Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα. Αν πάμε καθημερινές αξίζει τον κόπο (με την προϋπόθεση να έχει πράγματα να κάνουμε και το βράδυ)?
Για να δούμε και τα μουσεία τουλάχιστον τα βασικά+ τις κρουαζιέρες και τις βόλτες στον βόσπορο,τι είναι προτυμότερο? Σ/Κ ή καθημερινές?
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
κοστος με βενζινη απο λειβαδια
Γεια σας κι απο μενα.Σχεδιαζω ταξιδι οδηκως απο Λειβαδια για Πολη.Στο πηγαινε και στο ελα θα γινει σταση σε πολεις για ξεκουραση-διανυκτερευση.Ισως Ξανθη και Καβαλα,ακομα αγνωστο.
4 βραδια στην Πολη.Για τις προτασεις σας στο τι να επθσκεφθουμε αλλα και για τιμες λιγο πολυ τα γραφετε.Για πριγκιπονησια δεν ειδα κατι αλλα θα ψαξω κι αν δεν βρω θα σας ρωτησω. Αρχικα λοιπον,εχω καποιες ερωτησεις:
1. Υπαρχει κατι που θα πρεπει να κανω κατα την εισοδο στην χωρα? Συναλλαγμα που να κανω?καπου διαβασα για μια καρτα που ειναι στην λογικη διοδιων.Αν ξερει κανεις,ας δωσει τα φωτα του

2. Σε ποια περιοχη να ψαξω για ξενοδοχειο?προφανως τα κριτηρια ειναι να ειμαστε οσο πιο κοντα γινεται σε ολα,να ειναι οικονομικα και να υπαρχει ασφαλεια για το αυτοκινητο.Ξεχασα να πω πως μια που θα το παρκαρω οταν φτασουμε και μια που θα το ξαναπαρω για να φυγουμε.Εκει με ΜΜΜ θα κινηθουμε

3. Περιπου ποσο θα μας κοστισει το πηγαινε-ελα συμπεριλαμβανομενων ελληνικων και τουρκικων διοδιων?πειτε μου με υποθετικη αφετηρια την αθηνα.

Για πειτε ρε παιδια καμια ιδεα:xalara:
όπως τα είπες περίπου 300 ευρώ βενζίνες και διόδια-εγώ θα έκανα στάση όσος πιο κοντά μπορούσα στα σύνορα να φτάσω νωρίς το πρωί να αποφύγω όσο γίνετε την κίνηση και καθυστέρηση-η βενζίνη πλέον δεν έχει μεγάλη διαφορα στην τουρκια με ελλάδα 4.70-4.80 tl-διόδια και κίνηση από τα διόδια της κωνσταντινούπολης πριν και μετά κρατα όσο γίνετε όρια ταχύτητας-για διαμονή για μένα προτείνω αν έχετε όρεξη για περπάτημα οxi Sultanahmet-Ταξίμ!!, στη συνοικία Cihangir της Κωνσταντινούπολης και πάνω περίπου από την γραμμή του tram Tophane είναι τέλεια πιο φτηνα και πολλές επιλογές για διαμονή -Parking πολλά καφέ και φαγάδικα-με τα πόδια είπαμε περπάτημα- προσβάσιμο τακσιμ και σε αρκετα της παλια πολης πηγαίνω μέχρι Αιγυπτιακή αγορά -χωρις τραμ κλπ προσβασιμο παντου!!κάτι ενδιάμεσο δηλαδή-έχει και από τα ωραιότερα k χαλαρά μέρη για καφέ-ειδικά το ηλιοβασίλεμα μαγεία όλος ο βόσπορος αγια σοφια τα πάντα στα πόδια σου γραφικα και χωρις τουριστες:clap:εδω δες τι γινετε!
 

Attachments

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
κοστος με βενζινη απο λειβαδια

αν έχετε όρεξη για περπάτημα οxi Sultanahmet-Ταξίμ!!χωρις τουριστες:clap:εδω δες τι γινετε!
Να υποθέσω πως η κλασική πρόταση περιοχών στο κέντρο είναι Sultanahmet και Taksim?
Όταν λες όρεξη για περπάτημα? Περίπου πόση ώρα από τα σημεία με την στάνταρ επισκεψιμότητα?
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
εγώ ακύρωσα σήμερα και έκλεισα σε αυτό http://el.hotels.com/hotel/details....usDateful=false&reviewOrder=date_newest_first το οποίο λειτουργεί εδώ και ένα μήνα. Έχει πάρκινκ με κόστος 10ε την ημέρα και μετά τις 5 διανυκτερεύσεις είναι δωρεάν. Αυτά μου είπε μέσο mail ο manager. Τελικά όταν τον είπα ότι είναι πολλά +30ε απλά για πάρκινκ πέσαμε στα 15 κα το έκλεισα. Νομίζω πως είμαι σε καλό μέρος και όμορφο ξενοδοχείο. Απο εκεί και πέρα στην επιστροφή μου 21 Απρ αν δεν έχεις κλείσει κάπου θα σε ενημερώσω αν θες.
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
αν δεν έχεις κλείσει κάπου θα σε ενημερώσω αν θες.
Βεβαίως και θέλω!
Ωραίο φαίνεται.Αλλά μακριά από το κέντρο πρέπει να είναι. Στις ημερομηνίες που ψάχνω εγώ πάντως ανεβαίνει λίγο η τιμή αλλά λογικά είναι λόγω της σεζόν. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι τις μέρες που θέλω να πάω έχει αγώνες grand prix άρα ακόμα μεγαλύτερη ζήτηση. Τέλοσπάντων, Με το καλό όταν γυρίσεις θέλω εντυπώσεις
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Παιδιά,μπορεί να με κατατοπίσει κανείς στο τι παίζει τις Κυριακές? Τα πάντα είναι κλειστά? Ακόμα και τα παζάρια? Οι κρουαζιέρες και οι βόλτες στον βόσπορο με το καραβάκι γίνονται Κυριακές ή μόνο τις υπόλοιπες μέρες?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Παιδιά,μπορεί να με κατατοπίσει κανείς στο τι παίζει τις Κυριακές? Τα πάντα είναι κλειστά? Ακόμα και τα παζάρια? Οι κρουαζιέρες και οι βόλτες στον βόσπορο με το καραβάκι γίνονται Κυριακές ή μόνο τις υπόλοιπες μέρες?
Ολα ειναι ανοιχτα εκτος το μεγαλο παζαρι...και τα καραβακια πανε και ερχονται 365 μερες το χρονο..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλημέρα!
Για την κρουαζιέρα στο Βόσπορο να διαλέξω την http://www.sehirhatlari.com.tr/en,
την http://www.turyol.com/en/index.asp ή κάποια άλλη;
Επίσης ξέρεις κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να "σπάσω" το τουρ στα δύο, έτσι ώστε να δούμε τα αξιοθέατα της Ευρωπαϊκής πλευράς (επιβίβαση από Εμινονου) να κατέβουμε είτε Rumeli Hisari είτε Anadolu Hisari (δεν ξέρω ποιο απ' τα δυο αξίζει περισσότερο - κάθε πρόταση δεκτή:)) για βόλτα και ίσως φαγητό και μετά επιβίβαση σε επόμενο καραβάκι για επιστροφη και χάζι στην Ασιατική πλευρά; Παραθέτω εικόνα προς διευκρίνιση:

Μήπως ζητάω πολλά; :p
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εγω προτείνω το αεροπλάνου ακόμα κι αν φοβάσαι,κανε ένα κουράγιο,50 λεπτά ειναι η πτήση και απολαυστική!βλέπεις Σκύρο,Λήμνο και τσουπ έφτασες! Από Λειβαδιά τα χιλιόμετρα πολλά,τα έξοδα επίσης και το χάος στους δρόμους στην Κωνςταντινούπολη,πιστεύω απογοητεύει και τον καλύτερο και πιο υπομονετικό οδηγό!
Θα είναι ευκολότερο να φτάσεις ξεκούραστος,χωρίς δυσκολία στο ξενοδοχειο σου και να πηγαίνεις παντού με τα μέσα μεταφοράς.ειναι κι αυτο μέρος της Πόλης.
Η οδήγηση και η κίνηση στην Πόλη ειναι χαώδης και απορώ πως δεν τρακάρουν κάθε 50 μέτρα ετσι όπως οδηγούν. Αν θες να ρίξεις μια ματια στην ιστορία μου ισως σε βοηθήσει στο προγράμμα.
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Καλημέρα!
Για την κρουαζιέρα στο Βόσπορο να διαλέξω την http://www.sehirhatlari.com.tr/en,
την http://www.turyol.com/en/index.asp ή κάποια άλλη;
Επίσης ξέρεις κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να "σπάσω" το τουρ στα δύο, έτσι ώστε να δούμε τα αξιοθέατα της Ευρωπαϊκής πλευράς (επιβίβαση από Εμινονου) να κατέβουμε είτε Rumeli Hisari είτε Anadolu Hisari (δεν ξέρω ποιο απ' τα δυο αξίζει περισσότερο - κάθε πρόταση δεκτή:)) για βόλτα και ίσως φαγητό και μετά επιβίβαση σε επόμενο καραβάκι για επιστροφη και χάζι στην Ασιατική πλευρά; Παραθέτω εικόνα προς διευκρίνιση:

Μήπως ζητάω πολλά; :p
Με την turyol που μάλλον θα προτιμήσω, βλέπω ότι γράφουν straight tour.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλημέρα!
Για την κρουαζιέρα στο Βόσπορο να διαλέξω την http://www.sehirhatlari.com.tr/en,
την http://www.turyol.com/en/index.asp ή κάποια άλλη;
Επίσης ξέρεις κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να "σπάσω" το τουρ στα δύο, έτσι ώστε να δούμε τα αξιοθέατα της Ευρωπαϊκής πλευράς (επιβίβαση από Εμινονου) να κατέβουμε είτε Rumeli Hisari είτε Anadolu Hisari (δεν ξέρω ποιο απ' τα δυο αξίζει περισσότερο - κάθε πρόταση δεκτή:)) για βόλτα και ίσως φαγητό και μετά επιβίβαση σε επόμενο καραβάκι για επιστροφη και χάζι στην Ασιατική πλευρά; Παραθέτω εικόνα προς διευκρίνιση:

Μήπως ζητάω πολλά; :p
Με την Τuryol πήγα κ εγώ... έκανε το πολύ 2 ώρες και η βόλτα ήταν απολαυστικότατηκαι απο΄τις 2 πλευρές....12 λίρες το εισιτήριο
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Με την Τuryol πήγα κ εγώ... έκανε το πολύ 2 ώρες και η βόλτα ήταν απολαυστικότατηκαι απο΄τις 2 πλευρές....12 λίρες το εισιτήριο
Θυμάσαι αν το καραβάκι έκανε στάσεις σε κάποια αξιοθέατα (κι αν ναι σε ποια) για να πάρει κόσμο; Επίσης ξέρεις αν έχει διαδρομή κατα τη διαρκεια του ηλιοβασιλέματος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom