Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν είσαι κοντά στη γέφυρα του Ατατούρκ έχει το Tραμ 5 από Cibali
 

SophiArt*

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη -Καππαδο
Σταθμός μετρό κοντά στο Πατριαρχείο δεν υπάρχει.


Τώρα αυτό δεν ξέρω πώς να σου το πω για να μη σε απογοητεύσω χειρότερα...
Το διαβατήριο κανονικά κάνει περίπου μια βδομάδα για να εκδοθεί. Επειδή όμως λες για απώλεια, καμιά φορά η αστυνομία κάνει έρευνα για απωλεσθέντα διαβατήρια κι αυτό μπορεί να πάρει και μήνα πριν σου εκδώσουνε καινούργιο.
Πάντως αν δεν μείνεις πολλές μέρες ίσως δεν αξίζει να ασχοληθείς με τούρκικη SIM. Αν έχεις σύνδεση τότε με 8 περίπου ευρώ ανά ημέρα μπορείς να χρησιμοποιείς κανονικά το πρόγραμμά σου με όσα δεδομένα και τηλέφωνα έχεις.
Μου πρότεινε ένα άλλο μέλος εδώ μια πολύ καλή λύση με μια εφαρμογή που κατεβάζω από εδώ και αγοράζω ό,τι πακέτο θέλω για Τουρκία. Η κοσμοτε μου δίνει με €7 την μέρα 1γιγα την μέρα. Θεωρώ ότι δίνει λίγα, θέλω να είμαι άνετη σε περίπτωση που χρειαστεί να χρησιμοποιήσω google maps ή οτιδήποτε άλλο για περισσότερο. Οπότε δεν θα τους προτιμήσω! Και δεν θα μπω τώρα στην διαδικασία για διαβατήριο... ευχαριστώ πολύ πάντως παιδιά όλους! Καλά ταξίδια να έχουμε και καλό Πάσχα!

Τι εννοείς; Η Τουρκική Γλώσσα χρησιμοποιεί το λατινικό αλφάβητο. Ναι, πολλές επιγραφές είναι και στα Αγγλικά.
Ναι, χρησιμοποιεί λατινικό αλφάβητο αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν καταλαβαίνεις γρι για το τι γράφουν, ούτε για προορισμους, ούτε σε ταμπέλες. Οι περισσότεροι μου είπαν πως ενώ το μετρό τους είναι πολύ καλό, αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις, ταλαιπωρείσαι. Κόντος ψαλμός αλληλούια, το Σαββατο που θα πάω με το καλό, θα δω πως θα μου φανεί και όταν επιστρέψω πρώτα ο Θεός θα μπω να γράψω την εμπειρία μου. Καλή Ανάσταση σε όλους!!!!

Μακάρι να είναι έτσι. Εμείς τον Νοέμβριο από μια μεγάλη παρέα πήρα μόνο εγώ με το διαβατήριο της ανήλικης κόρης μου. Οι άλλοι με ταυτότητες έφαγαν άκυρο.
Από Αθήνα για Τουρκία έφαγαν άκυρο ή από Κωνσταντινούπολη για άλλη πόλη; Το έχουν πάθει και άλλοι γι αυτό έτρεξα να βγάλω διαβατήριο για να είμαι 100%σιγουρη ότι δεν θα χάσω το δεύτερο ταξίδι μου (από την Πόλη στην Καππαδοκία)
Ευχαριστώ για την επικοινωνία της εμπειρίας σου!

Κωνσταντινούπολη πήγα τον περασμένο Οκτώβριο. Είχα σκοπό να αγοράσω και γω σιμ αλλά ήταν σχετικά ακριβά (κάπου 25 ευρώ για 4 μέρες που θα έμενα μου φάνηκαν πολλά)
Επί του πρακτέου απλά δεν χρειάστηκε. Είχα κατεβασμένους χάρτες offline και σε κάθε μαγαζί που σταματούσα για καφέ, φαγητό, γλυκό (και προφανώς σταματάς συχνά) έπαιρνα από το wifi. Ακόμη και που χρειάστηκε να φορτώσω χρήματα τη ρεβολούτ σε ένα μαγαζί, μου έδωσε ιντερνέτ ο ιδιοκτήτης και όλα καλά.

Αυτό με τις πινακίδες πρώτη φορά το ακούω. 'Οπως σου είπε και ο @10900km , τα πάντα είναι στα λατινικά και επίσης πουθενά δεν υπήρξε θέμα συνεννόησης. Για να μην αναφέρω ότι πάμπολοι ειδικά μέσα στα παζάρια μιλάνε και ελληνικά.

Επίσης είναι μια χαρά για κοπέλες. Εγώ κινήθηκα και ολομόναχη μέσα στην πόλη. Με μπέρδεψε το σύστημα με την istanbul card (κυρίως γιατί βιαζόμουν μη χάσω ένα μέσο) με βοήθησε ένας πιτσιρικάς και όλα καλά.

Μην ανησυχείς τόσο, προετοιμαστείτε σωστά και θα περάσετε τέλεια. Για Καππαδοκία δεν μπορώ να μιλήσω αλλά στην Πόλη δεν θα σας λείψει τίποτα, αγορές, τέλειο φαγητό, βόλτες και αξεπέραστη ομορφιά.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου! Πιστεύω πως έχουμε οργανωθεί κάπως και βρήκα και φίλο παλιό που πλέον ζει εκεί μόνιμα! Οπότε αν κάπου κολλήσω θα έχω και έναν ντόπιο να με βοηθήσει! Όλα καλά, καλό Πάσχα εύχομαι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η λειτουργία τής γραμμής Μ11 άρχισε τον Ιανουάριο, κι είναι μεγάλο δώρο για όσους πηγαίνουν στο αεροδρόμιο. Η διαδρομή πλέον κοστίζει ψίχουλα, και δεν μπλέκεις με λεωφορεία.
Μη χέσω, τη χρησιμοποίησα την Κυριακή για να πάω από Taksim στο αεροδρόμιο. Έπρεπε να κάνω δυο αλλαγές (δε λειτουργεί ακόμα η ανταπόκριση στο Gayrettepe), και στις δυο περιπτώσεις με έξοδο από το σύστημα και ΑΡΚΕΤΟ περπάτημα ανάμεσα στους σταθμούς. Στο Kağıthane μάλιστα έπρεπε να βγω από το σταθμό (από συγκεκριμένη έξοδο χωρίς σήμανση), να διασχίσω μια λεωφόρο, ένα parking λεωφορείων και μια πλατεία, για να βρω τον επόμενο σταθμό του μετρό (που δεν είχε το σήμα του μετρό απ' έξω αλλά ένα περίεργο U), και όλα αυτά χωρίς την παραμικρή σήμανση (ρωτώντας πας στην Πόλη system). Συνολική διάρκεια διαδρομής 87' (και τρία χτυπήματα στην istanbulcard). Ευτυχώς είχα μόνο ένα μικρό σακίδιο. 100 φορές το λεωφορείο, ειδικά αν έχεις βαλίτσες...
Στο αεροδρόμιο πάλι, η σήμανση για το μετρό είναι ανύπαρκτη. Για το σταθμό πρέπει να βγεις από τον όροφο των αφίξεων (όχι των δημοσίων συγκοινωνιών), και να περάσεις απέναντι σε ένα διάδρομο με φουτουριστικό στέγαστρο αλλά και μηδενική σήμανση. Βαρέθηκα να το ψάχνω και πήρα το Havatas προς την πόλη...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Μη χέσω, τη χρησιμοποίησα την Κυριακή για να πάω από Taksim στο αεροδρόμιο. Έπρεπε να κάνω δυο αλλαγές (δε λειτουργεί ακόμα η ανταπόκριση στο Gayrettepe), και στις δυο περιπτώσεις με έξοδο από το σύστημα και ΑΡΚΕΤΟ περπάτημα ανάμεσα στους σταθμούς. Στο Kağıthane μάλιστα έπρεπε να βγω από το σταθμό (από συγκεκριμένη έξοδο χωρίς σήμανση), να διασχίσω μια λεωφόρο, ένα parking λεωφορείων και μια πλατεία, για να βρω τον επόμενο σταθμό του μετρό (που δεν είχε το σήμα του μετρό απ' έξω αλλά ένα περίεργο U), και όλα αυτά χωρίς την παραμικρή σήμανση (ρωτώντας πας στην Πόλη system). Συνολική διάρκεια διαδρομής 87' (και τρία χτυπήματα στην istanbulcard). Ευτυχώς είχα μόνο ένα μικρό σακίδιο. 100 φορές το λεωφορείο, ειδικά αν έχεις βαλίτσες...
Στο αεροδρόμιο πάλι, η σήμανση για το μετρό είναι ανύπαρκτη. Για το σταθμό πρέπει να βγεις από τον όροφο των αφίξεων (όχι των δημοσίων συγκοινωνιών), και να περάσεις απέναντι σε ένα διάδρομο με φουτουριστικό στέγαστρο αλλά και μηδενική σήμανση. Βαρέθηκα να το ψάχνω και πήρα το Havatas προς την πόλη...
Κάποιοι τα λέγανε εγκαίρως πάντως :cool:

Τουρκία - Πρόσβαση από/προς το (νέο) αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης

Στο σημείο αυτό να διευκρινιστεί ότι η γραμμή μετρό του αεροδρομίου κατασκευάζεται από την κυβέρνηση Ερντογάν, ενώ το υπόλοιπο δίκτυο μετρό από τον μητροπολιτικό δήμο Κωνσταντινούπολης με επικεφαλής τον φουλ αντιπολιτευόμενο Ιμάμογλου. Λόγω και εκλογών υπάρχει μία μεγάλη ς κόντρα μεταξύ των δύο συστημάτων, οι αναφορές λένε ότι η ανταπόκριση στο σταθμό Kagithane είναι κάκιστη, αφού πρέπει να βγεις από το σταθμό, να περάσεις δρόμο με φανάρια κλπ για να μπεις στον σταθμό της γραμμής Μ7.

Λογικά αυτό θα λυθεί όταν το μετρό του αεροδρομίου (Μ11) φτάσει στο Gayrettepe με ανταπόκριση στη γραμμή 2 που σύμφωνα με τις αναφορές θα είναι απ' ευθείας από τον ένα σταθμό στον άλλο (υπόγεια). Μένει βέβαια να δούμε αν οι αναφορές αυτές ισχύουν όταν θα ανοίξει ο σταθμός. Ο υπουργός δημ. έργων υποσχέθηκε ότι η γραμμή θα φτάσει στο Gayrettepe τον Απρίλιο και λογικά θα γίνει, μιας και στις 14/5 έχει εκλογές.

Μέχρι τότε φαίνεται ότι η πρόσβαση από και προς το αεροδρόμιο μέσω του μετρό θα είναι φτηνή (εώς τζάμπα) αλλά λίγο ταλαιπωρία.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.225
Likes
5.778
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν ισχύει. Τον Γενάρη πήρε συνταξιδιώτης μου κανονικά sim με την ταυτότητα.
Μακάρι να είναι έτσι. Εμείς τον Νοέμβριο από μια μεγάλη παρέα πήρα μόνο εγώ με το διαβατήριο της ανήλικης κόρης μου. Οι άλλοι με ταυτότητες έφαγαν άκυρο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
7.123
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μακάρι να είναι έτσι. Εμείς τον Νοέμβριο από μια μεγάλη παρέα πήρα μόνο εγώ με το διαβατήριο της ανήλικης κόρης μου. Οι άλλοι με ταυτότητες έφαγαν άκυρο.
Πήραμε Sim στο αεροδρόμιο (από Turkcell νομίζω) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν τέθηκε ποτέ θέμα διαβατηρίου.
Αλλά και στην Istiklal σε κατάστημα της ίδιας εταιρείας που ρωτήσαμε άλλη φορά μας είπαν πως με την ταυτότητα μπορείς να πάρεις Sim.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.846
Likes
19.060
Σε άλλο thread ο thessaris έχει γράψει αναλυτικά τι ακριβώς ισχύει με τη γραμμή, και πώς θα λυθεί (ελπίζω σύντομα) το ζήτημα με την ταλαιπωρία. Για την ώρα, γαμώ την τρέλα μου δηλαδή, νομίζω ότι όλοι μπορούμε να γαμοσυμφωνήσουμε ότι το να έχεις μία επιπλέον επιλογή για να πας στο αεροδρόμιο, δεν είναι και χάλια. Εγώ πάντα μένω σε airbnb στην περιοχή Sisli/Mecidiyekoy, για να έχω βάση στο σημείο που συναντιούνται οι δύο γραμμές μετρό που με ενδιαφέρουν περισσότερο. Από εκεί, ο Kagithane είναι σχεδόν δίπλα. Ούτως ή άλλως, προτιμώ ένα σύστημα έστω και προβληματικό (μετρό), το οποίο μπορείς να πάρεις από οπουδήποτε στην πόλη, από το λεωφορείο που αν δεν κάνω λάθος ΜΟΝΟ από το Taksim μπορείς να πάρεις. Εκτός κι αν παίρνουμε σαν βάση ότι όλοι μένουμε στο Taksim, και στα αυτά μας το πώς πηγαίνουμε στο αεροδρόμιο από οποιαδήποτε άλλη περιοχή.
Το λεωφορείο μπορείς να το πάρεις και από Aksaray (μπορούσες μέχρι πρόσφατα και από Beyazid), όποτε βολεύει και όσους μένουν Sultanahmet. 45 λεπτά μόνο, δε συζητάμε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος αυτή τη στιγμή για αεροδρόμιο.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.573
Likes
12.826
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κωνσταντινούπολη πήγα τον περασμένο Οκτώβριο. Είχα σκοπό να αγοράσω και γω σιμ αλλά ήταν σχετικά ακριβά (κάπου 25 ευρώ για 4 μέρες που θα έμενα μου φάνηκαν πολλά)
Επί του πρακτέου απλά δεν χρειάστηκε. Είχα κατεβασμένους χάρτες offline και σε κάθε μαγαζί που σταματούσα για καφέ, φαγητό, γλυκό (και προφανώς σταματάς συχνά) έπαιρνα από το wifi. Ακόμη και που χρειάστηκε να φορτώσω χρήματα τη ρεβολούτ σε ένα μαγαζί, μου έδωσε ιντερνέτ ο ιδιοκτήτης και όλα καλά.

Αυτό με τις πινακίδες πρώτη φορά το ακούω. 'Οπως σου είπε και ο @10900km , τα πάντα είναι στα λατινικά και επίσης πουθενά δεν υπήρξε θέμα συνεννόησης. Για να μην αναφέρω ότι πάμπολοι ειδικά μέσα στα παζάρια μιλάνε και ελληνικά.

Επίσης είναι μια χαρά για κοπέλες. Εγώ κινήθηκα και ολομόναχη μέσα στην πόλη. Με μπέρδεψε το σύστημα με την istanbul card (κυρίως γιατί βιαζόμουν μη χάσω ένα μέσο) με βοήθησε ένας πιτσιρικάς και όλα καλά.

Μην ανησυχείς τόσο, προετοιμαστείτε σωστά και θα περάσετε τέλεια. Για Καππαδοκία δεν μπορώ να μιλήσω αλλά στην Πόλη δεν θα σας λείψει τίποτα, αγορές, τέλειο φαγητό, βόλτες και αξεπέραστη ομορφιά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό με τις πινακίδες πρώτη φορά το ακούω. 'Οπως σου είπε και ο @10900km , τα πάντα είναι στα λατινικά
Τι εννοείς; Η Τουρκική Γλώσσα χρησιμοποιεί το λατινικό αλφάβητο. Ναι, πολλές επιγραφές είναι και στα Αγγλικά.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
50
Likes
185
Γράφω αυτό εδώ για να υπάρχει. Επειδή το θέμα: "Που να πάω και τι να δω στην Κωνσταντινούπολη." έχει εξαντληθεί, θα ήθελα να προσθέσω μια γειτονιά που κατα την γνώμη μου αξίζει κάποιος να επισκεφτεί. Έχει αναφερθεί σε συζητήσεις απο ό,τι έχω δεί, αλλά δεν είναι στις δημοφιλείς περιοχές. Δηλαδή (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα) είναι πολύ προτιμότερο κάποιος να πάει εκεί, απο το να πάει σε κάποιο Mall (Zorlu Center κλπ.).

Αναφέρομαι στην περιοχή Kuzguncuk που βρίσκεται στο δήμο Ουσκουντάρ (Üsküdar) στην Ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης. Πρόκεται για μια περιοχή με ελληνική ιστορία, καλό και οικονομικό φαγητό, και γραφικά καφέ. Εγώ πήγα μεσημέρι, έκατσα για φαγητό, μετά βόλτα στην περιοχή και μετά καφέ και ποτό. Βράδυ έφυγα γιατί μου άρεσε.

Η πρόσβαση είναι εύκολη, απο τον σταθμό των ferry boat Ουσκουντάρ, είναι 3 στάσεις με το λεωφορείο (απο την στάση απέναντι απο τον σταθμό των ferry boat). Μπορείς να το κάνεις και με τα πόδια, αλλά καλύτερα λεωφορείο.
338752109_530294235965034_5459201984966699102_n.jpg



340055672_238490868838988_6912703581852314054_n.jpg


338862290_708575501045548_670966082853255391_n.jpg 339054553_1267219090839076_3622464250184041311_n.jpg
 

Attachments

mariath

Member
Μηνύματα
2.225
Likes
5.778
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Από Αθήνα για Τουρκία έφαγαν άκυρο ή από Κωνσταντινούπολη για άλλη πόλη; Το έχουν πάθει και άλλοι γι αυτό έτρεξα να βγάλω διαβατήριο για να είμαι 100%σιγουρη ότι δεν θα χάσω το δεύτερο ταξίδι μου (από την Πόλη στην Καππαδοκία)
Ευχαριστώ για την επικοινωνία της εμπειρίας σου!
Άκυρο έφαγαν στο θέμα της κάρτας SIM. Στο κατάστημα πήραμε μόνο μια κάρτα χρησιμοποιώντας το ένα διαβατήριο που είχαμε.
Στη χώρα μπήκαμε όλοι κανονικά με τις ταυτότητές μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.156
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom