Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα,
σκέφτομαι για ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη αρχές Απριλίου αλλά διαπίστωσα οτι ειναι εποχή ραμαζανιου. Θα έχω κάποιο προβλημα όσον αφορά την επίσκεψη στα αξιοθέατα ή στο φαγητό; Βρέθηκε κάποιος εκεί τέτοια εποχή να μου δώσει μια εικόνα;
 

empag

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Καλησπέρα. Την επόμενη εβδομάδα θα πάμε για τρίτη φορά και θα ήθελα να επισκεφτούμε οικονομικες αγορές για ρούχα εκτός από την σκεπαστή αγορά; Γνωρίζει κάποιος;
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλησπέρα. Την επόμενη εβδομάδα θα πάμε για τρίτη φορά και θα ήθελα να επισκεφτούμε οικονομικες αγορές για ρούχα εκτός από την σκεπαστή αγορά; Γνωρίζει κάποιος;
Στην περιοχή πάνω από την αιγυπτιακή μπορείς να βρεις τα πάντα...
 

Attachments

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Καλησπέρα,
σκέφτομαι για ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη αρχές Απριλίου αλλά διαπίστωσα οτι ειναι εποχή ραμαζανιου. Θα έχω κάποιο προβλημα όσον αφορά την επίσκεψη στα αξιοθέατα ή στο φαγητό; Βρέθηκε κάποιος εκεί τέτοια εποχή να μου δώσει μια εικόνα;
Εμείς πέρυσι επισκεφθήκαμε την Κωνσταντινούπολη σε εποχή ραμαζανίου.
Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα . Ίσα ίσα που μας άρεσε γιατί το κλίμα ήταν γιορτινό, τα τζαμιά ήταν όλα φωταγωγημένα μάλιστα γράφανε με φωτα και κάποιες ευχές . Εμείς είμασταν εκεί και στη λήξη του ραμαζανίου που είχε γιορτές σε διάφορα σημεία στην πόλη .
Για τα αξιοθέτα και τα φαγητά μας κτλ δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Όλα λειτουργούσαν κανονικά.
Καλά να περάσετε :)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@ayreonliv και εγώ έχω βρεθεί στην Πόλη όταν είχαν ραμαζανι και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Απλώς, φίλοι Τούρκοι μας είχαν συμβουλευσει να μην είμαστε τελείως "χύμα, με τσιγάρα και μπύρες στο χέρι ας πούμε, μέρα μεσημέρι, σε περιοχές εκτός τουριστικού κέντρου, μήπως θεωρηθεί ασέβεια και μας "την πει" κανένας μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος...
Οχι ότι και πάλι θα γίνει κάτι... σαν ένδειξη σεβασμού!
Κατα τα άλλα όλα λειτουργούν κανονικά, και αν πετύχεις και γιορτές, όπως λέει η @eleni.v ακόμα καλύτερα..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Eγω έχω βρεθεί Κων/λη στο τέλος του Ραμαζανιου (το bayram - φετος βλέπω ειναι 10/4). Η Αιγυπτιακη αγορά ήταν κλειστή και κάποια μαγαζια. Επίσης, ένα κακό ήταν ότι επειδή τότε είναι αργία και για τους Τούρκους γινόταν ένας μικρός χαμός στις ουρες στα αξιοθέατα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Σήμερα ήταν να γίνουν τα εγκαίνια της ανακαινισμένης Μονής της Χώρας (Kariye camii) που και αυτή μετατράπηκε από μουσείο σε τζαμί, αλλά τα εγκαίνια αναβλήθηκαν για τον Μάιο...
Από σήμερα επίσης και για ένα μήνα κλειστός θα μείνει για εργασίες συντήρησης ο πύργος του Γαλατά.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
This surprising city was the world’s most visited in 2023


Η πιο επίσκεψιμη πόλη της υφηλίου για το 2023 παρόλες τις φυσικές καταστροφές που σημειώθηκαν στην χώρα μέσα στο έτος...
Ο κόσμος θέλει Πόλη!!!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Για όσους επισκεφθούν την Πόλη αλλά και άλλα μέρη της Τουρκίας, από 1 Μαρτίου εκδόθηκε απόφαση από το υπουργείο πολιτισμού τους και όλες οι τιμές των μουσείων θα αναγράφονται πλέον σε ευρώ. Οι επισκέπτες θα μπορούν να πληρώνουν φυσικά (και) σε λίρες με βάση την τρέχουσα ισοτιμία.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Απο που κλεινεις εισιτηρια για το Τοπ Καπι; Μπορεις μεσα απο το επισημο site;
(Εχω παθει πλακα με τις τιμες γενικα...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom