παρα πολλοι τουριστες κ ελληνες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φιλοι παντως που τώρα ειναι εκει μου ειπαν οτι ειναι ολα γεματα, οι δρομοι το ιδιο, τα μαγαζια τιγκα, διασκεδαση κ ξενυχτια ως τις 05.00, αισθημα ασφαλειας υψηλο κ παρα πολλοι τουριστες κ ελληνες.
Και για του λογου το αληθες...τραφικ τζαμ μετα το κλαμπινγκ..(επιστροφη απο την τελευταια σταση στις 05.00..απο το reina εννοειται...)
15697862_10208466491999824_413139121836122197_n.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom