Τουρκία Κωνσταντινούπολη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Η λίστα των Φθινοπωρινών επισκεπτών στην Πόλη:
ioanna balla ---> 5-9/10/09
CakeNet ------> 24-27/10/09

Επόμενος;
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ακομα πιο συντομα, 8/8-14/8
:clap:
εεε...τότε περιμενουμε πρωτα τα δικά σου νέα...
καλό ταξίδι!!


Υ.Γ παιδιά,οσοι πατε νωριτερα απο μένα για δεστε τι παιζει στην Πολη στις 29 οκτωβριου που ειναι αργία?
εχει προγραμματισει να πάει η κόρη μου και δεν μπορώ να βρώ κάπου αν η αγια σοφία,μπλε τζαμι κτλ ειναι ανοιχτα.....
βεβαια θα ειμαι και εγω νωριτερα..αλλα τωρα το θυμηθηκα...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Δηλαδή θα το μετανιώσουν??? Δεν εμεινες ευχαριστημένος??

Αλλοι ειχαν περασει θαυμασια με αυτο το πρακτορειο.Εμεις δεν μειναμε ευχαριστημενοι,(βασικα σχεδον ολο το γκρουπ) αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα τυχει και στους γονεις σου!Τελικα,το καλυτερο ειναι να κλεινεις κατι μονος σου,μιας και πολλα πρακτορεια δε σου παρεχουν τις υπηρεσιες που περιμενεις κι απο την αλλη αμειβονται αδρα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τελικα,καποια αορατη δυναμη ειχε σκοπο να με διαψευσει και να με τιμωρησει που τα εβαλα με τα ταξιδιωτικα πρακτορεια.
Γυρισαμε μολις χθες απο Κωνσταντινουπολη-Προυσα.Θα μιλησω πρωτα για αυτα που μας συνεβησαν με λιγα λογια και μετα τηναποψη μου για την Πολη.
Τα στραβα αρχισαν απο την πρωτη μερα και ειχαν να κανουν με αυτα που διαβαζεις στα φυλλαδια και με αυτα που τελικα βλεπεις μπροστα σου.Δεν θα αναφερθω σε αυτα,μιας και αλλα ηταν σημαντικοτερα.
Απο τη δευτερη μερα μεχρι και την τεταρτη,επαθε το μισο γκρουπ διαρροια.Αιτια ηταν το φαγητο στο εστιατοριο (ειχαμε ημιδιατροφη).Η αρχηγος και ιδιοκτητης του πρακτορειου,ουτε συγκινηθηκε.Το χειροτερο ειναι οτι 2 ατομα (το ενα η γυναικα μου) χρειαστηκαν αμεση ιατρικη περιθαλψη.Καταφεραμε και τελικα,βρηκαμε Τουρκο γιατρο,που ηρθε και εξετασε 5-6 ατομα.Η αρχηγος επεδειξε πληρη αδιαφορια και το μονο που την ενοιαζε,ηταν να βγει το προγραμμα (Πριγκηπονησα)..Επισης,ηξερε ελαχιστα Αγγλικα,και φυσικα ουτε λεξη,Τουρκικα (παρολο που ελεγε οτι ειχε ερθει πολλες φορες στην Πολη).Ημασταν τυχεροι που ενας απο το γκρουπ ηξερε Τουρκικα, γιατι ειχε μεγαλωσει στην Πριγκηπο και ειχε φυγει πριν απο 40 χρονια.
Ο γιατρος ηξερε μερικες λεξεις στα Αγγλικα και δεν μπορω να φανταστω τι θα μπορουσε να γινει αν δεν υπηρχε ο αλλος.Κι αυτο γιατι χρειαστηκε,να παρει ιστορικο απο τον καθενα.Μιλαμε να γινεται ενας πανικος.Ο γιατρος εβαλε ορο και στα 2 ατομα,που ειχαν το σοβαροτερο προβλημα.Επιπλεον,αναγκαστηκα να τρεχω απο φαρμακειο σε φαρμακειο για να βρω και καποια αλλα φαρμακα.
Μεναμε στο Ταξιμ,αλλα δεν βρηκα αυτο που επρεπε,ειχε τελειωσει.Γυριζω στο ξενοδοχειο,μου δινει αλλο χαρτι ο γιατρος και ερχεται μαζι μου ο Τουρκος νοσοκομος (γρι Αγγλικα).Τελικα,βρηκαμε αυτο που χρειαζοταν.Οταν γυρισα ξενοδ.,υπηρχε ενας αναβρασμος στη ρεσεψιον.Ο γιατρος βιαζοταν να φυγει και ηθελε να πληρωθει 250 ευρω!!Η αρχηγος ηταν πισω-πισω και δε μιλουσε (μετα ελεγε οτι τσακωνοταν με το γιατρο για τα χρηματα).
Οσο παντως ημουν εγω εκει δεν εβγαλε αχνα.Ολοι με κοιτουσαν,οποτε αναγκαστηκα κι εδωσα τα 250 ευρω απο την τσεπη μου.Την ιδια ωρα η γυναικα μου ηταν με ορό μαζι με μια κοπελα ειδικευομενη γιατρο απο το γκρουπ.Τελικα,φευγει ο γιατρος,ανεβαινω πανω.Η αρχηγος να λεει τωρα πρεπει να φυγουμε δεν θα προλαβουμε το πλοιο των 11 για Πριγκηπονησα.Λεω της κοπελας,πες μου πως βγαζεις τον ορο,μη χασεις την εκδρομη σου,οπως και το υπολοιπο γκρουπ (εκτος την οικογενεια που ειχε ενα 15χρονο με ορο,επισης).Μου εδειξε και φευγουν ολοι.Ολο το γκρουπ μου ειπε να μην το αφησω ετσι το ζητημα.
Ειχα δωσει 250 ευρω και μας αφησαν μονους και ξεκρεναστιυς με τους οπρους.Φυσικα κανεις απο το πρακτορειο,παρων.Στην πορεια,επαιρνα τηλ την ειδικευομενη να τη ρωταω για τον ορο.Καποια στιγμη σταματαει ο ορος να τρεχει και γεμιζει το σωληνακι αιμα.Πανικοβληθηκα αλλα η κοπελα μου λεει καλυτερα να βγαλω τον ορο,μην παρει η φλεβα,αερα!Το σκηνικο του ,παραλογου!Ευτυχως,η γυναικα μου συνηλθε.Της λεω και πυρετο να εχεις,πρεπει να φυγουμε γιατι το γκρουπ θα πηγαινε Προυσα σε λιγο.
Η αλλη οικογενεια ειχε σοβαροτερο προβλημα.Ο νεαρος ειχε συνελθει αλλα αργοτερα χειροτερεψε παλι.Τηελφωνα επι τηλεφωνων,με το πρακτορειο στην Αθηνα,με την αρχηγο (70 χρονων).Απειλες και τρομερη ενταση.
Ο αλλος απο την Αθηνα,ελεγε οτι δεν ειχε καμια οικονομικη μου υποχρεωση απεναντι μου,το λεει το προεδρικο διαταγμα.Δεν τον ενοιαζε μαλλον η υγεια των πελατων του.
Τελικα με τα πολλα,ως δια μαγειας ο Αθηναιος λεει στον κυριο που ειχε το παιδι οτι υπηρχαν 2 κοπελες στην Πολη,αντιπροσωποι του γραφειου!Παρανοια!Λεμε,γιατι δεν το λετε απο το πρωι?Η απαντηση,μετα, της αρχηγου,ηταν ''δε μου'κοψε!''
Φευγουμε εμεις με το λεωφορειο να βρουμε τους αλλους,για να παμε Προυσα, αφηνοντας την αλλη οικογενεια μονους να τρεχουν στα νοσοκομεια. Τελικα,ηρθε η μια κοπελα και πηγαν στο Γερμανικο νοσοκομειο.Εκει δεν ειχαν παιδιατρο και πηγαν σε Τουρκικο,οπου τους ειπαν οτι ηταν καθαρα τροφικη δηλητηριαση και οτι τα φαρμακα που τους (μας) ειχε δωσει ο Τουρκος γιατρος,επρεπε να πεταχτουν!
Τελικα,αυτη η οικογενεια εμεινε πισω και ηρθε μας βρηκε την αλλη μερα στην Κομοτηνη,δινοντας χρηματα στο νοσοκομειο βεβαια και στα εισητηρια μεταφορας.Ο αλλος απο την Αθηνα,παντως,αρχικα δεν ηθελε καν να βοηθησει.Μετα προφανως φοβηθηκε μην παρει εκταση το θεμα και ενδιαφερθηκε.
Η αρχηγος μας εδωσε 100 ευρω γιατι ειπε οτι το ειχε υποσχεθει και οχι επειδη ηταν υποχρεωμενο το γραφειο να δωσει ουτε 1 ευρω.Με εβαλε και υπεγραψα οτι τα δεχομουνα ως αποζημιωση (εκεινη τη στιγμη ηθελα να μετριασω τη χασουρα,στην πορεια η αλλη οικογενεια μου εδωσε κι αυτη ενα ποσο,οι οροι ειναι που κοστιζουν.)
Αποτελεσμα ολων αυτων ειναι η γυναικα μου να μεινει νηστικη 4 μερες, με μια φρυγανια μονο καθε μερα,απο Δευτερα βραδυ εως Παρασκευη βραδυ,που την πιεσαμε να φαει,αφου τα φαρμακα ειχαν παρενεργειες.Ακομα και σημερα ειχε στομαχικες διαταραχες.
Παντως σε ολα αυτα,οι πιο πολλοι απο το γκρουπ σκεφτονταν να κανουν ομαδικη αγωγη.Γιατι ειπαμε οτι η εκδρομη απο πλευρας οργανωσης ηταν χειριστη,με πολλη προχειροτητα και ανοργανωσια.
Οταν ειπαμε στην αρχηγο οτι θα παμε δικαστικα,η απαντηση της ηταν ''να πατε,εμεις εχουμε 40 χρονια πρακτορειο,δεν παθαινουμε τιποτα''.Αλλοι απο το γκρουπ παντως προχωρησαν και σε υβρεις απεναντι της.
Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα,αλλα εγιναν τοσα πολλα.Τη μεγαλυτερη ευθυνη φερνουν το πρακτορειο και η ανυπαρκτη αρχηγος.Απορω που τετοια πρακτορεια δουλευουν τοσα χρονια.Αλλα οτι πληρωνεις,παιρνεις.Εμας,μας καλεσε ενα φιλικο ζευγαρι,που στο τελος ενοιωσε ασχημα με την τροπη που πηραν τα πραγματα.
Αληθεια οταν λεμε ασφαλεια αστικης ευθυνης,τι εννοουμε?Ειναι δυνατον να υπαρχουν αρρωστοι και να μην υπαρχει καποιος αντιπροσωπος απο το γραφειο (στη δικη μου περιπτωση εγω εκανα το νοσοκομο απο ενα σημειο και περα)?Aυτοι θελουν συνεχεια στα δικαστηρια.Το ζητημα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι την ελληνικη δικαιοσυνη.
ΥΓ αν με αφησει ο admin θα πω το ονομα του γραφειου.Ελπιζω να με ανεχτειτε,οσοι διαβαζετε τα παραπανω.Θα στειλω κι αλλου αυτο το ποστ κι απο αυριο παιρνω τηλ τον ΕΟΤ και το ΝΚΑ.Περιμενω τα σχολια σας,αλλα οχι του τυπου,ας μην πηγαινες με πρακτορειο,ας πηγαινες ανεξαρτητα,δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Το δευτερο ποστ εχει να κανει με τη γνωμη μου για την Πολη.Φανταζομαι οτι θα ερθω σε συγκρουση με πολλους.Οι αποψεις που εκφραζω εδω δεν επηρεαζονται απο αυτα που συνεβησαν,οπως περιγραφω σε πιο πανω ποστ.

Θετικα
-ολα τα βυζαντινα μνημεια
-η περιοχη του Σουλταναχμετ
-Ντολμα Μπαχτσε
-κρουαζιερα Βοσπορου
-τα υποβλητικα,φωτισμενα,τζαμιά,τη νυχτα καθως κατεβαιναμε απο το Τακσιμ
-τα κτιρια στην Ιστικλαλ (τελικα πανω απο ολα,η ευρωπαικη αρχιτεκτονικη)
-η μεγαλη αγορα,με την πληθωρα αγαθων
-γραφικοτητα του Κερατιου


Αρνητικα

-η επιμονη των πλανοδιων
- το οτι σε ταβερνες ζητουσαν και ''μπαξισι''
-ολα τα χριστιανικα μνημεια ειναι πνιγμενα ή απο τζαμια ή απο αμετρητες πολυκατοικιες
-ολα τα ελληνικα αρχοντικα διαλυμενα και εγκαταλελειμμενα
-ειναι η πρωτη φορα που παω σε μουσουλμανικη χωρα που παω και με ξενισε το γεγονος οτι παντου βλεπω τουρκικες σημαιες,ισλαμικα συμβολα,η προσευχη των μουεζινηδων,σε σημειο που ολοι ανασαναμε ανακουφισμενοι οταν γυρισαμε Ελλαδα,Υπηρχε η αισθηση οτι ''εδω ειναι Τουρκια,προσεχε''Ακομα και ο οδηγος μας συνεχως ελεγε μην μπλεξουμε με τιποτα αστυνομιες,δεν θα ξεμπλεκαμε
-ο κυκλοφοριακος χαμος,κινδυνψαμε 2 φορες να τρακαρουμε και 1 φορα να με πατησει αυτοκινητο που εκανε οπισθεν,χωρις να περιμενει να παω στην ακρη
-τα εκατομμυρια ανθρωποι στους δρομους,η αισθηση οτι εισαι απλως ενας αριθμος
-Το συνεχες παζαρι και η επιμονη στο σκεπαστη αγορα (η αγορα της Προυσας μου αρεσε πολυ περισσοτερο)
-οι αμετρητες πολυκατοικιεςακομα και στα κεντρικα σημεια
-τα σημεια της παλιας πολης καμια σχεση με αυτο που εννοουμε ''παλια πολη'' στην Ευρωπη.
-η φτωχεια που εβλεπες σε πολλους
-η βρωμια
-ο '' τροποι'' των τουρκων ως προς την καθαριοτητα.Ισως ειναι η νοοτροπια τους ετσι.
-αυτο το καζαν ντιπι δεν μπορεσα να το χωνεψω κι εχω δυνατο στομαχι!
-δεν πηγα Πριγκηπονησα λογω ανωτερας βιας

Αυτα μπορω να σκεφτω ως τωρα.Φανταζομαι πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου.Καποιοι αλλοι ελεγαν οτι καλα εκαναν οι σταυροφοροι χαχα!Το ιδιο ελεγα κι εγω αλλα τωρα σημερα,πιο ψυχραιμα ισως ξαναδωσω μια ευκαιρια στο απωτερο μελλον
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.726
Γιατί οι ανεξάρτητοι δε μπορούν να πάθουν διάρροια? Ποιος θα στο πει αυτό?

Το θέμα είναι τι ευθύνες έχει το πρακτορείο και πώς έπρεπε τυπικά (και ουσιαστικά) να ενεργήσει...ας μας διαφωτίσουν οι γνωρίζοντες.....να θυμάσαι όμως ότι κάλλιστα θα μπορούσε να σου είχε συμβεί αυτό και μεμονωμένοι να πηγαίνατε...τότε τι έκανες άραγε? Με ποιον θα τα έβαζες?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Γιατί οι ανεξάρτητοι δε μπορούν να πάθουν διάρροια? Ποιος θα στο πει αυτό?

Το θέμα είναι τι ευθύνες έχει το πρακτορείο και πώς έπρεπε τυπικά (και ουσιαστικά) να ενεργήσει...ας μας διαφωτίσουν οι γνωρίζοντες.....να θυμάσαι όμως ότι κάλλιστα θα μπορούσε να σου είχε συμβεί αυτό και μεμονωμένοι να πηγαίνατε...τότε τι έκανες άραγε? Με ποιον θα τα έβαζες?
Σιγουρα θα μπορουσε να συμβει οποτεδηποτε και οπουδηποτε.Αλλα τουλαχιστον περιμενεις συμπαρασταση και καθοδηγηση.Στην τελικη,γιαυτο πας οργανωμενα.Αυτη ηταν και η αισθηση ολων στο γκρουπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.393
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom